Păreri Life

(2017)

Viață, primele semne

FunnyX pe 28 Martie 2017 22:52
Nu te pune cu Calvin!
Un film care nu trebuie ratat de catre cei care indragesc SF-ul. Suspans de la un capat la celalalt si un final bine gandit. Morala filmului ar fi ca nu trebuie sa te bagi in ceva ce nu poti intelege si nu poti controla.
datcu_octavian1 pe 25 Martie 2017 23:00
Cuvântul magic : clișeu
Film plin de toate clișeele holiwoodiene la care cineva se poate gândi când vine vorba de viață extraterestră. Îmi este atât de silă de el (abia am venit de la film) că îmi e și silă să îmi mai aduc aminte. Scriu cuvintele astea ca avertisment pentru cei care vor să se ducă la el.
mihaita_mihai pe 22 aprilie 2017 03:32
Cliseu este putin spus, a fost un gunoi .
Giulia29 pe 4 noiembrie 2021 04:08
daca ma luam dupa toti prostii...ce film pierdeam.
dragosalexandru123 pe 25 Martie 2017 22:41
Recomand!
L-am vazut in aceasta seara si trebuie sa recunosc ca a fost poate cel mai bun film din ultimul timp... te tine in suspans pana in ultima clipa, foarte bine realizat, iar Ryan Reynolds nu dezamageste... finalul e genial!!!
Ca minus: destul de putin promovat - cu o reclama mai agresiva ar fi avut incasari mult mai mari :(

domnulazarescu pe 29 Martie 2017 17:01
Bun, dar lipsit de originalitate
Sunt multe lucruri de apreciat la Life. Are cateva scene pline suspans, este filmat frumos, prezintă efecte vizuale excelente și aduce un final ambițios.
Cu toate acestea, cam toate momentele interesante din el sunt inspirate din alte filme: Alien, Sunshine, Gravity, etc.
Dacă nu te deranjează asta, atunci sigur îți va plăcea mult.

kukubau53 pe 23 mai 2021 16:04
SF - DA ! horror ?...... NU !!! A se viziona Interstellar !...... E un exemplu de SF superb !
budulacean_ioan pe 20 Martie 2017 10:57
Te tine in suspans si este bine realizat. Se putea mai multa actiune.
uzerneim_1 pe 30 Martie 2017 22:07
Un film aproape mediocru...jocul actorilor foarte putin lasat liber de mana regizorului. Recomand numai sa mergeti la cinema numai in cazul in care nu aveti internet acasa si nu puteti descarca de pe filelist varianta piratata... un film la care am atipit in sala de cinema dar la care am avut timp sa ma trezesc si sa prind finalul cqre intr-adevar e singura chestie pozitiva...
Manusa pe 25 Martie 2017 19:16
Un film bun, chiar daca actiunea se desfasoara doar pe statia spatiala, este destula actiune si suspans, care te face sa te uiti la film cu interes. Mie unul mi-a placut si zic ca merita vazut, are actori foarte buni, actiune si poveste deasemenea. Finalul este surprinzator zic eu.
xerses pe 10 Aprilie 2017 16:38
Ce perspectiva sumbra a oferit finalul acestui film!
makomomo pe 17 Iunie 2017 01:21
Cal...viiiiiiiin!
Dezamagit de final.De fapt e ok finalul daca se va face o continuare.Totusi, cred ca mai bine se termina pozitiv, il macelareau pe Criciăr si ramaneau toti in viata.Saaaaaau si mai interesant, creatura devenea prieten cu ei, beau impreuna o bere-n spatiu, faceau atletism, jucau o bila ceva...VIATă, fratică!

