Păreri La môme

(2007)

La Vie en Rose

doulfe pe 02 Ianuarie 2010 06:48
marion
prestatia lui marion cotillard este de domeniul suprarealismului. nu-mi explic
Zuza pe 23 august 2010 21:44
E cea mai potrivita definitie.Bravo!
mitza2003ro pe 28 octombrie 2013 16:53
Mai bine de atat nu se putea.
Sergiu.Lobont pe 10 Februarie 2011 21:14
Cel mai ostil mediu naste cea mai mare artista pe care a dat-o vreodata Franta
Nici nu stiu cu ce sa incep... filmul, sau Marion Cotillard. Incep cu ea. In momentul in care o femeie de 31 de ani cat avea in mometul filmarilor reuseste sa redea cu atata naturalete si veridicitate evolutia comportamentala a unei femei de la 20 de ani pana la 47 de ani putem spune ca vorbim de o actrita foarte talentata, probabil in primele 100 de actrite din lume. In momentul in care o femeie cu gratia si rafinamentul lui Marion reuseste sa reproduca comportamentul necizelat si pe alocuri grobian al lui Edith Piaf deja vorbim de primele 5 actrite ale lumii. Cel putin pentru mine Marion Cotillard isi imparte primul loc cu Meryl Streep in ceea ce priveste naturaletea in interpretarea rolurilor.

Acum sa revenim la film. Niciodata un film artistic nu va fi unul spectaculos si usor de urmarit pentru cei ce urmaresc filmele pentru a se relaxa intr-o duminica ploioasa. Si cu… citeşte

claudelina pe 22 februarie 2012 19:29
Superb comentariu; asa cred si eu,filmul este o capodopera.
elmedico pe 16 Ianuarie 2011 15:37
Comparatie!
Ce ar fi oare daca regizorii din Romania s ar gandi sa faca un film despre Maria Tanase, care ar fi aproape la fel cu acesta? Cred ca ar fi ceva superb!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nathalie_dinu pe 12 Ianuarie 2019 22:16
Emotie si tacere
Am vazut filmul cu lacrimile in gat. Viata lui Edith Piaf si imensul ei talent nu au cum sa te lase indiferent. Vocea si melodiile ei fac ca timpul sa stea in loc si sa uiti de orice altceva in afara de ce se creeaza emotional intre tine si aceasta nespus de talentata cantareata, intre sufletul tau si ceea ce versurile cantecelor ei trezesc in tine.

Degetele mele sunt pe tastatura laptop-ului, insa cuvintele poposesc des deoarece filmul este coplesitor, iar ochii mei sunt in lacrimi.

Filmul este pentru toti cei care iubesc poezia, arta adevarata, talentul, forta. Este pentru toti cei care o iubesc pe Edith Piaf, dar si pentru cei care au vazut-o pentru prima oara, in acest film pentru ca vazand-o pe Marion Cotillard, poti spune ca ai vazut-o pe Edith Piaf, interpretarea actritei fiind magnifica.

In prezenta geniului, cuvintele pier, ramanand… citeşte

into_the_labyrinth pe 16 Aprilie 2013 01:43
O dramă absolut magnifică, un film (biografic) despre artă şi artişti, suferinţă şi culmi ale succesului, agonie şi extaz, tragedie şi iubire (nu întâmplător, Edith Piaf a crezut atât de mult în iubire, chiar dacă incredibila sa viaţă a fost marcată de mai multe tragedii). Îndrăznesc să spun că un astfel de film era greu de făcut, iar regizorul Olivier Dahan a câştigat pariul, intercalând extraordinar scene din viaţa lui Edith-fetiţă cu cele de la maturitate şi bătrâneţe, lăsând cântecul să ”vorbească” exact atunci când este nevoie, prezentând atât inocenţa, cât şi revolta şi decăderea artistului - într-un cuvânt, făcând un film ”viu”, spunând o poveste aparte. Marion Cotillard face un rol mare. Obligatoriu de văzut.
CosminMoion pe 10 Februarie 2012 18:28
Emotionant
Nu cred ca nici Edith Piaf insusi nu egala interpretarea desavarsita oferita de Marion Cotillard.
mitologicul pe 16 Aprilie 2010 13:05
Pentru Edith Piaf (cea mai mare cantareata data lumii de Franta), viata nu a fost deloc roza, chiar as putea spune dupa ce am vazut filmul si am mai citit cate ceva, ca a fost mai mult un infern, prin care a trecut doar ajutata de extraordinara sa voce si cantecele scrise pt. ea.
Acest film din 2007, reuseste sa fie un tribut binemeritat de marea artista. Regizorul si scenaristul filmului: Olivier Dahan, reuseste sa urmareasca cu fidelitate viata si drama traita de cantareata. Interpretarea rolului principal i-a fost incredintata unei mari actrite: Marion Cotillard.
Intrata perfect in rolul Piaf, beneficiind de 2 maestrii ai machiajului: Didier Lavergne si Jan Archibald, Marion incanta si face partas spectatorul la toate momentele fericite sau nu ale vietii tumultoase dusa de "Vrabiuta Piaf"
De data aceasta Academia americana de… citeşte

