Păreri Jack the Giant Slayer

(2013)

Jack și uriașii

alex_il_fenomeno pe 08 Aprilie 2013 20:50
Era de asteptat ca un film in jurul caruia s-a facut atata valva sa existe si niste pretentii mari, si din pacate nu s-a dovedit decat un alt basm adaptat de catre cinematografia americana in stilul lor caracteristic. Tanarul Nicholas Hoult si-a facut din nou treaba impecabil, ca si in "Warm Bodies", fiind un Jack cat se poate de dinamic in aceasta poveste antrenanta, dar parca i-au lipsit unele momente-cheie care sa il faca mai bun, efectiv sa te faca pe tine sa traiesti la maxim fiecare scena... Nu spun ca a fost un film rau, este unul numai bun de urmarit intr-o dupa-amiaza, dar numai atat.
Matzero pe 27 Martie 2013 12:35
Film de duminica
E un film excelent de duminica. E relaxant cu efecte speciale extraordinare. Acuma zicea tot cineva mai sus ca e tras de par. Din moment ce te duci la Jack si vrejul de fasole....sa te astepti la un film dupa o poveste adevarata...
taifi pe 24 Martie 2013 22:26
acum 30 min am terminat de vizionat filmul...film de duminica, nu am fost in film , nu m-a cuprins...a fost sa fie...in ideea ca se putea mult mai bine...nota 7
leo26 pe 1 iunie 2013 13:53
Omule eu am peste 30 de ani, dar acest film este superb, o realizare fabuloasa, dar tu esti depasit.
FunnyX pe 21 Mai 2013 03:19
E un film bun pentru cei care indragesc asemenea gen de filme: aventuri, fantastic... Il recomand celor care inca iubesc povestile... De asemenea, il contra-recomand persoanelor serioase. :)
In concluzie: e un film care reuseste sa te binedispuna, sa te scoata din rutina. Eu cind l-am vazut pe Jack, ce figura de "baiat de cartier" are, m-a busit risul. La propriu!!! Ma asteptam sa vad un actor mai "fortos" in rolul de ucigas de uriasi. :))

kitty_bell2008 pe 15 Aprilie 2013 14:12
O veritabila reconstituire a povestii pentru toti adultii care se mai simpt copii , nu dezvalui mai mult fiindca vreau sa o guste si altii si sa se bucure !
ilie_lincu pe 27 Mai 2013 09:38
Rar mai gasesti o poveste repovestita atat de bine ,dar mai bine va las pe voi sa il vedeti ,mari si mici .
cris331 pe 03 Ianuarie 2013 17:55
filmul nici nu a aparut si deja s-a dat drumul la votari si pe imdb..cred ca din cauza ca sa amanat lansarea de pe iunie 2012 in martie 2013 si a ramas votarea deschisa.Din trailere vad ca sunt mai multe studiouri bagate, warner bros, lionsgate....nu ma mira ca s-a amanat lansarea..DACA e gata, lol pariu ca din motive birocratice sau nu s-au inteles cum fac cu banii ..copilul cu multe moase ramane cu buricul netaiat..am crezut ca numai in romania mor proiectele bune din fasa dar birocratia/coruptia lucreaza peste tot in cele mai ciudate cai posibile.
Filmul nu a aparut inca oficial asa ca nu mai spuneti ca ruleaza deja prin nu stiu ce tara lol..Nu vad vreun motiv discriminatoriu sa ruleze numai in SUA si in plus de asta Lionsgate si Warner Bros nu fac chestii/filme de genu asta..vizitati siteul filmului si vedeti "WORLDWIDE RELEASE DATES" ca e incepand din martie 2013.

