Păreri Hotel Mumbai

(2019)

Hotel Mumbai

user-5cb258828e815 pe 14 Aprilie 2019 00:50
Top! merita vazut *10
Un film foarte foarte bun nu ma asteptam
De când începe pana la final
După o poveste reala super film

buntua54 pe 01 Aprilie 2019 08:04
Foarte bună realizare a cinematografiei australiene.
Brutal de fidele scenele mai sângeroase din film (cred a fi o caracteristică a realizatorilor australieni comparativ cu cei de la Hollywood).
Un merit suplimentar al filmului e folosirea, cât mai mult posibil, a limbii originale personajelor .
Merită o vizionare si nu cred că trebuie comparat cu filmele anterioare pe acest subiect.

lavvw pe 05 Aprilie 2019 10:08
foarte bun filmul, chiar nu ma asteptam
suspans de la inceput pana la final
unele faze sunt trase de par, dar e un film care atinge latura afectiva, avand multe idei care subliniaza cat de fragila e viata, sigurata noastra pe acest pamant

El_KaPpa pe 26 Iunie 2019 00:01
8,1/10
Intens, brutal, dramatic.
Hotel Mumbai (2018), o coproductie Australia-India care vine ca o mare surpriza pentru anul cinematografic 2018.
Pe scurt, este vorba de atacurile teroriste care au avut loc în ziua de 26 noiembrie 2008 în Mumbai, India, filmul concentrandu-se 90% pe cel de la Taj Mahal. Atacuri in care cel putin 200 persoane au murit si alte sute au fost ranite.
Dupa trailer si dupa spusele unor troli internauti mai ca era sa ratez unul dintre cele mai intense filme vazute in ultimii ani si totodata un film destul de fidel evenimentelor reale din care este inspirat, lucur care se gaseste destul de rar. Dupa ce vedeti filmul cautati si reportaje si imagini reale de atunci si o sa descoperiti multe chestii pe care le-ati vazut si in film, un alt mare plus.
Reuseste sa surprinda excelent masacrul petrecut acolo fiind violent si fara perdea -aviz celor… citeşte

user-5ca26bbc83f45 pe 01 Aprilie 2019 22:53
Astăzi (1.04.2019) l-am văzut la cinema! De câteva ori mi-au dat lacrimile. Foarte bun! Merita văzut!
nico_nicolle pe 07 Aprilie 2019 18:00
Un film plin de suspans care te face sa tremuri de la început pana la sfârșit.
Nyghty pe 03 Aprilie 2019 15:39
La Bumbai mă întristai
Pentru cei care vor să mai vadă cât de departe poate ajunge fanatismul religios sau nu cred că o credință poate deveni periculoasă atunci când o încalcă pe altă, atunci ”Hotel Mumbai” este o alegere smart. Dar pregătiți-vă: de multe ori o să vă enervați, o să treceți de la neputință la frustrare, de la încercarea de a înțelege și până la, ironic contextual, clasicul ”Doamne ferește!”.

Plusuri:
+ până când nu ne vom opri din a ne omorî unii pe alții, e clar că este loc de filme de acest gen
+ ajungi să te atașezi de anumite personaje
+ ritmul filmului este bine ales, având și tu nevoie ca spectator de momente de respiro
+ rol foarte bun făcut de Dev Patel (Arjun)

Minusuri
- panica și frica îți înlătură logica, dar sunt secvențe în care reacția personajelor n-are absolut niciun… citeşte

