Păreri It Chapter Two

(2019)

It: Capitolul 2

user-5d1510912de45 pe 27 Iunie 2019 21:55
De abia astept sa vad filmul.Am citit cartea de 2 ori si mi se pare geniala.Sfarsitul chiar m-a emotionat pana la lacrimi si chiar daca stiu deja ce se va intampla,sunt foarte nerabdatoare sa vad cum au ecranizat a 2-a parte a povestii.Au facut o treaba buna la scena cu Mrs. Kersch din cate am vazut:))
Radu_R pe 1 august 2019 23:24
Si eu am terminat cartea recent, dar finalul mi s-a parut dezamagitor. Sa vedem ce au sa schimbe... sper sa fei N-15, dar tot intru si daca e IM-18 ;)
vasilache pe 07 August 2019 15:24
Care este sfărsitul in carte???????????????????????
Radu_R pe 21 august 2019 16:00
In primul rand, in carte Pennywise are mai multe infatisari, dar cea adevarata este un paianjen. Adultii se duc in canale, in casa lui Pennywise, unde se intalnesc cu el si cu puii sai (Pennywise este o femela btw). Eddie este omorat, dar restul raman in viata. Dupa ce il bat si ii distrug ouale, fiecare se duce pe drumul sau, dandu-ne un hint ca Pennywise s-ar putea reintoarce. Finalul este cea mai slaba parte din carte si abia astept sa il adapteaza (sper sa schimbe multe lucruri din final)
user-5bf733f5c458e pe 27 August 2019 11:41
Super tare îmi place acest film carte e și mai buna
zatyy pe 30 August 2019 21:08
Cartea nu poate fi reprezentata in totalitate in cele 2 filme pentru ca aceasta este un intreg univers,in carte exista parti in care se povesteste despre istoria orasului si despre infatisarile din trecut ale lui Pennywise si multe altele.Eu nu am asteptari foarte mari (si nu sunt hater)pentru ca foarte rar filmele pot surprinde mai mult decat esenta cartii.Prima data am vazut filmul(IT prima parte) si chiar am fost impresionata(nu citisem cartea),insa dupa ce am citit cartea,filmul mi s a parut destul de slabut...Sper sa fie o experienta placuta!Si in plus cei care au citit cartea stiu ca in film multe lucruri sunt schimbate(cum ar fi fricile fiecarui copil,etc)
user-5d6e667734e77 pe 03 Septembrie 2019 16:13
Dacă filmul este nerecomandat sub 15 ani, cei de o vârstă mai mica au voie? Sunt mai mică și chiar îmi doresc sa merg la film pentru că îmi place dar îmi e frica sa nu mă lase
darius_spinache pe 4 septembrie 2019 10:53
Posibil daca esti cu un adult da, si eu sunt mai mic, am decat 12 ani, dar merg cu un adult, si ar trebui sa ne dea voie
mariu85 pe 04 Septembrie 2019 23:46
Spoiler!
Nu e la fel de înfricoșător ca primul dar e f dramatic. Mor Eddie ai Stanley...
Se putea si mai bine la scenele de groaza

bulldo8 pe 05 Septembrie 2019 09:23
Sfarsitul lui Pennywise slab de tot, e o poveste de adormit copii. Puteau sa conceapa ceva mult mai ok.
adileosteaua pe 05 Septembrie 2019 10:46
Am vazut filmul aseara la premiera.Destul de bun nu la fel ca primul film dar am fost captivat de poveste.Cei care nu au vazut primul film nu au ce sa caute in sala!Au fost voci care au spus ca filmil este o porcarie dar ei nu au vazu prima parte.Au veni si ei la un film de groaza!Oricim mie mi-a placu si partea 2 din acest film!
Cristeabianca pe 06 Septembrie 2019 10:45
Am văzut filmul aseară, m-a dezamăgit au fost mai multe genuri horror + comedie + SF astea toate la un loc.
Prima parte a fost mult mai interesantă.

