Păreri Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

Harry Potter și talismanele morții: Partea I

Ioana pe 05 Martie 2009 09:46
Harry Potter e cea mai minunata carte din istorie ...
eu am crescut cu hp ... am citit primul volum intre 7-9 ani ( nu mai shtiu ) ... akuma am 14 shi imi place la fel de mult sau chiar mai mult ca in prima zi ... shi imi pare rau k s-a terminat ...
cartea asta este mai mult decat o aventura cu nishte personaje care lupta pt a salva lumea de un vrajitor rau .... e foarte profunda shi nu multzi ii pot intelege adevarata valoare ... in mod sigur nu cei care cred k cineva care iubeste harry potter de 5-6 ani va ,, dezerta" pt k s-a amanat un film cu 8 luni .... rushine celor care nu va datzi seama ce capodopera a creat J.K.Rowling ... si in niciun caz pt bani ... pt arta ...

Cartea a 7-a Harry Potter si Talismanele Mortii este o carte fenomenala si perfect scrisa ....cel mai mult m-a uimit faptul ca J.K.Rowling a schimbat un pic genul cartii, in sensul… citeşte

10nutz_413x pe 23 noiembrie 2009 23:27
Ioana , nothing personal, dar modalitatea ta de a scrie nu reflecta faptul ca ai fi citit vreodata vreo carte. peace
lucian_vicol pe 26 iulie 2017 16:19
Sanda poate cartea asta ii place ei foarte mult.Personal,si mie imi place aceasta carte deoarece este foarte multa aventura,actiune si putin romantism si cel mai mult SF-urile
carol18661914 pe 30 Aprilie 2009 19:24
PETRU COMENTARIILE ANTERIOARE
bai voi sunteti nebuni, cum naiba puteti spune k filmul asta exceptional daca voi nici nu la-ti vazut?
bonbons pe 1 septembrie 2009 22:29
citeste cartea .....
AeroX pe 3 octombrie 2011 21:40
Faza tare e ca tu, SylarJohn ai reusit sa-ti faci cont pe Cinemagia.
anamaria_desteapta pe 07 Iunie 2009 21:04
Cartea este exceptionala,sunt sigura ca si fil mul va fii la fel!Merita sa o cititi!
DeeaHelen pe 12 martie 2010 13:37
Cartea da! Dar daca filmul va fi tot la fel de incomplet ca Harry potter si printu Semipur..atunci nush ce sa mai zic..:)
AeroX pe 20 decembrie 2010 00:59
Normal ca o carte va fi mereu mai detaliata ca un film, implicit mai buna. Filmele HP sunt doar bazate pe carti, iar asta nu inseamna ca trebuie sa le urmeze 100%. Sarbatori fericite si tie! :)
Barbieru Andreea pe 26 Ianuarie 2008 11:52
Este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata...ador Harry Potter,am vazut toate seriile si devine din ce in ce mai interesant...abea il astept pe ultimul,cu sicuranta o sa fie si mai palpitant.Imi plac toti actorii care joaca in film dar cel mai mult imi place de Daniel Radcliffe:X:X:X...Nu am putut sa cumpar cartea dar sunt convinsa ca este super,si da mai multe detalii decat in film:D
DeeaHelen pe 12 martie 2010 13:34
si mie imi place de Daniel Radcliffe! Este chiar super cute....dar..a facut niste comentarii super ciudate...hmm...nu are prietena da vrea sa faca copii !!?? Cam aberant nu??
theodutzza04 pe 10 noiembrie 2010 18:15
