Păreri Guardians of the Galaxy

(2014)

Gardienii galaxiei

Cravan pe 09 Iulie 2013 14:55
La prima vedere filmul pare ca va fi destul de interesant mai ales ca se bazeaza pe celebrele benzi desenate publicate de Marvel Comics,sa speram ca cei de la Disney vor face un film care nu ne va dezamagi si se va ridica la nivelul celorlalte filme cu supereroi din ultima vreme.
mistgun pe 6 ianuarie 2014 20:23
Sa speram.
sill49 pe 25 iulie 2014 17:45
N-ai mai vazut filme facute de Disney care sa nu fie facute pentru copii? Grav.
Mihay2009 pe 19 Februarie 2014 18:22
Pare un film bun
Vom vedea la lansare calitatea acestuia

teodorescu_miky pe 12 august 2014 21:46
Desi am intrat putine sperante, filmul mi-a placut foarte mult, cert este printre cele mai bune SF-uri vazute in acest an. Personajul Peter Quil rivalizeaza la popularitate cu Han Solo , iar cei doi camarazi Rocket si Groot sunt niste personaje exceptional realizate si care atrag simpatia spectatorului. Scenariul e f bine conceput, iar realizarea tehnica este de exceptie. merita cu brio 10.
chiba_florin pe 19 Mai 2014 20:06
de 10
Daca o sa-l gandeasca putin o sa ne de-a gata, iar daca o sa-l faca numai sa fie facut o sa dezamageasca la maxim !!!!
lazar_samuel pe 11 iulie 2014 15:03
Marvel nu a facut niciodata un film doar sa fie facut, toate filmele sunt de calitete, filmele de la Marvel sunt cele mai bune
chiba_florin pe 3 noiembrie 2015 18:24
Aproape de 10 ! Un 9 de la mine !
cris331 pe 22 Iulie 2014 17:53
filmul va fi un succes epic si parca vad ca la o luna dupa lansare or sa planuiasca o continuare. Daca filmul are si o poveste cum au inceput toate atunci nu mai e nevoie de prequel ci numai de sequel-uri.Si la lume le place sa vada continuari (sequel-uri) la filme epice.
In ziua de azi se poate face un film epic cu efecte speciale doar in studio cu o armata de calculatoare si profesionisti. Se poate si in Romania un Marvel daca mai multi ar studia grafica computerizata si s-ar gasi investitori.

raul7_alex pe 4 august 2014 03:04
La sfarsitul filmului apare ca va avea continuare.
Bayard pe 9 august 2014 05:36
Cand ai dat mesajul deja se anuntase sequelul :). Cat despre a doua parte.... sunt destui romani animatori prin State. Degeaba ai materia umana (si cred ca Romania o are) daca nu sunt banii disponibili.... si nu o sa fie niciodata. Nu se pot face filme asa de marete nici macar in Franta, Germania, Spania.... nu o sa se faca la noi.
lazar_samuel pe 04 August 2014 11:45
Am sa intru cu tancul in cinema.............................
ionutzoo7 pe 4 august 2014 18:44
Scade sigur.Majoritatea filmelor ''cu nume'' incep cu o nota mare,care scade pe parcurs.Acum sa vedem cat scade...
lazar_samuel pe 21 august 2014 17:37
in ce ?:))
Steff1234 pe 05 August 2014 13:24
IMDB spune ca are premiera pe 1 august in Romania , dar dupa o saptamana el nu apare pe nici un program de cinema si nici pe vreun program in saptamana 03-09 ?
Am I missing something?

eedy pe 6 august 2014 21:18
S-a amanat pentru 8 august...
dranca_gaby pe 05 August 2014 17:47
Scrieti tot ce vreti..sa nu aiba legatura cu filmul..cat mai multi.. fara numar :)))
Whi7eangel pe 6 august 2014 12:00
imi pare rau " cunoscatorule de film" ca ti-a inselat asteptarile.......il asteptai de 8....dar este de 7.....pffff.....in Romania a devenit sport national....datul cu parerea si criticatul....nu stiu poate unii se considera mai " interesanti" asa.....propun in numele vostru ca de acum Banciu sa acorde premiile oscar in numele vostru :))))
dranca_gaby pe 8 august 2014 10:58
um vai...ce ti-a spuso whi7angel. daca eram in locul tau, ai ziceam vreo doua :)))
daniel_timariu pe 08 August 2014 20:48
Un film de aventuri Space Opera ce merită văzut
Așa cum spunea un comentator anterior, în sfârșit un nou film Space Opera și încă unul memorabil nu de duzină. Aș îndrăzni să-l pun în listă cu mai celebrele Star Wars, John Carter, Starship Troopers sau cu atât de regretatul Firefly cu superba Serenity (egalată doar de Falconul lui Han Solo). Sigur sunt multe alte filme bune Space Opera, dar cred că Gardienii pot sta în top cinci fără probleme.

