Păreri The Irishman

(2019)

Irlandezul: Asasinul mafiei

Calinic_sinai pe 28 Noiembrie 2019 12:18
Foarte bun din toate punctele de vedere. Opera de arta. Și așa m-am luminat și eu despre asasinarea lui Kennedy și dispariția lui Jimmy Hoffa(cu toate ca nu știam cinei acesta din urma, am aflat acum)
devildear pe 28 Noiembrie 2019 12:09
The Irishman
Mie personal chiar mi-a placut... actori de exceptie si talentati, experienta actoreasca se vede mai ales la Robert De Niro, Al Pacino și Joe Pesci. Eu il recomand celor ce le plac filme cu "Mafioti" sau despre crima organizata.
Smrs pe 30 Noiembrie 2019 17:00
Niciun film cu mafioti adevarat nu poate fi mai scurt de 3 ore..
Postez acest comentariu imediat dupa ce am terminat de vizionat Irishman..Incep prin a spune ca nu i-am dat nota maxima ca unei capodopere pentru ca ma astept ca fanii genului sa faca asta. In schimb, pot spune ca a fost un film extraordinar, un film care prezinta un istoric, poate ultima parte a celebrei mafii care facea legea pe strazile Americii interbelice. Un film care m-a prins atat de tare incat m-a obligat sa verific apoi cine au fost toti acei membri si sa ma faca sa ma intreb daca mai exista astazi mafie din aceea ca pe vremuri sau doar niste interlopi care se cred smecheri doar pentru ca vand niste droguri si au femei pe centura.. In fine, revenind la film, acesta prezinta mai degraba crescendo-ul fulminant al Irlandezului, care are sansa sa fie un tip loial, bun la toate si un liant intre multe capete ale mafiei, astfel ca devine repede un mafiot respectat de toata lumea. De… citeşte
Han_Solo pe 16 August 2011 13:48
Martin Scorsese se intoarce la genul de filme care lau facut celebru sau se intoarce in "confort zone" cum spun americanii ...adica filmele cu si despre gangsteri.
JohnnyAddams pe 14 aprilie 2012 20:59
si in limba romana unde gasim parerea ta?
Theodor2011 pe 3 octombrie 2020 08:10
De cand am cont pe Cinemagia (de aproape 10 ani) il stiu pe acest individ, ''JohnnyAddams''. Toate replicile/raspunsurile pe care le-a dat review-urilor scrise de cinefilii, de utilizatorii acestui site cinematografic, au fost ironice, sarcastice. Urat caracter uman are!
CristiB26 pe 02 Octombrie 2019 15:16
In sfarsit dupa atata timp,un film bun cu actori de exceptie si un regizot pe masura.Cu siguranta va fi un film cu mult mai bun,fata de alte mizerii ce au fost in ultimii ani care au la baza reteta de cacat compusa din social justice warrior,feminism,rasism si homosexualitate!
alexandru.alex pe 03 Februarie 2019 23:53
pfff
Mama ce casting! in sfarsit un film ce merita sa fie nominalizat la oscaruri cu actori care nu sunt de mana a2-a cum sunt filmele cu super eroi care numai astea vezi in ziua de azi.
M@ryus pe 27 decembrie 2019 00:57
Compari merele cu perele? Sunt genuri total diferite. Un cinefil stie sa aprecieze un film deosebit ca acesta precum si Avengers. Daca nu iti plac filmele cu super eroi cine te pune sa le vizionezi, sau poate iti plac si nu recunosti?
M@ryus pe 5 februarie 2020 15:19
