Păreri Hidden Figures

(2016)

Figuri ascunse

flower26free pe 16 August 2016 14:51
abia astept sa il vad.
intr-o perioada in care oamenii de culoare erau ...ei bine stim cu toi cum erau priviti... , mai ales femeile, cateva femei de culoare ajung sa lucre pentru NSA.
xerses pe 19 Ianuarie 2017 19:20
Foarte buna interpretarea actorilor; nici n-am simtit ca privesc un film...
elmedico pe 28 Ianuarie 2017 21:27
Un film foarte bun!
Filmele cu incarcatura rasista reprezinta in continuare un punt de referinta in cinematografia americana. Acest film nu se dezice si ne prezinta o istorie plina de durere, dar succesul este mereu rasplatit, chiar daca inceputul este intotdeauna greu. Societatea americana din anii 60 este in tot in era segregarii, chiar daca nu sunt decat 50 de ani, aceasta este inca o tema actuala in societatea nord americana de astazi. FIlmul este bine realizat, imaginea foarte buna, emotie pe tot parcursul filmului, actorii transmit ceea ce ne dorim. Filmul este de mare intensitate emotionala si merita pe deplin vizionat.
Mitza_MvP pe 07 Februarie 2017 21:18
Hidden Figures sau mai bine zis povestea a trei femei de culoare care sunt super inteligente si lucreaza pentru NASA,dar o NASA care e populata de oameni rasisti care sfideaza revoltator bunul simt....
Inteligenta nu tine cont de culoare,dar in acest film inteligenta este pusa pe plan secund,in prim plan fiind ura si dispretul manifestat abuziv fata de persoanele de culoare...
Hidden Figures,un film obligatoriu de vazut,deoarece este un film motivational si o lectie de viata...un film inspirat din fapte reale si care ne arata incercarile foarte grele a 3 femei din cale afara de inteligente,de a se impune intr-o lume in care culoarea neagra a pielii nu iti garanteaza decat statutul de sluga indiferent de calitatile pe care le ai...o culoare care iti garanteaza ca vei muncii de "n"ori mai mult ca restul pentu a avea poate sansa de a te face auzit,si o culoare care reprezinta… citeşte

AdrianaRadu pe 15 Februarie 2017 17:06
Excelent film!!!
Exceptional - recomand pentru toti cei care au nevoie de putina inspiratie pentru a-si urma obiectivele in ciuda obstacolelor
stricted pe 9 martie 2017 12:49
Vezi ca a aparut.
cosmin742000 pe 01 Martie 2017 11:35
Un film bun , daca ar fi sa luam in considerare ceea ce simbolizeaza : miscarea de emancipare a femeilor de culoare din america , insa in afara de asta nu ramane nimic , o poveste prea tehnica , niste actori (Kevin Costner , Kirsten Dunst) , care se potrivesc ca nuca in perete cu rolul , lungimea prea mare filmului care si asa este mult prea tehnic ,devenind plictisitor
lolozilla pe 25 martie 2017 14:27
"mult prea tehnic" - nu cred ca targetul principal al filmului sunt filologii sau pictorii, iar daca se uita si ei, macar ar putea sa respecte domeniul pe care se axeaza, care este tehnic. Nu poti lua tehnicul din poveste, sa faci dumbing down excesiv, fara sa para ciopartita. Oricum chestiile alea sunt explicate destul de studenteste.
loryme pe 04 Martie 2017 04:00
Un film foarte bun. Clar peste castigatorul Moonlight! Cele trei roluri feminine au fost jucate excelent. Un Kevin Costner la inaltime iar Jim Parsons face si el un rol reusit!
stricted pe 09 Martie 2017 20:12
Un film foarte bun.
În spatele poveștii de succes a agenției spațiale americane se află o mulțime de bărbați și femei… albi. Filmul este dedicat specialiștilor în computație, supervisor-ilor și programatorilor… negri din anii ’60. Nume necunoscute pentru noi, dar care au făcut ca lupta pentru spațiu să nu aibă cîștigători americani sau ruși, ci omenirea în general.
simona.sandu6 pe 12 Martie 2017 22:57
Un film care trebuie văzut, pentru că ne relevă cât de stupid poate fi cel care crede că culoarea pielii sau sexul are legătură cu inteligenţa sau cu alte calităţi umane. Un film care vorbeşte despre tăria şi totodată generozitatea celor discriminaţi. Reuşesc muncind înzecit, dar nu poartă pică celor care le-au pus piedici. Un film care se priveşte cu plăcere, încărcat de emoţie umană, în pofida datelor tehnice implicite. Actori de nota 10.
l.u.v pe 26 Martie 2017 16:52
Un film foarte bun, desi pacatuieste prin lungime. Foarte buna interpretarea celor trei personaje de culoare, replici savuroase, care te fac sa uiti de vremurile tulburi din acea perioada.
Merita vazut!

