Păreri Girl with a Pearl Earring

(2003)

Fata cu cercel de perla

Iamsaved pe 01 Aprilie 2011 18:48
Este un film foarte subtil,care lasa multe interpretari de gesturi si mimica.Seductia si dorinta sunt mascate foarte bine.Subiectul este foarte frumos si abordarea lui este una potrivita,pentru ca incetinirea reactiilor poate sugera si inocenta timpurilor.Cu toate acestea de multe ori am fost putin deranjata de cat de statica a fost imaginea,fie ea artistica sau nu.In concluzie nu este un film pentru cei care vor sa vada lucrurile evoluand rapid ci pentru cei care au rabdare sa se uite la detalii si sa scoata singuri vorbele din gura actorilor.
a_anywhere pe 29 ianuarie 2014 22:59
(y)
mihaelatb pe 03 Octombrie 2010 13:04
un film la fel de subtil si straniu, ca insasi tabloul lui Vermeer. Povestea a doi servitori: ea a stapanilor la care se angajaza, el, servitorul talentului, al celor care au bani si-i comanda tablourile, al dorintelor reprimate. Cei doi actori, superbi. Atmosfera de de tristete sfasietoare a unei Olande cenusii si ploioase .
bobdo pe 22 Decembrie 2009 21:52
E mai mult decat un film
Pentru cine valorifica imaginea, si punerea in scena, filmul este cu adevarat o capodopera. Nu intamplator printre cadrele filmului se "ascund" unele dintre cele mai renumite tablouri de Vermeer. Cat despre Scarlett Johansson... nu pot spune decat ca acest rol i se potriveste ca o manusa.
fanfirth pe 24 Septembrie 2011 16:25
Vedeta acestui film este..imaginea.Un film care parca se intampla intr-un tablou extrem de reusit. Senzualitate, insinuari fine,lumina si culoare speciale fac un film deosebit pe care nu o sa-l uitati...
Zuza pe 17 Iunie 2011 20:05
Rafinament
Un film de un rafinament particular si o Scarlett Johansson remarcabila...in mod cert cel mai bun rol de pana acum.
LavyBogdy pe 09 Aprilie 2011 14:07
Poate,din toate genurile de filme,cele biografice sunt acelea care scot la iveală potenţialul unui actor.La doar 18 ani,S.J. dă dovadă de o înţelegere umitoare şi un talent care a devenit în timp o virtute.Oraşul este superb,muzica minunată.
Una dintre dorinţele care nu mi se va îndeplini niciodată este aceea ce a fi artist în epoca renascentistă.

Dragos Mirsanu pe 07 Ianuarie 2004 04:38
Imagine buna, atmosfera destul de interesanta. Pentru cine stie Olanda, deja filmul pierde din interes.

Povestea e tare slabuta. Nu sunt adeptul filmelor prea moralizatoare, dar aici filmul e facut de dragul imaginii, a epocii, s.a. Nu cred ca am ramas cu nimic dupa vizionare, in sensul ca nu am fost mai deloc sensibilizat, in ciuda multelor lacrimi prezente pe pelicula.

sabinalin pe 09 Iulie 2011 14:16
Un film cu o blonda rapitoare
Recunosc ca, in ciuda faptului ca am avut sansa sa iau contact pentru vreo doua ore, in urma cu niste ani, cu capodoperele de la Louvre, nu sunt un pasionat de pictura, ma intereseaza mai mult literatura,teatrul,filmul,sportul... Despre Vermeer nu stiam decat ca a fost un mare pictor si ca este de origine olandeza. Conform Wikipedia el este si unul dintre cei mai de seama reprezentanti ai stilului baroc,are la activ 37 tablouri si n-a trait decat 43 de ani. Cel mai cunoscut tablou e "Fata cu cercei de perla",tabloul care face obiectul filmului regizat corect,dar din pacate fara scanteie, de catre Peter Webber. Povestea este interesanta si merita urmarita si datorita celor trei actori care acapareaza ecranul in rolurile principale. Tom Wilkinson il portretizeaza destul de cuminte pe libidinosul Von Ruijven in vreme ce Colin Firth isi pune la bataie prestanta si eleganta pentru rolul lui… citeşte
constantin pe 27 Decembrie 2008 16:06
este un film superb,mai bun decat cartea,care nici ea nu e rea.Datorita acestui film am descoperit un mare pictor:Vermeer.Imaginile sunt superbe,atmosfera e tulburatoare,Scarlet Johansson e imaginea puritatii in aceasta opera foarte reusita dupa parerea mea.E adevarat ca sunt fan Scarlet si evident subiectiv,dar cred cu tarie ca e un film foarte bun.
adrian pe 03 August 2008 21:16
un film superb prin capacitatea de reconstituire a unei lumi pe care o numim secolul de aur-sec XVII-O Olanda prospera, cu nivel de civilizatie superior atunci poate intregii Europe. Vermeer e unul din pictorii mei preferati-intre altele colectionez si revita Art Gallery-si acolo m-am convins de valoarea acestui pictor-aproape un maniac al perfectionismului. Cartea lui Tracy Chevallier e mult mai buna, cum se intampla de obicei cu ecranizarile. Ceea ce ramane insa, si cartea ca si filmul subliniaza poate mai putin este ca Vermeer a creat poate cel mai frumos portret feminin din istoria artei-Fata cu cercel de perla.
pisicuta1 pe 28 Februarie 2012 19:53
un film minunat!...................................................................
colinx pe 05 Martie 2007 15:00
nu stiam nimic de acest film inainte sa il dea la tv.despre vermeer stiam ca a pictat ASTRONOMUL si GEOGRAFUL.
am pierdut cateva minute de la inceputul filmului, dar aata nu mi-a modificat conceptia despre acest film.
nu pot spune ca este o capodopera, dar oricum este unul din filmele care m-au impresionat cel mai mult in ultima vreme. credeti sau nu dupa acest film si dupa miniseria BBC THE IMPRESIONISTS, a inceput incursiunea mea in lumea misterioasa si tumultoasa a picturii.
imi place acest film datorita imaginii, luminii halucinante care surprinde foarte sugestiv ideea de baroc, calmul, moleseala. filmul te face sa te topesti in culoare. filmul mi-a trezit vechea mea pasiune pentru Olanda.
este un film care ma va face sa-i tin minte si pe scarlet johannson si pe colin firth.inca mai ramane de vorbit despre acest film...