Oana_S pe 06 Septembrie 2019 15:51
O continuare foarte buna a celui mai de succes film de groaza din toate timpurile
La doi ani după primul „It” - și 27 de ani după evenimentele pe care le-a descris - cei șapte tineri din Clubul tocilarilor, care s-au confruntat cu maleficul Pennywise, în orășelul de coșmar, dar idilic ca o carte poștală - Derry, se reunesc pentru o nouă luptă demonică. Ca o cicadă diabolică, clovnul Pennywise - sau mai degrabă forța supranaturală al cărei avatar principal este – și-a făcut din nou apariția după o perioadă lungă de absență, chinuind cu manipularea lui letal-psihologică o nouă generație de victime. Citeste mai mult:

andrei_oarga pe 06 Septembrie 2019 16:58
O continuare buna dar fără același impact ca prima parte,cu toate ca nu are timpi morți in ciuda duratei mari,are scene cu adevărat infioratoare iar actorii au jucat excelent cu toții,oricum merita vazut fără probleme,deși nu se ridica la nivelul primului film.
mihnea_aspru95 pe 6 septembrie 2019 21:59
Mi-o plăcut finalul lui IT (și cam toată partea asta), cu toate că Pennywise a apărut mai puțin aici decât în prima parte (zici că a fost ca un fel de Thanos în EndGame, iar în 2017 - Clovnul shapehifter extraterestru apăruse cam la fel de mult ca Thanos în Infinity War, era mai important el atunci, era gen inaugurarea lui, trebuia să apară mai mult). Dar în IT 2 pare mai mișto că Pennywise este mult mai brutal, mai bloody cu "prada" lui. E mai horror decât primul, are o atmosferă mai apăsătoare, gen spre DARK. Acum așteptăm al doilea "Clovn" să vină pe toamna asta, pe JoKerino.
andrei_oarga pe 12 septembrie 2019 19:31
Oricum cartea e lunga,are peste 1000 de pagini,si personajele ca in acest film retrăiesc momentele copilăriei si se explorează foarte detaliat frica fiecărui personaj,Stephen King adora detaliile si prezintă foarte explicit in carte mai totul,era de așteptat sa iasa asa si in film,as spune ca 80% ce se petrece in film se petrece si in carte(avem cateva schimbări si adiții)
Phantom_sub pe 06 Septembrie 2019 20:58
Foarte mișto
Ca pe maidan la cinema : vorbeau și comentau toți - preșcolari și adolescenți, te orbeau cu lumina de la telefon din 5 în 5 minute, împingeau spătarul cu genunchii, că ei se considerau Pasa Hasan. Dar filmul e de nota 9. Foarte mișto. Nu mi-au plăcut doar câteva scene băgate pentru a fi imparțiali politici, în rest merită toți banii.
karina_andrada_horgos pe 7 septembrie 2019 00:15
La fel a fost si la noi, nu inteleg de ce unii oameni vin la cinema in aceste conditii. Foarte greu de urmarit filmul in aceste conditii din pacate, mai avem mult de invatat...
user-5d72c3ca7c1a1 pe 06 Septembrie 2019 23:40
Jur că nu am văzut un film mai slab și mai retardat decât ăsta
Shaniu pe 7 septembrie 2019 01:24
intr-adevar. o mizerie infecta.
Dragos.87 pe 5 mai 2021 00:18
doi retarzi..asta sunteti..! E clar ca nu ati inteles nimic din el daramite sa cititi cartea..
randa pe 07 Septembrie 2019 01:13
Un film foarte slab ,chiar m-a dezamagit rau caci trailerul parea promitator...si la cat de mult a tinut " tanar si nelinistit" a fost nic copil ????????
Shaniu pe 07 Septembrie 2019 01:22
O mizerie ridicata in slavi
Am fost la IT 2, astazi, alaturi de prietenii mei si nu am rezistat pana la final. Am plecat dupa 2 ore. Am vazut TOATE filmele de groaza (clasicele, cele populare, in special cele cu criminali cu masti). Sunt un fan al acestui gen, insa IT 2 este o mizerie infecta.
