Păreri Kingdom of Heaven

(2005)

Regatul Cerului

Manusa pe 25 Mai 2011 11:15
Super film .....de la scenariu, actori, regizor pana la decoruri si coloana sonora filmul este impecabil. Un film care m-a incantat si la care il revad cu placere de cate ori am ocazia, un film care nu trebuie ratat.
bizonul pe 17 aprilie 2016 07:22
Deacord, dar mai sunt doua filme , probabil urmand aceiasi istorie , Arn cavalerul templier si Ultimul cruciat, ce fara dubii intrece cu mult filmul pomenit aici.
CRISTIAN_FLORIN pe 22 Mai 2012 10:03
Unul dintre cele mai bune filme istorice ale deceniului trecut. Daca tinem cont de desfasurarea evenimentelor, filmul are si o tenta religioasa destul de pregnanta. Kingdom of Heaven isi merita din plin toate premiile, distinctiile si celelalte calificative acordate pana in prezent, iar regizorul Ridley Scott, precum si actorii Orlando Bloom si Eva Green deja nu mai au nevoie de nici o prezetntare. Eu personal includ acest film in lista filmelor favorite si ii acord si nota maxima.
ALIN_CODRUT pe 22 Martie 2012 11:34
Consider ca filmul " Kingdom Of Heaven" este exceptional si merita (re)vazut oricand. Este super-complect (dragoste, intriga, ura, razboi). Este excelent realizat, la fel si distributia aleasa. Noroc ca eu am in casa dvd-ul cu acest film. Pe oricare site ma voi afla ii voi acorda nota maxima si il voi trece si la filme favorite.
Felix pe 14 Mai 2005 19:14
Un film extaordinar isi merita din plin stelele . M-a impresionat . Totul bine realizat ( scenariu , imagini , decoruri, muzica , distributie , regie )
Extraordinar .

popy pe 09 Iunie 2008 16:16
un super film...un super scenariu...un super actor
Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:25
A fost un film bun , in care Orlando joaca incredibil !
BadDreams pe 08 Iulie 2011 09:54
L-am vazut de vreo 3 ori,cel mai probabil o sa-l mai vad de cateva ori.Dupa parerea mea este un film de nota 10,totul este aproape perfetc,iar coloeana sonora este exceptionala!
cezarika21 pe 06 Aprilie 2015 10:41
Măcel în numele unor principii intolerante
Inspirat liber dintr-o serie de evenimente istorice precum Bătălia de la Hattin (1187) şi Asediul Ierusalimului (1187), "Kingdom of Heaven" nu este un film istoric, ci un film care încearcă să ne arate rezultatele intoleranţei, a rasismului şi a setei de putere a oamenilor. Tot acest comportament războinic şi egoist al cavalerilor cruciaţi este justificat în numele unor principii religioase pe care cruciaţii nu şi le mai amintesc, uitând valoarea creştină a iubirii aproapelui şi dorind convertirea cu forţa a păgânilor sau moartea lor, în caz contrar.

Mesajul filmului este profund, legând luptele religioase brutale din vremurile cruciadelor de conflictele contemporane bazate pe diferenţele de rasă şi de religie. Creştinii şi musulmanii par să fi uitat iarăşi principiile propriilor religii, ucigându-i pe ceilalţi în numele unei superiorităţi… citeşte