ionutz27 pe 12 septembrie 2012 16:04
roz (nu roza)
goldenleaves pe 30 Noiembrie 2010 14:07
da...da... marrion cotillard e fantastica... depaseste orice asteptari... ii da viata lui edith piaf...in plus imi place reactia ei de la decernarea premilor Oscar...cata sensibilitate si emotie
the_fairy pe 26 Noiembrie 2010 23:34
un film impecabil cu o marion cotillard pur si simplu geniala, transpusa perfect in pielea lui edith!! merita vazut!
menuet pe 14 Februarie 2008 10:23
un film care te urmareste o vreme, atat pentru dramaticul intens al povestii lui, cat mai ales pentru interpretarea lui uluitoare, facuta cu un firesc aproape neverosimil. pentru cine se astepta la un film impresionant prin mitizarea personajului Edith Piaf, ca o ofranda adusa acesteia, filmul este o surpriza, iar pentru cine astepta asta, o dezamagire. el nu este decat o fotografie foarte reusita a aspectelor importante ale vietii si creatiei lui E.Piaf. este un film serios, care nu isi propune sa seduca, dar, poate si prin asta, reuseste categoric sa o faca.
Pitbull pe 01 Ianuarie 2011 17:21
Falsa ispită a păcatului
Falsa ispită a păcatului - La Môme / La Vie en Rose

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
februarie 2007

În faţa încă unei biografii a lui Edith Piaf, după câte s-au scris, filmat şi pus în scenă, nu poţi să nu te întrebi: de ce? Nu cu reavoinţă, nu neapărat cu scepticism - ci cu interes sincer: ce anume ar mai putea spune, nou şi important, un alt film despre viaţa tumultuoasă, abisală, întinsă pe toată scara dintre bolgiile «bas fonds»-urilor din Belleville şi Olimpul gloriei mondiale, a binecuvântatei posesoare al unuia dintre cele mai divine talente muzicale din câte le-a dăruit Dumnezeu oamenilor?

Ei bine... tocmai am răspuns la întrebare! Recitiţi rândurile de mai sus.

Filmul lui Olivier Dahan, scris de el însuşi împreună cu Isabelle Sobelman, îşi propune din start o cheie nouă de abordare a… citeşte

Stephen2D pe 25 Octombrie 2015 23:16
Très tragique.

bloodthirst pe 07 Septembrie 2010 13:30
Atat de putine pareri si totusi atat de multe voturi.
balaurul pe 22 Iulie 2009 10:36
prestatia lui Marion Cotillard magnifica, filmul mai putin bun. dar pe total filmul scoate cam tot ce se poate din acest subiect si nu cred ca ar trebui judecat dupa parerile unor oameni care au avut niste asteptari mai mai mari , de ordinul spectaculosului.
Get0dac pe 29 Martie 2013 16:51
Flori de mucigai
Marion Cotillard s-a nascut special pentru acest rol......Filmul este o capodopera.....Edith Piaf, un inger cazut, a carui unica dovada de dumnezeire....este vocea.
claudelina pe 22 Februarie 2012 19:31
Capodopera.
Un film foarte reusit,o tema sensibila,o actrita frumoasa si talentata,as putea spune extrem de talentata pentru naturaletea de care a dat doavada,jucand un rol greu.
Chrisstyna pe 08 Aprilie 2011 13:54
10 pentru actrita
Rolul i s-a potrivit ca o manusa! Ea face tot filmul si merita toate aplauzele!
White.Lily pe 07 Decembrie 2010 11:03
Dupa ce vezi un astfel de film nu poti sa ramai indiferent. Este un film, care dupa vizionarea lui, ramane acolo undeva.
Mie in general imi plac filmele biografice, insa aceasta are ceva special.
Vorba lui Menuet, La vie en rose nu cauta sa seduca, sa demonstreze ceva, vrea doar sa relateze o poveste, fara exagerari, fara dramatisme. Si tocmai asta il face nemaipomenit.
Si pe mine m-a lasat fara cuvinte Marion Cotillard....Nu am vazut-o pana acum in prea multe filme.Am descoperit-o in Jeux d'enfants, descoperit pur si simplu din intamplare (un film care categoric nu trebuie ratat), dupa care am revazut-o in A good year, un alt film care mi s-a parut de-adreptul incantator, a urmat Big Fish si Inception. In toate a jucat excelent, insa in La vie en rose a pus capac. Si am fost foarte bucuroasa cand am aflat ca a luat Oscarul pentru el.
Nota 10+ pt Marion!