Horror? Mai degraba COMEDIE. Am vazut prima parte tot la cinema, nu m-a impresionat, insa categoric a fost mult mai buna decat partea a 2-a.
Cine sustine ca acesta este un film BUN si DE GROAZA, are probleme majore. Probabil ca nu a citit in viata lui o carte si nu a vizionat niste filme bune. Doar numele este de el. S-a facut atat de mult tam-tam pe tema acestui film, am venit incantati sa-l vizionam, insa dupa 2 ore, am iesit din sala. Execrabil. Repet, trebuie sa ai probleme mintale sa apreciezi astfel de mizerie ordinara.
Vad oameni care se sperie si numesc acest film "mega horror". :)) e incredibil… citeşte

Cristian.R pe 07 Septembrie 2019 01:47
Super FILM !
Neasteptat de horror , merita banii din plin , foarte incantat , sper sa mai continue !
madalin08 pe 09 Septembrie 2019 11:34
Foarte bun!
Este un film care trebuie vazut musai la cinema. Te tine antrenat non stop, un film care isi merita numele de horror. Recomand din plin!
user-5d761e13196ba pe 09 Septembrie 2019 12:55
Este un review lung. Daca vrei sa economisesti timp si bani, il poti citii, daca nu, sa nu spui ca nu ti-am zis. Nu vreau sa jignesc criticul, dar review-ul cu date tehnice nu tine locul vizionarii filmului, si daca tu ai vazut acelasi film IT:Chapter 2 si ai scris mizeria aia de review, e clar ca ai o problema si trebuie sa faci altceva. Nu simti ca au trecut 3 ore? NICI VORBA! Un film slab. Ar putea fi folosit in purgatoriu ca metoda de tortura. Nu e horror. E mai mult genul ala scarbos de horror.. tone de sange si mazga, zombii fara sens.. nimic sa sperie. Nimic. Nu e recomandat familior tocmai din cauza asta, nu ca ar fi horror.Eu ii dau NOTA 5,5 si va spun si de ce. Inteleg faptul ca gusturile nu se discuta. Incep de la premiza asta. Unora le-a placut. Nu stiu ce filme au mai vazut in afara de acesta,dar ma rog, nu e problema mea. It capitolul 1 a fost un film bun ,nu aveam… citeşte
mihnea_aspru95 pe 10 septembrie 2019 13:45
Tu ai citit măcar o carte a lui Stephen King? Omul pe asta se axa, în toate romanele sale, pe scarbosenii în feluri și chipuri (de aceea și IT Chapter 2 a fost mai scârbos, de acord aici, dar singura parte. KING practic a colaborat cu ei la partea asta, iar în prima parte deloc, nu s-a implicat...dar a zis că i-a plăcut IT 2017, iar cu o declarație oficială pentru IT 2 încă n-a venit, dar ce mai zici dacă va spune gen: "I Loved IT, even more than the First-One"). Iar IT 1 a fost mai in the Safe-Zone, astfel a fost plăcut și de mai mulți...nu a fost deloc film scary acela, ci creepy un pic, atât. Iar IT 2 are un ton mai DARK, sub mantia asta este învăluit (poate, au băgat mai multe jumpscares...s-au axat și pe asta puțintel, dar nu-i chiar atât de mare problema). În rest, DA, părerea ta că nu ți-a plăcut. Aia e, csf, se mai întâmplă.
user-5d77fe597cee5 pe 10 Septembrie 2019 23:05
Mie mi s a parut un film de toata jena in comparatie atat cu prima parte cat si cu cartea. In primul rand ca scenariul e o fantezie totala, parca nici nu a fost inspirat de carte si nu inteleg de ce din moment ce in prima parte (ma refer la fimul din 2017) nu au aparut decat mici modificari. In al doilea rand unele efecte speciale erau mai proaste ca alea din 1990 (de filmul din1990 zic). Si zau ca pennywise era mai inspaimantator in carte decat in ecranul de cinema.
