Păreri Good Will Hunting

(1997)

AdriAdrianna98 pe 02 Ianuarie 2018 22:25
Superb film. E atata frumusete in fiecare detaliu si asa de subtil adaugat fiecare incat m-a uimit. Scenariul e remarcabil, replici inteligente si pana si fiecarei injuraturi i-am vazut rostul.
Interpretarea superba si ea dar cu asemenea cast nici nu aveam alte asteptari.
Urmariti-l neaparat!

balta67verde pe 03 Noiembrie 2016 20:06
Film de 10 stele. Robin Williams si Matt Damon joaca excelent. In ultimii 10-15 ani l-am revazut cu siguranta de 4-5 ori.
xerses pe 06 Aprilie 2014 00:11
Un film minunat; si la a a doua vizionare m-a impresionat la fel de mult ca la prima.
iulian94 pe 15 Ianuarie 2014 14:14
Filmul e foarte frumos si mi-a placut mult. Recomand e un film foarte foarte bun.
Nota 9

MarySunshine pe 24 Noiembrie 2013 18:48
După ce am văzut filmul, am avut un sentiment persistent pe care nu l-am mai avut de mult timp: eram împăcată cu mine, cu trecutul meu. Atâta timp m-am învinovățit pentru alegerile luate de cei dragi, într-un fel sau altul... Și de fapt, nu a fost vina mea. Nu a fost... Matt Damon a fost splendid, sunt total, iremediabil și cumplit de îndrăgostită de el acum :) Mi-a ajuns până la suflet.
clau_ditza091 pe 21 August 2013 20:21
Un scenariu interesant si putin inspirational. Si distributia este exceptionala, actorii se potrivesc bine rolurilor interpretate.
kakapo pe 14 Ianuarie 2013 20:28
...e un film pe care merita sa-l vezi fara discutie...dar nu-i o capodopera...Will Hunting nu-i chiar o pasare rara...iar caracterul si comportamentul sau au stralucirea piritei, din pacate...mie Robin Williams mi s-a parut ca a facut un rol de zile mari...
radu3455 pe 02 Ianuarie 2013 13:10
o drama foarte buna ce merita din plin premiile Oscar unde Matt Damon joaca de-a dreptul magnific,cel mai bun rol al saun intr-o drama
Ghemot pe 23 Octombrie 2012 22:53
Destul de interesant, dar nu impresionant..........................
lili22 pe 12 Octombrie 2012 19:02
acceptabil
Actorii joaca bine, dar scenariul e slab de tot.De pe la mijlocul filmului ghicesti sfirsitul.Cum se face ca avem un happy end in astfel de situatii, ca in viata e invers.
alex_il_fenomeno pe 19 Septembrie 2012 14:05
o drama remarcacabila, ce reunea atat de multi actori uriasi (Ben Affleck, Robin Williams, Matt Damon,Stellan Skarsgård si lista poate continua) cu o poveste atat de frumoasa, de la care nu stii la ce sa te astepti in urmatorul moment, imprevizibilitatea fiind punctul forte, alaturi de dramatismul atat de impresionant! de asemenea, productia a reusit sa se impuna la Oscar in 2 randuri in acel an greu in care a infruntat alte doua filme colosale, Titanicul si L.A. Confidential, in orice alt an in care ar fi fost realizat putand inregistra un mare succes... merita urmarit, fiind atat de frumos.
Florina1976 pe 27 Mai 2012 21:32
exceptional
Este un fim deosebit care trebuie vazut, mie mi-a placut foarte mult!
margott pe 13 Martie 2012 00:23
Unul dintre cele mai bune roluri ale lui Robin Williams, rolurile dramatice i se potrivesc mult mai bine decat cele comice.
antonia2000 pe 14 Februarie 2012 17:41
foarte tare !
da, e adevarat, scenariul e a lui Ben si Matt dar e o poveste adevarata si baiatul e din Romania, senzational, am vazut la TV, la PRO si Antena, discutii despre el, stiu ca-l cheama Cristian, e din Cluj Napoca si traieste undeva prin Bucuresti acum. Si Mat si Ben au recunoscut si vorbit despre el. foarte tare ! un film dupa o viata senzationala !
africanus pe 14 Februarie 2012 12:33
Merita vazut.
Un film foarte, foarte bun, cu un Matt Damon de zile mari.
AweSoMe pe 15 Mai 2016 20:50
"Nu ești perfect și să-ți spun ceva: fata asta pe care ai întâlnit-o nu este nici ea perfectă. Întrebarea este dacă veți fi perfecți unul pentru celălalt."

