Păreri Gianni e le donne

(2011)

Gianni și femeile

MrJuVe pe 05 Iunie 2011 13:05
Filmul este mai mult decat o comedie, pentru ca este abordata o problema prin care trece majoritatea barbatilor in momentul cand au realizat ca sunt prea batrani pentru lumea cu care erau obisnuiti. Chiar merita vazut!
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:20
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

psihologu pe 28 Februarie 2012 11:14
in cautarea unei amante
Gianni Di Gregorio face o comedie de situatie cu accente geriatric amoroase cum numai peninsula italiana ne poate oferi. Rezultatul? Zambete fara ingrosari, relaxare fara pretentii.

N-am mai prins un film italian in cinematografele noastre de la Mine Vaganti incoace. Atunci ma amuzam teribil cu un joc de cuvinte potrivite, inventat pentru a descrie filmul lui Ozpetek, spunand “italianul, chiar si gay, se uita dupa femei”. Acum, la finalul vizionarii lui Gianni e le donne, o poveste tot despre iubiri, dar cu un erou intre varsta a doua si a treia, as reformula putin lucrurile: “italianul pensionat, de iubit nu s-a lasat”.

Gianni Di Gregorio este in Gianni e le donne un scriitor simpatic, un regizor cumintel si un actor nepotrivit. Povestea eroului sau e una simpla, ba chiar s-ar putea spune fara eroare una care nu duce nicaieri, relaxata ca ton –… citeşte

Gianni e le donne / The Salt of Life – Tragicomicul varstei mijlocii | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] Gianni e le donne este o experienta, deoarece pe intreg parcursul filmului nu stii exact cand trebuie sa razi sau cand situatia este trista sau chiar tragica. Limba italiana, atat de draga mie, confera productiei un aer racoritor, ii da putere si sonor. Totul din film este foarte real si poate asta este cel mai important lucru, deoarece arata un comic plauzibil, cu situatii comune si veridice. [...] citeşte