Începutul e unul clasic pentru un film de aventuri, diverși indivizi, evident certați cu legea, ajung să închege o echipă redutabilă sub comanda mai mult sau mai puțin evidentă a lui Peter Quill, un om răpit de pe Terra chiar în ziua decesului mamei sale. Momentul nu e lipsit de importanță și trebuie căscate bine urechile. Pe patul de moarte mama îi spune că tatăl lui este un înger alb spre evidenta nemulțumire a celor din jur. Filmul nu ne… citeşte

TonyGheata pe 9 august 2014 12:10
Bine zis! Mie mi-ar fi placut daca se insista mai mult pe nava lui Peter Quill sau in general pe nave. Poate nu am fost eu atent, dar avea vre-un nume? Ii zicea cumva? De obicei aventurierii sunt tare legati de vaporul, calul, nava sau cu ce se deplaseaza. O alta observatie a mea e legata de Gamora asta colorata. In avatar albastra aici verde, nu are sex appeal mai deloc! Ce naiba sa-ti placa la o soparla miniona colorata in verde. Ah lumea si romantismul post-uman! :)
daniel_timariu pe 12 august 2014 10:57
Milano :)
Bayard pe 09 August 2014 05:32
Filmul este exceptional, poate cel mai bun film facut de Marvel pana acum. Tonul filmului este exact cum v-ati astepta dupa trailer, foarte amuzant, cu multa muzica din anii '80 (aleasa foarte inspirat). Pentru mine este incredibil cat de repede reusesc sa creeze lumea asta din viitor (actiunea are loc prin anul 3000), situatia politica, sa introduca toate personajele astea complet necunoscute pana acum. Sper sa fie un exemplu pentru filmul Justice League din 2017.

Oricum, pe scurt personajele sunt: Peter Quill, numit Star-Lord (e o poveste in spate) pamantean pe jumatate si rapit in anii '80 de pe Pamant, Gamora, fata adoptiva a lui Thanos (marele rau din universul Marvel, el se afla in spatele a tot), Drax the Destroyer (care cred ca a fost tot om la inceput, dar modificat, care vrea sa razbune moartea familiei), Rocket ratonul si Groot.... copacul? :). Toti sunt niste… citeşte

wildinthecountry pe 9 august 2014 10:08
filmul e incredibil....filmul verii de departe... Nu credeam ca o sa vad un film la cinema care sa-mi placa mai mult decat X-men days of future past..but THIS was IT
wildinthecountry pe 9 august 2014 10:39
E greu intr-un film de 2 ore.. sa il faci si placut pentru public, sa te tina cu sufletul la gura, sa iti pese de personaje,de evolutia lor,de transformarea lor,sa ai replici amuzante,o coloana sonora potrivita fiecarei stari aparte,sa ai ai si personaje negative stralucite insa cei de la Marvel s-au aschitat de aceasta sarcina in proportie de 90 % dupa parerea mea...ceea ce e f mult... Universul Marvel este intr-o continua expansiune..Din pacate cei de la DC Comics nu au nici o sansa la momentul actual
Aniiel pe 09 August 2014 22:45
Azi am văzut filmul şi nu pot să-i dau o notă mai mică de 10. Pur şi simplu ador filmele care combină acţiunea cu umorul şi uneori drama. Asta se vede cel mai bine la filmele Marvel. Chiar nu a fost lipsit de umor, mereu am auzit râsete prin jurul meu.
Dar...cu greu îmi stăpâneam uneori lacrimile. Coloana sonoră şi acele momente te fac să plângi în hohote, mai ales când a murit mama lui Peter.

Drax mi-a plăcut deoarece nu prea le avea cu metaforele şi era aşa amuzant cum le interpreta el, plus spiritul de echipă de care a dat dovadă.

M-am mirat foarte mult când am auzit vocea lui Rocket. Nu prea seamănă cu a lui Bradley Cooper. Personajul e unul pe cât de simpatic, pe atât de arogant, dar hei, e nevoie şi de aşa ceva.