Saba pe 13 Februarie 2004 03:27
"Fata cu cercel de perla" este povestea crearii tabloului lui Vermeer, inventata de Tracy Chevalier in romanul omonim. Este un film cu actori eminenti. Fiecare cadru pare citat dintr-un tablou de un maestru olandez din secolul 17. Din echipa tehnica fac parte scenograful lui Greenaway, un operator de imagine absolvent de belle arte la Sorbona si un regizor BBC specializat in cultura flamanda aflat la "opera prima" pe celuloid.
Acesta NU este un film pentru cei ce prefera "action movies".
Pt.noi toti ceilalti, si in scopul de a savura filmul in intreaga sa semnificatie, va recomand sa cititi intai cartea (in rom.la Ed.Polirom).

dorina_sara pe 08 Decembrie 2011 23:14
cam slabut....
Imi place mult actrita dar filmul mi s-a parut slabut...sincer chiar m-am plictisit la un moment dat. ma asteptam la mai mult!
goldenleaves pe 16 Februarie 2011 14:36
fiind o cinefila m-am chinuit sa duc filmul asta la capat dar lipsa oricarei urme de actiune de intriga din el m-a omorat asa ca l-am dus dar cu mare chin asa ca nu il recomand
kamellia pe 12 iulie 2011 20:23
Mie mi s-a parut chiar interesant... imaginea vremurilor respective ma atrage foarte mult si dupa ce am vazut filmul am citit si cartea pe care o recomand. „Fata cu cercel de perla” scrisa de Tracy Chevalier
blacksea_rider pe 19 Noiembrie 2023 01:38
8K UHD
In acest format cred c-ar trebui vazut filmul ca sa realizezi combinatiile de culori care le faceau pictorii...Griet,superba...!
MariusCiprian87 pe 05 Februarie 2022 21:58
Atunci când din artă putem face un film, sau când filmul este ridicat la rang de artă! Emoții subtile, cadre simple dar pline de viață, de sexualitate controlată...dialoguri și priviri pline de preludiu discret, dar intens..."Fata cu cercel de perlă" un film neașteptat de bun, probabil necunoscut de mulți dintre cinefili, probabil dacă finalul era mai intens, mai amplu, mai regizoral ,unii dintre noi îl numeam capodoperă! O pictură de legendă ce are în spate o poveste foarte bine ecranizata, prin comportamentul, mimica și gestica oamenilor acelor timpuri, jucate perfect în special de Scarlett Johansonn și Colin Firth în roluri magistrale ale carierei lor ! Filmul nu e pentru oricine, este în special pentru cei care vor să-și depășească condiția, care au spirit artistic și văd alte perspective față de cele impuse de societate, exact ceea ce a făcut și… citeşte
xerses pe 05 Februarie 2022 17:44
Foarte interesant de urmarit modul in care prindeau viata imaginile din mintea pictorilor in creatiile lor.
dorinagoilean70 pe 24 Aprilie 2020 12:31
Scarlett Johansonn este inima acestui film, jocul ei este unul memorabil pentru cei doar 19 ani. Povestea de iubire ar fi putut sa fie ceva mai bine creionata, a lipsit parca din intensitate...se mai putea plusa aici; si s-a insistat prea mult asupra faptului ca Griet il ajuta pe Vermeer la realizarea culorilor. In rest, atmosfera este foarte bine redata cu frumusetea orasului Delft cu canale si piețe pline de negustori (ma gandeam cum aratam noi prin 1600, la stadiul de bordeie f probabil). Colin Firth - remarcabil ca actor, si chipeș ca bărbat.
O poveste interesanta din spatele crearii tabloului, chiar daca , probabil, nu este cea adevarata.