Revin...e un film SF si eu sunt fan filme SF.Filmul e bunicel, multe faze seamana cu Gravity, efecte foarte fffff bune, peisaje din spatiu cool.Alienul este si el cool mai ales cand ii creste si capul-la corp (hehe).Actorii joaca f bine cu mentiunea ca Ryan R. nu trebuia sa dispara asa repede,pacat.
As fi vrut ca alienul sa nu fie asa violent...prea violent.Era interesant sa poata sa comunice, macar prin gesturi, sa existe niste conversatii mai ample, sa evolueze ceva mai mult in sensul mai bun.Totusi, filmul e captivant si te tine in suspans insa itit dai seama… citeşte

missaiwi pe 28 iunie 2017 17:00
Filmul ca filmul, dar...tie iti dau 10 pentru felul in care ai comentat. Ai fost pastila de ras ( in sens bun), de dupa...si ti-am dat un like.
mihnea_corneliu_constantinescu pe 31 Martie 2017 09:37
Pasionat de astfel de filme
Mie mereu mi-au placut filmele de acest gen si povestea filmului mi s-a parut interesanta. De asemenea, la lucruri pozitive trec efectele, "creativitatea" creaturii si finalul neasteptat, care - sper eu - poate naste o continuare (si nu ca aceea in care un alien mutat cu un predator pica intr-o padure si distruge un oras inainte il rada cu nucleara!!). La puncte negative/nerealiste, trec urmatoarele:
- chiar nu era nevoie ca adunatura aia de celule initiala sa "ridice un deget", pentru ca ala era momentul in care cineva de acolo sa zica "that's it, let's waste this thing".
- prostia si lipsa de profesionalism ale echipajului: savantul biolog-olog care zici ca e psihotic/deprimat de-a dreptul, omul-de-serviciu-trigger-happy-flamer care moare primul si care are reactii complet pasionale intr-o situatie care se cerea exact opusul de la el, si veteranul navei care zici ca si el… citeşte

lolozilla pe 2 iulie 2017 23:57
Vrei cam multe de la o nevertebrata. Si asa mi s-a parut cam prea destept. Iar oamenii cum ai vrea sa fie in momente de panica? Totusi nu erau soldati plecati la razboi. Erau cercetatori si ingineri, care au petrecut luni intregi impreuna non-stop. Oameni care pana nu demult se puteau panica doar la venirea examenului sau la o tamponare cu masina. Cine si-ar fi inchipuit ca o mogaldice moale si transparenta va reactiona atat de puternic si (!) atat de brusc? Cine si-ar fi inchipuit ca dintr-un centimetru de nisip, de pe o planeta cunoscuta ca moarta, va aparea o caracatita ucigasa pe care n-o poti omori nici cu o bomba? E usor de vorbit din fata ecranului, si stiind ca te uiti la o fictiune care urmeaza sa fie horror. Mie mi-e greu sa cred ca cineva chiar si-ar sacrifica viata ca sa nu ajunga aia pe Pamant. As fi preferat sa ajung pe Pamant si sa stiu ca se va ocupa cine trebuie de ea, cu toate armele din dotare, decat sa mor in chinuri pe sus.
raluca_september pe 10 Aprilie 2017 22:29
Forte slab!
Dupa un inceput ce parea promitator au sfarsit intr-un soi de Alien cu buget redus. O dezmagire totala.
calvin.alex37 pe 06 Aprilie 2017 16:25
De cand il astept!!
Salut, un film mult asteptat si aparut de mult in cinematografele din toata tara. Unii zic ca e mediocru altii spun ca e un film bun dar ii lipseste ceva actiune. Na bine, eu tot am de gand sa il vad. V-as ruga sa imi recomandati si mie un site unde pot sa il vad online. Va multumesc frumos.
gina22 pe 6 aprilie 2017 20:40
Salut, eu urmaresc filme de ceva timp pe https://f-hd.net/ si sunt foarte multumit deoarece are multe filme si site-ul nu este atat de plin de reclame ca altele. Vizionare placuta!
alex_pjx pe 15 Iunie 2017 23:17
dezamagire
filmul se chinuie sa explice cum de erau sa se inece astronautii NASA de pe statia spatiala. aia din spatiu unde nu exista apa decat in costumele lor. Noi chiar am ajuns pe Luna?? Stam pe orbita Pamantului si facem experimente de rahat. Sa fim seriosi filmul cred ca este finantat de NASA. pentru pasionatii de SF printre care ma numar si eu filmul este o panarama. SF-ul poti sa il duci la alt nivel la alte gandiri alte variante. Interstelar a fost un SUPER film foarte frumos si Prometeus OK Dar asta este ca o scuza pentru ce vedem noi pe statia spatiala de la NASA doar ca vrea sa fie o lamurire mai buna despre ce se intampla acolo. in spatiu exact asa ca in filmul respectiv cred ca ajung niste doctori biologi, niste doctori nu mai stiu de care , profesori de nu stiu ce stiinte . si niste soareci . BAI FRATILOR cand cineva ajunge in spatiu si lipsete graviatatia se pot face o multime de… citeşte
hanci.la pe 10 Iunie 2017 07:53
Într-un cadru restrîns dar suficient pentru a fi bun.
enky pe 16 Iunie 2017 22:18
aduce putin cu Alien
Departe de a fi original filmul. Totusi executia a fost buna, a fost antrenant, realist si cu un final spectaculos. Nu acelasi lucru pot spune despre ultimul Alien spre exemplu, care in afara de efecte speciale, a fost predictibil si cam plictisitor.
andreea..maria pe 09 Aprilie 2017 23:25
Groaznic!
A fost unul dintre cele mai oribile filme pe care le-am vazut .Am putut anticipa majoritatea momentelor . Deja dupa o ora speram sa se termine cat mai repede...Este cu siguranta una dintre cele mai proaste alegeri facute !
george1414 pe 07 Aprilie 2017 17:54
Film enervant!
De mult nu am mai văzut un film așa ENERVANT! Pur și simplu, ai impresia că personajele sunt niște proști care merg din eroare în eroare ( mă refer la deciziile luate în film), astfel încât să se ajungă la deznodământul dorit de cine a scornit aiureala asta! Credeți-mă, am văzut multe filme SF și nu se merită să compari cu Gravity, o asemenea tentativă! Păcat de distribuție!
Nyghty pe 17 Iunie 2017 16:55
Poate-n altă viaţă
Nuştu cum a reuşit Espinosa, dar a şmenărit el un mod de a face ceva mediocru cu actorii ăştia. Mai ales cu Jake, pe care chiar aveam impresia că nu l-am văzut în niciun fel prost. Ei bine, mersi Espinosa, mare băiat!