Groot. Mă tot întrebam oare cum s-a simţit Vin Diesel când trebuia să repete acele… citeşte

wildinthecountry pe 10 august 2014 10:01
SPOILER ALERT: In acea secventa ne este prezentat (evident tot intr-un spirit comic) un alt personaj simpatic si anume Howard The Duck, o rata vorbitoare tare comica ,care a aparut intr-un film fantastic destul de slabut al anilor 80...
deco20 pe 10 August 2014 04:06
foarte bun
l-am vazut joi seara(o varianta rip-uita) si pot spune ca e exact ce m-am asteptat...multa actiune,replici haioase,super efecte si imi aduce aminte de muuult iubitul cronicile lui riddick.MERITA VAZUT...O SA MERG SI LA CINEMA SA IL VAD SI 3D ;)
BaetuAndrei pe 10 August 2014 08:38
"i am Groot" :)))

Mrs.M pe 14 august 2014 20:46
"We are Groot "
alextarau pe 11 August 2014 11:35
Gardienii Galaxiei vs. The Avengers
Pe parcursul ultimilor ani, am avut parte de multe filme cu super eroi de la Marvel: Wolverine Spiderman, Hulk, Ironman, Captain America, Thor. În 2012 am avut plăcerea, în sfârşit, de a vedea, pe marile ecrane, una dintre cele mai cunoscute echipe de super eroi din universul Marvel (pe lângă X-men), The Avengers, care ne-a lăsat cu gura căscată.

Anul acesta, a apărut Guardians of the Galaxy, o altă formație foarte cunoscută în lumea benzilor desenate, dar destul de enigmatică şi neexplorată pe ecran(daca nu pui în considerare referinţele şi apariţiile din desenele animate).

După părerea mea, acest film cu care Marvel a dat lovitura este mai bun decat The Avengers, având toate caracteristicile necesare și fiind mult mai intens. Mai puține dialoguri, mai multă acțiune și mai mult umor de calitate. Pe lângă efectele vizuale… citeşte

Whi7eangel pe 15 august 2014 00:38
alt regizor in devenire.....talentati unii rau de tot :))
Mihai2508 pe 11 August 2014 23:36
I am Groot !
După ce am văzut trailer-ul nu ma așteptam la un succes asa mare, însă după ce am văzut filmul, mă bucur că m-am înșelat, este foarte bun, povestea se dezvoltă încet și armonios, personajele evoluează și relația dintre acestea se leagă bine de-a lungul filmului, actorii intra bine în rol, și până și replica lui Vin Diesel are un anume farmec :).
Nu mai spun de coloana sonoră și de efectele speciale care sunt impecabile și unele dintre cele mai reușite. Are câte un pic din toate, comedie, acțiune, dramă, SF, mergea în schimb să îl facă un pic mai serios, cel puțin sfârșitul și modul în care este învins la final personajul negativ, momentul cu dansul nu prea merge, dar de aceea urmează o continuare, să fie mai bună.

