Păreri Great Expectations

(1998)

Marile Speranțe

veronica210 pe 24 Februarie 2010 17:30
superb
Scena sarutului de la fantana a fost EXTRAORDINARA ..mi-a ramas in minte o replica : if this isn't love, I don't think I can handle the real thing (Finn) recomand filmul ;)
dmess pe 04 Septembrie 2007 20:15
Este filmul meu preferat,...contzine cel mai tare sarut din lume (copii la tzasnitoare)...estea cea mai emotzionanta faza pe care am vazut-o intr-un film...imi place foarte mult de fetitza aia mica din film:X:X:X as vrea sa fiu tata si sa am o fetitza care sa semene cu ea... :)
teshawn pe 22 Ianuarie 2010 20:55
E de departe un film superb , l-am vazut prima oara prin 2000 , desi eram destul de mic mi-a lasat o ideea asupra dragostei senzationala. De atunci cred ca l-am mai vazut de vreo 7-8 ori . E ceva care te misca. Si cei doi actori principali sunt perfecti pt aceasta ecranizare.
kenya pe 17 Septembrie 2010 19:29
Ethan Hawke de nota zece plus,la fel si partenera sa Gwyneth Paltrow.Acest film adapteaza romanul la vremurile noastre incadrand perfect povestea de dragoste in decorul modern,modificand de la aspectul fizic si pina la reactiile personajelor pentru a corespunde prezentului.Este o poveste clasica de dragoste,romantica,pasionala,durabila,ce se simte o viata intreaga,ratacita intr-un secol in care nu are loc,si aproape ca nu se potriveste.Batrana aceea nebuna care planuieste o razbunare jalnica pe un barbat,si momentul in care Finn ii confirma reusita si tragedia pe care a declansat-o,sunt momente de gratie in film,au o incarcatura maxima de sentiment,te atinge.Muzica minunata.
Cezar pe 20 Octombrie 2005 00:09
Este unul din cele mai emotionante filme pe care le-am vazut.Actorii, sunt pe masura acestui film.Merita vazut.
Iulidesprefilme pe 06 Noiembrie 2012 20:05
O altă ecranizare după un roman clasic, bine făcută, interpretată şi primită de public. Povestea de iubire este tulburătoare...Finn și Estella par diferiți, dar iubirea învinge...Bogătașa, interpretată de Ann Bancroft, este un personaj de compoziție, construit din excentricitate, ridicol, eșec, ură...Evadatul, Robert De Niro, ajutat la strâmtoare, de Finn, nu uită niciodată mâna întinsă și întoarce gestul, păstrând dovada interesului său: caietul cu desene, care atestă talentul unui copil în care el, proscrisul, investește câștigurile... dar sfârșește tragic, în urma unui atac mafiot, chiar în brațele tânărului surprins, debusolat, care nu mai apucă nici să mulțumească binefăcătorului său...Îmi place să cred că fetița, care apare în final, este copila celor doi îndrăgostiți de-o viață...
valericba pe 11 Octombrie 2010 23:48
Am citit romanul dupa ce am vazut mai multe ecranizari, datorita faptului ca mi-au placut filmele si m-au facut curioasa. Cea mai apropiata cartii insa mi s-a parut ecranizarea din 1946. Filmul cu Ethan Hawke si Gwyneth Paltrow ii aduce pe protagonisi in vremurile noastre si asta schimba un pic lucrurile dar povestea ramane aceeasi, soundtrackul mi-a placut foarte mult la ecranizarea asta. Urmariti-l poate va place si voua:)
amalia ~un fan pe 04 August 2007 14:38
Un adevarat film..un scenariu extraordinar,actori de exceptie..
M-a impresionat extraordinar de mult.
Nu am cuvinte...intr-un cuvant: SPECTACULOS!!!!!
Bravo !!!!!! :X:X:X:X

