Păreri Harababura

(1990)

Harababura

cezarika21 pe 02 Decembrie 2014 08:32
Un film foarte prost
Pornind de la banala întrebare " ce este pentru dvs. week-end-ul?", scenaristul Ion Băieşu şi regizorul Geo Saizescu concep un film în care înghesuie mai multe zeci de actori ce se întâlnesc la un hotel din Predeal.

"Harababura" este cea mai exactă definiţie a unui film ce nu excelează prin nimic. Întreaga acţiune este un haos complet format din momente penibile şi de prost gust, glume vechi de 25 de ani (din vremea emisiunilor umoristice cu Tanţa şi Costel) şi cât mai multă nuditate. Un film postrevoluţionar extrem de prost din categoria "Miss Litoral", "A doua cădere a Constantinopolului" sau "Paradisul în direct" şi un predecesor mai puţin vulgar al lui "Păcală se întoarce".

andy_nedelcu pe 1 aprilie 2016 13:54
Mai mare porcarie rar mi-a fost dat sa vad!!!
RitzTaurus pe 27 august 2016 18:51
Foarte probabil a fost o "continuare" a unui proiect inceput inainte de '90 si care in mod evident nu isi mai avea rostul dupa decembrie '89. De aici probabil si numele filmului pt ca se stia ca e o improvizatie si actiunea filmului va fi haotica. S-a vrut probabil o copie a comediilor sexy din Occident foarte populare in anii 70-80. Cenzura exagerata de dinainte de '89 nu putea duce decat la un exces prin uzul de multe ori gratuit sau stangaci al imaginilor (semi)nud imediat dupa '90.
balta67verde pe 28 Octombrie 2016 16:22
O comedie tipica Saizescu. Dupa revolutie se credea ca orice film daca are scene nud, e cu succesul garantat. Din pacate n-a fost asa. Dem Radulescu e genial (ca de obicei).
sherlock1 pe 5 decembrie 2021 00:48
Pentru balta67verde: O comedie tipică Saizescu, adică proastă.
balta67verde pe 5 decembrie 2021 20:23
sherlock1: Nu chiar. Merita sa vezi filmele Doi vecini, Asta seara dansam in familie, Santaj, Eu tu si Ovidiu.
Vegetarian pe 18 August 2013 00:05
Mai relaxant decat multe filme americane
Ce isi mai aratau actritele de toate varstele sanii in 1990 , in filmu asta dar si in altele ., Parca era ultima sansa la apara frumosii lor sani intrun film .. O secventa cu o femeie nud , pare pusa doar ca sa fie , neavand o legatura cu actiunea din film .. In rest o tanara isi etaleaza sanii printro camasa transparenta uda , alta se dezbraca sa faca plaja toples pe marginea drumului in timp ce soferu masinii cu care mergea incearca sa repare motoru .. Apoi unei neveste ii iese sanul din rokie in timp ce isi bate sotu etc ..

Filmu a aparut in 1991 nu in 1990 cum aparea scris azi . Scrie si la sfarsitul filmului , la inceputul genericului si la sfarsit etc ..Am modificat azi anul produceri la wiki dar fara reusita ..

Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr International . A fost in 23 martie 2015 .
Putine filme sunt difuzate pe net ,… citeşte

Horatiucrisan pe 17 Iulie 2020 23:13
O mizerie de film din perioada în care producătorii de film ceaușist, scenariștii si actorii habar nu aveau cu ce se mănâncă democrația, considerând că pentru a avea audiența la public e suficient sa dezgropi niste glume arhaice de prost gust laolalta cu ceva scene deocheate. De urmărit doar pentru ilustrarea sărăciei din 1990 cu șosele pline de Dacii, Oltcituri, Lada, si un București cu un trafic mult mai lejer decât azi. De asemenea, peisajele rurale sunt superbe. De urmărit pentru pasionații de istorie contemporană. Pentru peisaje nota 9. Filmul merita un 4.
petres87 pe 31 Martie 2018 22:47
Căștigătorul marelui premiu al faimosului festival ”Praștia de aur” !
Nu înțeleg acele note de 10, dar mă gândesc cum românașului îi place circul... asta și primește ! Dă-ne Doamne pâine că circ avem destul !

horia_bc pe 13 Iunie 2014 18:08
link pt. download
se poate descarca de aici: http://dfiles.eu/files/kywr8jj6p { link luat de aici: http://romania-inedit.3xforum.ro/post/108038/2/Harababura_1990_/ }
filmul e un "monument de prostie"...nu se merita pierdut timpul cu el...