catalin pe 14 Mai 2005 11:43
Un film pur si simplu excelent .
robertforex pe 11 Ianuarie 2012 15:29
mi-a placut foarte tare filmu.iubesc aceasta tematica.coloana sonora impresionanta.merita vazut iar iubitorii genului cu siguranta i vor da nota maxima.
danyx493 pe 31 Octombrie 2010 19:03
Un film exceptional, fara dar si poate unul dintre cele mai bune ale lui Ridley Scott!...totul este bine pus la punct, scenariu, regie, decoruri...distributia este una plina de nume mari, iar coloana sonora aduce cu siguranta un mare plus filmului! este fara indoiala un film de colectie, l-as vedea de nenumarate ori fara sa ma plictisesc!
ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 14:44
un film foarte bun care il vad din cand in cand si nu ma satur , cred ca l-am vazut de cand s-a lansat si pana acum de vreo opt ori , e regizat extrem de bine , iar actori au facut niste roluri mari ,
supermisto pe 14 August 2011 10:19
un film foarte interesant,merita sa te uiti,nota 9
Radu1711 pe 28 Martie 2011 22:39
radu1711
un film de razboi si o drama romantica de nota 10, mi-a placut de la inceput pana la sfarsit, efectele speciale si totul
SorinC pe 07 Martie 2011 01:01
Un film cu o tematica speciala, larg elaborata, merita vazut! Are multe clisee in care "alegerea de moment" te poate descrie ca pe o carte deschisa .
Sorin87 pe 27 Mai 2011 14:29
Kingdom of Heaven
este un film medieval reusit cu un fir al povestii care te cucereste de cum il vezi, drama din film este bine pusa la punct si evenimentele au o legatura
cosmin_kedii pe 09 Ianuarie 2013 18:00
imparația Cerurilor este o actiune istorica,o drama stabilita în cea mai mare parte din Orientul Mijlociu în timpul cruciadelor
RomaniaMare pe 15 Februarie 2011 23:07
Un film foarte bun, din toate punctele de vedere. Dar recomand tuturor varianta regizorala ( Special Extended Director's Cut) care nu a aparut pe marele ecrane. Este mult mai buna si explica anumite intrebari ce apar la vizionarea variantei standard. Ridley Scott dovedeste inca o data ca este Regele Filmelor Istorice!
baronel pe 13 noiembrie 2012 19:27
Ai dreptate!Au taiat din el in jur de 40 de minute...Este mult mai explicit in varianta dircut...
matew10 pe 06 Februarie 2012 12:05
O epica interesanta despre, curaj, altruism si adoptarea conditiei de nobil in atmosfera tulbure a unor vremuri intunecate dominate de cruciade, intrigi si lipsuri. Un film despre natura umana precara, salbatica versus datoria si onoarea unor oameni obijnuiti de a lupta pentru eliberarea din calea dusmanului.
danymury pe 07 Aprilie 2011 14:42
foarte bine realizat....recomand...un film foarte bun
legolas05 pe 25 Martie 2011 20:54
super filmul....imi plac mult genul asta de filme de razboi......merita vazut.......nota 10
laurik93 pe 29 Noiembrie 2009 13:01
l-am vazut acum catva ani si mia placut la nebunie...as putea sa-l revad fara sa ma plictisesc...superb
Marie_Antoinette pe 02 Noiembrie 2010 20:31
.................................................................................
serge86 pe 29 Octombrie 2009 19:18
Kingdom of Heaven e un film de dragoste... este o creatie care te duce placut in atmosfera acelor timpuri si care merita vazut. imi place finalul...O. Bloom este in rolul potrivit ...regizorul si a pus ca scop sa faca din Bloom un cavaler romantic ,sensibil...nu unul de genul Maximus din Gladiator........nu se bazeaza pe istorie...insa e o poveste frumoasa de dragoste
Andrei.Ciprian pe 14 Martie 2012 10:24
Foarte bun!
Un film marca R.Scott care reuseste sa mai bifeze inca un film reusit.Filmul este presarat cu de toate:o coloana sonora minunata,regia este buna,actingul este unul bun(Orlando Bloom face unul dintre cele mai bune roluri ale lui).Nu este o capodopera si nici nu este un film de nota 10 dar este un film ffoarte bun care trebuie vizionat!
andreea pe 07 Mai 2005 20:12
am vazut filmul si e super!!!!!!!! vi-l recomand1
Mihai2508 pe 07 Iulie 2010 21:06
Un film absolut superb, cu o regie foarte bine pusa la punct, celor care le plac acest gen de filme il recomand, nu e un timp pierdut.
mrM1nd pe 14 Februarie 2005 08:41
Trailerul aduce a Lotr: Return of the King. Poate asta ma face sa vreau foarte mult sa vad filmul acesta. Filmele in care O Bloom a jucat sunt foarte interesante si imi place ca actor.
Sper sa fie un film respectabil si sa ofere mai mult decat efecte de ultima ora

