Păreri Laurence Anyways

(2012)

Laurence până la capăt

Loran pe 24 Noiembrie 2012 13:57
O lucrare foarte buna. Absolut diferita de pana acum.....
Am ramas foarte impresionat. Aplaud in picioare!
.... nu am cuvinte ..... numai emotii ..... trebuie vazut, revazut si RECOMAND!!!!! Un regizor genial!!!
10/10

tuttifrutti pe 23 Februarie 2013 09:46
un film despre iubirea de sine
Este un film frumos, un om care alege a se descoperi pe sine cu riscul de a-i pierde pe cei care il iubesc..
Ideea pe care mi-a lasat-o filmul este aceea ca trebuie sa te cunosti, trebuie sa fi in echilibtru cu propriul sine pentru a putea iubi.Iar Fred nu a fost niciodata, dragostea ei s-a lovit de barierele pe care le impune societatea incatusandu-si sentimentele, pe cand dragostea lui Laurence ramane constanta.

N-as spune ca filmul este romantic..sau ca este o drama..filmul este o metafora a vietii noastre, chiar daca oamenii nu accepta ceva ,noi trebuie sa mergem pana la capat, sa facem ceea ce simtim, chiar daca s-ar putea sa ramanem singuri sau sa pierdem ceea ce iubim.
Ce alegi?Sa fi iubit dar sa nu te iubesti sau sa te iubesti, si implicit sa ii iubesti pe ceilalti si ceilalti sa te iubeasca pe tine?

cotzofica pe 26 martie 2017 19:00
Un-like-ul pe care l-am oferit nu este pentru comentariu (care este just în mare parte), ci pentru folosirea incorectă a vocalei "i",care, pur şi simplu mă sâcâie şi observ că a devenit sport naţional, inclusiv la unele televiziuni naţionale. Ex. "trebuie sa fi in echilibru", "Sa fi iubit " = corect este "trebuie sa FII in echilibru", "Sa FII iubit " - construcţie afirmativă; "Nu FI în echilibru", "a nu FI iubit" - construcţie negativă. În rest, mă bucur că apreciezi un film bun, "ne-americănesc".
rosix pe 23 Ianuarie 2014 10:11
Un film foarte bine realizat din punct dfe vedere artistic
Un film foarte bine realizat din punct de vedere artistic:

- actorii isi inteleg foarte bine personajele si se transpun excelent in scenele de film... nu am avut nicio clipa imaginea superficialitatii in interpretare; personajele sunt absolut autentice si exprima dramele si bucuriile vietii in cele mai autentice forme;

- metaforele exprimate prin mijloace de film sunt geniale. Ideile si sentimentele protagonistilor sunt foarte bine exprimate scenic. E un film care trebuie judecat dincolo de firul epic aparent si de dialogurile personajelor.

- idei cu adevarat importante si interesante transmise in film - nu va lasati capturati de firul epic aparent, filmul e mai mult decat o poveste despre un transexual, e despre rutina societatii, despre catalogare, etichetare, clisee absurde, plictisul vietii cotidiene, liniare, izloarea celor marginali, viata… citeşte

Kul pe 27 Iulie 2015 00:55
Laurence Anyways (2012)

– actorii!
– pre-Mommy
– are multe inserturi cu muzica care-s foarte misto, dar nu chiar la perfectiunea atinsa-n Mommy (care-i mult mai tehnic). multe scene in care un insert muzical ridica si se pupa mult cu restul.
– catre mama-sa: si o sa ma mai iubesti? “Devii femeie sau devii un prost?” nice
– cinematografie gigea, cu details si gros-planuri
– scena cand a trecut prin holul liceului (?) prima oara in haine de femeie. benga! https://youtu.be/Th-w3qSlzfI?t=1m9s
– “E revolta, nu e revolutie!” :)
– ma-sa cum a jucat, pfuaaa! (desi rol cu mai putina pondere)
– “eu vreau sa fiu barbatul tau”, iubita
– bun. si, desi nu-mi place cand se loveste in copii in filmele cu homosexuali (vezi “La vie d’Adèle”) aci – nu stiu musai de ce (probabil pt ca posibilitatea… citeşte

lili22 pe 05 Mai 2018 14:05
Interesant filmul, e foarte buna interpretarea.Mi-a placut mai mult Mommy, dar asta e problema de gust.