borisvultur pe 06 Noiembrie 2016 10:54
Geniul și gâzele
Scarlett e perfectă în rolul lui Griet : ochi mari, buze umede, o uimire perpetuă, tăcere, timiditate, frică. Precum o umbră răscolitoare, o „gâză”-mesager („ești o gâză în plasa lui...toți suntem...”), coborâtă parcă din cortegiul îngerilor fragili.
AdriAdrianna98 pe 07 Iunie 2016 21:16
O interpretare interesanta a povestii din spatele tabloului, chiar mi-a placut si recomand. :)
raulpop pe 30 Iunie 2014 00:45
Sincer, liniștea, momentele puține de acțiune, povestea dramatică m-a făcut să stau și să urmăresc filmul cu interes până la sfârșit. Mie sincer mi-a plăcut. Prea multe despre pictorul Johannes Vermeer nu știu, dar cred că am să mă pun să citesc despre el și opere lui. Eu unul recomand filmul, dar nu celor care vor un film cu acțiune multă.
Mishu25 pe 15 Octombrie 2013 18:11
O incursiune fascinanta in arta picturii asa cum era practicata in Olanda secolului 17. Scarlett Johansson are o prestatie de o subtilitate incredibila, majoritatea emotiilor fiind sugerate prin priviri si gesturi. Reconstituirea epocii este extraordinara
into_the_labyrinth pe 22 Iulie 2011 19:34
Minunat! O poveste impresionantă despre artă, suferinţă şi iubire, presărată cu numeroase intrigi şi invidii, pe un fundal de epocă. Înţelegi, de asemenea, din film că nu poţi crea fără a simţi o sfâşiere interioară, chiar dacă rămâi neîmplinit – împlinirea va avea însă oricum loc în opera (respectiv tabloul) pe care îl creezi. Iar o capodoperă va găsi până la urmă soluţia de a se naşte, indiferent de obstacole. Remarcabilă şi interpretarea (atât Colin Firth şi Scarlet Johansson, cât şi restul echipei). (Menţionez că nu am citit cartea, deci nu pot face o comparaţie).
lili22 pe 21 Mai 2020 11:46
Ce film plictisitor...Pacat de Colin Firth nevoit sa joace un rol oarecare.
bondarenko pe 26 Mai 2017 21:23
Plictisitor
Fara sare . film slab . Nu recomand! Si nici moaca aia speriata a lui scarlett nu mi a placut deloc
Musa.del.Arte pe 17 Octombrie 2013 15:07
Filmul are la baza romanul lui Tracy Chevalier. Cartea, desi e scrisa la o distanta considerabila de celebrul fals al lui Han van Meegeren (care ar fi trebuit sa-i dea de gandit), nu are prea multe granite comune cu realitatea flamanda de secol XVII. Astfel ca nici pelicula nu putea sa arate mai frumos, sau mai bine zis, mai corect! Pentru cei care nu au auzit de van Meegren, el este poate, cel mai bun falsificator de arta din istorie. Sarmanul ar fi jenat la vederea tinerei Scarlett Johansson, preparand vopselele celebrului pictor. E clar, ca tot ce e prezentat nu e decat o lamentabila fabulatie a unei minti, nu foarte luminate dpdv istoric. Dar nu cartea trebuie blamata, ci filmul. Pana la urma, cine citeste se informeaza despre ce anume citeste si apoi trage concluzii. Mie filmul mi se pare de-a dreptul anost. M-am uitat la el, doar pentru ca am inceput sa fac acest lucru. Tare… citeşte
cosmin742000 pe 11 Martie 2013 19:49
O ecranizare bunicica dupa romanul lui Tracey Chevalier
kakapiciu pe 25 Februarie 2013 18:12
Mult mai bun decat celalalt film al lui Scarlett Johansson din 2003.
cosmin_kedii pe 13 Februarie 2013 13:04
O privire fascinantă la viața minimalizanta a clasei de mijloc , cu detalii atent prestate și o performanță transcendentă de Scarlett Johansson, care este fascinanta.
mishu88 pe 26 Noiembrie 2012 10:01
A fost un film interesant, iar așa cum spunea un antecomentator mai sus: ”Vedeta principală din film este... imaginea!” Realitatea anilor 1600 este cât se poate de atent reprezentată de costume, decor și ambianță. Nu este un film recomandat celor pasionați de acțiune și suspans, însă pentru fanii sublimului și ai comunicării indirecte (mimică, dialog etc.) - este recomandat. Cartea a fost și ea interesantă, însă tabloul a fost cel care m-a făcut curios să citesc și să văd filmul.