mistgun pe 14 ianuarie 2015 07:55
Credema ofera mai mult . . .
milito pe 01 Mai 2012 02:38
exceptional filmul l-am vazut de 3 ori pana acum, foarte bine realizat cu o coloana sonora de nota 10
Ultimul_Mohican pe 09 Martie 2012 01:06
Superb.
Pur si simplu superb, mi-a placut la nebunie. Este una dintre cele mai bune drame pe care le-am vazutt pana acum. Eva Green e frumoasa si sexy iar rolul l-a jucat foarte bine.
africanus pe 15 Februarie 2012 10:37
Un clasic Ridley Scott.
Intradevar un film istoric foarte reusit, dupa gustul meu as fi vrut un gram de mai multa de actiune, oricum filmul reuseste sa impresioneze ori de cate ori l-ai urmari, scenele din batalia finala nu ai ocazia sa le vezi in prea multe filme de gen, distributia este foarte buna, Liam Neeson face un rol foarte bun, Jeremy Irons iarasi joaca excelent, nu as fi ghicit niciodata ca in rolul regelui Baldwin se afla actorul Edward Norton, de Orlando ce sa zic; dupa cum se vede l-am lasat la urma, nu joaca rau in acest film dar as fi vrut pe altcineva in rolul lui, my opinion. P.S. K.o.H. merita vazut si revazut, in special de iubitorii istoriei.
6rimReaper pe 28 Decembrie 2010 00:21
Nu prea respecta faptele care s-au intamplat,dar oricum scenariul filmului este fantastic... Imi place si cum l-a jucat acel actor pe Salahadim,ar fi fost si mai frumos daca ar fi aparut si Richard Inima de Leu :| Pacat ca a fost abia l-a sfarsit si nu a aratat luptele duse intre el si Salahadin.
tinut pe 21 Septembrie 2010 22:00
Ridley Scott, regizorul meu preferat.
Filmul merita vazut si a doua oara, prima este obligatoriu...

NoxLamia pe 15 Iulie 2010 21:08
Excelent
Desi nu respecta istoria este totusi un film foarte bun.Merita vazut,mai ales varianta extended.
kicsi pe 23 Martie 2006 14:31
La Ierusalim nici azi nu este pace.Daca musulmanii si crestinii ar gandi ca si un potcovar sa fierar simplu din film....poate ar fi.
andreyna pe 13 Mai 2005 15:09
Voi nu stiti sa va bucurati de vizionarea unui film... Exista filme bune, proaste sau foarte proaste. Nici unul nu este exceptional.
Daca vreti sa stiti cum s-au intamplat lucrurile, acum exista destule surse de informare. Pacat ca pe atunci nu existau ziare sau internet ca toata lumea sa afle adevaratul dezastru.

irimescuirinel pe 05 Ianuarie 2012 13:21
O Capodopera
Surprinde o radiografie a epoci când orice preot schizofrenic te putea condamna pentru niște canoane obscure. O epoca care as vrea sa nu se mai întoarcă, dar care este admirabil zugrăvită .Oricum partea cu templieri este cam sub semnul întrebării, dar în rest doar laude la superlativ.
Mihai pe 18 Noiembrie 2007 13:33
Filmul e un film bun, nici nu se comparã cu Troia sau Alexandru. Insã durata (1,44 minute) nu e cam scurtã?! Sunt sigur cã unele pãrþi ale filmului original au fost tãiate din varii motive.
Adelina pe 16 Aprilie 2006 10:51
filmul e superb!nu-l mai criticatzi atat!orlando joaca un personaj de exceptzie!fff mishto filmul. merita vazut.e cam lung,dar....merge.avand in vedere "trilogia",troy mi se pare un film fff bun,dar alexander nu a fost tocmai cum ma ashteptam!Regatul Cerului este poate la fel de bun k Troy!merita 5 stelutze!
Lerintiu dan pe 11 Iunie 2005 21:59
Eu spun ca este unul dintre cele mai bune filme ale lumii !!!!!
In acest film nu sunt prea multe razboaie dar
este foarte bine gandit.

