Păreri Jusqu'à la garde

(2017)

Custodie

wildinthecountry pe 19 Mai 2018 09:10
X
Un film incredibil de debut al regizorului (necunoscut de mine pana acum,fiind autorul unui mic short) Xavier Legrand,care m-a lovit precum un pumnal in piept.Pelicula a fost premiata la festivalul de la Venetia cu Leul de Argint pentru cel mai bun regizor.
Un amestec intre drama realista si thriller cu accente horror in ultimele 10 minute, gen
Shining, filmul este foarte bine realizat, ancorat in realitatea cotidiana,fara exagerari sau prea multa melodrama,care sa-i stirbeasca din autenticitate.
Tema principala a peliculei este reprezentata de violenta domestica, comportamentul abuziv de hartuitor, abuzul familial, in cadrul separarii unui cuplu si luptei pentru custodia comuna a fiului cel mic.
Denis menochet (un actor francez cu o privire interesanta,fixa si usoara exoftalmie, pe care il cunoastem cel mai bine din superbul Inglorious Basterds al lui… citeşte

boris.vultur pe 06 Martie 2023 10:17
Manipulare
Un film bun, necesar, mai ales că mass-media prezintă mereu cazuri de violență domestică. Știm că realitatea depășește ficțiunea, nu? L-am văzut recent pe Denis
Menochet în „Bestiile”, iar pe Lea Drucker în „ Close”.Excelenți!

lili22 pe 13 Noiembrie 2020 15:56
Filmul e bun pentru un film de debut, creaza tensiune, joaca bine actorii.