movie_addict pe 13 August 2014 10:55
mi-a placut mult filmul insa numai jumate am vazut din el.....se pare ca nu ai voie sa mananci seminte in sala de cinematograf
eko pe 13 August 2014 21:42
I Am Groot!
Tocmai ce am venit de la Imax si pot spune ca filmul mi-a intrecut asteptarile , are absolut de toate : actiune , drama , umor , actori de nota 10 , un scenariu bun , efecte speciale incredibile si ii mai avem pe Rocket si Groot care fac tot filmul. Cand am auzit prima oara ca James Gunn va fi regizor am spus ca este cea mai proasta alegere acesta neavand nici un film cu efecte speciale la bord , dar m-am inselat. Filmul este mult peste Captain America , Thor , The Avengers , chiar si Iron Man . Abia astept sa vad continuarea , ii ofer nota 10+ din toata inima , foarte spectaculos , bravo.
codrin_bouaru pe 16 August 2014 16:18
A fost un film pur si simplu grozav, a evitat aproape perfect orice cliseu banal filmelor cu supereroi azi si a combinat o actiune buna cu replici inteligente si umor bine incadrat in secvente. Producatorii filmului au facut o treaba chiar foarte buna aici. Eu sincer am vazut o mare parte din filmele de la Marvel (the avengers, iron man , hulk, captain america etc.) si pot incadra The Guardians of the Galaxy usor in top 3 daca nu chiar pe primul loc. Filmul a fost unul dintre cele mai complete vazute vreodata.
Infinity pe 18 August 2014 01:20
Guardians of the Galaxy (2014)
Anul acesta, cei de la MARVEL au fost generosi si ne-au rasfatat cu 4 filme superbe, ultimul fiind Gardienii Galaxiei. Filmul mi-a intrecut toate asteptarile si m-a distrat la maxim. Am ras cu lacrimi la fazele si replicile pline de umor si mi-am incantat ochii cu efecte speciale colorate si spectaculoase. Actiunea da tonul acestui film, iar distributia preia stafeta. Superb! Mergeti sa-l vedeti doar in IMAX 3D. Multumim celor de la MARVEL.
makketo pe 21 August 2014 12:29
Funny, story, action
Nu am cu ce sa compar... poate un pic cu Men In Black. Castiga foarte mult pe partea comica, adica pentru asta te duci, sa vezi un raton modificat cu probleme de temperament si un pom umanizat, a... si pe gagica din avatar, care acum e verde (LOL)... Nu am cum sa remarc aportul lui Vin Diesel la acest film...(are niste replici... naucitoare :) ) Una peste alta... este un film funny si plin de actiune...enjoy
alali pe 23 August 2014 05:39
Galactici din viitor, nostalgici ai anilor 70 + fascinantul Goot, cel atat de guraliv
Iata asadar ca au aparut niste demni urmasi ai lui Iron Man, Spider Man sau ai super-eroilor din The Avengers. Gardienii Galaxiei sunt o combinatie surprinzator de placuta intre infractionalitate, trecut tumultuos, loialitate si umor. Dar nu acel umor provenit din glume sau gag-uri. Ala nu asigura o calitate certa si de durata. Comicul acestui film vine din combinatia dintre caracterul introvertit al fiecarui personaj ce accepta o colaborare corecta de dragul grupului si care nu vrea in ruptul capului sa se schimbe sau sa se dezica de ceea ce a fost si inca este si caracterul misiunii ce cere o doza uriasa de altruism, atitudine deloc specifica dubioaselor personaje. E conjunctura ce va da o nota de amuzament oricarei situatii, fara sa mai fie nevoie de improvizatie sau de prea multe cuvinte.
Realitate sau plauzibilitate pentru evenimente, fie ele chiar petrecute intr-un viitor… citeşte

MinionuS pe 23 August 2014 18:49
Super film!
Cei de la Marvel au mai facut inca o capodopera!!!

victor_neo75 pe 26 August 2014 20:45
Filmul verii 2014 si pt mine deja printre primele 10 ale anului !!!
Regizorul James Gunn a reusit sa aduca la viata cu mult umor, aventura si efecte speciale o lume aparte din viitor in Guardians of the Galaxy. Mi-a readus aminte de atmosfera electrizanta din Star Trek (reboot-ul din 2009 plus Into Darkness (2013)) si de Star Wars - Revenge of the Sith din 2005, ba chiar si de parodia Galaxy Quest din 1999 si un pic din Space Truckers din 1996 si sa nu uit de animatia Titan A.E. (2000).

Din Guardians of the Galaxy cei mai amuzanti au fost desigur ratonul Rocket (prea tare poanta: "Am nevoie de piciorul unui detinut, o sa vezi mai incolo de ce" :P), sufletistul Groot (I Am Groot e deja replica celebra), dar si Peter Quill cu replicile amuzante la el si cu preferinta pt muzica din anii 80. E de asteptat deja o continuare prin 2017. Sper sa fie minim la fel de amuzanta...

Magaru_Vesel pe 30 August 2014 01:18
Star Wars reloaded
Senzatia mea a fost ca am revazut primul episod din trilogia Starwars "A New Hope" si ca sa va conving de asemanari, as aseza personajele in ordine : Quill ( Luke Skywalker) ; Gamora (princess Leia) ; Rocket (Han Solo) ; Groot (Cheewbacca) Drax ( Lando Carlissian) ; Ronan ( Darth Vader) ; Thanos ( the Emperor). Filmul a fost genial gandit; un singur sarut intre Quill si Gamora ar fi stricat totul; dar fara indoiala Rocket a fost jolly jockerul filmului.
Mi-a ramas celebra scena din film cand Rocket se imbata si isi aduce aminte de toate jignirile si ofensele ce i le-au adus Quill, Drax si Gamora , ratonul luand decizia sa-i omoare pe toti pentru a spala rushinea. :))