andrei_oarga pe 13 Februarie 2023 06:25
Un film excelent ce ne prezintă povestea sfâșietoare dar si impresionanta a unei voci de aur,muzica excepțională iar Marion Cotillard a jucat-o impecabil pe Edith Piaf,fiind pe merite recompensată cu toate premiile posibile(Oscar,Bafta,Glob de aur,Cesar etc),probabil printre cele mai bune interpretări din toate timpurile,obligatoriu de vazut pentru orice cinefil!
user-5e0a025f5982f pe 30 Decembrie 2019 21:23
Pentru mine rămâne cel mai frumos film biografic. O interpretare a rolului superbă. O viață de artist tulburătoare.
Iulidesprefilme pe 03 Mai 2019 10:19
Un film biografic tulburător, bine regizat, scris, jucat...Oscarul s-a dus la Marion Cotillard la categoria Cea mai bună actriță a anului...
Ghemot pe 05 Noiembrie 2018 23:14
Probabil că acest film merită undeva între 9 și 10, dar pe mine nu m-a impresionat foarte mult. De aceea i-am acordat doar nota 8.
carmen_angelus_romila pe 14 Septembrie 2018 19:41
Edith Piaf, una dintre cele mai mari si indragite cantarete internationale, ramasa nemuritoare, ne este prezentata si interpretata cu fina acuratete de actrita Marion Cotillard.
cotzofica pe 14 Ianuarie 2015 11:29
Poate cea mai mare cântăreaţă a Franţei, interpretată poate de cea mai mare actriţă a Franţei. Cel puţin în prezent, probabil este cea mai talentată actriţă franceză. Foarte bun filmul. Recomand.
DaniMar pe 09 Februarie 2013 19:17
Desi am dezvoltat capacitatea de a privi oarecum detasat filmele,nu cred ca ma voi mai incumeta sa-l vad pe acesta a doua oara.Fara sa pot explica de ce,filmul asta m-a intristat grozav.Cred ca este deopotriva' vina' lui Edith Piaf si a extraordinarei Marion Cotillard,
alexz123 pe 19 Decembrie 2008 14:39
Um film extraordinar !
didou1563 pe 08 Martie 2007 18:13
excelent! In sfarsit un film biografic pe masura lui Edith Piaf!
sarrpe pe 16 Decembrie 2013 02:41
Actrita nota 10, filmul nota 6. Deci votez filmul cu 6
cosmin_kedii pe 27 Iulie 2013 09:49
Ce bucurie să vezi pe Marion Cotillard (deja strălucitoare) in rolul de cantareata Edith Piaf,,, Este o bucurie (și uneori chiar trist), pentru a vedea că acest ultim ciclu de viață în fața ochilor noștri. Desigur, așa cum se povestește viața sa, el face un film cu o latură foarte întunecată, dar asta e ceea ce face farmecul acestui film care are deja o frumusete vizuala uimitoare.
recomand

xerses pe 12 Septembrie 2012 20:16
Inpresionanta poveste de viata.Nu-mi placea Edith pana nu am vazut acest film.
someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 13:37
9 pentru ca ne face sa ne dam seama cum era viata unui artist in acea vreme :D
CoNi pe 13 Decembrie 2009 12:00
nu-mi vine sa cred k e vorba d aceeashi actritza din `Jeux d'enfants` :O o transformare colosala...chiar merita laude Marion Cotillard.. filmul in shimb nu mi-a placut...chiar nu mi se pare o capodopera dupa cum spun altzii :-j doar prestatzia actritzei m-a facut sa nu adorm :)
dubthatsheet pe 27 Decembrie 2008 01:18
as vrea sa stiu ce-i lipseste acestui film.poate n-ar trebui facute ecranizari dupa biografii tumultoase.imi pare rau sa zic (cu toti anii crescuti avec la mome si cu toata aderenta la marion cotillard) dar a iesit ieftin si pare traficat.nu mai mult decat altele si se mentine suportabil dar parca ne forteaza tot timpul sa credem ca de mica(oprimata si fugara) piaf etait piaf si nimic mai mult, parca o tinea din paroxism in nihilism doar fiindca ,e adevarat, era teatrala si afectata,doar ca ei ii ieseau pe cand cei care au facut filmul par sa stie doar atat si tot permuteaza astea 2 3 stari.
sorinreddog pe 06 Iunie 2009 21:42
nu mi-a placut...
Ma asteptam la mult mai mult de la acest film,mai ales dupa atatea pareri,poate nu e genul meu,dar nu vad ce e asa extraordinar