Anelize pe 21 Ianuarie 2012 00:30
Cel mai mult m-a impersionat scena sarutului dintre cei doi copii , a fost atat de minunat! Si in tot filmul l-am admirat pe Finn un actor foarte aratos:X Superb. Recomand acest film, rar asa filme bune! Obligatoriu de vazut.
denismeraru pe 08 Februarie 2011 17:13
scena sarutului
intr-adevar, scena sarutului este una senzuala cat cuprinde si de tinut minte 100 de ani
cojy pe 07 August 2010 03:22
Nicicand Gwyneth Paltrow nu a emanat mai multa senzualitate...
UrsachiVlad pe 02 Noiembrie 2010 20:17
cartea este foarte buna. insa multe parti din film (adaptarea asta) nu se potrivesc cu ceea ce e in carte. oricum frumos film
mtraianc pe 20 Noiembrie 2011 19:50
9 din 10
neaparat de vazut ,, si aceasta varianta ...............................
tanea_97 pe 29 Aprilie 2011 20:30
filmul a fost minunat si induiositor mi-a placut foarte mult personajul lui Robert de Niro si aleerea pe carea a facut-o
regedit pe 17 Septembrie 2003 09:04
m-a impresionat foarte tare ... dar cred ca eram si in compania si starea emotionala care au amplificat trairile. oricum, un film care n-am sa-l uit niciodata pentru sarutul lui GP ... si pentru prestatia buna (ca de obicei) a lui RdN. mi se pare ca filmul a rulat chiar si la TV dar este klar un film de colectie, un DVD care trebuie sa il aiba orice cinefil
After_Eight pe 25 Noiembrie 2011 15:16
no popcorn
...de vazut cu prietena/amanta/sotia/vecina de vis-a-vis , fara chipsuri, popcorn ,pizza sau sarmale inabusite - altfel efectul acestui film sublim va fi injumatatit. Cel mult o sticla de vin .A doua zi daca nu chiar dupa film , vei intelege de ce. :)
eduard_stratan pe 21 Iunie 2021 22:50
Vazând afisul filmului am avut si noi niste mari sperante ca o sa ne arati sânii, dar n-a fost sa fie! Poate data viitoare!
MariusCiprian87 pe 15 Iunie 2019 12:18
O ecranizare impecabilă a romanului "Marile sperante", un film mai mult decat bun despre dragoste, creație , dezvoltare, cu o idee mai mult decat ingenioasă a regizorului Alfonso Cuaron de a "deschide" filmul in forță prin prezentarea unei scene pline de actiune si suspans prin folosirea deja a celebrului Robert de Niro in 1998, acaparand din start atentia publicului spre continuarea poveștii ce ne ofera o compatibilitate imensă intre doi actori ft buni Ethan Hawke si Gwyneth Paltrow ! Filmul e plin de simbolistica și cu una dintre secventele iconice ale cinematografiei, sărutul de la fântână !
ioanaa_ioana pe 15 Iunie 2019 10:11
Un film de nota 200. Nu l-am vazut in distributia asta. De Niro , un personaj pitoresc , talent cu carul.
andystarx pe 19 Ianuarie 2018 00:59
Mda,desi imi place sa cred ca am si o latura romantica in mine,filmul asta nu m-a impresionat mai deloc,doar rolul bun facut de Ethan,un mare actor,si cam atat !
Kat_Katia pe 05 Martie 2013 00:59
Nu gasesc nicio asemanare intre carte si film. Am fost total dezamagita din pricina nerespectarii firului narativ. E adevarat ca unele secvente sunt demne de luat in seama, cum ar fi scena sarutului de la fantana - pura imaginatie. Si actorii sunt foarte bine alesi, insa eu as recomanda o alta ecranizare ce este facuta in structura unui mini-serial.
Filmul e frumos, insa eu nu m-am bucurat prea mult de el.

Madyss pe 22 Mai 2012 00:58
Este un film foarte bun, cu o poveste exceptionala. Actorii au jucat remarcabil. In concluzie,il recomand :))
dido pe 07 Mai 2012 18:24
O poveste grozava!
Marile sperante ca si Mizerabilii,David Copperfield,Oliver Twist,La rascruce de vanturi,etc....face parte dintre romanele de suflet ale mele si voi vedea fiecare ecranizare,mai buna sau mai putin reusita care va aparea!Aceasta mi-a placut,actorii s-au achitat destul de bine de sarcini iar povestea...
misscriss. pe 02 Aprilie 2012 23:57
Mi-a placut povestea. E foarte interesanta. Emotionanta tare a fost intamplarea cu Joe de la expozitie. Un personaj minunat. Si scena cu cei doi copii... Ce mai... frumos film.

Am ceva de spus si despre rezumatul filmului de aici. Mi-ati stricat toata surprinza precizand cine este personajul care il ajuta pe Finn!!! Eu va sugerez sa stergeti informatia asta de acolo pentru ca nu-i deloc ok.

radu3455 pe 28 Martie 2012 18:40
o drama foarte bine regizata si destul de interesanta mi-a placut idee nota 9
CaTaLiNa81 pe 04 Ianuarie 2011 01:00
...
Mai mult decat splendid ... Vad aici multi care-l catalogheaza ca fiind un film " extraordinar, nemaipomenit, incredibil " .... , dar l-au votat aiurea ... Astia da "cinefili" :)) .. Filmul preferat, din colectia personala, il recomand! Cuvintele sunt de prisos.
cl24 pe 23 Noiembrie 2010 00:16
Este un film placut, inspirat dupa celebrul roman a lui Charles Dickens, in care prestatia actorilor se ridica la marea lor valoare.
1Simplu pe 17 Iulie 2010 23:26
il tin minte si in ziua de azi
in 2000 am vazut filmu si este de foarte tare .!
SweetViper pe 03 Octombrie 2009 23:46
super filmul
Mi-a placut cartea si am cautat filmul...superb...
fast4you91 pe 08 August 2009 01:16
filmul este foarte bun........la fel si actori ....merita vazut
tancau ana pe 12 Noiembrie 2008 21:41
fara cuvinte...mai mult nu gasesc sa spun extraordinar
Lucica Adam pe 29 Ianuarie 2008 14:54
"Marile sperante"-un roman de exceptie si ecranizari pe masura.
FUNIERU MIHAI pe 22 Mai 2007 05:30
este cel mai bun film de dragoste care l-am vazut de putin 7 ori si l-as mai vedea de 5 ori este fenomenal
Lia pe 10 Iunie 2005 19:51
Intr-adevar...filmul e bun, dar ca si in cazul "Pe aripile vantului", romanul este si mai bun
rox pe 10 Mai 2004 10:55
Un film deosebit, relaxant. Episoadele din copilaria lui Finnegan, batrana nebuna, casa veche, gradina te introduc parca intr o lume mitica, de poveste. O poveste cu un final surprinazator si totodata trist.
Radu pastia pe 16 Septembrie 2003 15:40
Filmul acesta este cel mai adevarat film pe care l-am vazut eu. Rezumatul pe care l-au facut cei de la Cinemagia nu reflecta adevarata valoare a filmului pentru ca in "Great Expectations" nu este vorba despre actiune ci despre sentimentele si trairile lui Finn (Ethan Hawke). Filmul atrage si prin persoanjele bine definite si foarte diverse. Merita vazut!!!