Este uimitor să-l vezi pe Matt Damon jucând într-un asemenea rol.Primul film văzut de mine din a cărui distribuție face parte și Robin Williams dar sunt sigur că nu va fii și ultimul.

andystarx pe 01 Decembrie 2015 20:32
Un film cu adevarat diferit ,cu niste mari actori ! Joc absolut senzational al lui Matt Damon si al lui Williams ,filmul are un scenariu care este chiar diferit de majoritatea filmelor !Merita vazut ,macar odata !
nick-azh pe 26 Ianuarie 2015 11:28
Good Will Hunting
Robin Williams și cu Matt Damon au tot dreptul să se poată lăuda cu una dintre cele mai bune prestații ale carierelor sale.Good Will Hunting rămâne unul dintre puținele filme care a reușit să conserve laolaltă toate stările de suflet pe care o ființă umană le poate experimenta.Dinadins l-am lăsat la urmă ,ca să pot încheia afirmând faptul că lui Ben Affleck i se datorează de fapt toate laudele,atât pentru interpretarea unui rol-deși secundar-de mare importanță cât și pentru calitatea de scenarist căreia,în acest film,i-a dat frâu liber.NOTA 9+.
alicu90 pe 02 Ianuarie 2015 10:34
Toti avem nevoie de un psiholog!
Chiar dacă suntem credem că suntem bine, toți avem nevoie de un psiholog care să ne ajute în orice moment să luăm decizii corecte. Asta demonstrează și actorul principal care fiind un geniu a avut nevoie de o persoană care să-l ajute să devină fericit!
aLEX_RaRa pe 30 Noiembrie 2014 19:57
Ma simt ingradit de nota 10 si rusinat ca l-am vazut abia acum. Asa cum se intampla mai mereu recunoastem talentele dupa ce ele se duc. Un film jucat exemplar de ambii actori principali. Filmul uimeste prin scenele powerful. Pe parcursul filmului, cu siguranta va veti regasi cu cel putin un sentiment din mintea lui Will. Finalul nu dezamageste si pe mine unul m-a multumit pe departe:un om atat de inteligent alege totusi cu sufletul.
andreea.AA pe 29 August 2014 10:59
Un film care te invata multe.....In primul rand nu trebuie sa judecam niciodata un om deoarece nu stim prin cate a trecut...
In al doilea rand... Iubirea poate schimba un om in bine si este esentiala in viata oricui....
Excelent filmul, face parte din categoria "trebuie vazut" !

narcisson pe 22 August 2014 01:31
Un film excelent, de pus la colectie. Are foarte multe puncte forte, dintre care as sublinia distributia excelenta, scenariul original sau punerea in scena. Chiar daca Matt Damon (care a avut o prestatie excelenta) si Ben Affleck au luat Oscarul pentru cel mai original scenariu, parerea mea este ca punctul forte al acestei pelicule a fost de departe Robin Williams. Rolul de psiholog trecut prin viata i s-a potrivit de minune. Dar de fapt, intrebarea este, ce rol NU i s-a potrivit lui? MICI SPOILERE: Am ras cu lacrimi la scena cu vanturile sotiei sale raposate, e memorabila acea scena. Pe de alta parte, o alta scena care transmite multe emotii este cea cu ''This is not your fault'', trebuie sa recunosc ca m-a impresionat foarte tare.
Revenind la Matt Damon, printre multe alte roluri, in acest film chiar s-a depasit pe el insusi, fiind capabil sa treaca printr-o paleta de emotii… citeşte

