Păreri I Am Legend

(2007)

Legenda vie

Radu1711 pe 04 August 2009 12:00
Radu1711
Filmul este splendid precum si Will Smith, poveste din film este fascinanta, adrenalina la fel.imi place filmul foarte mult.merita vazut
1Simplu pe 14 Februarie 2010 07:45
un film bunicel :D
10 ,n”am ce sa comentez despre film, l-ati vazut voi.... :P
savoria pe 08 Martie 2008 21:28
mi-a placut!
savoria pe 31 iulie 2007 12:25
idea filmului e interesanta.
RomaniaMare pe 08 Aprilie 2010 17:55
Demult nu mi-a placut asa de mult un film ca "I am legend".Si Will Smith joaca foarte bine.
c3z4r pe 22 Martie 2009 16:39
No coment
Un film bunicel o interpretare reusita un subiect captivant.Ceea ce se pare recunosc mai multi este faptul ca poate se putea mai mult si ca realizare a filmului si ca derulare a evenimentelor.Pe alocuri filmul tinde sa devina plictisitor si asta nu da bine.Senzatia aceasta am avut-o si imi cam pierdusem rabdarea.Alterneaza intre actiune si liniste si nu stiu cat prinde la public.Eu mi-am rezervat timp pe parcursul filmului si sa beau o gura cu suc si sa merg pana la toaleta si nu cred ca am pierdut nimic deosebit,cam asa ar suna vizionarea acestui film . Merita vazut ,in prisma faptului in care vrei sa vezi un altfel de "Resident Evil" mai sumbru si mai plictisitor.
adry.ro pe 09 Ianuarie 2010 18:20
Cel mai bun film
Cel mai bun film, nici un punt slab. Nota 10 de la mine
Little-Willy pe 07 August 2009 20:41
will
foarte tare filmul.merita vazut.e fffff bun.pacat ca se termina asa. :(((((((((((((
oges pe 15 mai 2011 12:57
I am legend are final alternativ;)
psihologu pe 15 Aprilie 2010 07:43
Ca de obicei Will Smith ne captiveaza cu performantele sale actoricesti si ne tine in suspansul caracteristic regizorului Francis Lawrence ..........merita vazut
Mi-au plăcut efectele speciale întrebuințate în film: acestea au creat o atmosferă și situații credibile; mai puțin convingători au fost felul în care au fost creați monștri. Regizorul Francis Lawrence (cel ce a regizat și Constantine) a folosit cu măiestrie suspensul. Efectele singurătății asupra psihicului uman au fost și ele explorate suficient ca să te facă să vrei să te gândești mai departe asupra subiectului. Iar Will Smith joacă din nou bine, convingător și plin de farmec. După „The Pursuit of Happyness” și „I am Legend” o să urmăresc mai atent evoluția acestui actor care a dovedit că poate juca cu ușurință roluri de la comedie la acțiune trecând prin dramă. Recomand… citeşte

