Păreri Indiana Jones and the Dial of Destiny

(2023)

Indiana Jones și cadranul destinului

marius93 pe 10 Februarie 2010 18:20
Se face si Indiana Jones 5 ? Tare ! Mi-a placut pana acum seria de filme. Sper ca Steven Spielberg sa regizeze din nou.
R_Afc pe 29 Iunie 2023 19:14
Cel mai slab film din seria Indiana Jones
Avem o aventură obișnuită, un fel de excursie anuală în Grecia, unde oamenii merg din prostie, nu din pasiune pentru Plutarh. În Cadranul destinului sunt reciclate cîteva momente de referință, filmul fiind ulterior subminat de o durată de rulare incoerentă și de o lipsă totală de respect față de personajul său emblematic. Franciza Indiana Jones avea o magie, o poezie cinematografică aparte, dar aici totul este superficial.

Tehnologia VFX de întinerire aplicată lui Harrison Ford arată foarte bine, este ca o mărire de sîni reușită. Realizările tehnice sunt pe cale să pară aproape autentice, dar, da, iluzia este spulberată atunci cînd Indy vorbește, atunci cînd atingi cu mîinile lucrarea de maestru a chirurgului estetician.

În ciuda imaginilor realiste, dar imperfecte ale unui Indiana Jones de vîrstă mijlocie și de asemenea, a… citeşte

preda_diana pe 29 iulie 2023 15:40
Nu se putea sa ratezi si acest film cu cronicile tale negative. Nu numai ca sunt negative, dar te stradui din rasputeri sa ne plictisesti pina la disperare. Spunea cineva ca esti un personaj toxic care polueaza site-ul cu review-uri kilometrice, toate cu nota 1 si 2 si numai la filme gen blockbuster, unde stii ca vor veni multi sa citeasca. Nu ai dat o nota mai mare de 4, si asta atesta faptul ca intentia ta este sa enervezi lumea. Nu ai ce face de iti pierzi in acest fel timpul ? Te putem ajuta cu ceva ca sa nu iti mai pierzi timpul urmarind filme de nota 1 si 2 (notele tale) ?
alex43497 pe 23 Mai 2015 13:08
nu mai are potential franciza.de fapt,de la primul film n-a mai avut potential.niste porcarii ieftine.
Dang3 pe 11 decembrie 2015 15:45
In sfarsit! Primul Om,maimuta....care in 30 de ani adauga ceva negativ despre aceasta serie!!. Deci... intotdeauna exista 1
brando pe 02 Iulie 2023 22:43
GUNOI DE FLICK AMARAT SI PRAFUIT...
Din pacate bagheta lui Spilberg lipseste din acest ultim film din serie si e data lu James Mangold care saracu habar nu are ce face...Cum au putut da un film ca Indiana Jones pe mainile regizorului de la Cop Land 1997 habar nam...Scenariul este fuserit si amarat cu o poveste seaca si dialoguri slabe,...castingul amarat cu o actrita cu mutra de barbat de zici cai vrajitoarea din Wizard of Oz... Madds Mikkelsen este un vilan sec fara noima ce deabia apare in cateva scene. Flikul este jumatate filmat cu scene pe intuneric inclusiv inceputul unde SGIul il intinereste pe Ford si unde deabia vezi ceva de bezna... Scenele de aventura si action al dracu de amarat regizate cu lipsa totala de spectacol ala Spilberg . Ford e prezentat ca un bosorog care deabia mai poate sa se miste si se vede pe el ca s-a saturat amarnic de a interpreta acest personaj . Lipsa de muzica si atmosfera totala iar… citeşte
blackmask pe 17 Ianuarie 2011 13:59
bun film
Abia astept sa-l vad. Am vazut si celelalte parti si mi-au placut. Sper ca si acesta sa se ridice la nivelul celorlalte
nyuszi pe 03 Iunie 2010 21:16
Am crescut cu seria asta, ce mai. Le-am vazut de mai multe ori decat e sanatos pentru cineva sa vada vre-un film, iar la al patrulea, primul vazut in cinematograf, m-am terminat de bucurie, aproape am plans.

Sper sa fie fain. Sper sa pastreze "izul" acela care-l face pe Indy asa special. Dar, cel mai mult sper sa-l faca inainte sa ajunga Harrison Ford asa de batran incat sa nu-l mai "cred" ca Indy. :)

cmpunk2012 pe 21 Septembrie 2016 14:30
Mai poate Ford?
Ma intreb daca Harrison Ford nu s-a plictisit de la atatea Indiana Jones-uri. Primele 3 au fost bune. Au stricat franciza complet cu 4-ul. Dupa mine seria trebuia incheiata dupa cel de-al 3-lea film.
marius7x pe 01 Iulie 2023 18:51
Doar prima scenă extinsă din trecut (cu de-aging), și apoi ultima (total neașteptată). Cam atât merită din film.
VVVVV pe 30 Iunie 2023 07:02
Spun sincer că m-am plictisit teribil...,..........
Mihai2508 pe 10 August 2023 20:16
Obligatoriu de vazut de catre fani
Poate ca sunt subiectiv in ceea ce priveste acest film, dar mie mi-a placut.
Se incadreaza in tiparul celorlalte filme din trecut, iar personajele nu dezamagesc.
Da, este un film "nostalgic", dar este bine facut. Daca ti-a placut seria si ai un mic Indiana Jones in interiorul tau, cu siguranta o sa iti placa si aceasta parte

Fryn pe 05 Iulie 2023 12:47
Foarte bun film
Aseara l-am vazut. Mie unul mi-a placut. Sincer aveam asteptari foarte mici dar filmul este foarte reusit. Mult mai bun decat cel cu craniul de cristal.
pitzu1979 pe 06 Septembrie 2012 20:29
astept
tare vreau sa vad filmu 5 si tot este bun actor dar si genial?
Daniel_Critic_De_Filme pe 06 Septembrie 2023 14:42
H. Ford inca mai poate!
Chiar daca este pe sfarsitul carierei, Harrison Ford nu se dezice si reuseste o interpretare Indiana asa cum doar el stie.
giovanny72 pe 08 Iulie 2023 09:24
Slab, foarte slab, plictisitor pe alocuri..Un Harisson Ford bătrân și obosit, din păcate...
unkn0wn pe 07 Iulie 2023 11:19
Cardanul destinului e o porcarie bosorogita. Indiana Jones and the c0ck(cardanul) of destiny.
fotolist pe 15 Ianuarie 2024 22:43
Hm... Parcă mai slab decât celelalte din serie. Moșu a mai îmbătrânit, dar pumnu' tot tare! Și Mikelssen care parca e șters, nu transmite mai nimic. Efecte bunicele, scenariu ok
kakamo pe 10 Decembrie 2023 05:03
Trist precum batranetea. Ar trebui sa se faca un film despre acest film... ar iesi o drama interesanta.
Florinaky pe 28 Noiembrie 2023 00:25
Pe când alți la 80 de ani se pregătesc de înmormântare Harry lovește ca la 30 ,deși s-a exagerat în multe privințe e un film destul de bun ptr. cei care au copilărit cu Indiana Jones.
jokeru28 pe 01 Octombrie 2023 23:36
Scenariul la fel de prost ca si la ultimele părți.
Un film bun doar pentru fanii francizei. In rest pierdere de vreme pentru ceilalti.

Horatiucrisan pe 31 August 2023 12:52
Un film ușurel pentru copii și adolescenți, film realizat pe calculator in mare măsură. Este recomandat a fi urmărit de fanii francizei.
xerses pe 11 August 2023 18:08
Si acesta mi-a placut de la regie, pana la interpretare.