nu are prietena dar vrea sa aiba copii..e oarecum normal..o sa aiba copii cand va avea si prietena
shadowofnight pe 24 Iulie 2009 14:38
am citit undeva k batalia de la hogwarts din partea a doua o sa fie de 30 de minute!!!!! abia astept.:D:D
AeroX pe 31 august 2009 11:43
pai foarte bine......si asa in half-blood prince n-a fost deloc .....ca cica n-au vrut sa repete :P
Artanix pe 16 noiembrie 2010 07:09
Woa , 2 luni sa termini hp6? Si eu credeam ca mi-a luat mult sa il termin in 5 ore(chiar mai putin).Pe scurt primele 3 jocuri si 5 au fost cele mai bune din seria HP.
strawberry pe 22 Martie 2008 14:47
bhuei frate abia astept filmul:X...pacat ca se termina aici:(...cea buna poveste din toate timpurile:X!!!!!
aly_dayana pe 23 iulie 2010 19:54
da, e mare pacat ca se termina. Cea mai buna serie din lume!
Kirmajer Gabor pe 14 Aprilie 2008 21:01
abia astapt sa-l vad:X:D
ianci_marian pe 03 Octombrie 2009 23:11
imi place magia
imi place harry potter leam vazut pe toate 6 mia placu de bia astept finalul
DeeaHelen pe 12 martie 2010 13:42
Care final?huh?>
angel_4u_4ever pe 6 iunie 2011 00:12
tare faza cu :imi place magia..te'ai gandit la replica lui daniel radcliffe in parte a 4-a ( H P si pocalul de foc) sau pur si simplu parerea ta?
valigeo96 pe 22 Ianuarie 2011 22:34
Fara cuvinte
Un film pur si simplu fabulos...din toate punctele de vedere...suspansul la fiecare colt,un joc al actorilorilor fenomenal...m-a impresionat foarte mult...si filmul e desprins cu totul de vechiul stil hp.Atmosfera intunecata si sumbra si dramatismul se diferentiaza cu mult de filmele precedente...chiar si de al 6-lea care a avut si el o doza din toate acestea...all in all un film care chiar merita vazut (zic eu) .Felul un care se termina este din nou genial deoarece te tine in suspans maxim pana la urmatorul film cu care vine si marele final care ne va duce la sfarsitul acestei calatorii de neuitat.Ma gandesc la momentul in care am vazut primul film hp...multi am crescut odata cu harry (daniel).Oricum pentru mine nu se va termina niciodata aceasta poveste ...eu spun aceasta poveste a fost un moment de glorie al generatiei...Asteptam finalul si pt hateri ...ce sa zic...noroc in viata o sa… citeşte
HarryCineastul3 pe 10 iulie 2011 13:45
total de acord!
anabanana pe 19 Ianuarie 2009 16:34
sunt curioasa de unde il vor imparti in doua.....ma refer de la ce capitol va fi impartit filmul in cele doua parti! oricum sunt foarte sigura ca va fi un film extraordinar si le va depasi cu mult pe precedente:) cartea a fost pur si simplu superba si as puteao citi non stop fara sa ma plictisesc( cred )
shadowofnight pe 24 august 2009 16:08
conform MuggleNet.com il vor imparti cand Harry, ROn, Hermione sunt capturati de Recuperatori, in drum spre Conacul Reacredinta.
LucianaLucy pe 28 decembrie 2010 12:52
partea 1 se va termina cand Voldemort ia bagheta de soc din mormantul lui Dumbledore
RockGirl008 pe 27 August 2007 23:41
chiar, cartea este ffff buna ! :D