+ cadrele prin spaţiu
+ Jake are tot un rol de sociopat
+ există veaţă pe Marte
+ muzichia de pe fundal nu-i rea

- ce schemă obosită a făcut cu trailerul
- ale dreacu creaturi rezistente
- oamenii sunt chiar frânţi faţă de alte specii din galaxie
- un final care mai bine nu exista, a stricat şi mai mult
- lipsă de imaginaţie la creatura extraterestră

Sper să nu-şi permită să mai facă vreo continuare, chiar dacă finalul spre asta a dus.

missaiwi pe 28 Iunie 2017 16:23
"LABORATOR"
Aproape toata lumea se loveste de clisee, indiferent de genul filmului. Se poate lucra pe o "aceeasi" idee,avand viziuni diferite,sau partial diferite, dar care au o "morala".
Daca vrem ceva total diferit, atunci cineva sa reinventeze lumea !
Pentru mine filmul are suficiente ingrediente care au compensat lipsa "actiunii", placandu-mi sa analizez latura umana,chiar atipica, a fiecarui membru din echipaj, forma de viata extraterestra(fascinanta creatura!), si finalul cu un deznodamant neasteptat, care pune capat suspansului mentinut de-a lungul filmului.
Concluzie: Este primul film (fara actiune exploziva), dar care m-a facut sa gandesc mai profund la eventualul contact cu forme de viata nepamantene si la cat de pregatiti suntem. Cumva l-am asociat cu un documentar artistic. In rest,apreciez distributia si ii dau un calificativ bun, pantru ca, filmul nu este gol,… citeşte