Trilogia The Dark Knight cu oscaruri castigate + nominalizari, Trilogia Lotr (17 oscaruri), Joker (11 nominalizari la oscar), Iron man (2008) apreciat si de public si de critici cu 2 nominalizari la oscar, Logan (2017), Wonder woman (2017) si multe altele. Astea nu sunt filme artistice conform perceptiei tale? Sunt doar niste filme comerciale, de duzina, pentru copii... Zici ca sunt facute pentru a obtine bani? Pai cine face filme doar de dragul artei cinematografice, nu este normal sa obtina si profit? Sunt de acord ca sunt prea multe filme + seriale cu supereroi si doar o parte sunt bune dar nu as "face praf" un intreg gen doar pentru ca exista in el si filme slabe. Watchmen a fost f bun, apropo este si un serial daca vrei sa-l vezi. Daca vrei un "mind f***" unde chiar trebuie folositi toti neuronii pentru a intelege ceva iti recomand serialul nemtesc "Dark" aparut in 2017. Peace!
dany6960 pe 27 Noiembrie 2019 20:41
Pacino vs De Niro
Un film foarte bun cu mafioti marca Scorsese. Singurul punct slab e felul cum i-a intinerit pe Pacino si De Niro. Fetele lor seamana cu cele ale unor personaje de joc pe PC. Si ar mai fi si durata de 200 de minute care pe unii ii poate obosi. In rest un film care nu trebuie ratat cu mult mai multe dialoguri in 2 intre Pacino si De Niro fata de Heat.
emil_onea pe 28 Noiembrie 2019 00:16
Genial
Marca Scorsesse! Putem vedea jocuri minunaate de actori si atmosfera anilor...Cam lung dar nu plictisitor!
delfitexas pe 02 Decembrie 2019 18:00
Nu este ce trebuie...
Este finalul unei ere, acesta productie inchide acet timp de filme, super productii bazate pe fapte reale din istoria Mafiei din America. Dar din pacate nu se poate compara cu Casino, Goodfellas. In primul rand s a militat pe realismul filmului, dar actorii nu s veridici ( DeNiro il snopeste pe vanzator in plina strada, cand se vede cu adevarat varsta acestuia) sunt detalii evidente si aici apare gustul amar, si in acele filme mentionate ei sunt tineri si sau batrani, dar erau ce trebuie. Este un film fortat pentru a prinde ultimii fani ai genului. DeNiro este hilar pe alocuri, si nu asta este cel mai grav, cel mai grav este ca acest film s a facut, este trist. Pur si simplu subiectul, abordarea, executia... Sunt atat de multe subiecte cu Mafia in acei ani ce puteau fii abordate, dar nu cum un ajungi sa il omori pe JM .. Da ok, este ceva altfel pentru noua generatie care s a plictisit… citeşte
dmsteaua pe 10 Decembrie 2019 01:14
Exact când credeam că Cinematografia s-a predat în fața armatelor de super-eroi Marvel,a apărut de nicăieri această capodoperă,s-au scuturat de praf câțiva monștri sacri și iată,în sfârșit,un film demn de a rula pe ecranul sufletului oricărui cinefil. The Irishman este un fel de FC Barcelona-Real Madrid. Se întâmplă rar,este spectaculos,vezi la treabă Vedete,iar antrenorul știe meserie. Putea să dureze și 5 ore,a-i vedea pe De Niro,Al Pacino,Joe Pesci, Harvey Keitel în același film este un deliciu,o binecuvântare. Nu se vor mai naște alții ca ei.
muresan_stefan pe 09 Noiembrie 2019 13:11
A fost lung desi am dormit pe la mijlocul filmului, pot spune ca filmul nu m-a tinut cu sufletul la gura asa cum ma asteptam fiind un film cu mafioti
devildear pe 27 noiembrie 2019 19:14
:)))) weee trezeste-te
M@ryus pe 27 decembrie 2019 00:49
stai linistit, cinematografele nu vor disparea prea curand
dan_dinescu pe 29 Ianuarie 2017 19:23
sa vina cat mai repede
actori buni actiune si un regizor de exceptie astept cu nerabdare filmul.
p.s. acuma sper sa apara in 2018

