Păreri Grace of Monaco

(2014)

Grace de Monaco

cezarika21 pe 04 August 2014 17:59
Don't cry for me, Monaco!
Este greu să apreciezi un film ca "Grace of Monaco", care a rulat în deschiderea Festivalului de Film de la Cannes (2014), şi care a avut parte de o primire rece din partea criticilor de film, după ce familia princiară de Monaco îşi afirmase nemulţumirea că faptele relatate sunt lipsite de acurateţe istorică. Redus la un moment încordat în relaţiile franco-monegasce, cauzat de adăpostirea de către micul principat a cetăţenilor francezi care căutau să evite plata impozitelor în ţara de origine, "Grace of Monaco" are un subiect mult prea simplu, care este lungit forţat pentru a da impresia de profunzime. Accentul cade pe familia princiară Grimaldi, ameninţată cu pierderea tronului. În timp ce prinţul Rainier al III-lea caută aliaţi care să-l tempereze pe impulsivul preşedinte Charles de Gaulle, prezentat ca un adept al politicii colonialiste, prinţesa Grace… citeşte
dido pe 4 octombrie 2014 14:13
Sunt de aceeasi parere!
eduard_stratan pe 8 ianuarie 2017 21:00
Nu mi-a trecut prin cap urmarind filmul ca Tim Roth ar putea fi constipat, dar................. fiecare cu ce-l doare!
xerses pe 23 Iulie 2014 09:07
Filmul bunicel, dar pe mine nu m-a convins Nicole in rolul printesei.
l.u.v pe 25 Iulie 2014 09:27
Piesa neterminata pentru pianina mecanica
M-am uitat narabdator la film, eram curios despre istoria printesei si a familiei Grimaldi, dar finalul m-a lasat..neterminat. Filmul se incheie brusc in coada de peste si senzatia de ' va urma ' pluteste peste el.

Ma asteptam la o dezvoltare mai larga a povestii, regizorul si producatorii aveau ce dezvolta, dar au avut alta preferinta, lasand impresia ca lucreaza la norma, sub presiunea orelor de program, compresand o istorie lunga intr-o poveste care da senzatia ca se desfasoara intr-o saptamana!

Paradoxul este ca Nicole Kidman, desi are rol principal, a fost prea putin pusa in valoare..

Tim Roth este un actor colosal, din pacate prea putin bagat in seama de catre regizori..

dido pe 04 Octombrie 2014 14:17
Fara sare si piper...
Pe mine personal filmul asta m-a plictisit.Si cred ca a fost vina lui Nicole Kidman,mi s-a parut seaca si nepotrivita pentru acest personaj cu care nu a avut in comun decat frumusetea.In rest mult bla,bla,bla...
GabrielaSirbu pe 09 Iulie 2014 10:03
Mi-a placut si cred ca insasi Grace, daca ar fi vazut-o pe Nicole Kidman, ar fi fost impresionata de felul in care a interpretat, iar Tim Roth...pe el il iubesc, asadar go la cinema.
crinageo pe 19 aprilie 2015 11:45
si eu il iubesc pe Tim Roth!
Ghemot pe 26 Iulie 2014 22:46
Dacă fosta sa colegă de bancă Naomi Watts tocmai ce a reușit un rol deosebit în filmul „Diana”, Nicole Kidman nu se putea lăsa mai prejos.
Este un film foarte bun, cu interpretări reușite și soundtrack-uri frumoase, dar putin mai slab decât „Diana”...cel puțin asta e parerea mea.
Per total, un film foarte bun care merită văzut!

mtraianc pe 03 August 2014 14:10
mie mi,a placut ..........................................................
lavvw pe 27 Noiembrie 2021 10:35
Mi-a placut. Un rol de exceptie pt Nicole Kidman care are un rafinament si un farmec aparte. Nu cred ca s-a vrut a fi un film istoric/documentar, nu inteleg de unde aceste pretentii. E un film artistic, inspirat din fapte reale. Un film ce a vrut sa evidentieze alte aspecte, profilul psihologic. Pt istorie, luati carti si cititi.
cosmin742000 pe 02 Iulie 2017 09:23
Daca Michelle Williams mi-a intrecut toate asteptarile in interpretarea lui Marylin Monroe , Nicol Kidman mi-a confirmat faptul ca e o actrtade mana a 84-a.Nu se sesizeaza nicio asemanare cu Grace Kelly
Iulidesprefilme pe 15 Mai 2017 20:16
Filmul se concentrează pe evenimentele politice / istorice ale anului 1962 petrecute în Principatul Monaco, când prințesa Grace încearcă să joace alt rol decât cel oferit de regele suspansului, Hitchcock...rolul vieții sale ancorat în realități cruciale pentru țara și familia ei...Nicole Kidman joacă excepțional !
Sorin87 pe 10 Noiembrie 2014 19:57
O drama foarte buna cu un impact foarte mare asupra privitorilor, mie mi-a placut