CazaGio pe 01 Septembrie 2014 22:10
Pur si simplu grandios...
Guardians of the Galaxy reprezinta, pentru mine, cel mai bun film realizat de Marvel... practic in aceasta productie s-a creat un alt univers, la fel ca in cazul altor succese cinematografice precum seria Star Wars sau Avatar. Spre deosebire de acestea, Guardians of the Galaxy prezinta un mare plus... umorul. Si ma refer aici la acel tip de umor de bun gust, la care se amuza atat pustiul de 10 ani, cat si omul matur de 40 ani sau batranelul de 80. Alte avantaje ale filmulul sunt reprezentate de complexitatea actiunii, coloana sonora, modul in care sunt construite personajele si efectele speciale. Sincer, nu cred ca exista pe lumea aceasta persoana careia sa nu ii placa Guardians of the Galaxy.... este plin de umor, dupa cum am mentionat si mai inainte, infatiseaza emotie, creeaza suspans permanent, pe durata actiunii, te poarta pe noi praguri ale imaginatiei, te delecteaza cu replici… citeşte
alex.andra pe 06 Septembrie 2014 23:19
In general, filmele SF nu prea sunt genul meu, dar asta chiar mi-a placut. Ratonul e criminal :))
dincolodenume pe 18 Septembrie 2014 19:57
Un film pentru copii
Nu am inteles niciodata modul in care noi, oamenii, apreciem filmele. Probabil la cinema ajung doar tinerii pana in 16 ani care apreciaza orice e anuntat ca fiind cool. Ce a fost interesant la filmul asta?
Cineva ar spune ca oricine poate spune orice, ca e SF ca e "licenta poetica" poate ...
Dar SF-urile astea nu ar trebui sa aiba si ele o nota de autenticitate?
SF-urile trebuie sa aiba o logica. Acesta nu are niciuna. WTF?!

AndreiStefan pe 12 octombrie 2014 19:54
"...modul in care oamenii apreciaza filmele" Te-ai dat de gol, ca si dansul "nu esti de aici": https://www.youtube.com/watch?v=kdeqn0VRKjo
robertsandu pe 29 decembrie 2014 09:40
FIlmele de genul ăsta sunt produse de studiouri. Regizorii sunt niște "yes meni" care nu-i supără niciodată pe cei responsabili cu finanțarea și ăsta e motivul principal pentru care filmele astea sunt practic niște viduri artistice. Păi, uită-te cine a regizat Guardians of the Galaxy, unu James Gunn, un neica nimeni în regia de lungmetraj. Ăsta de fapt nu e regizor, e un paravan. Filmul e regizat de fapt de Disney și Marvel, corporații al căror unic scop este profitul. Studiourile astea n-au niciun interes să educe publicul. Din contră, interesul lor e să țină publicul în stare de legumă ca să-i mai bage pe gât încă 10 filme de genul ăsta.
Alynska pe 20 Septembrie 2014 19:52
nu mi s-a parut bun
sunt de parere ca e un film slab, si doar multele replici amuzante il fac sa para un film de urmarit in cinematografe sau acasa. Insa e mult sub The Avengers, Thor, Captain America, X-Man !!!!
monu pe 10 noiembrie 2014 23:50
Oare ?
g3orge13 pe 5 martie 2015 06:08
^^this
SAndrei2000 pe 30 Septembrie 2014 15:10
FANTASTIC.
Este un fim cu totul diferit fata de alte productii MARVEL!
Chair daca am pierdut cam 10 minute,aflasem oricum din trailer cum incepe totul,iar personajele diferite si la caracter,dar si la aspect ne duce cu gandul la The Avengers,dar ceva cu totul nou fiindca nu ne-am mai intalnit cu aceste personaje decat in benzile desenate.
Cei din Universul MARVEL au mizat foarte mult pe acest film si au reusit sa faca ceva cu totul deosebit;chiar daca in primavara scosesera Capitan America 2,ei intotdeauna vor face incasari imense.
Colaoana sonora a filmului este bine aleasa,facand trecerea si catre lumea adevarata,nu numai SF.Felicitari celor care au lucrat la strucuturarea lui Groot si al lui Rooket,pentru ca ei aduc comedia in acest film...iar vocile sunt foarte bine alese,chiar daca Vin Diesel spune doar:"I AM GROOT"...o spune in atat de multe ipostaze incata reuseste sa… citeşte

blaublume pe 29 Octombrie 2014 22:39
La pomul laudat...nimic de cules!
L-am vazut astazi la cinema, 3D si parerea generala este ca mai bine nu m-as fi dus.
Filmul este ok pentru machiaj, efecte si atat, nu are substanta povestea, umorul este tipic americanesc....CLAR mult sub the Avengers, Iron Man.
Acum depinde din ce public apartii, caci m-am luat dupa review-urile de aici si am fost dezamagita.

