Păreri Lonely Are the Brave

(1962)

Calaretul singuratic

Alin333 pe 07 Ianuarie 2016 23:52
Un film de nota maxima, in care ne este prezentat un cowboy (jucat de nimeni altcineva decat Kirk Douglas) care isi risca libertatea pentru a-si ajuta un prieten din inchisoare sa evadeze. Total captivant.
Cretzulynne pe 30 Martie 2014 15:27
ecranizare dupa romanul "The Brave Cowboy" de Edward Abbey

Informatii personale
Film bagat in urmatoarele liste:
Cele mai bune filme din cinematografia mondiala
Din literatura mondiala
Din literatura americana

Mr.Halloween pe 10 Mai 2015 17:05
Nota 9,5. Cred ca acest film a inspirat Inchisoarea ingerilor, scenariile seamana oarecum
Un film care trebuie vazut de orice cinefil adevarat. Nu ma asteptam sa fie atat de bun :)
tatucu_alin pe 28 Ianuarie 2015 20:08
Un film Western foarte bun.Mi-a placut povestea,desfasurarea ei,jocul actorilor,peisajele etc.Kirk Douglas,o prestatie foarte buna.
cotzofica pe 06 Ianuarie 2014 11:57
Filmul are câteva asemănări cu "Cool Hand Luke". Eroul nu se poate adapta la viaţa din închisoare, iar evadarea este necesară cu orice preţ. Recomand.
Iulidesprefilme pe 25 Septembrie 2016 10:06
Nu atât western cât un film psihologic, cu un scenariu solid scris de renumitul Dalton Trumbo, cu o distribuție puternică...impresionant tandemul om-cal (eroul lui Kirk Douglas și calul său, Whisky, într-o înversunată luptă cu muntele, pentru viață, pentru libertate). Deși nu este un film color, este o poveste nuanțată, încărcată de tensiune, de detalii semnificative asupra unor caractere, momente, situații...Personajele sunt bine individualizate și jucate pertinent așa încât să rămână în memoria spectatorului...Un film neapărat de văzut.
cosmin_kedii pe 25 August 2013 13:41
Kirk Douglas întruchipează perfect un rol mare. Caracterul este o odă la puritate, optimism, si viața simpla. Acest film lasă un sentiment de nedescris