sa speram ca si filmul va fi la fel ^^

DeeaHelen pe 27 aprilie 2010 09:32
bine zis:) sa speram ca nu vom fi dezamagiti..dar din treilerele oficiale...o sa fie un film chiar bun:) ...Sa vedem daca este adevarat:P
aly_dayana pe 23 iulie 2010 19:55
ei bine, poate va fi un film complet ( nu ca celelalte, desi si ele au fost fantastice!) si ne va surprinde placut! :)
vichi pe 18 Ianuarie 2008 12:13
seria Harry Potter este exceptionala. Este normal ca in film sa lipseasca anumite scene, mai ales ca de-a lungul anilor J.K. a trecut de la o simpla carte pentru copii(cartea 1) la ceea ce azi este o opera complexa, si ar fi destul de greu sa ecranizeze in 2 ore o carte de aproape 700 pagini.Deocamdata eu astept cu sufletul la gura filmul sase si sunt destul de curioasa daca regizorul va reusi sa trezeaza aceleasi emotii in mine in momentul mortii lui Dumbledore asa cum s-a intamplat la carte.
Oricum, cartile se afla pe lista celor pe care le voi reciti cu drag iar filmele vor sta in videoteca mea la loc de cinste:)

DeeaHelen pe 12 martie 2010 13:39
Macar esentialul! Nu toate detaliile cum a facut in 6!
theodutzza04 pe 10 noiembrie 2010 18:13
ei bne..da..aveam nevoie si de petrecerile profilor..orice lucru e important intr'un film..mai ales in hp:x
suciu maria pe 16 Decembrie 2007 14:17
Ii super fain filmu`....imi place la nebunie,mai ales cum joaca Daniel Radcliffe,Emma Watson si Rupert Grint si ceilalti actorii,mai vreau sa ma uit la film.....va pup dulce....pa:-h
DeeaHelen pe 12 martie 2010 13:41
Nu-l uita pe Tom Felton....cik el chiar se trage intr-o familie de vrajitori...
moviesfan pe 4 februarie 2011 16:48
da... foarte dur... si lui Mister Bean ai sta bine in drame.
RoTaRel pe 23 Decembrie 2010 00:55
mie dor
L-am vazut si eu si mi-a adus aminte de toata magia copilariei .... de noptile petrecute alaturi de actiunea romanului pana dimineata ... de acele imagine unice doar in mintea fiecaruia dintre noi ...

Mi-a marcat copilaria si mi-a dat sansa sa imi exploatez imaginatia intr-un mod cum nu as fi crezut intr-un mod magic. J.K.Rowling, multumesc !

MissBlossom01 pe 23 decembrie 2010 00:57
Ce frumos :) Simt la fel.
moviesfan pe 4 februarie 2011 16:51
si mie!!! ce e ala harry potter?
cornea cristina pe 19 August 2008 12:17
cel mai tare film as vrea sal vad in curand k pana acuma leam vazut pe toate careau aparut sunt cel mai mare fan al lui
Elleonore pe 8 mai 2011 16:08
Sunt sigura ca sunt multi ca tine .
Godric pe 04 Decembrie 2010 17:42
Acest film este exceptional,ca un mare fan al seriei pot spune ca mi-a facut placere sa-l vad.In topul preferintelor mele se afla pe locul doi dupa Prizonierul din Azkaban.Cel mai mult mi-a placut ca este foarte fidel cartii,acum astept cu nerabdare sa aflu data cand se va lansa si DVD-ul.
MissBlossom01 pe 4 decembrie 2010 19:04
Sunt total de acord cu tine!
LucianaLucy pe 28 decembrie 2010 12:58
mie mi-a placut mult harry potter and the goblet of fire :X
White_flower pe 08 Ianuarie 2008 00:01
am citit cartea shi am ramas fara cuvinte..... e foarte impresionanta....... cred ca filmu va avea un succes foarte mare, dar, desigur, dak regizoru va fi atit de dragut sa nu taie prea multe, caci in carte la fiecare pas este suspans la cote maxime..........
dark56 pe 19 martie 2010 19:42
pai de aceaia ei il fac in 2 parti ca sa du trebuiasca sa taie nimic
Elleonore pe 8 mai 2011 16:04
Doar pentru ca nu ti-a placut tie , nu a fost genul tau de film la care te uiti ( si presupun ca favoritele tale sunt acelea gen American Pie care chiar sunt filme de duzina ) nu poti spune ca a fost o porcarie . In viitor poate aduci si argumente in ceea ce spui .
denis pe 16 Ianuarie 2008 23:06
va fi un film sooper am auzit ca regizorul vrea sa faca doua parti din acest film:)
rares123321 pe 19 decembrie 2010 12:16
da serios da nu mai spune
AeroX pe 28 decembrie 2010 15:25
la vremea aia era ceva...denis a comentat la inceputul lui 2008.
LucianaLucy pe 28 Decembrie 2010 12:46
foarte tare filmul ...deabia astept partea a2-a
mai ales opening theme e asa epic....cool ce sa mai zic