SYNDJ pe 15 octombrie 2015 11:35
Pentru copii e bun. Ei nu vor decat cat mai multe efecte, actiune si impuscaturi. Cu asta MARVEL le ia ochii si in asta MARVEL baga bugete imense in mai toate filmele produse de ei. Dar daca mai ai cateva circomvolutiuni active pe creier, ai asteptari mai mari de la un film si nu te multumesti doar cu efecte, actiune si impuscaturi.
xerses pe 02 Noiembrie 2014 22:39
Spectaculos, dinamic si cu personaje bine conturate...filmul a creat placerea necesara pentru petrecerea unei duminici placute.
delfitexas pe 04 Noiembrie 2014 12:35
Un film reusit!
S-a mers pe acelasi stil ca la iron Man, actiune, unor, simplist si foarte bine realizat, imagine buna, costume super, decoruri....aceste detalii ce au acoperit proasta interpretare a actorilor.
Este un film bun, un film nu doar pentru fanii genului si al odraslelor noastre!

ornitoring pe 11 Noiembrie 2014 18:31
aproape walt disney
un film mai mult desene animate si multa caterinca ..buget colosal ptr un film da nimic , filmul a fost bu nper total, oricum e un film mai mult da copii zic eu, asa cum ne-a obisnuit cei de la marvel :D =)))))))))))
Andrei843 pe 15 Noiembrie 2014 14:01
E demn de admirat cum regizorul a reusit sa îmbine SF-ul cu umorul. Mi se pare ca e mult mai bun decat The Avengers, dar asta e parerea mea. Oricum, ramane unul dintre cele mai reusite filme din 2014.
nyuszi pe 16 Noiembrie 2014 18:55
A fost okay, dar nici pe departe asa de grozav cum s-a povestit ca ar fi. Personaje de duzina, poveste de duzina, dar suficient de simpatic incat sa nu-mi displaca. Ratonul Rocket am crezut ca va fi mult mai enervant decat a fost, asa ca puncte in plus pentru faptul ca nu mi-a venit sa-l strang de gat. Cam atat...
AndreBlack pe 16 Noiembrie 2014 18:58
Foarte tare filmul . Unul dintre cele mai bune filme facute de Marvel pana acum . Filmul sta foarte bine la aproape toate punctele de vedere . Extraordinar . Foarte frumos . Merita vazut chiar si de mai multe ori , il recomand !
catalin_ionut_23 pe 16 Noiembrie 2014 19:25
foarte bun,recomand!
un film foarte bun care mi-a placut merita vazut efecte de nota 10 singuru regret ca nu l-am vazut 3d merita vazut si revazut il recomand nota mea 10
Stefanzy pe 17 Noiembrie 2014 09:27
8.50 / 10
A trecut ceva vreme de cand n-am mai vazut un film de la Marvel bun dar sunt foarte fericit pentru Guardians of the Galaxy . Muzica se potriveste bestial in film . Singurul defect a fost finalul previzibil (dar in acelasi timp , unic ) si cateva parti care trec de limita realismului (e un SF totusi , ce naiba!) . Chiar daca nu l-am vazut in cinema , recomand !
Sorin87 pe 19 Noiembrie 2014 18:39
Merita vazut pentru ca are ce oferii, efecte speciale spectaculoase si multe creaturi interesante, sper sa scoata inca o parte
kakapiciu pe 20 Noiembrie 2014 20:57
Foarte bun filmul, chiar mi-a parut rau ca am ratat cand era in cinema.
Tigru pe 22 Noiembrie 2014 16:47
Funny, Action, Drama and Story...Foarte bun filmul si mi-a placut mult :) Merita Vazut!!!
florin-dinu pe 22 Noiembrie 2014 18:15
n adevarat blockbuster care mi-a placut enorm , enorm de mult , unul din cele mai bune filme vazute in acest an , actiune foarte multa , umor de calitate , drama , efecte speciale extrem de bune si multe altele.
Inca de la primele cadre , filmul de captiveaza si parca nici nu simti cum trece timpul , 2 ore care au trecut cat ai clipi. Toti "gardienii" au fost perfecti, o echipa excelenta ce se potriveste excelent pe ecran, Chris Pratt a jucat foarte bine , Bradley Cooper in rolul lui Rocket a fost perfect , la fel si Vin Diesel ( I am Groot ) si Zoe Saldana si Dave Bautista (pe care nu il vedeam sa joace in blockbustere , nici acum nu ma pot obisnui cu ideea ca "BATISTA" joaca in film) , o regie foarte buna din partea lui James Gunn, care cu acest film m-a surpins extrem de placut."Guardians of the Galaxy" mi-a intrecut toate asteptarile, a devenit unul din cele mai bune filme cu… citeşte