metalhead72 pe 19 martie 2013 22:19
Da cris331 ai mare dreptate, uita-te mai sus la StefanDo care a vazut filmul pe sub mana ! StefanDO are pile la Necuratu, ce sa-i faci !
geese1 pe 9 aprilie 2013 13:24
l-au amanat pentru ca testarile i-au facut sa isi dea seama ca filmul are probleme, ca nu isi vor scoate banii. probabil ca daca il lansau atunci cand trebuiau sa il lanseze, filmul era si un mai mare esec de box office.
legolas05 pe 17 Decembrie 2011 23:19
La ce buget mare au avut putea iesi un film frumos,cu o poveste buna sau macar niste efecte speciale bune ca la ce efecte slabe a avut filmul ma mira cum de au cheltuit 200mil $ ca sa il produca,oricum este un esec la boxoffice(WB a estimat pierderi intre 120-140 mil $),cei drept nici nu a avut cu ce sa atraga lumea la cinema .Noat mea este 5.
adriana.cioceanu pe 13 Mai 2013 12:56
O transpunere de succes a unei povesti de copii din care a iesit un film de adulti memorabil ,din poveste lipsea un ingredient "dragostea " dar in film exista , aceasta il face un film de adulti frumos .
cosmin_kedii pe 12 Aprilie 2013 19:25
Film foarte bun care te ține în suspans de la început până la sfârșit, fără nici o întrerupere
GALD pe 06 Iunie 2013 00:06
Povestea povestii povestita
Cu o placuta surprindere am vizionat ceva ce a tot fost scris, povestit, animat si filmat in multe feluri, si nu mai credeam ca ar mai fi posibil o remarcabila si inedita alta poveste despre Jack si vrejul de fasole.
Nu doar povestea a fost bine ticluita de la inceput la sfarsit ci si suspansul bine portionat pe intregul fir epic, precum si realizarea si interpretarea de foarte buna calitate.
Nu pierdeti!

krystyanalex pe 26 Martie 2013 19:46
krystyan alex
e genial filmul Merita Vazut.............................................................................
victoria_secrets90 pe 20 Mai 2013 12:53
Un care imbina elementele pur clasice cu cele moderne , cea ce aduce in prim plan o poveste deja indelung disputata in ecranizari de desen animat cat si filme. Personajul principal are o aura de autencitate si prin asta ne capteaza din nou atentia intr-un mod placut.
catalin_ionut_23 pe 27 Martie 2013 17:59
super tare filmu recomand merita vazut nota mea 10
FoxHound pe 14 Iunie 2013 14:36
Jack the Giant Slayer !
Este interesant faptul ca Hollywood-ul apeleaza din ce in ce mai mult la povesti fabuloase ( Oz, Hansel si Gretel, Scufita rosie etc. ), pe care le transforma in aventuri fantastice destinate adolescentilor si tinerilor. Si ca toate filmele adaptate dupa carti, Jack si uriasii deviaza de la povestea initiala, motiv pentru care criticii vor avea iar ceva de comentat, insa dupa parerea mea toate aceste schimbari au facut povestea mai atractiva. Anuntat ca un veritabil blockbuster inca de anul trecut, Jack the Giant Slayer a dezamagit multa lume, atat critici cat si spectatori, acest lucru datorandu-se in mare parte lansarii mult mai tarzii a filmului, decat calitatii acestuia.
O surpriza pentru mine a fost tanarul actor Nicholas Hoult – laudat chiar si de critici dupa prestatia lui in Warm Bodies, care isi joaca rolul foarte bine si dezinvolt. Din pacate nu aceleasi cu cuvine pot… citeşte

yonutzuuu pe 17 iunie 2013 02:16
COPY-PASTE :))) La fel de penibil :))
africanus pe 11 Aprilie 2013 09:19
Fantasy / Story.
Jack...., este un film perfect pentru intreaga familie, un film de aventuri, uneori cu faze comice, cu o poveste destul de interesanta facand o trecere de la povestea clasica cu care eram obisnuiti cu totii la una cu tenta formulara aproape istorica, asta in viziunea mea sa zic. Oricum ar fi filmul te prinde si este haios, sunt sigur ca iubitorii fantasy nu vor fi dezamagiti...
Dacianus pe 24 aprilie 2013 19:36
Nu e deloc pentru toata familia. Numai daca te referi la parintii cu adolescenti - carora le plac deja fazele razboinice mai dure. Dealtfel copii sub 12 ani nici nu au voie sa intre la el. ... Intr-adevar un fantasy foarte reusit. Ma surpinde ca nu am auzit mai multe recomandari pozitive inainte de a-l privi si era cat pe ce sa il scap la cinamatograf, tocmai pentru ca am crezut ca e infantil.
Get0dac pe 01 Aprilie 2013 04:40
Peisaje mirifice, de poveste....actiune, ritm, faze comice.....uriasii arata f. bine. Pentru fanii 3d, efectele sunt super ok, culorile usor cam estompate din pacate. Per ansamblu, merita vazut. Vizionare placuta.
yrynagaby pe 30 Martie 2013 20:02
E un film excelent...tanarul Jack sa ii invinga pe uriasi si a o salva pe printesa de care s-a indragostit...Merita vazut nota 10
Mihai2508 pe 18 Decembrie 2013 23:24
Un film foarte bun, efecte speciale reusite si o adaptare buna a povestii, merita vazut.
Maricruz pe 01 Octombrie 2013 22:49
Nu a observat nimeni ca acea coroana a intrat pe doua degete de gigant?
Singura chestie care mi-a sarit in ochi, in rest un film pe masura.
Bucurati-va de el si nu mai criticati asa mult. Filmele sunt facute sa te uiti si sa traiesti momentele pe care le vezi, altfel degeaba te mai uiti.