makomomo pe 1 iulie 2017 00:32
Mersi pt nota, apreciez :) Foarte corect si bun si coment-ul tau.Eum-am gandit de multe ori la varianta in care oamenii ar fi fata-n fata cu o asemenea entitae/creatura...Dar de ce mergem mereu pe ideea ca o asemenea intalnire trebuie sa duca la o lupta pt supravietuire?Vezi filmul Arrival...
missaiwi pe 1 august 2017 05:25
Vazut si revazut...mi-a placut enorm ! Ce as mai putea spune dupa ce am citit coment-ul Cretzulynnei si al tau ?! Ele exprima elaborat TOT ce gandesc despre "Arrival", iar eu nu am avut timp si rabdare (nici nu ar fi fost posibil), sa fiu explicita in doua sau trei fraze. Filmul merita o desfasurare "filozofica" ! Felicitari !
margott pe 05 Iunie 2017 22:38
Pentru mine, intrebarea care se desprinde din film nu e cand si daca vom descoperi semne de viata pe alte planete, ci daca suntem pregatiti pentru intalnirea cu ele. Cu alte cuvinte, ca sa parafrazez un dicton celebru : ai grija la ce-ti doresti sa descoperi... nu de alta, dar s-ar putea sa si gasesti. Ca oamenii din film fac greseli, e lesne de inteles, sunt oameni de stiinta nu strategi militari. Pana la urma, vorbim de deciziile unor oameni ale caror miscari sunt limitate de imponderabilitate, la urma-urmei omul e biped, nu zburator, una e sa fugi de o lighioana pe doua picioare, alta e sa fugi zburand si agatandu-te de toti peretii care-ti ies in cale. Apoi, nici la un joc de sah nu te poti astepta ca jucatorul sa ia decizii rationale, cand cel din fata lui e tot un om in carne si oase, si deci imprevizibil. Cu atat mai putin putem vorbi de rationalitate cand ai de-a face cu o… citeşte
kylene pe 10 Aprilie 2017 19:53
nota 5+1
Vazut acum o saptamana, si incercand sa scap de influente care ma imping spre nota 5, am reusit sa ii dau acum doar 5+1 (calificativ: bun). Filmul este o combinatie de elemente bune si proaste, si de asta vedem toate extremele de punctaj de pe aici fiecare vede ce vrea. Ce am vazut eu... bune: ideea, grafica, dinamica, ceva suspans, ceva surprize; mai putin bune: previzibil, si poate chiar ridicol in greselile umane, detalii care te scot din natural, gen implicarea fortata a familiei (putea fi adaugata mai subtil) si japonezul care plangea pe aceeasi tema, Ryan Reynolds nefolosit la capacitatea lui, actiuni ciudate pentru lucrul cu elemente necunoscute, si pentru niste oameni asa destepti si antrenati, si un lant prea mare de greseli care sa aduca filmul la finalul pe care l-a avut, previzibil si el, desigur. Per ansamblu, un film bun, cu o concluzie buna: "nu te juca cu ce nu intelegi".… citeşte
Cretzulynne pe 01 Iunie 2017 23:08
"Insasi existenta vietii necesita distrugere"
Top filme asemanatoare:
(filme horror cu extraterestri si actiunea in spatiu)

1. seria Alien
2. Event Horizon (1997)
3. Pandorum (2009)
4. Life (2017)
5. - (nu exista)

dark1226 pe 3 iunie 2017 00:59
Prometheus?
Cretzulynne pe 7 iunie 2017 09:20
Nope. Nu indeplineste criteriul "actiunea in spatiu". Ambele filme cu Creatura au actiunea in Antarctica.
user-63b2b36cc78dd pe 05 Ianuarie 2023 11:40
Un film interesant ,cu actori ok.Totusi departe rău de Allien .
filiblox pe 11 Iunie 2017 17:51
Intradevar filmul este destul de interesant pentru cei care iubesc genul. E plictisitor pana incepe cu adevarat actiunea, dar dupa cu siguranta ve-ti fi cu ochii numai pe televizor.
Dimz pe 11 Iunie 2017 03:12
Cu cat a avansat tehnologia in ultimii ani cu atat a decazut calitatatea filmelor. Singurele aspecte care mi s-au parut infioratoare in acest film n-au fost scenele horror , ci scenariul, distributia si muzica. Doar finalul mai spala din rusine.
stricted pe 01 Iunie 2017 00:25
Un pic din Alien, un pic din Gravity, doar că nu este la fel de bun ca niciunul dintre ele.
Bonaventura pe 16 Mai 2017 23:59
Bunicel, insa nu woow... Ceva ce a incercat sa nu semene ca idee cu Alien, insa nu a reusit, e rau insa ca nu a semanat ca si calitate cu celebra serie. Insa ideea a fost buna, ceva suspans a fost, poate ca pana la urma va mai aparea un film de genul care sa ramana in mintea tuturor. Pana atunci, un 6,8 de la mine
Sorin87 pe 12 Iunie 2017 22:50
La cat de bun a fost filmul ma astept la cel putin o continuare.merita vazut
noprejudiced_gmail_com pe 29 Aprilie 2023 00:50
Horor doar, deghizat în SF. Dar deghizarea e frumoasă. Dacă filmul este antrenant, are suspans, nu zic că n-are, la început personajele gândesc în mod stupid, par reduși mintal, citez din ce a scris altcineva: „ai impresia că personajele sunt niște proști care merg din eroare în eroare”, clișee, sfârșitul m-a făcut să-mi pară rău că l-am văzut. Românii dau notă mai mare dect IMDB, căci pare spectaculos.
user-606ef974ed744 pe 15 Octombrie 2022 14:38
Bun Merita vazut(pt mai toata lumea)
Porcărie (pt fanii La Bloc, Las Fierbinti si Taraf TV)!
Ramaneti la Salam Regheton si Prietenii mei elefantii.