aDyShor pe 28 August 2009 16:28
Un film plin de profunzime, un scenariu foarte bun si un Will Smith de asemenea foarte bun, aratandu`ne cat de mult a crescut ca actor.
AngelK pe 26 August 2009 22:19
Will Smith :X
super filmu` :X ... mi`o placut de la inceput pan` la sfarsit ^.^
Maria Postu - WordPress Page pe 28 Martie 2010 11:18
Un film pe săptămână
"Numele meu este Robert Neville. Sunt un supravieţuitor din New York City. Dacă mai e cineva acolo... oricine... Te rog. Nu eşti singur." citeşte
yusaw pe 16 Aprilie 2010 20:30
exceptional.
superb film. will a demonstrat ca poate sa joace si in roluri serioase iar filmul... no comm.
NaTyLuTz pe 09 Aprilie 2010 08:30
Filmul este briliant .. cu un joc al lui Will Smith foarte bun parearea mea ... Finalul previzibil ...ce sa zic ... 9
mariuszmeu pe 22 aprilie 2012 12:37
am gasit pe net o varianta cu final alternativ . cea mai misto mi s-a parut cea cu happy end , unde scapa toti 3 . de fapt , el incuvinteaza sa elibereze creatura si in schimb sunt lasati sa plece . un film extraordinar , as putea spune !
adi_ramses pe 24 Aprilie 2010 22:57
de ce doar 7.6?
filmul merita 10 din plin. are o incarcatura emotionala foarte intensa.will e genial atat in comedii cat si in drame.cred ca poate interpreta absolut orice rol perfect iar asta il face un actor unic si genial.10 pt film si 10 pentru will
Deea pe 09 Februarie 2008 23:29
In comparatie cu unii d mai sus,mie chiar mia placut filmu!numai cand am vazut tema am zis k gata trebuie sa il vad.Inceputul a fost genial!Sa fi singur p Pamant!Va dati seama cat d tare!nici nu ma asteptam sa mai fie cineva.Iar cand Sam a fugit in cladirea aceea intunecata sh Neville a intalnit "creaturile"alea,nu mai puteam d frica!Bine sh boxele d la cinema au ajutat!Restul filmului mi sa parut la fel d bun dar sh f.infricosator!Ma tineam cu verisoara mea d mana la un momentdat.Ar mai fi multe d spus,dar cert e k acest film imi va ramane in minte pt ceva vreme!
cezarika21 pe 17 Iulie 2014 15:42
Singurătatea unicului supravieţuitor
Ecranizare adaptată a romanului omonim al lui Richard Matheson, "I am Legend" poate fi considerat drept un remake modern al filmelor "The Last Man on Earth" (1964) şi "The Omega Man" (1971). Filmul prezintă un viitor postapocaliptic în care peste 90% din populaţia globului a murit în urma contaminării cu un virus a cărui tulpină a suferit o mutaţie genetică şi a scăpat de sub control. Rămas izolat într-un Manhattan aproape pustiu, dr. Neville caută un antidot, încercând în acelaşi timp să se ferească de supravieţuitorii infectaţi reduşi la un nivel primar de agresivitate.

Mult mai credibilă, imaginarea sfârșitului lumii sub forma contaminării majorității oamenilor de către un virus mortal devine aici doar un pretext al acțiunii. Nu cunoaștem modul cum a evoluat virusul și nici motivul mutației genetice (prezentate sumar în câteva… citeşte

margott pe 11 Octombrie 2012 23:18
Vad pe aici numai note maxime pentru filmul asta, nu inteleg de ce o fi atat de apreciat. Actiunea e prea simplista si nici macar n-are un subiect original, iar efectele speciale cam lasa de dorit, se vede de la o posta ca sunt facute pe calculator. Singurele atuuri : regie buna si Will Smith.
ciobotaru pe 01 August 2010 01:53
nu prea m-a impresionat , mai ales ca acei mutanti par facuti din plastilina , se putea mult mai mult
arnoldroland pe 20 Aprilie 2011 21:53
Pe mine unul nu m-a castigat! n-a fost nici prea rau,dar nici prea bun.......a fost cam simplist , totul, nu stiu,pur si simplu , Nu M-a Impresionat!
1Katalin pe 10 septembrie 2011 14:00
nu cred k ai dreptate...dar in fine, fiecare cu gusturile lui !
arnoldroland pe 10 septembrie 2011 14:34
ba am, pe mine n-a reusit sa ma impresioneze
r4r3sh mol pe 07 Ianuarie 2008 19:30
un film, din gama celor fantastice, foarte okay! cu un pic de imaginatie, la capitolul scenariu, putea sa imbrace haina excelentei. oricum, una peste alta, filmul este captivant, antrenant, are si o doza de suspans, efectele speciale foarte okay, dar ii lipseste ceva...
will smith senzational, rolul ca o manusa i s-a potrivit!
de vazut si chiar de pus la colectie!!!