anonymous.660671baf2df6 pe 18 August 2013 15:25
GAMBITT pe 16 Iunie 2013 22:56
jack si vrejul de fasole
Jack si uriasii este o poveste adaptata altfel ca si gulliver cu JACK BLACK ,ca sa ne simtim din nou copii intr-o lume dura trebuie sa iti mai aduci aminte de povesti,un fim bun de aventuri il recomand. Mai mult nu aveai ce sa obtii de o poveste e maximul.
tony_mondyalu pe 16 Iunie 2013 16:00
un film destul de bun cu multe efecte speciale si plin de aventura...pe alocuri piperat cu umor, merita vazut
Sorin87 pe 06 Iunie 2013 10:47
Jack the Giant Slayer este un film pe care l-am asteptat demult, imi plac efectele speciale foarte bune si povestea filmului care lasa de inteles ca ar putea sa fie si o continuare
dmsteaua pe 04 Iunie 2013 09:42
Impecabil
Am vazut acest film,eram foarte curios si nu am fost dezamagit.Efecte speciale incredibile,atmosfera de basm este redata farte bine.Din punctul meu de vedere este un film foarte reusit,l-as revedea oricand cu placere.
claudiu-daniel-lugoj pe 02 Iunie 2013 18:44
Waw,superb acest film.Un filme plin de aventura,actiune si o poveste fermecatoare despre gigantii din alta lume care vin sa ne cucereasca.Imaginea filmului este excelenta,efectele speciale la fel.Un film ce este obligatoriu de vazut.Finalul acestui film lasa sa se inteleaga ca nu va fi singura parte si ca va mai urma cel putin inca o parte.Este pacat daca nu sar continua acest film,eu unul abia astept sa se faca si cea dea doua parte dar tot in aceasta formula,adica tot cu acesti actori dar cel mai important sa se faca tot cu acest regizor care a facut o treaba excelenta din acest film.
Octaz pe 14 Aprilie 2013 12:16
Genul asta de Aventuri imi cam place, am cam observat. Este unul din filmele care reuseste sa te relaxeze fara sa iti puna mintea la gandire... In concluzie este unul din acele filme care te face sa il urmaresti cu placere si la care nu poti aduce critici ... cel putin din partea iubitorilor de film amatori. Remarc de asemenea actrita foarte draguta in rolul lui Isabelle !
PFV pe 12 Iunie 2013 19:57
URIASUL CU 2 CAPURI M-A AMUZAT TARE DE TOT, FOARTE TARE, FILMUL ESTE UNUL OBLIGATORIU E VAZUT
AndreBlack pe 06 Iunie 2013 22:28
Jack The Giant Slayer
Un film foarte bun . Mi-a placut foarte mult filmul mai ales efectele speciale dar si distributia a fost una interesanta . Prima jumatate a filmului a fost umpic cam amortita dar spre final filmul a dat tot ce a avut el mai bun . De vazut , il recomand .
leo26 pe 01 Iunie 2013 13:59
Un film superb.
Cine spune ca acest film este mediocru, nu are nici o treaba cu lumea cinematografiei. La capitolul realizare este pur si simplu o capodopera, povestea vine cu ceva in plus. Pe scurt un film de senzatie.
dido pe 03 Iunie 2013 21:30
Fasolele buclucase...
Un film dinamic,plin de efecte speciale,de aventura si nu lipsit de umor,mie mi-a placut!Nicholas Hoult isi joaca rolul destul de bine desi uneori se itia un pic atitudinea sa din Worm Bodies...il prind rolurile astea.Lupta de la final surprinde prin ingeniozitate,per total un film destul de reusit...recomand!
Mishu25 pe 04 Aprilie 2013 15:23
mediocru
Atmosfera de basm e bine redata in prima parte, insa dupa ce apar uriasii filmul devine tot mai nesuferit. Am fost sa il vad pt ca citisem ca era un proiect de suflet al regizorului Bryan Singer, insa ce am vazut pe ecran a fost o mediocritate. E aberant sa te apuci de o productie atat de scumpa cand ai un scenariu atat de slab, care nu duce niciunde. Scene nesfarsite cu uriasi scobindu-se in nas, ragaind si fiind cat mai scarbosi, sub-ploturi care nu duc niciunde si personaje fara noima. In rest, cele mai interesante efecte sunt cu vrejurile de fasole, iar actorii sunt simpatici si mai compenseaza din limitarile scenariului
giuneit pe 26 Februarie 2013 18:36
O sa fie un film foarte interesant,spectaculos si cu multa aventura!.
Jenny_pisica pe 22 Martie 2013 22:35
Filmul e ok, dar adevarul e ca am mers la cinema pentru ca protagonistul e dragutel.
Iulidesprefilme pe 12 Septembrie 2020 11:42
Formule tradiționaliste și moderniste într-o versiune ce merită văzută...
cezarika57 pe 26 Decembrie 2018 17:41
O noua interpretare a povestii rascunoscute, Raman totusi la parerea ca cea mai interesanta viziune cinematografica este cea din 2001
Mr.Freeman pe 16 Decembrie 2018 21:04
Interesant
Bine făcut, bine jucat, un film bun fără prea multă violență, așa mai mult pentru vizionarea în sânul familiei. Interesantă povestea cu fasolele, uriașii și gâsca.
kakapiciu pe 26 Noiembrie 2014 12:16
Au facut foarte bine filmul insa deja ma seaca povestea cu boabele de fasole fermecate ...
Stefanzy pe 02 August 2014 21:31
Un film bun , il recomand sa fie vazut ! Un minus fiindca nu are o poveste originala si este adaptat dupa poveste .
iulian94 pe 05 Iunie 2014 15:14
Filmul e bun e frumos. are actori buni si merita vazut.
Rippa pe 07 Martie 2014 18:18
insecticid pe 14 Octombrie 2013 19:41
Merita vazut. E un film de duminica cand nu ai chef de seriale politiste.
Kuhaylan pe 08 Octombrie 2013 14:31
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
CINEFILUL DE SERVICIU pe 19 August 2013 01:40
Jack the Giant Slayer (2013) « Cinefilul de Serviciu
[...] Site: http://jackthegiantslayer.warnerbros.com/ Sites: IMDb  Rotten Tomatoes Metacritic CinemaRX Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
ghirageorge pe 22 Iunie 2013 14:20
Nu sunt foarte multe de spus doar fapul ca joaca Ian McShane reprezinta totul . Nota finala 9
.fleer pe 14 Iunie 2013 14:36
Un film cu o poveste destul de interesanta,mie unu mia placut foarte mult .
Cretzulynne pe 13 Iunie 2013 21:54
Punte catre lumea fantastica a Uriasilor
Pentru cititorii GRABITI (nu au rabdare sa citeasca tot) – il recomand!

