Păreri Haiducii lui Șaptecai

(1971)

Haiducii lui Șaptecai

cezarika21 pe 22 Mai 2012 09:28
Schimbare de căpetenie
Pentru a-i satisface dorința fiicei sale, domnița Ralu (Aimée Iacobescu), de a cumpăra de la Viena o colecție de bijuterii de un milion de galbeni, domnitorul fanariot (Nucu Păunescu) instituie birul văcăritului, ducând la sărăcirea poporului. Ceata de haiduci condusă, după moartea lui Amza, de voinicul Anghel Șaptecai (Florin Piersic) ia urma transportului, dar Anghel este prins de căpitanul de arnăuți Mamulos (Colea Răutu) și trimis la ocnă.

Povestea cetei de haiduci continuă în același stil, dar scenariul suferă de pe urma lipsei de veridicitate. Nu este detaliat modul în care Florin Piersic i-a luat locul lui Emanoil Petruț şi nici cum Aniţa a schimbat iubiţii fără niciun fel de problemă. Filmul conţine scene de melodramă ieftină şi este realizat mult mai modest în comparație cu filmul ”Haiducii” (1966).

cetateanu pe 11 Septembrie 2010 18:03
Foarte buna toata seria cu haiduci am auzit ca de aceasta data francezi s-au luat dupa noi si au facut si ei filme cu haiduci.Imi revine in minte scena de final cand Anghel ii spune domnitei Ralu citez ,, Domnita averea dumitale doua buzisoare , doua titisoare'' , mare dreptae avea.
cezarika21 pe 8 septembrie 2013 08:03
Faci confuzie. Replica lui Şaptecai citată de tine e din finalul filmului Zestrea domniţei Ralu şi nu din acest film, fiind reluată apoi la începutul Săptămînei nebunilor. Iar filmele cu haiduci făcute de francezi au fost făcute chiar după filmele româneşti, sub regia aceluiaşi Dinu Cocea.
elmedico pe 11 Martie 2012 15:42
Un film foarte bun! E pacat ca in ziua de azi nu mai apar filme de genul asta!
bizonul pe 08 Septembrie 2013 07:10
Comentariu
N-o sa inteleg niciodata , ce capete tuguiete dau minusuri filmelor lui Piersic. Banuesc ca acest gen de "cinefili", indragesc doar filmele idioate, made in India.
deadlord pe 02 Septembrie 2012 19:28
Dupa parerea mea este unul din cele mai bune filme ale lui Florin Piersic.
ciprian34 pe 18 Decembrie 2011 21:37
Seria Haiducilor cum numai noi romanii am stiut sa facem
user-5a6df7d63383e pe 28 Ianuarie 2024 15:29
Sunt cativa imbecili pe aici care au rahat în loc de materie cenușie.Hai,cu mă -ta!
user-5f0a1b3cad3d5 pe 25 Iulie 2020 15:26
FLORIN+TOMA+JEAN!!! Oare mai e ceva de spus? DA! Filmul e mediocru,o imagine de zici ca-i din "Rasuna valea"! Marga Barbu ,inca tanara, face un rol bun. Din pacate,nu s-a oprit aici si in seria " Margelatu' " joaca rolul unei femei fatale! La 60 ani!
carmen_angelus_romila pe 22 August 2018 10:34
Pelicula este primul film dintr-o continuare al unei precedente serii de filme cu haiduci, si in care Florin Piersic incepe interpretarea legendara a lui Șaptecai...!
cezarika57 pe 02 Iulie 2018 21:34
Anghel Panait ( Saptecai) a haiducit cam in toata Oltenia si a ajuns chiar pana la Bucuresti. A fost spaima boierilor si fanariotilor, si la un moment a trecut si peste Dunare impreuna cu Iancu Jianul Deci filmul are o baza reala
balta67verde pe 21 Octombrie 2016 12:08
Inca un film din seria cu haiduci care poate fi considerat unul excelent. Distributie de 10 stele, Dinu Cocea continua cu fimele de succes.
romeo_bucur_andronache pe 09 Ianuarie 2016 12:06
Filmele cu HAIDUCI sint nepretuite.
Totdeauna filmul este si ramine doar un BASM,facut nu negresit pentru bani (profit banesc),ci pentru destinderea oamenilor,ca sa mai uite de treburile vietuirii zilnice.Sint basme facute bine,facute satisfacator,facute foarte bine,facute nemaipomenit de bine,dar si facute prost,foarte prost ori porcoase,dupa cum regizorul si scenaristul si actorii (care le fac) cunosc MESERIE in privinta aceasta si au crestere parinteasca (se zice: cei 7 ani de acasa),ori invatatura scolara. Basmele romanesti cu HAIDUCI sint foarte bine alcatuite ca subiect istoric si foarte bine facute artistic (jocul actorilor este bine armonizat),fiindca beneficiaza de actori MESERIASI in mestesugul lor (chiar in conditiile unui regim comunist totalitar si bezmetic). Asemenea actori MESERIASI nu se stie daca se vor mai naste vreodata in Romania,mai ales dupa anul 1990 cind in Romania este o orinduire… citeşte
Claudynho pe 04 Februarie 2014 20:54
Un film bun care merita vizionat........Recomand !!!
mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 21:35
filmul deschizator de cariera al actorului Florin Piersic.
Actorii intr-adevar remarcati si de remarcat in film: Jean Constantin si raspopitul Toma Caragiu

lili22 pe 07 Septembrie 2015 12:09
am vazut un film cu haiducii
Pe acesta sau altul, nu conteaza, stricat total de prezenta celei mai vulgare femei din cinematografie, Marga Barbu, adica nevasta securistului Eugen Barbu,
Razvan600 pe 20 Septembrie 2012 14:19
Un film foarte bun care merita vizionat, este la fel cum ne-a obijnuit Florin Piersic.
Vegetarian pe 13 Iulie 2014 21:06
In Muntenia de sute de ani fura toti de la amarati la conducatorii fura dar doar unii sunt pedepsitii . Un batran striga in filmu asta ca si el a furat si voda a furat , de ce lau ucis pe tanarul adus mort in cetate .. Cam asa e si acum .. Prostii ajung la inkisoare sau arest la domiciliu iar zgarcitii care nu siau platit avocati , prieteni etc , ajung la inkisoare cum a ajuns prim ministru Adrian Nastase , Gigi Becali etc ..

Mai sunt secvente interesante =
O tanara este biciuita goala , in vazul oamenilor dintro cetate .
O femeie incearca disperata sa opreasca barbatul ei sa nu plece sa se razbune prosteste
O femeie romanca il blesteama in fatza pe cel care lea ucis copilu = sa i se uste inimi , intunecarea vederii etc etc
Hitler a fost blestemat de milioane de evrei si nu a murit ...

Acest film a fost difuzat online la Tvr… citeşte