user-5e62a779d5818 pe 23 Mai 2021 23:13
Filmul este bun..dar putea fi și mai bun, asta pentru că actorii sunt de toată jena..doar Calvin joacă bine..
user-5a6df7d63383e pe 23 Mai 2021 19:20
Sălbaticule, în loc să te chinui să scrii,, 50 caractere", poți să rămâi la masturbare. Oricum, oricine își dă seama că ești imbecil.
Salbaticul pe 28 Noiembrie 2020 21:05
Un review,50 caractere,un review și încă un review=6. Mulțumesc frumos pentru salut,user-5a6df7d6338e!
bogdanmate72 pe 28 Decembrie 2018 12:17
In umbra lui Alien
Un film dragut, dar foarte previzibil pentru cei ce au vazut Alien.
user-5b23c847a63f4 pe 15 Iunie 2018 17:12
Cum pot sa ma uit la film??? Va rog ajutati-ma
Sau imi puteti scrie o aplicatie de pe telefon de pe care pot vedea filmul???

lavara_laiarna pe 18 Martie 2018 12:18
Foarte bun măcar pentru finalul ieșit din clișeul clasic în care binele învinge . .mereu.
user-5a56468214cf3 pe 28 Ianuarie 2018 01:46
Superb., din punctul meu de vedere..!!! Și spun asta pt că oamenii percep diferit lucrurile., filmul poate fi o lecție, gen : ( atenție la neatenție).!! Vorbind la nivel celular sau biologic.., 99% din microbii umani sunt încă neidentificați.., dar în schimb "noi" vrem să explorâm spațiul.., în fine ciudat...., dar pământul nu susține energia necesară pt a atinge "viteza luminii" pt a ajunge acolo., nu știu unde.., însă ce ne transmite Hubble..,, sunt aberații, fără certitudini..
Ianluc pe 14 Ianuarie 2018 09:09
Nu sunt un fan al genului , dar acest film mi-a plăcut foarte mult . După un scenariu relativ previzibil dar un final absolut inprevizibil îl recomand ca un film ce nu trebuie ratat.
SYNDJ pe 07 Ianuarie 2018 03:09
Destul de bun. Are un aer destul de realist si credibil. Chiar daca e un amalgam de idei din alte filme SF, m-a tinut conectat si in suspans. Iar finalul e imprevizibil.
Ghemot pe 17 Decembrie 2017 23:14
Este primul film căruia nu-i voi acorda notă, pentru că are două paliere cu valori total diferite. Eu nu sunt fanul filmelor horror, și această parte din film nu mi-a plăcut deloc. În schimb, ca și film astronomic, mi-a plăcut foarte mult. De aceea contrastul dintre aceste două părți este prea mare ca să-i fac o medie pentru o notă.
kasmyn pe 17 Decembrie 2017 21:39
asta e celula vieti de supravietuire!!
orice ceLula se divide!!OMUL ESTE NASCUT DIN CELULA!!SI BOLILE SE DEFINESC PRIN CELULA!!SIDA CA BOALA ESTE INSASI O CELULA!!VIATA PE PAMANT E DEFINITA CA O CELULA!!FILMUL E BUN PRIN PRISMA STIINTI-FO FANTASMOGORIC , O SA AJUNGEM PE MARTE PE O STATIE ORBITALA SI O SA ADUCEM DE PE MARTE UN VIRUS PE PAMANT!!DAR BINEINTELES LA AM COLECTAT CEVA DE ACOLO CA SA AJUNGA PE PAMINT SA FIE DIFUXAT PE PAMINT!!FILME DE AMERICANI!!DAR PENTRU AMERICANI!!NU PENTRU ROMANI!!
andystarx pe 30 Noiembrie 2017 16:37
Nu este un sf rau,dar sincer sa fiu nici nu aveam asteptari foarte mari ! Povestea se repeta in cazul acesta,ca in multe filme,inspirat din Aliens,si altele ! Pentru fanii sf ului,merita o vizionare,in rest nu !
