Păreri Hot Shots! Part Deux

(1993)

Formidabilul 2

cezarika21 pe 10 Septembrie 2012 14:52
Una dintre parodiile cele mai amuzante
O nouă parodie după mai multe filme (în special după "Rambo"), glumindu-se pe seama clişeelor din filmele de acţiune americane şi a vieţii politice americane. Gagurile comice condimentate cu multă satiră se succed în cascadă, fiind mult mai amuzante decât cele din "Formidabilul I" şi aducând prospeţime şi haz în stilul filmelor lui Mel Brooks. "Formidabilul II" este un film ce stârneşte hohote de râs, fiind una dintre cele mai bune parodii realizate vreodată.
alali pe 08 Septembrie 2016 01:53
Parodia cu cele mai memorabile momente.
Una dintre cele mai bune continuari, chiar daca nu are mai nimic in comun cu prima parte; fiind o parodie e si normal sa nu pastreze aceeasi poveste. Este sequelul ce isi depaseste filmul din care se trage, iar aceste cazuri sunt extrem de rare.
Ambele filme, atat Hot Shots! (1991) cat si Hot Shots! Part Deux (1993), am avut placerea sa le vad pentru prima oara in "deplasare". Pe primul la videoteca organizata la Casa Pionierului de cate un fericit posesor de video player, asa cum se intampla in primii ani de dupa revolutie, iar pe al doilea, in conditii decente, la cinema. Pot sa spun ca din amandoua mi-au ramas in memorie secventele mai deosebite. Dar totusi, aceasta a doua parte are cele mai multe astfel de conexiuni in memoria mea, amintiri placute si amuzante. Totusi sa nu se confunde « impresia de parodie cu cele mai memorabile momente » cu o clasificare de tipul « cea… citeşte

MNarcis pe 15 Noiembrie 2011 08:49
Mai bun ca primul (dar nu cu mult) are mai multa aventura, si trebuie sa recunosc la faza cu gaina m-am tavalit pe jos de ras, absolut geniala, ca si prima parte obligatoriu de vazut!
puffulette pe 11 ianuarie 2012 00:03
de acord cu tine, are mai multe faze amuzante
chiba_florin pe 07 Ianuarie 2011 17:07
PARODIE PARODIE
O parodie de totzi banii, mishto mishto mishto mishto
Dak vrei sa razi vizioneaza-l

spanac2015 pe 31 octombrie 2011 12:55
ca si parodie a fost super reusit :)))
phoenix1983 pe 09 Martie 2011 22:59
o fi cineva care sa nu ii placa acest film? eu ii dau filmului nota 11. charlie sheen este genial. si presedintele sua(lloyd bridges)
legolas05 pe 19 Februarie 2011 00:34
o comedie super tare.....am ras mult cand mam uitat....merge vazut
iondindeal pe 17 Noiembrie 2009 01:05
nea la loc !
cea mai buna parodie , mai belea decat prima parte
stefan marius pe 15 Ianuarie 2007 01:22
super tare filmul formidabilul 2, adevarata parodie
Iulidesprefilme pe 09 Septembrie 2012 20:16
Gaguri, poante, replici subtile, pline de umor, se succed cu rapiditate într-o parodie în care ochiul cinefilului, şi nu doar al lui, "revede" în dimensiune comică "ciupeli" din Rambo, Doamna şi vagabondul, Războiul stelelor, Top Gun ş.a. de la primul la ultimul minut al filmului! Într-adevăr, o performanţă.
Cristi.V pe 14 Iulie 2012 13:28
Am vazut si Formidabilul 1 dar nu mi se pare o mare diferenta intre ele. Sunt EXCELENTE ambele.
alex_il_fenomeno pe 27 Aprilie 2012 11:06
o alta continuare de mare clasa , cu acelasi Charlie Sheen in forma excelenta , alaturi de un Lloyd Bridges impecabil si o surpriza placuta din partea comediantului britanic Rowan Atkinson , prezenta care s-a simtit din plin . ca si in primul , si in aceasta a doua parte se pot gasi numeroase scene antologice , care te fac sa razi cu lacrimi , chiar si dipa terminarea filmului . si acesta , ca si primul , merita urmarit de mai multe ori .
puffulette pe 11 Ianuarie 2012 00:04
Mi-a placut mult, o comedie reusita, faza cu limuzina a fost foarte tare, la fel si faza cand parodia basic instinct parca e mai bun ca primul....
White.Lily pe 07 August 2010 20:03
The Best
De departe ramane parodia mea preferata.
Cred ca l-am vazut de vreo 10 ori pana acum si tot l-as mai revedea.
Bine.... ca acum incep sa rad inainte de a incepe vreo faza care imi place mie, pt ca deja stiu ce urmeaza.