Jade pe 11 Mai 2005 20:19
Sunt surprinsa ca filmul prinde peste hotare si dupa cum sta treaba prinde si pe la noi, sorry dar argument de genul ma duc la film ca Orlando Bloom este frumos nu prea ma indeamna sa dau intre 80.000-125.000 lei pe un bilet la cinema. Problema se pune in felul urmator dupa controversa cu Alexander(subliniez Oliver Stone nu dorea sa faca un film epic ba mai mult dorea sa -l arate pe Alexandru Macedon atat cu bune cat si cu rele .pana sa dau cu pumnul in masa astept dvd -ul director's cut) Ridley Scott isi scoate mega scenariul de la Gladiator schimba pe ici pe colo si ne da Cruciatul , cu un Orlando Bloom la inceput fierar (vezi Piratii... , si elfii parca le aveau cu aceasta meserie...poate o fii o chemare pt.el cine stie), apoi cruciat, posibil rege al Ierusalimului,, mare aparator si pe urma iar fierar...finalul filmului cu Richard Inima de lEu m-a facut sa ma astept din secunda… citeşte
Emonus pe 10 Mai 2005 11:03
mai erin cum poti spune tu ca filmul Troia ii varza? cred ca nu sti sa apreciezi un fil bun. dute man si mai studiaza
ticuamihaesei007_gmail_com pe 11 Iunie 2020 21:41
Un film excepțional....o mare realizare cinematografică...dar pentru a fi înțeles sugerez varianta de 194 minute (director's cut).O să aveți o mare surpriză, să vedeți o mulțime de scene, care sunt tăiate la varianta pentru tv.
ion.lupan pe 11 Aprilie 2014 21:26
Capodopera la superlativ
“Regatul Cerului” este un film absolut superb, Fabulos…. Si mai ales, contrar ideologiei “oficiale”, VERIDIC ! Lui Sal’Alah’din (Saladin) I se facuse o mare nedreptate istorica. Ridley Scott continua sa ramana acelasi creator autentic si, mai ales, cinstit (ca si Uwe Boll – preferatul meu in materie de onestitate in film). Daca Liam Neeson si Jeremy Irons nu mai aveau nevoie de nicio confirmare, in schimb Orlando Bloom m-a surprins placut (iar), dovedind ca este un actor profund si foarte talentat (si ca stie sa joace si roluri dramatice veritabile, nu numai pirati…. Modelul Johny Deep poate fi malign). Si da, filmul imi intareste vechea convingere ca Templierii (premergatorii Cavalerilor de Malta – inaintestatatorii Franc-Masoneriei mondiale actuale), prin fanatismul , cruzimea, iresponsabilitatea si parsivenia lor, au pus bazele declinului moral si etic al… citeşte
nick-azh pe 08 Februarie 2014 15:56
Kingdom of Heaven Regatul Cerului
Dramatic si emotionant, cu un subiect intrigant si actori remarcabili. Povestea lui Balian, care este marcat puternic de sinuciderea sotiei sale si de propria sa crima, isi urmeaza tatal spre Ierusalim, unde spera sa primeasca iertare, atat pentru el, cat si pentru sotia lui. Acolo se deschid noi cai pentru viata lui, iar el trebuie sa decida asupra moralitatii sale. Un personaj foarte frumos, cu coloana vertebrala, interpretat foarte bine de un brunet Orlando Bloom. Coloana sonora este excelenta si foarte bine realizata in conformitate cu actiunea filmului. am un singur cuvant: excelent!!
alex_93 pe 22 Mai 2012 22:17
Must see!
Liam Neeson,Jeremy Irons,Edward Norton si Ghassan Massoud au jucat exceptional,povestea filmului fascinanta,desi sunt momente trase de par
Celebrul actor din serialul Rome,Kevin McKidd,nu s-a remarcat mai deloc insa,iar Orlando Bloom nu prea si-a jucat convingator rolul......ai fi zis ca e un elf printre soldatii aia
Saladin insa mi s-a parut mult mai uman,asa cum il descrie istoria.
Poate ca era bine daca in film era inclus si Asediul Acrei,era interesant sa vad batalia dintre Saladin si Richard......
Oricum,asediul Ierusalimului a fost genial realizat,desi cam prea multe explozii :P
Oricum,merita vazut!

