Păreri Le dernier loup

(2015)

Ultimul lup

dido pe 11 Mai 2015 18:23
Epic!
Un film foarte frumos despre viata unui clan de pastori mongoli si incercarea lor disperata de a pastra natura intacta asa cum au mostenit-o din mosi stramosi,in anii 1967,cand China mama avea o tot mai mare nevoie de resurse...Recomand cu caldura!
stricted pe 20 Decembrie 2015 01:41
un film bun ,marita vazut
Un film pe cât de dur pe atât de frumos, cu sensibilitate dar şi cu acel ceva în plus nedefinit găsit în filmare, interpretare, imagini, coloană sonoră.
GabrielaSirbu pe 06 Iunie 2016 09:25
Noblete, demnitate, libertate.
Pana sa vad acest film am crezut ca stiu valoarea acestor termeni dupa care incerc, barem, sa-mi traiesc viata, dar uite ca o haita de lupi mi-a data peste bot cu demnitate si noblete, aratandu-mi adevarata semnificatie a libertatii.
Un film realizat foarte artistic, cu o poveste impresionanta, in care coloana sonora este un personaj in sine, si care, observ ca NU a fost nici macar nominalizat la vreo competitie...
Ce sentiment am avut dupa terminarea filmului? De mare rusine ca fac parte din “rasa superioara”!!!, nu suntem rasa superioara nici in comparatie cu viermii...scuze celor care se vor simti ofensati, iar pana sa inceapa sa ma injure sa se gandeasca la ce facem noi in beneficiul naturii sau al animalelor...
Cartea dupa care a fost facut filmul, a fost a doua carte cea mai bine vanduta in China, dupa cea a lui Mao...zice… citeşte

dan.apostol pe 20 octombrie 2017 00:17
Noblete, demnitate, libertate. Subiecte de genul celor in care oamenii se lupta sa-i prezerve valorile si legatura lor ancestrala cu natura avem si noi romanii si pentru ca actiunea filmului despre care vorbim se petrece in Mongolia 1967 am sarit cu gandul la filmul lui Loteanu facut in 1966 "Poienile rosii" in care ciobanii nostri se straduiesc sa-si salveze turmele de abator. Dar cine oare a vazut un film atat de vechi si de romanesc. Usor de vazut dublat in ruseste dar se poate gasi si in limba lui originala adica romana.
pisicuta1 pe 26 Martie 2016 20:56
minunat,un film care merita vazut!
...
.......................

dan.apostol pe 20 Octombrie 2017 00:14
lupii si turmele
Nu ma asteptam la un regizor francez (adica nu chinez sau mongol) si am fost cumva dezamagit sa vad un "strain". Strainul a facut o treaba , cinematografic vorbind, excelenta dar parca nu sunt sigur de autenticitatea filmului. E o poveste cinematogarfica excelenta dar ma simt cumva pacalit.
Subiecte de genul in care oamenii se lupta sa-i prezerve valorile si legatura lor ancestrala cu natura avem si noi romanii si pentru ca actiunea filmului despre care vorbim se petrece in Mongolia 1967 am sarit cu gandul la filmul lui Loteanu facut in 1966 "Poienile rosii" in care ciobanii nostri se straduiesc sa-si salveze turmele de abator. Dar cine oare a vazut un film atat de vechi si de romanesc. Usor de vazut dublat in ruseste dar se poate gasi si in limba lui originala adica romana.

danut_iulian pe 16 Aprilie 2017 23:21
Este un film foarte frumoas si foarte emotionat, filmul sar incarda si la genu drama.
Scenele in care aruncau pui de lup misau aprut foarte triste imi vne sai ii arunc eu pe ei sa moar nu saraci pui auzi asa sunt prea multi dar voi tare putini mai sunteti ai naibi de chinezi.

GabrielaSirbu pe 8 martie 2018 11:08
In cazul in care te-ai nascut intr-o tara straina si ai invatat tarziu(prin corespondenta) limba romana, sau te-ai nascut in RO si ai facut+terminat o scoala dar limba romana nu a fost si, se pare ca nici nu va fi, o prioritate pentru tine, mi-am permis sa-ti rescriu textul…desi sunt sigura ca nu va avea niciun efect asupra ta. Este un film foarte frumoas si foarte emotionat, filmul sar(s-ar) incarda si la genu drama. Scenele in care aruncau pui de lup misau(mi s-au) aprut foarte triste imi vne(vine) sai(sa-i) ii arunc eu pe ei sa moar(a) nu saraci(saracii) pui auzi asa sunt prea multi dar voi tare putini mai sunteti ai naibi(naibii) de chinezi.
chetta pe 27 Martie 2016 23:44
...
un film interesant, un film frumos,dar totusi trist.... in fine,merita vazut,vi-l recomand....
mihp pe 25 Martie 2016 11:58
Ac regizor care a facut 2 filme superbe
Jean Jacques Annaud a mai facut 2 filme foarte frumoase: Ursul si Doi Frati (povestea a doi tigri). Probabil ca acest film e in aceeasi nota si abia astept sa-l vad.
aspiriko pe 29 Martie 2016 21:15
pierdere de timp
Nu stiu ce ati gasit interesant la filmul acesta...pe mine unul m-a luat somnul!
In tot filmul o sa gasesti maxim 10 actori...care dau cu puii de lup in prapastie :))) !!!
Nu vreau sa supar pe nimeni,dar asta imi este parerea !

vlado2 pe 13 aprilie 2016 12:46
Din cauza unor analfabeti care merg doar la comediile de doi lei in care actori cindva celebrii trag basini si flegme am ajuns ca astfel de capodopere cinematografice sa stea in salile din Romania doar 2 saptamini. Sunt socat ca un film cu premiera in 28.03.2016 nu mai apare in programul cinema din 15.04.2016. Un asemenea film ! Regret ca traiesc in tara asta (pentru a cata oara???) in care din cauza majoritatii analfabete avem doar Capatos, Guta si filme de 1 leu. Si de asta sunt nevoit sa fur filme de pe torente. Pentru ca nu am cum sa le vad ! Revenind la film, repet, este o capodopera ! Ca toate filmele acestui regizor.... necunoscut de publicul nostru.
bizonul pe 19 octombrie 2017 07:27
"Aspirino", probabil ptr. tine un film ce te tine treaz sunt tampeniile indiene de pe National Tv. , nu? Sau poate te incanta ceva de genul altei "capodopere", "Detectivu lu' Peste" ceva dezgustator de "Vacanta Mare" ceva prostesc cu Tociu si Palade, Vijelie sau Paler ?