emil gabriel pe 24 Decembrie 2007 22:48
Nu sunt in masura sa-i dau un calificativ.cu siguranta nu a fost filmul pe care ma steptam sa-l vad
Aveam asteptari la un film dinamic si de actiune ,in schimb am avut surpriza sa vad un film extrem de trist ,chiar tragic ... si totusi cu multe elemente pozitive
Asa cum spunea un coleg la finalul filmului realizezi ca este incomplet si fara substanta
Totusi o nota mare pt actorul principal(si cam unicul daca nu ma insel) si pt felul in care isi exteriorizeaza trairile
De mentionat ca fapt pozitiv prietenia dintre om-caine ,excelent evidentiata

caca pe 22 Mai 2008 19:33
bai astia care ziceti film prost actor bun sunteti nishte retardati...cand a fost vrodata un film bun cu actori deosebit de prosti...e ca si cum ai zice mancarea nashpa da sosu o minunatie... era clar ca actoru face tot filmu fiink mult timp e de unu singur...el cu un caine totu se bazeaza pe el. la un moment dat nu se intelege nimik fiindk totu e vazut din perspectiva lui ...da ma rog cand te uiti pe telemanele si dupaia la i am legend normal ca nu faci diferenta
ale pe 08 Martie 2008 13:10
pare super fain
user-5e7b2f4dad84f pe 25 Martie 2020 12:31
Destul de bun filmul .
Horatiucrisan pe 14 Octombrie 2019 23:52
Un film bun cu un subiect post apocaliptic. Desi previzibil, scenariul este destul de antrenant, filmul reușind să te tina cu sufletul la gură. Erorile de logică sunt de trecut cu vederea într-un film de factura SF.
Mr.Halloween pe 12 Mai 2015 12:31
Mie nu mi s-a parut cine stie ce.Povestea e banala si destul de previzibila.
XShadowX pe 30 Ianuarie 2015 16:59
This film is LEGEND ;)
Un film cu un scenariu unic si cu o poveste la fel de unica pentru anul 2007 , Will Smith ( si ma bucur ca l-a ales pe el pentru acest rol principal ) este magnific in rolul lui de unic supravietuitor pe pamant + cainele lui care a fost antrenat special pentru acest film .... Este un MUST SEE , recomand tuturor si cele doua variante de alternate ending ca sunt deosebite :)
povesti_de_groaza pe 27 Decembrie 2014 16:08
Acest film m-a lasat cu lacrimi. A fost de suspans. Ideea a fost buna. Pot sa zic ca mai vreau sa vad de doua ori acest film. Felicitari celor care l-au facut!
SarpeleCocosat pe 23 Decembrie 2014 10:04
Excelent. De mult n-am mai trait un film la o asemenea intensitate.
rle_andrada pe 22 Decembrie 2014 16:12
Sunt o mare fana a filmelor in general horror dar un film ca acesta merita vazut ! Nota 10, parerea mea !
aNdreea93p pe 17 August 2014 03:47
Un film cu o poveste interesanta si captivanta. Will Smith este cu siguranta un actor desavarsit.
yumerai13 pe 17 Martie 2012 14:57
carte vs film
carte vs film: mi s-a parut cartea mai buna. Nici filmul nu este rau dar executie putea fi mai buna. mi s-a parut ca s-a indepartat de idea din carte care in opinia mea era mai buna.
LavyBogdy pe 21 Martie 2011 17:07
Noi ce moştenire lăsăm?
Acţiune foarte bună,un Will Smith pregătit pentru un solo play pe care îl interpretează la un nivel înalt.Mi-a plăcut dar sunt iritat de salvările în ultima secundă şi celelalte clişee americane.
liferobotdog pe 31 Decembrie 2010 17:28
Will Smith si atat
Filmul beneficiaza de un mare rol facut de Wil Smith si de cartea scrisa de Richard Matheson, dar care din pacate a avut o adaptare slaba. Scenariul este prea sec, iar actiunea are un ritm foarte lent. In prima jumatate, ne este prezentat orasul New York, complet distrus in care traieste un singur om, supravituitor al infectiei, Robert Neville, ce are mereu speranta ca cineva ii va asculta mesajul la radio (mesaj care nu are deloc necesar sa il ascultam de doua ori) si ca va gasi un antidot pentru virusul ce a transformat toti oamenii si animale in zombie. Norocul lui ca acestia umbla doar noaptea si ziua poate hoinari fara griji prin oras.
Singurul lucru care mai dinamizeaza actiunea sunt flashback-urile, dar care din pacate sunt prea putine, prea scurte si pe care le scoti din minte imediat ce povestea (in sfarsit) se complica si pare sa apara actiune, dar din pacate ritmul… citeşte