AeroX pe 28 decembrie 2010 15:22
Sigur. Filmele HP au avut cele mai tari opening-uri. Ţi se face părul măciucă. :D
noname21 pe 14 Decembrie 2010 22:33
Extraordinar
Filmul se poate caracteriza printr-un singur cuvant....extraordinar. Am citit toate cele sapte carti care reprezinta cartile copilariei mele.....cel mai mult mi-a placut cartea a saptea si am asteptat cu nerabdare sa apara si ecranizarea acesteia. Cand am auzit ca filmul cu numarul 7 va fi impartit in doua parti....bucuria a fost mai mare :).......Intr-un final am reusit azi sa vad acest film.....pur si simplu extraordinar....cea mai buna ecranizare.....un film care te tine in scaun pe toata durata lui......il recomand mai ales celor care au citit cartea.
LucianaLucy pe 28 decembrie 2010 12:55
mda eu la 6 ma foiam si puneam picioarele pe scaunele din fata :))
Al3xX09 pe 14 Decembrie 2010 18:00
AL3xX09
Tocmai ce ce l`am vazut si pot spune doar ca a fost un film foarte bun , cu efecte speciale necaracteristice filmelor Harry Potter , cu actorii principali care dau 110% in film , cu un Bill Nighy(Rufus Scrimgeor) care iti ia respiratia cand vorbeste si cu multe alte lucruri care merita laudate...pe langa toate astea ce mi`a mai placut a fost faptul ca toate scenele din film au existat in intregime si in carte si au fost puse pe film exact ca in carte(cateva modificari mici)..au fost si niste momente din carte care cu siguranta ar fi adus cateva plusuri povestii filmului cum ar fi acele inscriptionari pe mormintele lui Dobby( Here lies a free Elf ) , si cel al parintilor lui Harry , James si Lili Potter( The last enemy to be defeated is Death ) , sau momentele lui Hermione dupa plecarea lui Ron . ce mi`a mai placut au fost momentele haioase ale lui Ron la care a ras in intregime sala de… citeşte
Skynet.Zbenga pe 29 decembrie 2010 14:17
"Bill Nighy care iti ia respiratia cand vorbeste" Cata dreptate ai !
AeroX pe 1 ianuarie 2011 14:21
inca de cand am vazut trailer-ul pe mine m-a marcat Bill, in rolul ministrului.
Moody pe 30 Noiembrie 2010 12:57
Cu siguranta cel mai reusit film din serie de pana acum. Decizia de a imparti ultimul film in doua parti se pare ca a fost o idee buna nu numai din punct de vedere financiar. A iesit un film mai aerisit, in care povestea a putut fi explicata pe indelete si am putut admira din plin peisajele si scenele extraordinare din film. Nu am mai avut acea impresie din filmele 5 si 6 ca suntem alergati prin film. Sunt convins ca partea a doua va fi un succes si mai mare deoarece toate peisajele extraordinare si efectele speciale vor fi 3D.
Bogycv9 pe 28 Noiembrie 2010 18:05
Un singur cuvant ....... exceptional (asteptam partea 2)
gaborull pe 29 Noiembrie 2010 10:20
DEZAMAGITOR?
După dezamăgitorul Harry Potter şi Prinţul Semipur??? DE CE ZICETI ASTA? nu mi s-a parut deloc dezamagitor, chiar foarte placut si interesant fata de alte parti
xtremealex15 pe 12 Februarie 2011 21:47
generatia ce a crescut cu harry potter
harry potter mi-a marcat viata intr-un mod placut

imi amintesc cand am vazut pe protv primul film pentru prima data ramanand captivat

usor usor am inceput sa fac rost si de restul filmelor seriei

imi amintesc cand asteptam cu nerabdare sa vina lansarea oficiala a filmului ca sa ma duc la cinema sa il vad

imi amintesc pentru prima data cand am varsat o lacrima la un film (la harry potter si pocalul de foc)

acum iata-ne in fata finalului epic

prima parte m-a lasat "cu ochii in soare" si m-a facut sa astept cu nerabdare partea a2a

actiunea primului film a fost "accelerata"

nu pot spune mai multe deoarece fac spoiler

oricum filmul este exceptional

interpretarea actorilor a fost una de exceptie

coloana sonora a fost pe masura asteptarilor(mai ales obliviate)