deco20 pe 20 Noiembrie 2017 16:40
Acceptabil
Filmul l-as pune undeva la egalitate cu Arrival...a fost chiar ok fata de porcaria de alien convenant...a avut destule elemente care sa ma faca sa il vad pana la capat...oricum e departe de tatal lui ALIEN :d
claudiu-daniel-lugoj pe 19 Noiembrie 2017 10:52
Un film foarte bun si realist,nu bate campii cu scenariul ca in alte filme de acest gen.Un film SF. ce trebuie vazut neaparat.
danut_iulian pe 27 Iulie 2017 19:52
Un film slab si numai horo nu e poate pentru copii de 3 ani.
psihologu pe 03 Mai 2017 12:10
Filmul își reduce factorul de frică la un suspans simplu, care nu este nesemnificativ, dar este destul de insubstanțial.
O poveste delicată, dar frenetică, cu privire la pericolele ,,căutării cunoașterii", depinde în principal de o suprimare a contextului - de lipsa de discurs, de un scenariu care nu își construiește teroarea decât pe căutarea cunoașterii, si pe închiderea artificială a noțiunii ,,Totul este cunoscut. În loc să vorbească cu oamenii de știință de pe Pământ despre ce trebuie făcut cu probele, filmul se lipsește de o poveste care implică astronauții urmând "protocoalele". De fapt, "Viața" prevede ca o misiune spațială să fie ca un film generic, Rezultă dintr-o conformitate metodică și riguroasă cu scenariul. Estetica "vieții" este una cu mesajul său simplist; Ca oricând, forma cinematografică este inseparabilă de substanța… citeşte

MariusCiprian87 pe 15 Octombrie 2022 22:36
Un SF bun, care pune câteva întrebări omenirii, oare câți dintre cei care au vazut filmu si-ai pus întrebarea "Oare poate fii adevarat, oare acest film a fost facut dintr-un caz real, însă neștiut de omenire, secrete ascunse NASA, etc ??" d.p.m.d.v. aceste filme "mesaj" nu fac altceva decât să ne ofere niste indicii, sunt codificate, au mesajele lor, îmbrăcate in niste...filme, simple filme, entertaiment...însă dacă oare acolo,in spațiu, cei care au fost , au avut parte de întâmplări de genul acesta ???
Giulia29 pe 04 Noiembrie 2021 04:06
Nu asculta parerea la toti prostii
Asa cuvinte mari folosesc niste pacalici pe-aici doar pentru a parea interesanti,caci in rest sunt niste prosti in toata regula. Filmul te tine cu sufletul la gura si,la un moment dat uiti ca e film pt ca totul pare atat de real incat devii una cu filmul.
user-5c5734114362b pe 03 Februarie 2019 23:49
Un film SF care merită vizionat neapărat de către iubitorii domeniului științifico-fantastic și nu numai.Iți stârnește curiozitate si interes totodată .Finalul este neașteptat și îți lasă o impresie deosebită.
user-5b17110d8f116 pe 05 August 2018 01:03
Efecte speciale bune. Reușită reprezentarea extraterestrului. Totuși, personajele pe tot parcursul filmului au luat decizii de idioți. Inexplicabil unele fapte. Final execrabil. La terminarea filmului simți ca te-ai uitat la o porcărie și ești mai mult nervos decât relaxat. Cum dracu mă, să stai cu extraterestrul lipit de tine și să nu anunți pe nimeni..? Hahaha