akeem pe 02 Decembrie 2019 17:53
Am vazut filmul in 2 reprize, jumate sambata seara, jumate duminica la pranz. Nu ca e foarte lung ci din cauza unei tampite de dureri de cap. Si voiam sa-l vad in deplinatatea facultatilor mintale si fizice si nu doar sa-l bifez. Nu pot sa spun ca sunt un impatimit al genului (de ex n-am vazut nici acum toate Godfather) dar ma pasioneaza istoria, indiferent de subiect. Si nu sunt pe dinafara nici cu fenomenul "gangster", am inceput cu "Chicago sub teroare" (e carte) dupa care am aprofundat pe net istoria fiecarui personaj in parte cu toata increngatura de familii care rezulta de aici. Cam ceea ce am facut si de data asta, in pauza dintre cele doua jumatati de vizionare.
Revenind la film : OMG cum a putut sa joace Al Pacino. Dar el e un zeu. Insa OMG cum a putut sa joace Joe Pesci. Mai ales ca n-a fost rolul lui obisnuit, de mardeias sau seful mardeiasilor, cu gura mare si frustat… citeşte

Almashy pe 05 Decembrie 2019 09:20
Artă cinematografică
Dincolo de criticile legate de lungimea lui și de intinerirea nereusită a actorilor, filmul se încadrează fără discuție în categoria artă cinematografică. Poate că cei ce savurează producțiile Marvel vor fi plictisiți repede și vor strâmba din nas, dar operele de artă nu sunt pentru toată lumea, la fel cum nici muzica clasică nu este pentru oricine. Poate că va fi ultimul film de gen al titanilor De Niro, Pesci și Pacino. Din păcate, generațiile tinere nu mai au capacitatea să înțeleagă că filmul trebuie să fie asemenea unei picturi pe pânză, unde o realitate sau ficțiune este trecută prin talentul și măiestria pictorului, fără virtualizare și cosmetizare cu tentă comercială.
carmen_angelus_romila pe 30 Noiembrie 2019 04:56
Un regizor celebru, un subiect ce starneste intotdeauna o atentie deosebita si ma refer aici la "fenomenul" mafiei americane si implicarea sa de-a lungul a mai multor generatii, reprezentata impecabil de doi mari artizani ai genului, Robert De Niro si carismaticul Al Pacino.
adrian_ghigeanu258646 pe 27 Noiembrie 2019 20:32
Excelent film ...distribuție,regie,absolut totul...Cam lung dar deosebit de consistent
ilarion_moga pe 02 Decembrie 2019 23:03
Film slab
Filmat bine, n-ai ce zice, insa continutul si povestea este lipsita de vlaga si suspans. Varsta lui Scorsese si a actorilor isi spune cuvantul. Lui DeNiro ii lipseste aproape in totalitate ascutimea cu care ne-a obisnuit. Pe langa ca este foarte lung, filmul nu are mare lucru de spus cum nu are nici protagonistul la finalul filmului. Sec si fara sare. Acru as putea spune. Am urmarit cateva sezoane din Peaky Blinders si este cu mult peste acest "balmoș" de film, chiar daca serialul amintit este extrem de violent. Inclusiv si calitatea filmarilor este superioara lui The Irishman. Daca vreti sa vedeti un film bun, dupa parerea mea, aproape la fel de lung dar deloc plictisitor, recomand Once Upon A Time In Hollywood al lui Tarantino.

Unii amintesc aici de performanta lui Al Pacino si lui Joe Pesci. Din punctul meu de vedere nu ating nici pe departe reprezentatiile lor din alte… citeşte

lavvw pe 10 Decembrie 2019 23:53
deja vu
Filmul te atrage cu distributia, dar este foarte foarte lung si cam atat. Continut repetat, revazut in alte productii, poveste lipsita de dianmism si entuziasm. Mai nimic original. E de vazut doar pentru dialogurile personajelor, jocul actorilor este intr-adevar de exceptie.
anisca_iulian pe 30 Noiembrie 2019 21:31
În primul rand dacă se dorea sa se arate trecutul și prezentul acelor mafioți, trebuiau actori mai tineri alături de cei consacrați, machiaj exagerat, un film lung, prea costisitor și un 5 cu indulgenta
777L pe 09 Ianuarie 2020 11:13
Cel mai...
...prost film despre un zugrav :))
O surpriza foarte placuta prezenta celor doi actori din Boarwalk Empire.

jonny17 pe 05 Ianuarie 2020 01:11
Actorii n-ar trebui sa imbătrânească. Pacino a ajuns o epavă, nici vocea nu mai e ca in Scarface, Harvey Keitel n-a fost întrebuințat deloc deși e un actor excelent mult mai bun decât Joe Pesci. În rest, pe frontul de vest nimic nou..ciorbă reâncălzită..lungă. Aplecarea spre documentar il ajută dar nu-l poate salva. Inocularea ideii că, Kenedy a fost lichidat de mafie e puerilă.. Ce ramîne frumos e parfumul anilor 60 cu mașinile grozave și toate celelalte.
ryco0984 pe 05 Decembrie 2019 23:08
Este ce trebuie, dar nu pentru oricine !
Un film foarte bun, n-am simtit 3 ore si 20 de minute cum au trecut.
Actori veterani, care au mai jucat impreuna in astfel de filme, si totul curge lin. Mie mi-a placut. Nu mai suport filmele MARVEL, sau cele politicaly corectness unde obligatoriu trebuie sa ai in film: un negru, un asiatic, un indian, si un arab. Mi se rupe pula de filmele in care se promoveaza corcirea raselor, si homosexualitatea si sa dau la muie promotorilor.