user-5c9fcbe05dedb pe 30 Martie 2019 22:06
Un film extraordinar ce merita vazut. Te tine cu sufletul la gura pe tot parcursul lui. Foarte bun!
lorenne pe 03 Ianuarie 2020 22:57
Un film de exceptie. Emotionant, cu suspans. Deloc plictisitor.
carmen_angelus_romila pe 09 Iunie 2019 19:18
O reusita plina de succes al cinematografiei australiene, care, avand drept subiect un real atac terorist desfasurat acum ceva ani, in cea mai importanta metropola a statului indian, se evidentiaza notabil, de-a lungul intregii realizari, printr-un deosebit suspans si dramatism.
xerses pe 09 Iunie 2019 09:41
Pentru mine , filmul a fost o surpriza placuta intrucat atmosfera redata, personajele au fost extrem de bine redate.
tony_mondyalu pe 24 Octombrie 2019 20:58
tinand cont de faptul ca filmul este o regizare a unor fapte real...il face cu mult mai atragator, un film plin de suspans, actiune si niste pustani foarte usor de manipulat, inca o data Dev Patel ne-a putut demonstra ca este un actor promitator, cu un mare talent insa spre dezamagirea mea...nu a avut un impact f mare in acest film, tinand cont ca nu i sa dat rolul principal, per total, un film pe care il recomand
White.Lily pe 30 ianuarie 2022 23:40
Intr-adevar,avand in vedere ca este din fapte reale, ii da un plus de valoare filmul. Altfel, greu de crezut ca ditamai hotelul de 5 stele poate fi atacat cu asa mare usurinta. Si mai multe decat atat, ce m-a socat pe mine a fost ca Mumbai, ditamai metropola, avea doar cateva echipaje de politie. Una pe alta alta, am ramas impresionata de atitudinea personalului hotelului. De cat de serviabili au ramas clientilor. Bai mai mult, au ramas in continuare angajati acolo dupa ce s-au redeschis hotelul. Chiar de admirat! Si da, dupa, cum spunea cineva pe aici, faptul ca n-a existat cineva gen Bruce Willis in Greu de Ucis...mi se pare un alt plus al filmului. Prin urmare, recomand, PS. Si mie mi-a placut foarte mult interpretarea lui Dev Patel. Desi pe alocuri mi s-a parut dubios de calm si parca prea sigur pe sine in mai multe scene.
Sorin87 pe 24 Septembrie 2019 22:28
Filmul arata drama prin care au trecut persoanele din Hotel Mumbai, filmul merita vazut fiind inspirat din fapte reale
roxxy pe 25 Iulie 2019 14:00
Neasteptat de bun filmul, este plin de suspans. Il recomand.
vlado2 pe 27 Iunie 2019 08:56
Unul dintre cele mai bune filme apărute în acest an la noi. Il plac foarte mult pe Dev Patel care nu a dezamăgit nici acum.
Ghemot pe 21 Iunie 2019 23:59
Un film inspirat din evenimente reale ce relatează un atac terorist în plină desfășurare.
ornitoring pe 15 Iunie 2019 18:36
Cand regizoru si scenaristu sunt talentati,indiferent de buget si actori iese treaba buna...dar acest film e o capodopera 10
angel69 pe 06 Noiembrie 2023 21:18
Obligatoriu de vazut
F tare filmul...merita vazut obligatriu....drama, emotii, spaima, fanatism rekigios......!!!!!!
Smrs pe 27 Martie 2021 02:10
”Fuck your prayers, that's how it started this shit..”
Un film cutremurător despre un caz real de terorism într-o Indie cu totul nepregătită și cu o poliție neprofesinosită și total depășită. Evenimentele te pun pe gânduri pt că sincer, chiar aveam impresia ca măcar un hotel de 5 stele, cel mai tare din cel mai potent oraș dpvd financiar al unei țări rupte în două clase sociale, să fi fost mai bine păzit decât atât. Adică nici n-au venit niște teroriști cu vreo pregătire militară deosebită, ci niște puștani fanatici religios și i-a dat pe toți peste cap. Sunt multe de zis, atât despre film (care devine puțin previzibil vis-a-vis de rolul lui Arjun, care deși trebuia să plece, rămâne și devine erou), cât mai ales despre eveniment în sine (despre care o să mă documentez după).
O să mă leg, în schimb, de musulmani..această plagă socială despre care știu chiar de pe la noi (având… citeşte

Iulidesprefilme pe 28 Iunie 2020 12:44
Un film bine făcut , cu momente tensionate bine gestionate, cu bune interpretări...
mishu88 pe 26 Aprilie 2020 18:50
Foarte dur...
... despre ceea ce se întâmplă în lumea asta din cauza curentelor religioase. :( Acest film te pune în pielea personajelor...
andystarx pe 30 Martie 2020 02:24
Un film despre un Caz real, foarte dur, dar parca nu m a impresionat atât de mult ca alte filme cu teroriști, bineînțeles ca totul este o drama, dar mult prea mult sânge și violenta, nu știu parca nu a avut acel ceva... Oricum o poveste trista
kasmyn pe 02 Februarie 2020 23:24
bun film si inspirat din fapte reale!!------------
cezarica98 pe 02 Februarie 2020 23:24
Film inspirat din realitate, atacurile din noiembrie 2008 comise in Mumbai, iar prapadul cel mai mare este desfasurat în hotelul Taj Mahal. Scenariul este captivant, plin de eroism, suspansul este prezent de la început pana la final, imprevizibil, nu stii cine va muri, ostaticii iau decizi cum considera ei mai bine, sunt introduse personaje fictive pentru a creea o legatura puternica între privitori si nenorocirea umana. La un moment dat te atasezi de anumite personaje, iar dezamagirea este mare, te manifestezi zgomotos, nu poti ramane pasiv, la mine sa întâmplat si la a doua vizionare. Tensiunea atinge cote alarmante pe măsură ce timpul trece și răbdarea teroriștilor devine tot mai subțire. Fortele de interventie din Delhi se misca în bataia vântului spre Mumbai. Filmul este bun trasmite mesaje care ar trebui sa trezeasca nepasarea fatala stimulata de religie. Vazut si… citeşte
anyone pe 02 Aprilie 2019 17:01
Prea mult accent pus pe melodramatism si pe eroism neverosimil.
user-5bd5fea12ab1e pe 08 Aprilie 2019 11:31
O mare pierdere de timp.O fi inspirat din realitate dar e tras de par rau de toot.
Nu recomand !