Păreri Ironiya sudby, ili S legkim parom!

(1975)

Ironia sorţii

RomaniaMare pe 14 Aprilie 2010 16:59
Una dintre multele capodopere a cinematografiei sovietice!!! Nota 10!!!
O comedie inteligentă,cu critici fine la adresa sistemului.

mihai.s. pe 30 Martie 2010 20:55
Superb film!
Filmul este o capodopera.Nu va uitati ca e film rusesc si de mult timp pentru ca daca va luati dupa acest criteriu gresiti.Acest film o sa va emotioneze si o sa va placa cu siguranta!
Iulix_73 pe 04 Aprilie 2018 14:27
Genial !
Intotdeauna am apreciat arta ruseasca , fiind una de calitate , rafinata si mult bun gust dar aici ma refereama la drama ( cinematografie , literatura ,muzica , pictura ...) ! Dar sa pot gasi o comedie atat de bine realizata in perioada sovietica ( ma mir deoarece acest film e o satira la adresa performantelor socialismului sovietic si nu numai ... ) chiar ma facut sa apreciez si mai tare cinematografia ruseasca !
mihaelatb pe 04 Mai 2011 22:35
O comedie excelenta! sa te trezesti intr-un alt oras, pe o strada cu acelasi nume cu a ta, intr-un bloc la fel ca al tau, intr-un apartament identic, este ceva, si normal ca esti surprins cand gasesti o tanara care pretinde ca sta in acel apartament! Daca ne gandim cat de mult semanau blocurile , iar strazi cu acelasi nume sunt si azi in multe orase ale tarii, parca actiunea filmului nu mai pare fantezista!
mai ales ca piesa -scrisa de acelasi Ryazanov, a fost jucata pe multe scene ale tarii, sub numele de REVELION LA BAIA DE ABURI!

Marie_Antoinette pe 12 Noiembrie 2010 21:57
cinematografia rusa
cautarea mea dupa filme rusesti a inceput dupa ce am revazut Gara pentru doi. il mai vazusem candva, probabil pe vremea lui Ceausescu. si asa am vazut multe din filme care se pot numi capodopere, actori care joaca exceptional si care te emotioneaza de fiecare data. pentru mine filmele rusesti sunt pe locul l. as mai dori sa revad Femeia in alb.
cosmin742000 pe 06 Ianuarie 2017 23:49
O comedie romantica , regizata , scrisa , jucata cu o poveste exceptional.Americanii nu au mai reusit sa faca astfel de filme de prin anii 40 , singura comedie romantica americana care se apropie cat de cat de valoarea acestei capodopere este It happend one night din 1934
NOVEMBER pe 20 Octombrie 2012 01:11
Il pun in fiecare an de Anul Nou la TV ,,,
in fine,,,in fiecare an,,nu este canal sa nu-l arate la rusi :)))) chiar cu 3-4 ore inainte de ora 12 poti sa dai de el ,,,si nu spun de canale mici,,dar chair de 1canal rusesc! Si parca te incanta din nou sa il vezi,,dar parca nu :)) dar faza e ca mereu esti fascinat de aceasta istorie,si actorii care joaca o opoera mare de arta!
user-61c368020171d pe 10 Mai 2023 15:34
Film foarte frumos , sensibil genul de film care te face sa traiesti insasi emotia personajelor i. Rusii fac filme care raman cu adevarat de neuitat.
actrita principala
este foarte frumoasa plina de farmec la fel ca si partenerul ei de film. Nota 8

anarogac pe 16 Octombrie 2014 15:33
Excelent !
Eu sunt din R.Moldova, si am crescut cu acest film, acum vreau sa il urmaresc cu sotul meu care e roman, el apreciaza mult filmele vechi si frumoase, dar nu il gasesc cum sa ma uit...
Ajutati ma va rog sa il vad !!!??

lili22 pe 30 Decembrie 2017 23:50
O comedie foarte buna, cu niste aluzii la mizeria in care traiau rusii in epoca brejnevista si ulterior, ca nu se schimba lucrurile peste noapte.