Păreri Le grand blond avec une chaussure noire

(1972)

Marele blond cu o gheata neagra

spriamarierose18 pe 18 Februarie 2012 17:38
Cred ca ieri l-am revazut a 3-a oara...Am ras cu lacrimi. Parca a fost mai savuros decat oricand. De aceea i-am schimbat si nota, din 9 in 10.. (Americanii l-au copiat dar au fost jalnici cu toate ca Tom Hanks s-a straduit.) Dincolo de umorul de situatie, dincolo de parodierea pana la isterie comica a Serviciilor Secrete, mai exista si muzica. Nu ma refer la Cosma& Zamfir , ci la scena concertului, unde muzica clasica se amesteca inteligent in alaturari hilare...Daca mai adaug si recitalurile actoricesti nu mai termin !!!! 10...10...10 !!!
alex_il_fenomeno pe 18 Februarie 2012 18:13
o comedie frantuzeasca de mare efect , una care te amuza nespus prin incurcaturile atat de numeroase si de complexe din film , de actorii atat de plini de viata , cum se regasesc doar in filmele provenite din Franta , dar si de muzica atat de suava , in care se simte din plin acordul tipic romanesc ... subiectul a fost foarte placut , intrucat nici nu stii cand a trecut o ora si jumatate , filmul captivand mai din toate punctele de vedere . eu il recomand spre vizionare iubitorilor de filme post-clasice .
lamationairetia pe 17 Februarie 2012 11:50
Muzica filmului semnata de Vladimir Cosma.
Muzica filmului semnata de Vladimir Cosma. Romanul se stabilise de ceva timp in Franta si a fost unul dintre marii compozitori de film, cu 2 premii Cesar.
cezarika21 pe 03 Septembrie 2012 10:10
Unul dintre cele mai comice filme franţuzeşti cu un scenariu foarte amuzant şi cu o interpretare de mare haz a lui Pierre Richard; acesta din urmă interpretează excelent rolul unui violonist considerat dintr-o dată un mare spion după ce a fost îmbrăţişat din greşeală de un director de serviciu secret. Muzica de calitate compusă de Vladimir Cosma şi interpretată la nai de Gheorghe Zamfir este bine asezonată cu imaginile. Una dintre cele mai amuzante comedii franţuzeşti.
Iulidesprefilme pe 28 Noiembrie 2012 20:36
O comedie de situaţii foarte bună, cu un fond melodic celebru, pe care nu-l uiţi niciodată, cu un Pierre Richard fabulos!
razv27 pe 15 August 2012 23:15
ar trebui sa folosesc doar un singur cuvant=FORMIDABIL,insa nu am cum...de ce?Muzica de exceptie, interpretare senzationala=actori geniali, probabil si peste o suta de ani isi va pastra farmecul si va parea actual....
ValentinaV pe 07 Septembrie 2016 14:17
Un film la care nu ai nicio scuza sa nu il vizionezi ! Este o comedie must see care merita nota 10 !
margott pe 13 Martie 2012 23:05
Ce bine i s-a potrivit rolul lui Pierre Richard ! Una dintre cele mai bune comedii frantuzesti.
Horatiucrisan pe 04 Aprilie 2020 23:27
Una din cele mai bune comedii ale titlurilor timpurilor, din pacate, puțin promovată în topurile comediilor mondiale. În top 100 comedii nu apare aceasta comedie monumentală, în schimb apar gunoaie gen Borat, Plăcintă Americană, Singur acasă, o grămadă de porcării marca Jim Carrey sau Austin Powers. Din pacate, mizeriile americane promovate intens eclipsează adevăratele valori. Un film de nota 10 ca si continuarea, Le retour du grand blond.
diciluma pe 13 Mai 2012 14:25
O comedie frumoasa in care rolui lui Pierre Richard se potriveste foarte bine . Petru cine vrea sa vada filmul sa nu uite ca e realizat in 1972 iar aparatura de spionaj prezentata era de ultimul model pentru acea vreme . Pentru cat am ras la film , nota 8
angel69 pe 22 Martie 2018 16:58
Una dintre cele mai bune comedii ale acestui uimitor actor...cu acea mutra de inocent -fraier a reusit sa ma incante in copilarie dar si in prezent.......comedii cu gust, fara vulgaritate....!@!!!
Raluca87 pe 23 Septembrie 2021 20:46
Pentru cine vrea să revadă acest film o poate face aici https://ok.ru/video/2645015530146
Nu pot să cred că am văzut remake-ul și originalul nu până acum!
Unul dintre filmele preferate cu Pierre Richard.

user-613a026115505 pe 09 Septembrie 2021 15:51
A fost frumos și acest film dar am ras mult mai mult la filmul "Imi sare țandăra", în rol principal fiind tot Pierre Richard