lavvw pe 10 decembrie 2019 23:54
ai uitat de „un gay„...toate desenele animate inoculeaza tempenii copiilor
Gabriel56 pe 05 Decembrie 2019 21:46
Capodopera,cel mai bun film,acesta si cu joker is nr 1
ornitoring pe 30 Noiembrie 2019 02:27
Al pacino merita oscarul ... un film in stillul clasic un film ce nu te poti dezlipi de dialogurile frumoase si stilul vintage ...10 sper sa ia oscarul hoffa, frank sau russell ...merita
papillon01 pe 28 Noiembrie 2019 22:51
un film excepțional cu actori grei care pe parcursul a 3 jumate nu ai un minut de plictiseala... asta da film. Se pisa pe Avengers- End Game
ornitoring pe 30 noiembrie 2019 03:16
imi place comentariul tau, mai putin chestia cu avengers end game ...niciodata nu va fii un grad de comparatie intre toate productiile marvel cu vre un film de al lui Martin Scorsese
wooking_dany pe 25 August 2019 20:55
Productie netflix. Deci e film de televiziune? Sper sa fie de nivelul Casinoului.
DAMME pe 18 Octombrie 2018 00:01
...
o sa fie unul dintre cele mai bune filme din 2019 si din ultimii ani...va avea cu siguranta multe nominalizari, cine stie? poate si ceva premii
mirceathekid pe 22 Iulie 2023 01:04
Un fel de Casino dar mai puțin sângeros, jocul actorilor regia scenariul nota 10, morala......în viață totul se plătește într-un fel sau altul.....
tony_mondyalu pe 15 Mai 2023 15:35
La ce distributie are aceasta pelicula, la ce actori, iar la toate acestea adaugi regia.....nu pot spune decat ca...surprinzator de bun acest film, unica exceptie ar fi nereusirea intineririi actorilor, nu ia iesit foarte bine, insa in rest....fara comentarii, merita vazut, recomand
bloodthirst pe 15 Martie 2023 22:31
Prea batrani pentru rolurile astea, sunt celebri dar le-a trecut timpul.
Lfc4ever pe 18 Ianuarie 2023 18:51
Un film cu oameni de vârsta a 3-a, foarte plictisitor. Chiar daca ai peste 60 de ani tot nu o să-l urmărești cu un entuziasm prea mare. Nu are acțiune nimic, glume, momente cheie, intrigă. Nu recomand, e unul din cele mai proaste filme împreună cu Arrival
Porkus pe 09 Ianuarie 2023 18:19
Bă da. Excepțional. Jos pălăria. Realizare splendidă. Bijuterie marca Scorsese.
Într-adevăr n-a fost ratată ocazia de către ctpiștii de wherever să arunce cu rahat în ventilator.
Câinii latră, caravana trece, valabil și de-astă dată.

ionut_puiu444 pe 01 Ianuarie 2022 02:50
Un film cu moșnegi, regizat de un regizor mai bătrân decât Iliescu. Vorbărie multă și inutilă, film teribil de lung. Nu recomand.
defav pe 07 Iunie 2021 22:31
Mie nu mi se pare asa grozav filmul și asta o spune unul caruia i-au plăcut mult filmele cu mafioți, Casino, Băieți buni de ex. sint peste filmul de fata. Nu știu exact ce nu-mi place, poate fiindcă ajuns pe la jumătatea lui am aflat multe despre increngaturile cu Kennedy, despre Hoffa, etc și am renunțat sa mai vad, plictisit de figurile îmbălsămate ale lui De Niro, Pacino și ceilalti. Nu poți sa îl faci pe De Niro de 40 când el are peste 70, asta se vede și e enervant. Sau poate m-am saturat de mafiotisme, oricum filmul nu excelează nici la dialoguri și e prea lung.
Andrei_Filmagica pe 30 Noiembrie 2020 00:48
Gangsterii anilor 60
Un film foarte bun, de Oscar in care cred că Pacino a iesit cel mai bine in evidenta si pentru care merita o statueta
Foarte bun contrastul intre de Niro târăr si cel bătrân, iar scenografia a fost foarte bine construită
Scorsese isi demistrează incă o data talentul regizoral, dar consider că The Departed a fost peste the Irishman
Per ansamblu, un film obligatoriu de văzut pentru iubitorii genului de actiune cu gansteri, crimă, thriller

hitman78 pe 30 Martie 2020 18:16
masterpiece
Martin Scorsese mai face o capodopera in stilul caracteristic,l-am vazut de 3 ori desi are o lungime considerabila.Actorii sunt formidabili insa Joe Pesci iese cel mai mult in evidenta surprinde cu un rol mai putin obisnuit pentru el acele de un godfather cu stil.
florin2014 pe 25 Martie 2020 13:32
Fost-ai lele cat ai fost
Povestea nu este rea, dar interpretarea este numai pentru nostalgici.
yanysboy pe 07 Martie 2020 01:33
Un film de nota 10 obligatoriu de văzut!!!!!!!!
CAPODOPERĂ