spiritul pe 25 Octombrie 2013 17:43
Abia astept sa vad filmu. O lectie de viata! Trailerul este exceptional.
Ovidiu239 pe 03 August 2013 21:26
Sub asteptari
Filmul este bun fara indoiala si are cateva asemanari cu "A Beautiful Mind", care va spun de acum ca mi-a placut mult mai mult. "Good Will Hunting" a pornit de la o idee buna, dar nu m-a dat deloc pe spate, iar Oscarul pentru cel mai bun scenariu original mi se pare exagerat. Vad cam multe cuvinte si note mari pe aici, si de aici aveam asteptari ceva mai mari pentru acest film, care s-a dovedit a fi lipsit de suspans. Cel mai mult mi-a placut prestatia actorilor. Multa lume spune pe aici ca ar fi castigat cu siguranta Oscarul suprem, pentru cel mai bun film, daca nu iesea in acelasi an cu capodopera "Titanic". N-as zice. "As Good as It Gets" si "L.A. Confidential" mi s-au parut de asemenea ceva mai bune.
Una peste alta pot spune ca am ramas usor dezamagit, dar merge vazut odata in caz ca n-aveti ceva mai bun de facut, dar fara asteptari de capodopera.

ADBadea pe 26 Iulie 2013 18:32
Filmul asta chiar mi-a placut. Deci nu o sa ma risc sa il critic.
deadlord pe 01 Septembrie 2012 21:20
Un film cu adevarat incredibil. Din punctul meu de vedere obligatoriu de vazut,
cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 10:29
Am fost surprins că Ben Affleck şi Matt Damon însuşi a scris scenariul Acest film ar trebui să fie văzută de toată lumea este un film mare şi am fost foarte bucuros să-l vad
robywolf19 pe 03 Noiembrie 2011 00:18
Matt Damon este magistral in acest rol!!!! Un actor complet care atrage atentia in toate filmele care joaca!!!
micsa9124 pe 02 Noiembrie 2011 18:52
am ramas uimit cat de bun ii filmu ,merita 10 ,super tare filmu ,nu il pierdeti
Mihai2508 pe 30 Septembrie 2011 23:22
Este un film foarte bun si o lectie de viata, scenariul este reusit, ca si jocul actorilor de altfel, Robin Williams joaca impecabil. Merita vizionat.
DiCaprio21 pe 19 August 2011 09:26
bun
parerea mea este ca acest film merita vazut , mie unul mi-a placut , dar fiecare are gusturile lui :d
Elena1204 pe 19 August 2011 01:41
Merita!
o lectie de viata ! isi merita cu adevarat toate premiile!
circarul pe 22 Ianuarie 2011 22:38
surprinzator
foarte bun filmu ........................................
Iamsaved pe 17 August 2010 19:53
Superb
Tin minte ca l-am vazut acum 2 sau 3 ani cand inca nu eram asa de tare intrata in mania filmelor si tin minte ca m-a impresionat foarte mult,actorii foarte buni,tot,merita vazut.
Silvanna pe 29 Iulie 2010 22:56
dupa ce am vazut filmul am mai cautat inca 3-4 filme cu robin williams...mi-a placut foarte mult...
Pristavu pe 24 Mai 2008 15:41
Dupa parerea mea ar trebui sa se faca un curs despre acest film (mai exact despre povestea din film) si sa se predea in scoli.
droopy pe 28 Iulie 2007 22:43
Exista persoane foarte capabile care vor sa-si valorifice potentialul, dar nu se pot ridica din anonimat datorita sistemului, iar pe de alta parte sunt minti sclipitoare care dau cu piciorul sanselor care li se ofera.