efecte speciale spectaculoase

cred ca in vacanta de vara o sa citesc si cartile

MissBlossom01 pe 12 februarie 2011 22:17
Ce frumos :) Sa le citesti,chiar merita.
angel_4u_4ever pe 18 Decembrie 2010 23:41
Filmul are cateva lipsuri, dar totusi respecta cat de cat cartea si are parti destul de amuzate si interesante..Cat despre carti ..excelente...se vede ca J.K.Rowling a studiat inainte sa se apuce destul de multe povestioare despre creaturi mitice...e uimitor cum poate sa contopeasca momente amuzante cu momente pline de suspans..cum reuseste sa imbine diferite elemente magice(pasarea Phoenix si puterea ei de a reinvia din cenusa, goblinii si mandria lor specifica, spiridusi de casa etc.),ca sa nu mai vorbesc despre evolutia fiecarui personaj.Cred ca e imposibil sa citesti cartea si sa nu te regasesti macar intr-un personaj!Oricum nu vreau sa va plictisesc prea mult asa ca vizionare placuta !....aaa.. si Sarbatori fericite:d!
AeroX pe 19 decembrie 2010 20:54
nu plictisesti deloc pe nimeni! de fapt, de comentarii ca ale tale are nevoie site-ul! Nu de comentarii ca cel de deasupra ta si cel de dedesubt...de exemplu ;))
angel_4u_4ever pe 19 decembrie 2010 22:51
ms pt apreciere:*
liferobotdog pe 02 Februarie 2011 16:02
David Yates in sfarsit da lovitura
Producatorilor celebrei francize in sfarsit le-a venit mintea la cap si au facut ce trebuia sa faca prima oara cu Harry Potter and the Goblet of Fire acum mai bine de cinci ani: sa imparta romanul scris de J.K. Rowling in dou parti. Mai bine mai tarziu decat niciodata si nu vreau sa-mi imaginez ce final catastrofic ar fi putut avea seria daca ar fi fost un singur film, ci nu doua.
Dupa ce a regizat doua mari esecuri: Ordinul Phoenix si Printul Semipur, David Yates parea sa nu fie cea mai buna alegere pentru a se ocupa si de ultimele doua parti, dar iata ca acesta a reusit sa ma surprinda in mod placut.
Am trecut cu vederea cele 2-3 scene ce nu sunt in carte dar apar in film. Acestea sunt scurte si putin semnificative. In schimb, pentru prima data au fost momente bine gandite care sa-mi ramana in minte dupa sfarsitul filmului precum momentele cu 'cei 7 Harry' sau scena in… citeşte

moviesfan pe 4 februarie 2011 16:35
abia astept sa vad Epilogul. Am vazut niste poze ,dar nu mi-au aratat nimic important. Sper sa fie in format 3D nu ca la partea 1.
Say_Onutza pe 16 Ianuarie 2010 16:29
hp the best
am citit cartea si sigur va fi un SUCCES si va bate cateva recorduri
marian_007bond pe 20 mai 2010 10:01
aplauze
flaviu_dinamo96 pe 20 Decembrie 2010 17:32
foarte tare filmul astept si partesa 2-a.Sper sa se mai faca filme ,,harry potter,, multe.Foarte tare.Tot Asa.
LucianaLucy pe 28 decembrie 2010 12:57
paiii n-o sa se mai faca...asta-i ideea....mi se pare ca primele 4 sau 5 carti le-a scris din placere si ultimele din cauza ca regizorii au pus-o ptr ca nu avea un sfarsit...
flaviu_dinamo96 pe 29 decembrie 2010 22:00
pai chiar daca nu mai face ea ...da sa faca altcineva tot asa de bune;
yellowtime2009 pe 04 Decembrie 2010 19:11
harry potter
filmul generatiilor,abia astept partea a 2-a care din cate am inteles apare in iulie anul acesta
LucianaLucy pe 28 decembrie 2010 12:59
defapt...anu' viitor ca va fi 2011 pana atunci :))
sik54 pe 27 Noiembrie 2010 23:07
Este teribil de bine realizat,mi-au placut enorm efectele si atmosfera,au reusit sa creeze mult suspans(pentru cineva care nu a citit nici cartea).In rest,harry &co. au devenit mult mai reci,mai tristi(nu ca nu ar avea motive) si am ajuns pentru prima data sa-l cunoastem pe voldemort datorita interactiunii sale cu celelalte personaje.Sfarsitul a fost foarte intens;abia astept sa apara partea a 2-a!
aly_dayana pe 23 Iulie 2010 19:37
Best Books
Cartile "Harry Potter" sunt de departe cele mai interesante, pline de suspans, emotionante, inspaimantatoare, misterioase si totodata pline de farmec romane din lume. Datorita acestor motive le ador de-a dreptul! Totusi, sper ca macar ultimele filme sa fie exact ca si cartea, desi si celelalte 6 ecranizari au fost exceptionale, dar usor diferite de carti. FELICITARI SCRIITOAREI!
Olympica pe 07 Ianuarie 2011 19:19
Filmul a iesit bun. Sincer mi-a placut si mor de nerabdare sa vad urmatoarea parte!
mada.hp pe 29 Noiembrie 2010 08:58
harry potter
e super filmul!!! l-am vazut ieri la cinema si merita toti banii...abia astept a doua parte:X
trustme pe 22 Noiembrie 2010 12:45
AeroX pe 23 noiembrie 2010 09:42
multumesc! :)
julyX pe 18 Noiembrie 2010 12:28
!!!
este superb filmul! cam trist... dar era de asteptat.
e perfect!