Oricum, ramane memorabila scena in care personajul lui Charlie Sheen se intalneste cu fosta iubita si el foarte nervos o intreaba pe ea cu patos: " Dar de ce a trebuit sa apari din nou in viata mea? Tocmai cand incepusem sa te uit? De ce? De ce?
Iar ea foarte nonsalant ii raspunde: " Dragule, dar trebuia sa apar. E partea a doua a filmului"
Genial!

ionutt- pe 22 decembrie 2010 23:23
asta si The Naked Gun prima parte sunt cele mai bune parodii
eu33ue33 pe 24 Decembrie 2009 17:50
asta film dak vrei sa razi te uiti la el
la-m vazut de 8 ori si rad mereu la fazele lui mijto si are multe faze

puffulette pe 2 ianuarie 2012 02:34
hai sa mori tu!!mai ia o carte in mana inainte sa il vezi de 8 ori.. de parca te-ar crede cineva
eu33ue33 pe 14 ianuarie 2012 22:09
Cand iti place un film bun si ai ocazia sa il revezi cu prietena sau gasca se pot aduna.Stiu destule filme bune de comedie asa ca nu m-am limitat doar la asta poate ai auzit si de duplex de craciunul indragostitilor si lista poate continua.Iar la carti confirm din nou am foarte multe citite ca nu respect regulile de ortografie pe net e altceva
ili1999 pe 09 Septembrie 2012 23:17
the best parody ever....am ras in hohote ,merita vazut!!!
ral991984 pe 19 Februarie 2011 16:13
am ras cu gura pana la urechi...super tare...la fel ca si prima parte...atat charlie sheen ca si valeria golino sunt foarte buni...
zeki pe 07 Februarie 2011 18:33
o parodie super tare , Charlie Sheen e bestial , merita vazut ....
mihaelatb pe 09 Octombrie 2010 23:04
De data asta Stalone este cel "prins in corzi ", poate si teribilul Chuck Norris.Cert este ca Charlie Sheen nu se dezminte nici acum.Este senzational !
sarge pe 05 August 2010 14:51
O parodie excelenta, plina de umor.....la fel ca primul
babydulcicutza pe 08 Mai 2010 11:23
La fel ca si prima parte, Formidabilul e cea mai buna parodie ! Excelent!
user-63b02ad8a0ee8 pe 15 Ianuarie 2023 13:52
EXCELENT ! O comedie-parodie la care râzi direct !!!
Prostii : nu trebuie să cunoști filmele originale parodiate aici ca să savurezi acest film ☝️☝️☝️

Smrs pe 28 Decembrie 2022 23:26
Slab.
O satiră americănească redată cu regularitate de televiziunile noastre pe la începutul anilor 2000. Era vedeta comediilor cam la modul in care este azi Singur acasă și vizează atât dușmanii tradiționali ai SUA cât și propria clasă politică, aramata supraevaluată, tehnologiile de care dispun, super eroii, etc. Topper, un antierou veritabil, este ales să conducă cea mai importantă misiune - de capturare a lui Saddam Hussein. Am ales să văd direct patea a 2 a a seriei, crezând că până acum am văzut doar pe prima, dar la faza cu alunița norocoasă mi-am dat seama că le-am văzut pe ambele. Filmul abundă de comic de situație, cu un dictator terorist care este mega pasionat de produsele americane și de emisiunile lor tv, cu un președinte american senil care seamănă chiar și fizic cu Joe Biden. Filmul ar fi avut relevanță și astăzi, dar nu e o comedie la… citeşte
GiulianoDirt pe 10 Decembrie 2021 16:25
O parodie bună, față de porcariile din ultimii ani. Dacă l-aș compara cu TĂCEREA PIEILOR, care este un monument de imbecilitate, ăsta merită Oscarul(!!!)... la figurat. Nota 7
selena_despot pe 02 Mai 2021 12:31
Geniala parodie....! O revad de fiecare data cu bucurie.
ioanaa_ioana pe 10 August 2018 15:54
O cretineala mai mare decat filmul asta n-am vazut.
OviStof pe 14 Ianuarie 2018 17:29
În general, să dai 10 stele, conform etichetelor Cinemagia, pare prea mult: nu aş putea numi filmul ca fiind capodoperă, dar aş putea să-i spun că este aproape de o capodoperă a parodiei. Una din situaţiile când continuarea este mai reuşită decât prima parte. Ca la orice parodie, este necesar să cunoşti situaţiile originale, pentru a gusta toate poantele.
cosmin742000 pe 12 Februarie 2017 12:15
Continuarea si mai slaba , si mai simpla , doar de ras , fara nimic special a filmului Hot Shots
vovin pe 20 Octombrie 2013 18:07
daca vrei sa razi..
Desi mai slabut un pic decat prima parte, e o comedie la care vei rade cu pofta, fara doar si poate. Vizionare placuta!
seby93 pe 28 Mai 2013 03:13
charlie sheen e magnific in filmul asta=))))) ca si in two and a half man de altfel
Chelbos pe 16 Septembrie 2012 23:34
o parodie excelenta. are unele faze la care te prapadesti de ras. faza cu rama e tare de tot:))
BestDreamer pe 12 Septembrie 2012 20:45
Oho, cat am mai ras la acest film.O parodie superba.L-am vazut de o gramada de ori si cu siguranta o sa il mai vad de inca o gramada de ori.Are o groaza de faze amuzante.
tonymaestrul pe 10 Septembrie 2012 16:27
O parodie dupa mai multe filme la moda in anii '90 foarte reusita. Imbina cu succes comedia cu neasteptatul. Merita vazut.
gaga pe 02 August 2008 17:05
continuarev foarte buna,faze supercomice.mosu' ala e tare,ce mai.