Păreri How I Live Now

(2013)

Cum trăiesc acum

klute pe 06 Decembrie 2014 15:10
How I Live Now, regizat de un Gentleman, și bazat pe romanul scris de o Lady, este un "basm" supărat definitiv pe lumea adulților și îndrăgostit fără rest de cea a copiilor. Primii sînt asociați cu Frica, Agresivitatea, Războiul și Moartea, iar cei din urmă, și care n-ar fi rău să fie cei dintîi, fac casă bună cu Încrederea, Deschiderea, Blîndețea și Viața. Ni se demonstrează cu rigoare matematică și schematism geometric cît de groaznică devine existența pe o Planetă încăpută pe mîna celor învechiți în rele, dar și cît de minunat ar putea fi totul dacă frîiele ar fi preluate de natură, verdeață, căței, pisici, copii și, pentru un plus de credibilitate și condiment erotic, adolescenți. Pînă și măsurile de securitate și autoprotecție, de vreme ce izvorăsc din Frică și din cele mai întunecate prejudecăți despre Celălalt, sînt… citeşte
sebybog pe 26 Ianuarie 2014 20:41
parere
Dezamagit, asteptam un scenariu cat de cat inchegat. N-a fost sa fie, ideea era buna. Greu de inghitit presupunerea ca un stat precum UK ( despre care se poate spune orice, numai ca nu are armata si servicii secrete de calitate) poate fi devastat de teroristi. Sau ca un negociator international pleaca lasandu-si familia balta ( desi ar fi avut usor puterea necesara de a o pune la adapost) .Macar s-ar fi intors imediat dupa explozia aceea. Sau mai tarziu. Dar nu deloc, fara explicatii. Multe scapari deranjante ( nu lipseste clasica oja care nu dispare de pe unghii chiar si dupa saptamani de sortat cartofi, spalat zilnic si frecat cu peria, ratacit prin padure etc).
lupul_alb pe 10 ianuarie 2016 08:36
negociatorul ( mama copiilor ) nu si-a lasat familia balta precum spui. cred ca filmul lasa destul de inteles ca acea mama a cazut victima atacurilor si a murit din aceasta pricina nu s-a mai intors la cei dragi. nu cred ca trebuia sa spuna explicit acest lucru. se intelegea de la sine.
cosmin_kedii pe 25 Ianuarie 2014 08:37
Lipsa deliberată de explicații cu privire la natura de război , cu privire la ceea ce se întâmplă în țară și în lume mai enervant , dar scopul autorilor este clar - în caz de dezastru la om sarcină este de a supraviețui .
dido pe 26 ianuarie 2014 09:56
Bine spus!
bianca_ebrasu pe 17 mai 2014 22:50
Povestea pare spusa din perspectiva lui Daisy, asa cum vede ea lumea. Probabil nu intelege nimic din rozboi si de aceea nu se dau explicatii.
lupul_alb pe 10 Ianuarie 2016 08:32
un film bun
in ciuda unor critici negative, totusi, dupa gustul meu, acest film a fost destul de bine realizat. Saoirse Ronan a jucat excelent. mie mi-a placut.
Andrei843 pe 15 Mai 2014 20:35
Sincer nu mi-a prea placut filmul, are un scenariu care lasa de dorit.
Dana04 pe 19 Ianuarie 2014 15:19
Un film interesant... Saoirse Ronan face o treaba foarte buna! Merita vazut!
madalinaXD pe 13 Aprilie 2014 13:56
super …mi-a intrat pana si in cel mai nepatruns loc din inima .filmul te trezeste la viata … nu ezitati sa-l urmariti. Merita!
dido pe 26 Ianuarie 2014 10:04
Viitor distopic...
Pe fundalul greu de inghitit al unei Anglii atacate nuclear de catre teroristi misteriosi filmul se axeaza pe maturizarea si transformarea unei fete de la adolescenta americana frustrata si rupta de realitate la supravietuitoarea practica,cu un copil dupa ea,care alearga sa-si revada iubitul.Trecand peste gravele erori de scenariu per total este un film agreabil...
stricted pe 12 Octombrie 2022 14:46
Bunicel! .
Horatiucrisan pe 25 Mai 2022 19:10
Un film vizionat in 2013 pe prima tableta PC cumparata. Filmul nu e grozav insa vizionabil, o poveste despre un posibil razboi nuclear.
Kuhaylan pe 16 Noiembrie 2016 21:32
.......................................................
arbatel pe 02 Februarie 2014 19:14
Hrană pentru Nespălați !
Mie mi s-a părut un film trist, care mai bine ar fi de evitat, pentru că, după părerea mea, este doar inducție malefică la nivelul subconștientului colectiv cu scop de deprimare sau alte sentimente negative, care, precum se știe, sînt hrana Necuraților !
Get0dac pe 10 Decembrie 2013 10:26
Meg Rosoff..... De ce s-or baga femeile sa scrie carti de razboi...nu am idee. Sunt misogin..stiu, dar sa imaginezi o lume in care ''teroristii'' decimeaza Marea Britanie, in conditiile in care nici masinaria de razboi germana nu a reusit asa ceva...e incredibil.
Pe partea sensibila, feminina, filmul e ok...are momente emotionante, dramatice...misca ceva in tine. Insa ca subiect, idee, e slab construit.
P.S....Imi place din ce in ce mai putin de Saoirse Ronan...parca pe zi ce trece se transforma intr-un fel de Miley Cyrus.