andystarx pe 29 Martie 2017 18:40
Un alt film inspirat din fapte reale,si nominalizat la oscar anul acesta,vad ca tot mai multe filme in ultimul timp,sunt dupa cazuri reale ! Insa acesta ,nu mi se pare un film extraordinar,la fel de mediocru ,ca si Moonlight,in opinia mea ! Nu este nici macar o drama,poate un film motivational,insa nu este unul de revazut !
Theodor2011 pe 30 martie 2017 21:14
Sa fii sigur ca acest film, Hidden Figures, merita mai mult de nota 6 (ai acordat o nota slaba unui film SUPERB) Filmul, este biografic, facut in proportie de 100% dupa un caz real petrecut la inceputul anilor '60 , caz inspirat din viata celor 3 femei de culoare: Katherine Johnson, Dorothy Vaughan si Mary Jackson. Da un search pe Google cu numele celor 3 femei geniale si vezi daca informatiile gasite coincid cu cele prezentate in filmul, Hidden Figures. andy, pana la urma sa nu crezi ca tin sa intru in polemica cu tine, este dreptul tau sa acorzi filmelor vizionate ce nota consideri de cuvinta. Eu doar mi-am spus parerea.
andystarx pe 2 aprilie 2017 00:50
Am inteles,omule ! Dar am vazut multe filme biografice ,bune,insa acesta ,nu mi se pare unul extraordinar,parca nu a avut sare si piper,nici Fences,nu mi s-a parut cine stie ce ,dar in fine,fiecare cu opinia lui !
Sorin87 pe 01 Aprilie 2017 22:49
Mi-a placut foarte mult pentru ca a fost inspirat din fapte reale si la final chiar au fost expuse personajele pe care le interpretau actritele
margochirila24_69 pe 03 Aprilie 2017 10:04
"HIDDEN FIGURES is the incredible untold story of Katherine Johnson, Dorothy Vaughan and Mary Jackson - brilliant African-American women working at NASA, who served as the brains behind one of the greatest operations in history."
Si asta este, o poveste incredibila!!!! Distributia minunata! Surpriza pentru mine a fost Janelle Monae, fiindca nu am mai văzut-o în alte filme.

mihai_chindris pe 09 Aprilie 2017 18:56
NASA
Un film bun, ce prezinta o parte din istoria aeronautica americana si dificultatile pe care femeile de culoare le-au avut de indurat. 7/10
pisicuta1 pe 16 Aprilie 2017 19:30
eu l am considerat un film exceptional,penru mine merita vazut ,
Manusa pe 18 Aprilie 2017 23:34
Un film extrem de bun, mai ales pentru mesaiulbtramsmis, care pentru mine este acela ca nu conteaza etnia, natipmalitatea sau culoarea pentru a deveni cineva, mai ales daca ai un har.
In film este de apreciat faptul ca cele 3 femei nu se lasa oprite de altii din drumul lor, au dorinta de a contimua in ciuda piedicilor intalnite, intr-o perioada rasista in America.
Un film care merita urmarit, este unul foarte bun.