legolas05 pe 19 Octombrie 2010 16:01
bun filmul,mi'a placut mult,deabia astept parte a doua,cred ca va fi mai buna ca asta din ce am vazut in trailer
someone_who_dares pe 26 Februarie 2011 18:43
Harry Potter a fost prima carte pe care am citit-o, iar filmele sunt foarte importante pentru mine pentru ca imi aduc aminte faptul ca aceasta carte mi-a dezvoltat pasiunea de a citi.
In legatura cu filmul acesta, cred ca este un pic greu pentru cei care nu au citit cartea sa inteleaga perfect actiunea. Este adevarat ca ultima carte are o sumedenie de detalii care mai de care mai importante si mai ciudate. Totusi, filmul a iesit foarte bine, efectele sunt foarte bine realizate si actorii joaca la fel de bine ca intotdeauna !!

RalucaFlorentina pe 02 Ianuarie 2011 22:34
Este un film foarte interesant, reda bine povestea cartii, actorii isi interpreteaza bine personajele. Abia astept sa vad si a doua parte. Sunt sigura ca se va ridica la nivelul asteptarilor!
Patri_99 pe 26 Noiembrie 2010 21:42
destul de bun
A fost un film foarte interesant desi finalul a fost cam comun. E deja clasic ca personajul rau ridica in sus bagheta iar magia iese din ea. In rest abia astept continuarea.
MissBlossom01 pe 26 noiembrie 2010 21:47
Nu mi se pare comun deloc da in fine.Eu cred ca au intrerupt exact unde trebuia pentru ca oamenii care nu ai citit cartile sa fie curiosi si sa se duca si la partea a 2a(fiind din pacate ultima din aceasta serie minunata).
baby_alexutza pe 2 decembrie 2010 15:58
Daaaa, faza cu Dobbby e :| :((
cezarimp pe 22 Noiembrie 2010 16:45
Cel mai de succes HP !
Deja a rupt topurile pe plan mondial scrie in Time (125.1 mil $ in 2 zile). Se aude ca ar fi cel mai de succes HP de pana acum. Asteptam weekendul acesta care este Premiera Oficiala. http://www.time.com/time/arts/article/0,8599,2032469,00.html
MissBlossom01 pe 23 noiembrie 2010 14:17
Da,adevarat :)
MissBlossom01 pe 24 noiembrie 2010 16:51
@victor_neo75 ba e extraordinar de bun filmul asta si cred ca si partea a doua(ultima din serie fiind) va fi la fel de buna.David Yates chiar a facut o treaba buna de data asta.Filmul e foarte bun si chiar mi-a intrecut asteptarile.Ca fana sunt foarte bucuroasa de ce a iesit.O sa vezi.
codrutlazarescu pe 17 Noiembrie 2010 17:52
Sunt un super-mega-mosntruos fan Harry Potter!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Filvu va fi pur si simplu BRILIANT!!!!!!!!!! Ma apuca fiorii si extazul numai cand ma gandesc la cum va fi filmul. Mica scena cu localul este SUPERBA! Avand in vedere ca acele explozii chiar au loc face scena sa para cat mai "woooohooo" posibila :)
codrutlazarescu pe 19 noiembrie 2010 16:46
oh and TO THE HELL with those who rate this as "nu mi-a placut parerea"
MissBlossom01 pe 20 noiembrie 2010 18:30
Iti inteleg entuziasmul.De-abia astept,mai ales partea a 2a.Dar va fi trist :(
MissBlossom01 pe 07 Iunie 2010 14:49
Abia astept sa apara,pentru mine HP sunt printre cele mai frumoase romane pe care le-am citit vreodata si fara indoiala cele mai "breathtaking".Filmele sunt si ele frumoase,cum spuneam,sunt o mare fana :) si nu imi vine sa cred ca se va sfarsi totul o data cu sfarsitul filmului "Harry Potter and the Deathly Hallows:Part 2".
David a promis ca va face din acest film ceva special..deci sper sa fie asa + din ce am vazut in trailer,actorii joaca foarte bine.Am vazut pe mugglenet niste reviews de la cativa fani care au vazut filmul cu ceva timp inainte,inca needitat,avand ecrane verzi in spatele actorilor si toate astea,"but still brilliant,almost perfect" :)
Si cred ca e o idee foarte foarte buna sa faca filmul in doua parti,ca sa puna toate detaliile din carte,care sunt esentiale..pentru a intelege tot + ca mai trag de timp,sa se termine mai tarziu..
Si daca vreti sa vedeti… citeşte

