Păreri Just Cause

(1995)

O cauză dreaptă

mladitza pe 02 Februarie 2022 19:18
film de acțiune clasic
Merită o vizionare. Scenariul un pic forțat spre final, pentru a lua prin surprindere. Totuși, e credibil.
Un film de acțiune a cărui valoare e ridicată de prestațiile actorilor. Ed Harris e „criminal” în acest film, la propriu și la figurat. Cred că ar fi meritat niște premii pentru rol secundar, nu prea le-a primit.

iuluassss pe 18 Iunie 2021 02:12
Film bun.Merita vazut. Nu prea mi a placut finalul: mi s a parut aiurea ca tipul si a dus victimele la acea coliba despre care se stia, de parca ar fi vrut sa fie gasit!.. Si mai multe chestii fara logica aici spre final. Adica la cat de interesanta a fost povestea filmului cu intosatura neasteptata pe care au luat o lucrurile, ma asteptam la un final mai bine gandit nu asa banal. In rest f ok filmul!
sabinalin pe 02 Noiembrie 2020 08:06
E greu de crezut ca un astfel de film s-ar mai putea face in zilele noastre, acum cand s-a ajuns in cealalta extrema prin comparatie cu ce se intampla in cinematografia hollywoodiana pe la mijlocul secolului trecut. Azi e tot mai mult pe baza de diversitate si tot mai putin pe baza de valoare, a se vedea inclusiv recentele criterii de eligibilitate pentru Oscar. Per total avem de-a face cu un thriller bun care da senzatie de multumire la finalul vizionarii. L-am vazut in primul rand in memoria celui care a fost marele star de cinema Sean Connery, la o zi dupa ce acesta a parasit lumea noastra, recent implinise frumoasa varsta de 90 de ani. In filmul de fata cel care a fost intaiul Bond era in forta, isi interpreteaza rolul ca de obicei cu eleganta, cu seriozitate si cu acel umor british care-l prindea atat de bine. Foarte bun si Lawrence Fishburne insa cel mai tare dintre toti e Ed… citeşte
kakapiciu pe 02 Februarie 2015 23:43
Chiar mam intrebat cum arata un thriller de pe vremea cand mam nascut si dupa ce am vazut Just Cause spun ca este un thriller bun.
valconnex pe 28 Decembrie 2013 13:40
Pista falsa
O pista falsa construita fortat. Pana la un punct a fost bun, pe urma Sheherezada. E salvat de actori, ca povestea-i gonflata.
Iulidesprefilme pe 26 Mai 2013 20:35
O peliculă cu Sean Connery şi Laurence Fishburne, cu un subiect dramatic, merită să fie vizionată...
cotzofica pe 20 Aprilie 2013 18:39
Bun filmul, mai ales că finalul nu poate fi anticipat uşor. Un nou rol excelent al lui Sir Sean. Recomand.
Cretzulynne pe 20 Aprilie 2013 13:24
O cauza dreapta care este nedreapta
Adaptare dupa romanul lui John Katzenbach

In acest film, personajul principal, Sean Connery, interpreteaza cu brio rolul unui profesor eminent, cu o bogata activitate academica, dar a dezamagit la capitolul „familie”, dand impresia ca nu este real ceea ce se intampla familiei lui la finalul filmului, el comportandu-se extrem de detasat. Din tot filmul sunt memorabile scenele :
- „demonstratia” politistului Tanny Brown, interpretat de Laurence Fishburne, care pe tot parcursul filmului dadea impresia ca el ar fi adevaratul vinovat;
- discutia dintre profesor si Blair Sullivan, in care surprindem primele piste catre un final cel putin macabru. Ed Harris interpreteaza impecabil portretul unui psihopat inteligent, dar si incredibil, el „reusind " sa descopere cand este mintit de profesor, dar si sa dea indicii la momentul potrivit.
Ca o asemanare a… citeşte

Manusa pe 29 Iulie 2012 21:24
Un film excelent, care m-a impresionat fiindca nu ma asteptam la asa film bun. Are o actiune foarte buna, cu un final la care nimeni nu se asteapta. Il recomand.
criss pe 05 Mai 2006 23:50
Intr_adevar filmul este fainut, Fish joaca excelent. Merita vazut.
pssst pe 15 August 2003 12:31
excelent SC, scenariul, muzica, castingul!

un fisburne care deja promitea!