alin9314 pe 24 Noiembrie 2014 21:35
vin diesel
Vin Diesel a avut cel mai greu rol de pana acum, vocea lui Groot unde singurele lui replici in tot filmul au fost: ' I am Groot' si spre final ' we are Groot' .
AlexVlad14 pe 25 Noiembrie 2014 02:03
Cel mai bun film Marvel si singurul cu efecte speciale bune si umor.De abia astept urmatorul film..
tony_mondyalu pe 26 Noiembrie 2014 00:07
un film placut si cu destul amuzament(pe langa SF si actiune din plin), sincer sa fiu nu aveam prea mari asteptari de la acest film, insa chiar a reusit sa ma surprinda foarte placut, il recomand
radu3455 pe 29 Noiembrie 2014 13:38
nu m-am asteptat sa fie asa de bun,poate cel mai bun film facut de marvel,mi-au placut tare mult personajele in special Groot si Rocket,dialogurile au fost inspirate la fel si momentele de comedie,iar de muzica de pe fundal n-ai ce sa mai spui,un film ce nu trebuie ratat nota 9
kapecoo pe 08 Decembrie 2014 08:01
Cred ca cel mai greu rol, in filmul asta, l-a avut Vin Diesel :)
SYNDJ pe 23 Decembrie 2014 02:03
Slăbuţ...
Drăguţel dar nu prea m-a impresionat. Mă aşteptam la mai multă aventură terestră şi la mai puţine zboruri şi explozii galactice. Efectele trebuie sa recunosc că în marea lor măsură sunt reuşite, doar vorbim despre Marvel aici...

Subiectul este unul slab. Practic acest film este ca un episod pilot, sfârşitul filmului este de abia începutul aventurii Gardienilor. Nici prestaţia actorilor nu m-a dat pe spate - mediocru au jucat. Cu indulgenţă un 6.

PS. dat fiind faptul că e un film Marvel aşa se explică şi calificativul extrem de mare de pe Cinemagia sau IMDb.

Octaz pe 25 Decembrie 2014 17:52
Un film dragut si interesant, mai mult o Aventura SF combinata cu scene de comedie bine venite sa'ti mai starneasca interesul. Am auzit destul de multe despre el si chiar am fost surprins sa vad ca e facut de MARVEL! Dar poate ca tocmai aceasta combinatie de "gardieni" formata dintr un om, o "SheHulk", un raton, un misterios dar totodata carismatic personaj pe nume Groot, si bineinteles marele wrestler Batista, a dus filmul pe culmile succesului. Acestia chiar au reusit sa formeze o echipa pe cat de amuzanta, pe atat de utila. Sa nu il uitam pe Vin Diesel care peronal cred ca a adus un mare plus chiar daca a rostit cateva cuvinte tot filmul
diz3lgirl pe 28 Decembrie 2014 18:45
ok...
dupa ce am vazut trailerul am crezut ca va fi o prostie fara limite, dar pana la urma s-a dovedit a fi un film bunicel
robertsandu pe 29 Decembrie 2014 09:17
Slab
Pe mine încep să mă plictisească filmele astea colorate de la Marvel, cu povești despre sfârșitul galaxiei și CGI cât cuprinde (nu greșesc când zic că 90% din film a făcut pe calculator). Ce rost mai au regizorii, actorii, directorul de cinematografie într-un film de tipul ăsta? Pentru copii merge, însă pentru publicul matur există filme mai bune ce așteaptă să fie văzute.