Păreri Insomnia

(2002)

Insomnia

Matei Iulian pe 09 Noiembrie 2002 00:00
Un film extraordinar, l-am vazut pe DVD inainte sa ajunga la cinema si merita toti banii...
Un film psihologic in care Al Pacino si Robin Williams dau un adevarat recital actoricesc... Momentele cand sunt fata in fata sunt de neuitat!
Atmosfera foarte bine intretinuta... Un film care nu trebuie ratat.
Poate Hilary Swank este cam in plus in filmul asta...

Grigore Mihai pe 12 Iulie 2003 16:32
Este un film extraordinar care merita toti banii!
pssst pe 23 Iulie 2003 14:50
daca erau mai multe stele, le dadeam pe toate. mai poate al pacino sa surprinda - stiam deja ca e unul din cei mari actori ai tuturor timpurilor - pai nu prea credeam - M-AM INSELAT! puteam eu sa cred ca robin williams, dupa ani si ani (sic!) de comedii poate sa joace atit de bine/magistral/surprinzator de bine. dar surprizele nu inceteaza aici: scenariul *****, muzica *****, imaginea *****, decorurile *****. daca era mai bun filmul, imi parea chiar rau ca s-a terminat: DAR CHIAR MI-A PARUT.....
pssst pe 9 noiembrie 2002 00:00
revin pentru a va provoca sa spuneti ce credeti despre scenariu - mie mi se pare incredibil de original (daca e copiat, sunt curios sa stiu dupa ce!) si de dramatic.
White1 pe 4 noiembrie 2010 13:33
Hmm..cred ca e banal,sincer..vezi chestii din astea in o groaza de filme politiste,multe din ele mai reusite decat asta..
Jimmy_X pe 06 August 2003 11:24
Mi sa parut un film cam usor fara nimic deosebit. Jocul actoricesc e bun din partea la toti 3 (Williams, Pacino, Hillary) dar pacat de film.
Manai pe 29 August 2003 16:27
Este un film politist deosebit!Pacino e f.bun,la fel si Williams.Pacat de sfarsit...De ce naiba,americanii astia nu pot fi originali pana la sfarsit?!?
Matrix pe 05 Ianuarie 2004 09:36
Dupa inovatorul Memento ma asteptam la ceva asemanator din partea lui Nolan, dar din pacate Insomnia e o mare dezamagire.
Pacat de scenariu care de la jumatatea filmului incepe sa o ia razna.
Nota 10 pentru fata din ce in ce mai obosita a lui Pacino.
Nota 2 pentru Robin Williams care nu e deloc credibil in rolul criminalului.

Dan Gerose pe 05 Ianuarie 2004 12:31
Un film dezamagitor, avand in vedere precedentul lui Nolan si actorii. Imaginati-va ca l-am vazut de doua ori ! Pentru ca, dupa ce l-am vazut prima oara, l-am uitat instantaneu.
Denis_stelistu pe 10 Aprilie 2005 23:53
Un film bun regizat de Nolan,care sigur ne va impresiona cu Batman Begins.Sa trrecem la vorbe.

Vedem in film un detectiv ce-si impusca partenerul fara sa vrea,in care este vazut de un Robin Williams ce nu-i cunoastem partea de negavitate(adica sa joace rolul de anti-politist)
Al Pacino incearca sa-si convinga nevinovatia,iar Hillary Swank se ocupa de cazul detectivului impuscat.Un film impresionant in care joaca batrani:Al Pacino si Robin Williams in rolurile principale.

gabonne1 pe 13 Mai 2007 18:28
Nu inteleg de ce unii stabilesc calitatea acestui film comparandu-l cu Memento sau Batman Begins, doar pentru ca poarta amprenta aceluiasi regizor. E ca si cum ai compara Jurassic Park cu Schindler's List sau Blade Runner cu Thelma & Louise, :).
Revenind la Insomnia, consider ca este un thriller psihologic foarte bine realizat, chiar daca nu e original, avand in vedere ca avem in fata un remake al unui film scandinav de prin 1997. Surprinzator sau nu, tinand cont de locul de desfasurare al actiunii, un rol important in film il joaca lumina zilei, sau a noptii, :) care-l transforma pe detectivul Dormer (Al Pacino) intr-un insomniac. De altfel Al Pacino face un rol mare, asa cum ne obisnuia pe vremuri si cum nu prea ne mai obisnuieste acum, eclipsandu-i pe ceilalti doi mari actori din film, Robin Williams, in rol de criminal, si Hillary Swank, in rol de politista. In ansamblu,… citeşte