R_Afc pe 11 Septembrie 2019 18:05
Horror pentru mileniali
E aproape imposibil să scoți un film extraordinar care este adaptat după cartea unui scriitor mediocru.
user-5d7a0a7ce8f7c pe 12 Septembrie 2019 12:08
Scriitor mediocru? Documentează-te înainte sa postezi, cel mai bun film pe imdb este după o carte de S. K, gusturile nu se discuta. Orice a scris S. K am citit cu placere. Omagii.
ALLe.Htg pe 13 Septembrie 2019 01:32
DE CACAT!!
O pierdere de timp!!!Este cel mai slab film posibil!!!
user-5a74a48447703 pe 15 Septembrie 2019 10:43
A fost un film bun, dar pentru a-l înțelege, trebuie văzută și prima parte.
Luk__ pe 17 Septembrie 2019 18:52
Filmul este bun ! Dar ca de obicei in filmele de genu lumea moare si nimanui nu ii pasa, desi politia apare la inceputul filmului dupa ce un tip este omorat, nu se mai intampla nimic nici o ancheta nimic. Totul este exclus de realitate si parca actiunea s-ar desfasura intr-o lume paralela. De asta probabil am sa incetez sa vizionez filme de genu.
user-5d82518e075eb pe 18 Septembrie 2019 18:49
Zero fir narativ, replici fara sens, nu se compara nici cu primul film, nici cu cartea. O mizerie
miriam_lisa pe 20 Septembrie 2019 02:34
Filmul e mult mai bun decât prima parte, cu toate că nu e foarte clar scenariul (originea clovnului). Merită văzut la cinema.
adi.lazar pe 26 Septembrie 2019 17:57
foarte bun
Chiar frumos filmul. Il recomand. Este plin de suspans si de actiune. Cu siguranta nu te vei plictisi. Povestea prietenilor reuniti in orasul lor natal va va delecta :)
Cristina_masariu pe 30 Octombrie 2019 00:17
Acest film mi s a parut o pierdere de timp,foarte slab,nu recomand!
Sorin87 pe 30 Noiembrie 2019 18:29
Mult mai interesant si mai horror decat prima parte, mi-a placut foarte mult si astept partea a 3-a
niggeremall pe 03 Decembrie 2019 21:15
incredibil de plictisitor. nu stiu ce target au avut aia din spatele camerelor care-au tras sforiile dar mie nu mi-au captat atentia dupa 3 zile de cand il am. de cand ma uit eu la filme pe calc n-am mai patit asa ceva, sa nu ma traga firea sa vad un film pana la capat. si l-am pornit intentionat de vreo 5 ori da e prea banal in ochii mei. pur si simplu n-am avut rabdarea sau vointa necesara sa ma uit la asa ceva. ma pot jura ca am vazut si horroruri mai naspa da pe asta is convins ca nu-l ajuta nici durata. 3 ore, sincera pierdere de vreme.
Bonaventura pe 09 Decembrie 2019 19:38
Slabut, intr-adevar este o continuare destul de ok pentru filmul din 2017, cu un dialog frumos intre trecut si prezent, insa ca si gen horror mi s-a parut un film slabut
user-5dd7cde740a66 pe 19 Decembrie 2019 21:09
Plictisitor,dar totuși bun!! Ciudat că acuma Pennywise este mult mai vorbăreț iar în Chapter 1 era destul de tăcut
Caktus pe 28 Decembrie 2019 01:36
Nu se ridica la nivelul filmului din 2017. Mai mult de 5/10 stele nu pot sa ii dau. Totusi se vede efortul depus pentru acest film. Merita vazut pentru cei care au vazut partea 1.
andyy pe 04 Ianuarie 2020 03:38
Mult prea lung pentru ce are de oferit. Ca scenariu mi s-a parut ca unele replici haioase sunt plasate in momente total nepotrivite, anuland astfel orice stare de tensiune tipica pentru genul filmului.
