Păreri Grumpier Old Men

(1995)

Si mai morocanosi

cezarika21 pe 05 Aprilie 2014 07:39
Doi moşi puşi pe şotii
Împăcaţi cu greutate de Ariel (Ann Margret), cei doi moşi vecini John Gustafson (Jack Lemmon) şi Max Goldman (Walter Matthau) convieţuiesc paşnic, continuând periodic să se mai înţepe între ei cu apelative gen "boule" şi "idiotule". Nunta copiilor lor şi sosirea unei italience drăguţe (Sophia Loren) ce a deschis un "ristorante" chiar pe malul lacului unde cei doi dădeau zilnic la peşte redeschide vechea duşmănie

Scenariul este uşurel şi puţin credibil, dar combinaţia celor doi mari comici (Jack Lemmon şi Walter Matthau) este atât de comică şi produce veselie, iar Ann Margret şi Sophia Loren intră şi ele în joc, încât îţi poţi imagina ce distracţie nebună avea loc la filmare. Momentele comice se succed, unele au mai mult haz, altele mai puţin, dar ansamblul este plăcut şi prinde la public. O distracţie reuşită fără pretenţii de profunzime.

MNarcis pe 27 Martie 2012 06:35
Mi-a placut mai mult aceasta parte a doua decat prima. Scene amuzante destule iar Sophia Loren absolut superba si incantatoare. Am vazut 6 sau 7 filme cu acest ''cuplu '' de comedie (Walter Matthau & Jack Lemmon) si toate au fost excelente, cu siguranta cel mai valoros duo de comedie dupa bineinteles Oliver Hardy & Stan Laurel (parerea mea).
zeki pe 26 Noiembrie 2011 14:17
Jack Lemmon si Walter Matthau la timpul lor erau invincibili , se numara printre cei mai buni actori de comedie ai tuturor timpurilor ... filmu' este demential de amuzant , cei 2 actori chiar stiu cum sa te faca sa te simti bine si sa-ti dea o stare placuta ...... Odihneasca-se in pace !
alex_il_fenomeno pe 30 Decembrie 2011 19:42
o continuare pe masura asteptarilor , un film extraordinar de amuzant si de placut . nu ai cum sa nu razi cu gura pana la urechi de atacurile pe care cei doi batranei le arunci unul asupra altuia ! si , spre deosebire de primul film , Walter Matthau si Jack Lemmon se lupta si pentru a-i atrage atentia frumoasei Sophia Loren , o prezenta la fel de mare precum se si preconiza . pacat ca astfel de comedii nu se mai fac in ziua de azi . toate respectele mele pentru acesti doi monstri sacri , oriunde s-ar afla ei acum ...
matew10 pe 23 Mai 2011 14:18
Lupta dintre mosuleti capata noi dimensiuni la aparitia Mariei Ragetti (Sophia Loren). Acest tango in trei Lemmon , Matthau, Loren sunt sarea si piperul unei comedii la care razi cu lacrimi. Mama zgomotoasei macaronare si tatal lui John sunt personajele ce intregesc prin prestatia lor aceasta comedie spumoasa de calitate. Cine nu are morocanosi sa-si cumpere.
user-60201182b8735 pe 22 Martie 2021 11:54
Un film bun.
Cei doi actori sunt magnifici.
O Sofia Loren de zile mari.
O comedie bună cu actori buni.

Salbaticul pe 22 Ianuarie 2021 03:20
Nu l-am vizionat dar presupun că este mai slab decât primul la care i-am acordat nota 1, pe care l-am vizionat,nu în totalitate că nu mă uit la porcării. Primul a fost cam așa: Doi boșorogi care voiau să fută o babă. PUNCT.
forever_young_ pe 18 Ianuarie 2021 13:56
BUN !
un film relaxant . o comedie reusita cu 2 comici de renume - Walter Matthau & Jack Lemmon
pisicuta1 pe 11 Aprilie 2012 22:24
da
e o comedie placuta!........................................
phoenix1983 pe 15 Martie 2011 23:51
eu datorita aacestor doua filme am auzit de cei doi actori. mortal film. nota 11. odihneasca=sa in pace amandoi
Get0dac pe 25 Martie 2013 12:47
Partea a doua a filmului Grumpy Old Man risca sa dezamageasca publicul, dat find stacheta foarte ridicata, ce o fixase prima parte. Ei bine...imposibilul s-a produs....E MAI BUN DECAT PREDECESORUL SAU. Priviti-l, caci nu stiti ce pierdeti.
Dar_kvampire pe 31 Ianuarie 2011 16:19
Super film cu actori de mari clasa nu am cuvinte nota 10
defav pe 14 Martie 2010 18:03
Iti poate smulge niste zimbete, destul de relaxant dar si scenariul e "relaxat".