Costy_Craiova_fan pe 04 Ianuarie 2010 11:39
vad foarte multi critici ai filmului aici,tare as vrea sa va vad pe voi regizand un film,sigur nu ati mai iesi niciodata din casa,unde erau criticii de film :|
felician_nita pe 24 Februarie 2014 16:00
printre cele mai buna filme vazute
un film foarte foarte bun merita vazut!!!!
Will Smith un actor foarte bun,nu multi actorii pot juca ca si el si filme de comedie si de actiune.

mishu88 pe 27 Iulie 2012 15:08
Superb!
Joc de rol, scenariu, impresie, poveste, actor... Will Smith is Will Smith! PS: Mi s-a părut interesantă ”încrucișarea” dintre Will Smith și Eddie Murphy din faza cu Shrek.
elmedico pe 11 Iulie 2012 19:45
Un SF care merita vazut !
krstplay pe 27 Iunie 2012 14:09
un film bun lafel ca si Will Smith. am citit si cartea si e lafel de buna.
zeki pe 01 Februarie 2011 22:32
Un film foarte bun ... Will Smith a facut o treaba excelenta ... filmul este bestial ... Nota 10 !!!!
ionychy pe 14 Februarie 2010 15:58
interesant.
chiar foarte bun,Will sustine filmul,iar cainele e uimitor...i'mi pare rau de sfarsit....merita vazut.
sorinreddog pe 29 Decembrie 2009 18:58
Sorin.Pitesti
Imi plac genurile aceste de filme,mai ales imi place Will Smith cum isi joaca rolurile ni filmele gen S.F.,"I am legend" mi se pare un film reusit,si un semnal de alarma privind viitorul si evolutia lui "Homo Sapiens"...
bovoro pe 30 Iulie 2009 22:59
Mi-a placut. Ideea nu e noua, dar filmul e reusit. Will smith e un om foarte singur care ajunge sa vorbeasca cu cainele si cu manechinele dintr-un magazin. Bestiile umane mi-au bagat un pic frica-n oase, iar scena cu raza de lumina (cainii bestiilor) care separa cele doua "lumi" antagonice e supermisto, cu suspansul foarte bine dozat.
Finalul e mediocru.

XamWaZ pe 24 Martie 2008 16:51
trebuie sa stii intelege astfel de filme.
e un film relativ bun.
ideea e buna desi in ansamblu e prezentata si de alte filme.
insa tocmai sfarsitul(ce va dezamagit pe multi) il face sa fie un film bun.
Si e normal sa fie plictisitor pentru cei carora le place actiunea deoarece asta e subiectul filmului: el e printre singurii oameni care a ramas neinfestat, de aceea el apare in toate secventele din film.

XamWaZ pe 31 iulie 2007 12:25
inca ceva...s'a realizat un al 2-lea final al filmului in care personajul principal nu mai moare.
felician_nita pe 24 februarie 2014 16:01
cum adica....?unde il pot vedea?
Stelian pe 25 Februarie 2008 17:21
Will e excelent ca de obicei;) practic el face tot filmu:D
miau placut scenele New York-ului pustiu redate cam la fel si in 28 Weeks later doar k akolo era vorba de Londra
are si faze triste... de aceea recomand sal vizionatzi intro sambata seara cu pretena la un pahar de vin roshu:D

aurash pe 22 Ianuarie 2008 21:49
filmul e super tare.merita toate premiile,lam vazut sapt trecuta in cinema si e super tare,merita vazut!il recomand oricui!bv lor merita toti banii!
Radu pe 21 Ianuarie 2008 13:11
N-am vazut filmul dar cred ca-i misto ,o sa-l sun pe un prieten sa vad daca-mi face rost de el
alex pe 18 Ianuarie 2008 16:38
foarte tare mi s a parut...
Mihai pe 18 Ianuarie 2008 15:12
Pai, da, fratele meu, daca traiesti in USA... inseamna ca ai cinematografe puse la punct... E o placere sa urmaresti, chiar si un film slab (bine, nu e cazul filmului de fata).
simu pe 17 Ianuarie 2008 21:52
filmul e interesant pana la jum'...finalul dezamagitor,noroc cu will smith ......si cu sam
Go1 2 3 4