catalin2010cata pe 20 Ianuarie 2020 03:15
Nu mi a placut mai mult decat primul dar este ok.Merita vazut
bainca pe 28 Ianuarie 2020 00:32
nota 7 bun
Am vazut si partea 2 , sincer a fost mai mult Sf atat , nu a fost atat de buna ca prima dar nici oribila ca doar face parte din acelasi film care mi-a placut prima data , inafara de cateva faze care mi-au placut nu a fost cine stie ce , a fost diferente fata de original tot partea 2 .Actorii au fost simaptici , au jucat bine la fel ca cei mici din prima parte , deci per total merita 7 , prima a fost de 8 dar aceasta mai slaba din cauza la prea mult sf ca horror oricum nu prea a fost , este mai mult psiholigice acestea de la scriitorul Stephan King .
claudiu-daniel-lugoj pe 10 Februarie 2020 20:01
Nu ma asteptam sa fie asa bun,cu toate ca tine aproape trei ore dar nu apuci sa te plictisesti.Daca ati vazut prima parte,trebuie sa o vedeti si pe aceasta ca merita.
alexandru_fejer pe 27 Aprilie 2020 02:20
Prima parte din 2017 a fost mult mai reușită. Partea a II a nu a reușit sa ma impresioneze.
Dragos.87 pe 1 mai 2021 14:01
Oare de ce? Exemplificati mai oameni buni filmul ca de aia se numeste "parerea criticului"..majoritatea de aici nici nu ati merita sa aveti acces la a comenta un film,sunteti total paralel.
El_KaPpa pe 28 Mai 2020 23:08
6,2/10
Cel mai bun lucru pe care il pot spune dupa vizionarea acestui film este ca nu m-a plictisit prea tare in ciuda duratei foarte mari si a momentelor tensionate total ratate din punctul meu de vedere, dar creaza ok niste legaturi cu precedentul si te tine cat de cat conectat la evenimente.
Partea cea mai neinspirata ne este pastrata mai la final cand efectele isi fac de cap intr-un mod caraghios, chiar penibil pe alocuri.

dmsteaua pe 05 Septembrie 2020 16:37
Un film înspăimântător de lung și îngrozitor de plictisitor. Sincer,nu m-a prins absolut deloc,acel clown e ridicol,multe scene forțate,mult zgomot pentru nimic. Există o frenezie a filmelor cu clowni, absolut toate pe același tipar,absolut toate foarte previzibile. Dacă apare și partea a treia cred că înnebunesc.
xerses pe 13 Septembrie 2020 11:37
Pe mine ma naucesc toate efectele care creeaza haosul, teroarea.Sunt destul de bine facute.
Salbaticul pe 01 Noiembrie 2020 22:20
Un review,50 caractere,un review,50 caractere=1,un mare MONUMENT. angel69,dacă e "pierdere de timp" nu se poate nota 5,se bat cap-în-cap. Ori nota 5 ori 2.
angel69 pe 2 ianuarie 2021 09:28
i-am dat nota 5 de trecere,,,,pentru efortul actorilor si a echipei !!!
angel69 pe 09 Decembrie 2020 16:16
Slabut
Slabut....pierdere de timp !!!!!!!!!!!!!!!..............................................nota 5
Dragos.87 pe 01 Mai 2021 03:54
O continuare la fel de reușită ca prima parte care merită vizionată..
În această a doua parte îmi place că trecutul se îmbină cu prezentul..are o mulțime de efecte care te țin curios..am rămas plăcut surprins de apariția lui Stephen King în film.. evident că filmul nu bate cartea dar mesajul este unul pe care fiecare dintre noi trebuie să-l învățăm:să rămânem uniți indiferent de obstacolele vieții, doar așa putem să depășim adevăratele greutăți..merită văzute ambele părți dar înainte de toate trebuie citită cartea pentru a fi înțeles mai bine adevărata creație a lui King..
daruc pe 17 Septembrie 2021 21:25
Dezamagitor
Cu mult sub nivelul primei parti. Plictisitor, fara suspans, sunt uimit de faptul ca am rezistat pana la finalul filmului.