Păreri Kampf um Rom I

(1968)

Lupta pentru Roma I

cosmin_kedii pe 07 Octombrie 2013 16:10
un film despre Roma, la sfârșitul IV-lea î.Hr.. Pe fondul turbulențelor care se desfășoară lupta dramatica pentru eliberarea romanilor de la barbari.
mihaela andreea pe 18 Aprilie 2008 22:05
super filmul!pacat ca nu se mai da pe micile ecrane sau nu se comercializeaza.
lanca pe 15 Ianuarie 2013 20:00
lanca
O adevarata...superproductie! Un film care mi-a incantat copilaria, si pe care nu-l uiti toata viata.Sa fim mandri ca e produs de Studio Cinema Bucuresti si ca participa si actori romani, alaturi de un ,,monstru' al ecranului ca Orson Welles.
sargetius pe 01 Mai 2011 00:49
despre sinopsis
Gotii erau condusi de Narses ?!! Unde ai vazut ,sefule, filmul, la Antena 3 ?
Razvan_Gelu_Diaconu pe 19 Iunie 2014 21:25
Daca ar fi exitat vreodata pe lumea asta in mod oficial o nota mult mai mare ca 10 i-as fi acordat-o fara intarziere acestui film. La categoria filmelor istorice, Kampf um Rome este o adevarata capodopera. Am vazut destule filme istorice pana acum si voi mai vedea si in viitor, dar acesta parca mi-a ramas intiparit in memorie. Nu cred ca exista vreo sectiune a filmului care sa nu merite cea mai mare nota care i s-ar putea oferi. Daca s-ar putea alcatui in mod corect si obiectiv un top mondial care ar cuprinde cele mai bune filme istorice din lume, cred ca filmul campf um Rom s-ar afla si acum la peste 45 de ani de la lansare, in partea superioara a ierarhiei. Doi dintre regizorii romani, Sergiu Nicolaescu si Doru Nastase au fost cooptati atunci in echipa de regizori- producatori ai filmului condusa de Robert Siodmak, el si Andrew Marton fiind regizorii principali. Alaturi de ei au… citeşte
Narcis_1976 pe 10 Ianuarie 2013 20:11
Sa amintim că regizor secund la acest film este nimeni altul decat Sergiu Nicolaescu , Dumnezeu să-l odihnească în pace, amprenta lui se simte !. Recomand calduros celor care doresc să revadă mari actori romani (pe atunci foarte tineri), într-o super producţie. Fermecatorul Florin Piersic , poate sunt subiectiv, parcă pune puţin în umbră partenerii lui internaţionali distribuiţi în film. :), Ion Dichiseanu magnific, cu nimic mai prejos . Ce actori !
Probabil unii vor spune, aşa cum am văzut la pagina maestrului Sergiu că este pus la colţ şi etichetat "Comunist", daca aşa arata şi aşa se prezintă comunişti eu vreau să fiu comunist ! :)