Pentru cei care doresc sa citeasca review-ul complet:
Film inspirat din folclorul englez, din doua povesti pentru copii, scrise de Joseph Jacobs - "Jack and the Beanstalk" + "Jack the Giant Killer".
Sub pana regizorala a unui om ce are in palmares multe filme superbe ( The Usual Suspects 1995, Apt Pupil 1998, X-Men, Superman Returns 2006, Valkyrie 2008 ) te face sa te intrebi daca si acest film este bun ? Raspuns: Da! Cel putin, pe mine m-a captivat.
Dupa ce am vazut filmele „ Alice in Wonderland” 2010, "Red Riding Hood" 2011 „Snow White and the Huntsman” 2012, „Hansel and Gretel: Witch Hunters” 2013, „Oz: The Great and Powerful” 2013, mi-am dat seama ca nu e o idee rea ca povestile sa fie reinventate si mixate cu mai multa actiune si detalii fata de versiunile… citeşte

Manusa pe 03 Iunie 2013 21:50
Un film bun, in ciuda criticilor nefavorabile. Din cate am inteles a fost un esec in ceea ce priveste incasarile, dar mie unul mi-a placut filmul. Are suspans, poveste buna si actori foarte buni.
mtraianc pe 03 Iunie 2013 21:23
bun
mie mi-a placu povestea ,al recomand ......................................................
Iosif-Viorel pe 15 Aprilie 2013 00:02
Jack si Uriasii e de la Warner Bros. Nu stiu de unde ati scos Columbia Pictures in caseta tehnica. Va rog sa corectati!