Păreri Inherit the Wind

(1960)

Procesul maimuțelor

robertsandu pe 13 Iunie 2012 16:16
The classic way. Un film de toată frumusețea
Întotdeauna filmele clasice despre procese vor fi speciale. Pentru că, într-un astfel de film, tehnologia nu prea are mare importanță. Nu sunt scene de urmăriri care să fie filmate în cea mai înaltă tehnologie vizuală sau schimburi de focuri care să se redea în slow motion. Nu-s culori vii ca-n Avatar sau alte imagini fermecătoare care să-ți fure privirea. Așa că, in the end, totul se rezumă la poveste și personaje.

Iar in Inherit the Wind, personajele sunt complexe - pentru că fiecare face parte din lumi opuse din punct de vedere ideologic, iar povestea tumultoasă - pentru că asta se întâmplă când diferite mentalități intră în contact. Apar problemele. Iar aceste probleme capătă forma unui proces. Un profesor este dat în judecată pentru că a îndrăznit să predea teoria evoluționistă în dauna învățămintelor biblice.

citeşte

alex_il_fenomeno pe 27 Iulie 2013 12:36
A fost un film cu adevarat genial, care a amintit oarecum de "12 Angry Men" prin situatiile abordate, manierele puternice de convingere, argumentele, procesul cu alte cuvinte. Pe langa scenariul extrem de inteligent, care te tine captivat de poveste dintr-un capat in celalalt, povestea mai beneficiaza si de o distributie de exceptie, cu actori monumentali precum Spencer Tracy, Fredric March, Gene Kelly sau Dick York, ce ne-au ilustrat si mai bine complexitatea problemei abordate de film. Este cu siguranta un film ce trebuie urmarit intr-o viata de om.
psihologu pe 09 Septembrie 2010 20:14
Revenirea la realitate din sfârșitul filmului, datorită unei intervenții politice, aduce deasemenea o doză de realitate acestui filme care pare--fără a fi însă în fapt-- o confruntare a conținutului Vechiului Testament cu teoriile bazate pe fapte produse de paleontologie și științele biologice, în general, cum apăruse prezentarea din film de la început și din mai tot restul filmului. ,Revelația' produsă de avocatul apărării, interpretat excelent și cu convingere de Spencer Tracey, este acest moment în care se arată primejdiile la care s-ar expune societatea umană dac-ar accepta practic o cenzură a ideilor și predării-- ideea controlului gândirii umane și a ideilor noi prin legislarea și impunerea unor preconcepții religioase, dictate de religie.
Iulidesprefilme pe 02 Aprilie 2013 15:56
Un film problematic, marca Stanley Kramer, cu doi titani ai interpretării: Tracy şi March...
Crisstyan25 pe 01 Noiembrie 2012 23:12
observ spre surprinderea mea ca lipsesc fundamentalistii crestini :) Cred ca sunt ocupati sa-si frece portofelele, cardurile, cheile de la masini de fosilele vre'unui sfant.
xerses pe 12 Septembrie 2018 11:48
Pentru un regal actoricesc intre cei doi oponenti, toata admiratia mea....
Ghemot pe 02 Martie 2018 22:17
Un film cu un subiect controversat și o iubire imposibilă. Finalul este neașteptat!
pisicuta1 pe 16 Iunie 2012 22:35
e un film exceptional,un film vechi care merita vazut!
kakapo pe 13 Ianuarie 2013 19:37
"O idee e un monument mai maret decat o catedrala"...oare asa gandeau si clericii din Evul Mediu cand ii ardeau pe rug pe 'eretici'? Un film in care inegalabilul Spencer Tracy te face s-astepti cu sufletul la gura sentinta curtii...de data aceasta mai blanda decat in Evul Mediu.
Eb00kie pe 12 Ianuarie 2013 19:19
Un film... neortodox
Mai ales avand in vedere ca este o poveste despre un profesor acuzat de predarea teoriei evolutiei. Aceasta a fost ce mi-a atras interesul. Ceea ce distinge acest film alb-negru de contemporanii sai este naturaletea cu care imbina comicul cu dramaticul. Acesta ilustreaza o paleta diversa de personalitati, fara a se complica, dar si fara a cadea in capcana hollywoodiana a stereotipelor, fanatice prin convingeri, si a simplificarii in extrem.

Cu un amestec de candoare si eleganta, filmul nu reuseste niciodata sa fie plictisitor. In ceea ce ma priveste o sa-mi ramana mereu imaginea unei gloate cu torte, marsaluind prin spatele statuii Justitiei, legata la ochi.

florin2014 pe 25 Martie 2020 12:52
excelent
Revazut si iar revazut cu aceaiasi placere, mai ales pentru cum joaca actorii.
saiaj pe 21 Februarie 2015 21:07
Recenzie
Salut. Gasiti pe blog parerea mea despre film, dar si un link unde il puteti vedea online.

cosmin_kedii pe 17 August 2013 15:17
Trebuie să recunosc că am așteptat mai mult de la acest film. Cu toate acestea, este încă un mare clasic, subiecte ste interessant și unele scene foarte frumoase. În plus 2 actori de exceptie: Spencer Tracy si Fredric March
lili22 pe 22 Ianuarie 2016 08:51
vazut cu ani in urma
Uneori e bine sa revezi un film vechi si bun, cu doi actori valorosi.
ioan_ailenei pe 03 Ianuarie 2014 11:00
superb
un film educativ care trebuie sa-l vada si credinciosii poate reusesc sa vada realitatea