Rihanna pe 28 Septembrie 2009 15:15
Pelicula este o incursiune psihologica in mintea criminala a unui psihopat si in constiinta incarcata a unui politist. Un thriller foarte atmosferic care se diferentiaza de banalul film politist "de-a soarecele si pisica" prin regia buna a lui Nolan, cinematografia intunecata cu elemente noir, dar si prin rolurile interpretate de Pacino si Williams. Filmul nu se axeaza pe vreo intorsatura de situatie la final, ci analizeaza detaliat -si poate putin lent- psihicul uman. Nu este cotat bine doar pt. actori, cum ar spune unii de pe aici, ci trebuie privit dincolo de suprafata sa.
enjoy.life pe 09 Mai 2010 03:11
Days never end. Nightmares are real. No one is innocent.
Un thriller foarte inteligent. Cred ca daca ritmul era mai alert, si filmul era mult mai bun.
Lau888 pe 23 August 2010 02:41
Bun!
Un film extrem de inteligent, care merita vazut la orice ora! Nu se ridica la nivelul celorlalte filme ale lui Nolan, dar mi a placut mult si acesta. Ii lipseste ceva pentru a-i acorda o nota mai mare, cred ca putin mister si o actiune mai alerta.
elmedico pe 08 Octombrie 2010 15:14
Este un film destul de reusit, ca mai toate facute de Nolan!
alex_il_fenomeno pe 05 Noiembrie 2010 08:58
un film extrem de tulburator , dar cu o actiune fabuloasa ! si ce sa mai spun cu atatea rasturnari de situatie ? Al Pacino face o echipa grozava ca Robin Williams si sper ca o sa ii mai vad si in alte filme impreuna !
Sergiu.Lobont pe 14 Ianuarie 2011 17:33
Un film cu un ritm scazut, santaj reciproc, peronaje slab reliefate si cu doua nume mari: Pacino si Williams. Dar oare ce era de filmul acesta fara cei doi? Era doar un alt film pentru Prima TV.

Cel mai dezamagit sunt de Chrispopher Nolan, care e regizorul meu preferat. E cel mai slab film al lui in conditiile in care a regizat filme ca Memento, ca mai apoi sa regizeze The Prestige si cele boua Batman-uri. Asa, facand o comparatie, nu vi se pare foarte slab?

JoOly pe 1 septembrie 2013 22:02
da ! dreptate ai :) ai zice ca nu e regizat de el , cel mai slab film regizat de el :)
aayana pe 24 Ianuarie 2011 02:03
De la o intrigă la alta
Filmul are un merit: niciodată nu ştii ce urmează, chiar dacă faci legătura între micile detalii. Avem un Al Pacino ce se împarte între conştiinţa de poliţist şi reputaţia unei întregi cariere, un Robin Williams în rol negativ dar cu o interpretare pe măsură şi o Hilary Swank, poliţist în devenire, cu ochi tineri şi ageri. Nu este unul din filmele ce merg revăzute dar cu siguranţă nu trebuie ratat.
sabinalin pe 26 ianuarie 2011 16:59
Nu l-am ratat! Fantastic Al Pacino,remarcabili Williams si Swank!
CristiN pe 03 Februarie 2011 02:23
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
Vorador pe 29 Iunie 2011 19:29
Great but not at the same caliber as most Nolan films.
Am vazut toate filmele regizate de Christopher Nolan,acesta nu este unul dintre cele mai bune filme ale sale,dar este un film bun care merita vazut.
cosmin_kedii pe 16 Aprilie 2012 18:12
Superb thriller psihologic scris Christopher Nolan si jucat de catre doi actori de categorie grea Al Pacino si Robin Williams
xerses pe 17 Aprilie 2012 11:30
Un film de urmarit, chiar daca nu a strans parerri prea bune.Mi-a placut jocul lui Pacino.
FlorinMovieFreak pe 16 Mai 2012 15:59
Twin Peaks, dar nu prea!
Din prisma unui fan convins, este cel mai slab film al lui Nolan!
deadlord pe 03 Septembrie 2012 19:38
Un film politist foarte interesant ce te tine in suspans pana la capat.
radu3455 pe 23 Septembrie 2012 10:02
un film bun doar atat,nu ma dat pe spate dar mi-a placut jocul lui Al Pacino
margott pe 30 Septembrie 2012 23:18
In filmul asta toata lumea, de la scenarist, regizor, pana la actori, se achita corect de treaba de la inceput pana la final. Scenariul e bun, actorii si mai buni (ca doar vorbim despre Pacino si Robin Williams), totusi nu exceleaza si nici nu impresioneaza prin ceva anume.
Spikos pe 13 Aprilie 2013 08:47
Un thriller , o actiune complicata , intr-o lumina perpetua la cercul polar , epuizanta , o drama cu final interesant , un politist dedicat onest consecvent pana in ultima clipa , prea multa psihanaliza in dauna actiunii ; nota 6 .
anonymous.6229028630c4f pe 09 Mai 2013 21:23
marius93 pe 05 Noiembrie 2013 20:38
Doar bun, si nu exceptional, asa cum li s-a parut celor mai multi critici de specialitate. Al Pacino isi face treaba foarte bine si aici, insa cel care nu se potriveste de nici o culoare in film, in opinia mea, e Robin Williams. De cate ori isi rostea replicile si incerca sa faca pe criminalul misterios / nebun parca vroia sa rada. Buna si prestatia lui Hilary Swank.
Mihai_Moise pe 04 Februarie 2014 21:32
Constiinta, bat-o vina!...
L-am urmarit pentru ca propunea altceva: un scenariu in care personajul principal, politistul, nu e infailibil, afemeiat, bautor, cinic si mereu invingator! Sigur, exista puncte perfectibile ale povestii, in special finalul, ce putea fi construit altfel, insa per total, procesul de constiinta este redat la niste parametri psihologici verosimili! Totul accentuat de ziua polara, de lumina aceea invincibila, insomniaca, imposibil de pacalit cu trucuri omenesti!
tzatzocach pe 12 August 2014 19:47
Am vazut acest film intr-o seara, si ironia sortii face ca, a doua zi cand m-am trezit ,sa aud ca Robin Williams s-a sinucis. Am schitat un zambet amar, facand legatura cu filmul si mi-am dat seama ca nu conteaza daca vrei sau nu, tot moarte se numeste.
Recomand

