Advertisement Advertisement

Păreri L'amica geniale

(2018)

Prietena mea genială

vivi_nistorescu pe 22 Noiembrie 2018 17:32
Primele doua episoade m-au impresionat, nu speram la o realizare exceptionala, mi-au placut foarte mult cartile Elenei Ferrante si imi era teama de o dezamagire pentru realizarea ecranizarii, chiar daca autoarea a colaborat la scenariu.
Abia astept urmatoarele episoade!
Nu degeaba au participat la castingul pentru alegerea actorilor - mai ales pentru cele doua fetite, mii de persoane.
Regizorul a ales genial !

mihai_covaciu pe 21 Noiembrie 2018 08:05
Merită !
Tetralogia napolitană - o carte splendidă. Filmul...e de văzut.
kasmyn pe 19 Noiembrie 2018 20:43
UN SERIAL BUN. FELICITARI HBO ROMANIA PENTRU DIFUZARE!!
blackmore pe 18 Decembrie 2018 00:28
Un serial italian (pe IMDb si-au bagat capul in poza si americanii, dar ei nu avut nicio contributie) exceptional , de departe cel mai bun serial realizat in 2018 si in top 3 seriale drama din toate timpurile.alaturi de L'onore e il rispetto si Ekaterina.Ma bucur si nu ma mira ca nimeni nu a descoperit tenta politica profund anticapitalista si procomunista a seialului, care ii da si mai mare valoare.De altfel toti marii scriitori si regizorii sunt/au fost comunisti sau socialisti
berti1092 pe 12 Decembrie 2018 09:01
geniale cele doua actrite principale, dar si restul actorilor. autenticitatea decorului si limbajului este uimitoare si sustine foarte bine povestea. abia astept sezonul 2, deoarce primul sezon a avut un final socant. urmariti-l ca nu veti regreta!!
777L pe 11 Decembrie 2018 22:44
Minunata aceasta serie de 8 episoade. Astept cu interes sezonul 2,3 si 4. Serialul urmareste prietenia dintre doua fete - una geniala, neinfricata, sfidatoare si cealalta - cuminte, ascultatoare, devreme acasa, dar ambele cu idealuri marete, cu speranta de a scapa din cartierul jegos, unde toata lumea cunoaste pe toata lumea, iar o familie de smecheri terorizeaza intregul cartier. Un mare plus e ca nu e in engleza, limba si mai ales accentul dau savoare serialului.
blackmore pe 18 decembrie 2018 00:16
Si eu am fost indus in eroare de care dintre cele 2 protagoniste este cea geniala.Tot timpul am crezut ca Lila e cea geniala , pt ca si filmul este povestit din perspectiva celelalte.In episodul 8 insa Lila ii spune Elenei ca ea este prietena ei geniala, fapt care sporeste si mai mult valoarea filmului.:"Accentul" de care vorbesti este limba napolitana , un dialect vorbit in regiunea orasului Napoli.Era culmea sa fie vorbit in engleza., asta a stricat serialul Rome , cum vorbeau romanii intr-o engleza de Oxford si nu numai romanii si egiptenii , si tracii si toate natiile vorbeau in engleza pt ca filmul era coproductie U.K. si U.S.A,. ( desi nu stiu sa fi contribuit S.u.a. cu cineva sau ceva la acel film) Dar in afara de Romania si Suedia in toate celelalte tari filmele se dubleaza, la americani , englezi pt ca sunt multi analfabeti , la celelalte tari dintr-un fel de mandrie nationala , pe care eu personal nu o inteleg.La cati analfabeti sunt acum in Romania nu ar fi mare lucru sa avem si noi in curand filme dublate, numai ca noi nu avem o limba care sa se preteze sa dubleze filmele adevarate , nu ca ar interesa pe cineva asta , dar nu mai avem nici actori capabili sa dubleze un film.Daca te uiti pe nikelodeon sau Disney Chanel o sa intelegi ce zic.