Catalinq pe 27 Februarie 2020 00:11
Vorba lungă , sărăcia omului !
Dialog....și cam atât... Vorba lungă , sărăcia omului !
Sorin87 pe 17 Februarie 2020 18:52
Un film foarte lung dar s-a meritat vizionarea lui pentru ca la final a fost bestiala povestea cum se lega toata
El_KaPpa pe 18 Mai 2020 00:55
8,0/10
Pe de o parte e un film din care putea lejer sa se mai taie macar vreo 40 min, poate chiar o ora. Ceva mai concentrat in doua ore si jumatate ar fi fost si mai bine, mai ales ca este putin cam greoaie si nu tocmai captivanta introducerea tuturor personajelor care tine cred ca mai bine de o ora.
Pe de alta parte este genul de film care spune povesti care pe mine ma atrag, in special datorita personajelor, caracterelor si despicarii acestei lumi care este fix ca un nisip miscator.
Daca prima parte n-a fost pe gustul meu prea mult, din momentul in care lucrurile se aseaza are cam o ora si jumatate excelente cu foarte multe chestii interesante care ridica mult nivelul.
Ii pot intelege totusi pe cei care nu-l termina sau care adorm la el pentru ca nu-i chiar un film de top in cariera lui Scorsese si nici unul cu un subiect care sa-i tina pe multi 3h+ in fata ecranului.

lili22 pe 06 Februarie 2020 13:52
Bun, dar Scorsese se repeta, Nu vine cu nimic nou.Al Pacino, fenomenal...
ibn pe 06 Februarie 2020 11:52
Multumesc DARPA
Ce bine ca armata americana a finantat acum 60 de ani proiectul de retea de internet redundanta. Asa pot vedea si eu un film acasa fara sa mi para rau ca am dat 22 lei pe film la CINEMA CITY. Thanks. Dar pentru 3 lei ma-s fi inghesuit acum 40 de ani la cinematograf.
Are you kidding me? Actori batrani care se misca in reluare. Fuck off.

xerses pe 08 Ianuarie 2020 10:24
Un film bine realizat în care actorii joaca atât de bine încât simți ca ești lângă ei.
Iulix_73 pe 29 Decembrie 2019 17:13
Nu-i de ratat !
De Niro , Pacino , Pesci , Keitel ... si o lista lunga de vedete poate continua de parca ar fi prezenta la galele Oscar . Dar nu ...e distributia de zile mari ale lui "The Irishman" , un film de exceptie cu interpretari super faine cu o regie marca Scorsese si cu un scenariu nebunesc a lui Zaillian . De ce merita urmarit ? Daca distributia nu a fost convingatoare poate pentru faptul ca e cred prima pelicula care incearca sa raspunda marelor dileme americane ale sec XX : Cine l-a "ucis" pe Kennedy si unde a disparut Hoffa . Vizionare faina ca merita !
cezarika57 pe 27 Decembrie 2019 15:37
Excelent.!
Chiar nu are rost sa comenez.
Vizionati si atat

sabinalin pe 15 Decembrie 2019 13:09
Au trecut patruzeci si sase de ani de la premiera pe marile ecrane a lui “Mean Streets”, filmul care l-a consacrat pe Keitel si l-a scos la lumina pe De Niro. Au urmat, in anii 1990, “Goodfellas” si “Casino”, alte doua minunatii cinematografice in care lui Big Bob i s-a alaturat Joe Pesci, cei doi creand cu acele ocazii un tandem pentru istoria cinematografului. Era momentul unui final grandios care sa transforme acest trio formidabil intr-un careu de asi atat in cazul actorilor cat si in cel al filmelor…

De cand am aflat de “The Irishman” l-am asteptat cu mare bucurie si nerabdare, stiam ca Marty n-are cum sa rateze tocmai acum chiar daca anii au trecut, chiar daca energia a mai scazut. Si asteptarea a fost rasplatita din plin, Big Marty nu dezamageste nici macar o secunda din cele trei ore si douazeci de minute ale acestei noi capodopere.… citeşte

kasmyn pe 14 Decembrie 2019 20:35
UN FILM EXCELENT!!
UN FILM EXCELENT CU MONSTRII SACRI AI ECRANULUI SUB BAGHETA LUI SCORSESE
someonedan pe 20 Septembrie 2013 10:41
filmul e datat 2012 si inca n-avem nimic ?? premiera, ceva ?
devildear pe 27 noiembrie 2019 19:14
:))))