Păreri Les grands esprits

(2017)

Profesorul

ramonacristinamanu_gmail_com pe 22 Mai 2018 00:05
Un film "amestecat", cu momente interesante dar și multe pãrți-clișeu, lipsite de veridicitate, mai ales spre partea finalã. Nu cred cã e o mare pierdere dacã-l ratați! Nota 6.
centam pe 15 Decembrie 2018 17:52
Un cadru didactic al unui liceu parizian cu renume primeste invitatia la dejun a unei functionare a Ministerului Invatamintului pt. ca apoi, sub presiunea colegilor ei si a insusi ministrului de resort, sa se afle in pozitia neplacuta de a accepta o colaborare nedorita -- aceea de a-si schimba temporar locul de munca cu unul la un liceu din periferiile sordide ale Parisului. Cu toate ca incercarile acestei pelicule de a evita reciclarea unor tropisme culturale invechite (vizavi de problematica relatiilor confrunationale intre intre educatori si elevi) este pe alocuri observabila, reactiile protagonistului (profesorului de lb. franceza) la provocarile agasante create de noul sau loc de munca sint superficial tratate si articulate, alunecind in insesi pastisele pe care realizatorii nu si le-ar fi dorit.