maier catalin pe 08 Iulie 2005 12:59
ma bucur nespus cand vad cate un astfel de film. se pare ca totusi, macar din cand in cand, se mai face cate un film bun. ce inteleg eu prin film bun?pote sunt putin conservator dar un film bun pentru mine ,ramane un film care spune ceva, care te gadila la suflet,iti trezeste omul sensibil din tine.te face sa speri ca totusi sensibilitatea nu este ,nu a ajuns sa fie o virtute anacronica.
o fraza memorabila din film,care mi-a ramas in minte:spune balian la un momentdat despre sotia sa, care dupa parerea celorlalti se afla in iad, "cum sa fie in iad,cand ea este in inima mea?"

Stefan Dragos pe 11 Mai 2005 12:08
O alta greseala a filmului este idealizarea personajului principal Balian of Ibelin, in relitate Balian nu a avut nici in clin nici in maneca cu fieraria ,iar influenta lui in regatul Ierusalimului a fost mult mai mare,s-a opus intradevar lui Guy de Lusignan dar pana la urma i-a oferit omagiul de vasal si a negociat capitularea Ierusalimului cu Salah-ad-Din.
Idealizarea cavaleriei pare o poveste frumoasa in schimb realitatea era cu totul alta.
Cel mai mult m-a dezamgit la Ridley Scot ca nu a tratat asa cum trebuie Batalia de la Hattin ,pentru ca rezultatele acestei batalii au fost dezastruoase pentru regatul Ierusalimului.
Domnul Flavius Jurcau are perfecta dreptate in privinta exactitatii istorice ,dar sa nu uitam ca sfaturile proaste oferite de Gerard de Ridefort -
maestrul templierilor au determinat pierderea bataliei de la Hattin ,a adevaratei cruci ce… citeşte

Flavius Jurcau pe 08 Mai 2005 22:06
Regatul cerului este un film foarte bine realizat si interpretat.
Unele precizari de natura istorica totusi s-ar cere :
-Templierii nu erau asa cum ai prezinta acest film, erau niste oameni mult mai ponderati si lucizi. Daca cruciatii au fi ascultat de sfatul templierilor multe dintre infrangerile armatelor crestine s-ar fi putut evita. Nu o spun eu ci oameni care s-au preocupat mult de subiect ex. Arnaud De lacroix – Les Templieres au cœur de croisades.

-Guy de Luisignian a ajuns rege al Ierusalimului, dar nu era templier. Daca ar fi fost templier el nu s-ar fi putut casatori cu Sibille. Marele maestru templier din acele timpuri (in vremea regelui Baldwin IV-leprosul) nu era el, ci Gerard de Rideford (1185-1189) si apoi Robert de Sable (1191-1193)
Filmul este totusi o creatie care te aduce placut in atmosfera acelor timpuri si care merita… citeşte

HATER pe 28 Ianuarie 2010 12:03
MUST SEEEEEEEEEEE ! ! !

Ce se mai omoara unii pentru mitul biblic