naski2000 pe 24 Aprilie 2017 21:52
nici ALB si nici NEGRU nu sunt culori...
...stiu...poate i-am acordat o nota prea mare...insa, mie mi-a placut enorm...Nu o sa vedeti niciun Tom Cruise( care-mi place , sa stiti, dar nu pentru Mission Impossible neaparat, ci pentru Cocktail, A Few Good Men sau Far And Away sau...inca multe altele...), nu o sa vedeti batai, curse nebune cu masini sau impuscaturi ca in Rambo....Nu o sa-l vedeti pe Al Pacino, pe de Niro...sau alte celebritati...o a vedeti cateva personaje fara faima celor anterior amintiti , dar care iti marcheaza puternic cele cateva zeci de minute cat dureaza filmul...Un film despre curajul de a-ti arata si demonstra valoarea, capacitatile si dorintele. Despre cat de greu este sa-ti impui punctul de vedere absolut profesional chiar si intr-o lume in care conceptul rasial contrasteaza mai mult decat puternic cu universul in care toate orizonturile sunt deschise : NASA...Un film despre talentul fara de culoare,… citeşte
oprea.marius1993 pe 06 Mai 2017 12:49
Un film foarte reusit de catre Theodore Melfi. Primul care a impresionat atat prin jocul actoricesc cat si prin povestea relatata.Filmul surprinde doua planuri,acestea fiind:diferenta rasiala si imperfectiunile care vin odata cu progresul tehnologic.Per total un film foarte bun care merita vazut.
Ghemot pe 07 Iulie 2017 00:27
Un film foarte bun. Inspirat dintr-un caz real, pus în scenă în stilul filmelor de Oscar și cu o interpretare fabuloasă!
Poate ar fi meritat chiar să câștige un Oscar!

razvanniculescu56_gmail_com pe 27 August 2017 22:04
Intelegem asa:
1. Daca nu era duduia negresa ("calculatoarea"), misiunea spatiala nu reusea.
2. Era ceva discriminare rasiala da' nici chiar asa . Sefii erau de treaba. Si judecatorii erau de treaba. dadeau totusi voie negrilor la seral.
Filmul e o vrajeala si o smecherie. O fi inspirat din fapte reale dar e mult, mult exagerat, este evidenta supraevaluarea domnitelor de culoare. Mai lipsea sa le faca genii. Segregarea rasiala e tratata absolut superficial si mult cosmetizata. Pai n-ati vazut, sefu' a luat atitudine, cu ranga a demontat indicatorul. Penibil. De altfel, cu exceptia lui Kirsten Dunst, toti sunt ridicoli, mai ales Kevin Costner, cu ciunga lui cu tot.
Un film propagandistic, subliminal, vrajitor, aparent emotional si aparent spectaculos.

victor_homescu pe 26 Octombrie 2017 12:10
Figuri secrete dezvaluie incredibila poveste nespusa a lui Katherine Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) si Mary Jackson (Jonelle Monáe) – trei femei Afro-Americane geniale care lucreaza la NASA si care au fost mintile din spatele lansarii astronautului John Glenn in spatiu, o realizare formidabila care s-a schimbat este cursul istoriei in Era Cursei Spatiale. Trio-ul vizionar a depasit granitele discriminarii si a inspirat generatii intregi.
Nota 8.

someone_who_dares pe 02 Ianuarie 2018 20:30
Un film foarte bun, o poveste impresionanta si niste actrite si actori perfect potriviti pentru rolurile lor.
lavara_laiarna pe 04 Ianuarie 2018 18:33
Simplu și eficient acest film deloc prea lung surprinde plăcut cu o poveste frumoasă despre nevoia și dorința de a reuși.
lili22 pe 20 Februarie 2018 19:58
Cam dulceag filmul, daca nu ti s-ar spune ca se bazeaza pe fapte reale, ai zice ca e o poveste inventata ca sa lamureasca masele.
Iulidesprefilme pe 27 Mai 2023 18:29
M-a impresionat acest film despre condiția negrilor geniali în anii discriminărilor din SUA...Ar trebui vizionat...