Finalul lasa sa se inteleaga ca Will, care constientizeaza in cele din urma ca trebuie sa-si materializeze inteligenta, ia cea mai buna decizie...

Machauer pe 15 iunie 2009 01:03
Will nu constientizeaza mare lucru, de altfel se poate vedea pe intreg parcursul filmului cat de putin control are.Filmul nu vorbeste despre puterea deciziei. De fapt este construit mai putin pe evident si constient si mai mult pe subconstient si subtilitatile unui mental tulburat. Will Hunting se afla in poveste, pana aproape de final, intr-o fundatura din care nu poate iesi pentru ca a fost "dresat" prin bataie si lipsa de atentie sa creada ca este un ratat, ca nu merita multe si, de asemenea, ca oamenii nu merita incredere si reciprocitate sentimentala. Finalul reprezinta o impacare cu sinele care, si aceea, se petrece la nivel de subconstient; subconstient care acum il ii da puterea sa decida.
hora pe 19 Mai 2007 16:23
Un film, super bun, merita vazut si il recomand la toata lumea.Matt Damon si Robin Wlilliam au facut o echipa de exceptie, super interpretarea lor, dar si a celorlalti actori. :)
blu3_t3ars_4u2 pe 03 Februarie 2005 19:36
Un film pe care merita sa-l vezi, sa-l revezi, caruia sa-i inveti replicile...Fara indoiala, un film memorabil, pe care ar trebui sa-l vezi cu prietenii la un ceai.Un film ce iti taie rasuflarea, datorit unui subiect nu foarte complex, insa ce trateaza adevarurile ce ne ghideaza in viata, calea pe care trebuie sa o urmam si nu in ultimul rand glasul inimii. Ironia usoara, simtul umorului, scenariul de Oscar al celor doi prieteni Matt damon, Ben Affleck vor pune Good Will Hunting pe lista preferintelor voastre
Ilila pe 16 Ianuarie 2004 16:18
Introspectie in planul emotional si detasare fata de falsele valori umane. Gus van Sant (a regizat si filmul "In cautarea lui Forrester" 1997) s-a axat (chiar specializat :)) pe legatura dintre generatii.
c e pe 18 Mai 2003 12:26
film de revazut
Marginal pe 10 August 2011 21:42
Categoric merita vazut!
Un film despre dificultatea adaptarii la un noua viata, posibila dar inca departe. Un film despre vulnerabilitate emotionala, despre radacini ce nu trebuie rupte dar si despre aripi ce trebuie intinse spre un cer al implinirilor.Un film despre inegalitatea sanselor - a accesului la educatie,a apartenentei la o clasa sociala dezavantajata, a capacitatilor intelectuale native. Un film despre prietenie si luciditate, despre curajul de a accepta sa nu irosesti oportunitatile pe care viata ti le ofera (de fapt, acest curaj este o consecinta naturala a eliberarii de puternice lanturi interioare aka conditionari toxice)...Superb!
GeorgeFriends pe 14 Mai 2011 22:18
buni actori
toti care joaca o fac extraordinar de bine, un film bun tare
danymury pe 08 Aprilie 2011 17:35
un mega film...cu actori foarte buni...povestea superba..recomand cu caldura..!!!
raduul pe 17 Februarie 2011 13:47
parafrazand-o pe claudia, o drama care te poate induiosa, te poate face sa razi, si care iti da o lectie de viata......
Mores pe 15 Noiembrie 2010 19:31
Merita 100%
Un film excelent, o poveste care te capteaza, bine pusa "in scena" de niste actori adevarati. Singura care mi s-a parut nepotrivita a fost Minnie Driver. A avut un rol cam slabut, dar oricum. Singurul lucru care ar mai merita spus este sa vizionati acest film. Merita! 8
euandrei91 pe 17 Iunie 2011 18:03
Good Will Hunting
capodopera !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Go 1 2