cosmin742000 pe 28 Iunie 2015 16:08
O harababura de film dezlanata , fara cap si fara coada , tipica perioadei de imediat de dupa involutie .Nu ma asteptam la un scenariu atat de dezlanat din partea lui Ion Baesu
bizonul pe 7 februarie 2020 05:52
Este un film ptr. fanii lui Tociu si Palade, Jean Paler sau Vijelie, este un film de prost gust, este un fel de "Leana" lui Mihaiescu.
eduard_stratan pe 22 ianuarie 2022 11:42
dertphu pe 26 Februarie 2013 19:21
Durata filmului 1:50 alte personaje de remarcat
: Doru Octavian Dumitru ,Alexandru Lazăr,Cornel Gîrbea,Dumitru Căpoianu,Mihai Ciuca,Vadim Prodan,Sanda Toma,Dorin Varga,Cezara Dafinescu,Erzebeth Adam,Teodora Marieş,Dumitru Rucăceanu,Constantin Diplan,Nae Gheorghe Mazilu,Bogdan Chiţulescu,Cătălina Mustaţă,Florina Fabian,Liviu Crăciun,Bogdan Uriţescu,Silvia Ionescu,Camelia Zorlescu,Alexandru Lazăr,Cornel Cîrbea,
Mihai Ciucă,Corina Voicu,Mihai Bica,Vadim Prodan.
Un film creeat dupa revolutia romana ,unde credeam ca vor fugi caini cu covrigi in coada...cenzura va dipare si filmele nu vor mai fi arse si cenzurate ...in impresia ,,libertati de exprimare , creeare''......in prezent nu poti deca sa le duci dorul filmelor romanesti bune......unde viata de astazi e intradevar o ,,HARABABURA'' la propiu si la figurat.
Personal ,filmul e o premonitie a zilelor noastre

cezarteodosiu pe 28 octombrie 2015 09:55
www.imdb.com/title/tt0264671/combined
manea mihai pe 19 Septembrie 2006 23:59
as dori sa il pot achizitiona daca se poate contra cost va multumesc.
rely_rely pe 6 iulie 2014 19:41
ai reusit sa faci rost de el
user-63b02ad8a0ee8 pe 28 Iulie 2023 20:47
Expoziție gratuită de tzâtze........ Gratuită = fără ca acțiunea filmului să o ceară ☝️
Adixa pe 20 Septembrie 2022 03:22
Aiureala
Pacat de distributie . Actori de exceptie reuniti intr-o aiureala de film .
TitoJacksana pe 01 August 2022 23:56
O avea el o distribuție de aur, filmul este foarte slab, penultimul film al lui Geo Saizescu, 5/10
sherlock1 pe 05 Decembrie 2021 00:54
Un film cretin - și cu asta am spus totul.......................................................
furnicu pe 02 Septembrie 2016 12:02
o alta magarie marca Saizescu
Ala nu s-a multumit doar sa scrie scenarii imbecile, a mai si jucat si a regizat filme !!! Oare de ce o fi crezut ca, aparand cu o umbrela mereu, o sa lesine lumea de ras ?! imi imaginez cum radea ca prostul pe strada, cand ploua, vazand atata lume cu umbrele. Poate concura la categoria "cel mai prost film romanesc", are sanse reale sa castige.
AdiMind pe 10 iulie 2020 21:47
Filmul difuzat de PRIMA TV e cenzurat Multe faze din filmul original au fost tăiate, de ce oare?! Pe Youtube, filmul e mai complet!
sherlock1 pe 5 decembrie 2021 00:46
Pentru furnicu: Felicitări pentru comentariu !
AdiMind pe 10 Iulie 2020 21:45
Filmul difuzat de PRIMA TV e cenzurat
AdiMind pe 13 iulie 2020 22:21
Pe Antena Stars, filmul difuzat pare complet. De ce oare își permite Prima TV să îl cenzureze?!
mishu_mishulescu pe 26 Decembrie 2016 16:19
Amnezicilor
Cand vrei sa vezi toata distributia , observi ca e doar o parte. De ex.unde e Uritescu jr., in distributie ?
xerses pe 21 Februarie 2015 15:38
Mai mult m urmarit jocul actorilor decat scenariul care mi s-a parut foarte slab.
Deceoare pe 01 Decembrie 2014 23:51
Bani aruncaţi -- Câţi spectatori în cinema ?
Ce se mai învârteau muştele în jurul lui Ghiţulescu ca la c.... !
rely_rely pe 06 Iulie 2014 19:40
Harababura" (1990)
cine are filmul complet sal vad si eu ma ajuta cineva si pe mine
AdiMind pe 10 iulie 2020 21:47
andystarx pe 13 Decembrie 2015 13:17
Unul din filmele romanesti bune,distributie de exceptie,este mai mult un fel de parodie :) Oricum il recomand tuturor !