Infinity pe 03 Ianuarie 2015 03:52
Insomnia (2002)
Pur si simplu nici nu mi-am dat seama cand au trecut cele 2 ore. Filmul iti capteaza imediat atentia si ramai putin uimit atunci cand realizezi ca s-a terminat cam repede. Un film foarte bun care pune in valoare jocul actoricesc si scenariul bine gandit. Mi-a placut. Un thriller reusit. Recomand.
andystarx pe 30 Decembrie 2015 01:47
Un film mediocru cu AL Pacino si Williams,dar se poate vedea odata ,in lipsa de altceva !Am crezut ca este mai mult mister,dar m-am inselat !
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:14
Un thriller ce reuseste sa iti de-a de gandit si o distributie foarte buna.E o drama care iti capteaza atentia inca din primele minute chiar daca este o poveste mai lenta bazata pe un caz de crima.Am remarcat si cateva montaje cu peisaje superbe cu natura.Toata lumea se astepta sa vada mai mult si intr-adevar se mai putea lucra mai mult la partea psihologica. Chiar daca sunt actori de mare clasa,nu mereu le iasa treaba asa cum se asteapta.
zombie13 pe 06 Martie 2017 21:10
Nota oferita de mine pentru acest film este mult influentata de cele doua nume mari in jurul carora se invarte actiunea. Al Pacino face un rol magistral, iar Robin Williams mi-a facut placere prin simpla sa aparitie. Poate ca filmul nu este de nivelul celor doua nume amintite mai devreme, dar nu este in acelasi timp, deloc rau. Nu stiam ca este un remake dupa o productie norvegiana, dar chiar mi-a trezit interesul sa vad si originalul din 1997.
lavara_laiarna pe 02 Martie 2018 13:16
Superficial și moale dar plin cu multe detalii inutile. .
6Patronul9 pe 20 Decembrie 2018 00:44
Cel mai subapreciat film al lui Nolan
Problema cu filmul asta e ca nu-i pentru toata lumea intrucat foarte putini sunt in stare sa rabde ritmul lent si sa vada dincolo de suprafata.Este un film complex,sumbru,tulburator si adesea imprevizibil ce pune intrebari existentiale deprimante.Scenariul este cel mai mare punct forte al productiei,venind la pachet cu o cinematografie de milioane si un joc actoricesc de exceptie in frunte cu interpretarea bantuitoare a lui Al Pacino.Regretatul Robin Williams face si el un rol memorabil in pielea scriitorului Walter Finch,in mod surprinzator intrucat acesta este in principal cunoscut pentru rolurile sale nostime.Acesta e unul dintre acele filme in care Williams isi arata cu adevarat valoarea.As putea continua insa ce e mult strica si vreau sa fiu pe cat se poate de scurt si la obiect.Pentru mine acest film e o capodopera si voi strange intotdeauna din dinti la review-urile negative ale… citeşte
lili22 pe 01 Iulie 2019 11:56
Nu este un mare film dar il salveaza prestatia lui Al Pacino.
adrian_cristea_499 pe 03 Martie 2022 23:20
Un film politist foarte bun! Al Pacino joaca incredibil ca de obicei, iar Nolan nu dezamageste cu scenariul! Nota 8
matew10 pe 06 Ianuarie 2023 14:21
In căutarea adevărului uneori cazi victima propriilor lipsuri, greșeli, de ce nu păcate. A face dreptate in acest film pentru omul legi pare a fi prea mult. Depășit și hartuit de trecut instinctul de supraviețuire tronează machiavelic și simplu. Trezirea apare când încerci sa te schimbi sa fi altfel cu ajutorul antagonistului biruindu-l, la fel și partea ta întunecată știind ca te va costa viata și va trebui înainte sa dai mai departe experiența de munca. Toate aceste trăsături îl creionează pe personajul jucat perfect de Pacino. Merita revăzut oricând.