Sorin87 pe 12 Mai 2011 08:56
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I
Filmul este de nota 10 din toate punctele de vedere, la capitolul efecte speciale sta foarte bine, mi-a placut mai mult de cat The Goblet of Fire dar toate seriile Harry Potter sunt fascinante.
SANDA45 pe 1 noiembrie 2012 20:11
sincer...exagerezi
Radu1711 pe 05 Aprilie 2011 23:53
Radu1711
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I este cel mai reusit de pana acum dintre toate, astept sa vad cum o sa fie a 2-a parte, cred ca o sa lase pe toti cu gura cascata, mi-a placut toata seria Harry Potter
danyx493 pe 28 Noiembrie 2010 15:28
J.K.Rowling este geniala, pe cand David Yates nu!...inca de la Ordinul Phoenix de cand acesta a preluat filmarile seriei Harry Potter, s-a observat o schimbare destul de evidenta, regizorul punand mai mult accent pe jocul actorilor decat pe esenta filmului, pe firul narativ al cartilor...in aceasta penultima parte regizorul pur si simplu a uitat de personajele secundare, acestea aparand doar periodic, mai mult de umplutura...in rest, totul e ok, in afara de povestea propriu-zisa, cel mai mult mi-au placut peisajele si modul in care s-a narat povestea celor 3 frati, de unde aflam ce este si cu "Deathly Hallows"...dar totusi nu inteleg, am citit mai multe comentarii ceva de genu' "a inceput frumos, iar apoi a devenit plictisitor"?! cartea nu am citit-o, dar din cate am inteles, actiunea cam lipseste, iar punctul forte consta in atmosfera sumbra, deci nu prea cred ca ar avea cum sa fie plin… citeşte
sweetdream pe 22 decembrie 2010 20:16
Ai dreptate,David Yates si-a batut putin joc de partile 5 si 6...m-a enervat in special faptul ca a fost prea multa siroposenie.Si iti recomand sa citesti cartile sunt de un milion de ori mai bune decat filmele nici nu exista comparatie:D..NU ai cum sa te plictisesti cand citesti aceste carti...nu degeaba J.K.Rowling a devenit una dintre cele mai bogate femei,iar Harry Potter a devenit un adevarat fenomen mondial.Cat despre "Harry Potter si talismanele mortii partea 1", l-am vazut acum cateva zile si a fost destul de bun,mai bun decat precedentele(in orice caz mai bun decat "Harry Potter si printul semi-pur",cel mai dezamagitor film din serie dupa parerea mea).
cissy_ pe 27 Noiembrie 2009 23:11
abia astept sa vad fillmul...dar in acelasi timp nu...pt k nu vreau sa se termine:((:(:((:((
ionutt- pe 28 Aprilie 2011 17:38
Cum, necum, am reusit sa vad toate partile. Asta mi s`a parut cel mai bine realizat. Mult mai matur si mai gandit decat precedentele, poate doar prizonierul din Azkaban sa`mi mai fi placut in aceeasi masura. Ce`i drept, intreaga franciza e de urmarit, sunt filme frumoase.
Vorador pe 26 Aprilie 2011 23:41
A strong beginning to a grand finale. The best film of the franchise so far and fairly loyal to the book
Am copilarit cu HP,dar filmele niciodata nu m-au facut sa ma simt mai bine decat cartile,ma bucur ca acesta a fost compus in 2 parti si a pastrat mai multe detalii din carte.Filmul este cel mai bun din serie (parerea mea) cel putin pana apare ultimul.
theodutzza04 pe 03 Decembrie 2010 17:37
am vazut filmu si e soo k lumea..abea astept a doua parte:X
Go1 2 3 4 5 6