Păreri Ghahreman

(2022)

Un erou

Andrey703 pe 21 Iulie 2022 01:35
o sa ma incante mereu felul in care Asghar Farhadi intelege natura umana si o prezinta atat de curat in filmele sale, la fel și cum arata ca adevarul e diferit de la o perspectiva la alta.
mihaelatb pe 27 Ianuarie 2022 17:20
Am urmarit greu filmul, pentru ca vedeam ceva contra principiilor mele.
Nu suport barbatii „sensibili” ai filmelor indiene, persane si eu stiu a carei natii.
Barbatii care nu prea au chef sa munceasca, dar prefera sa fie compatimiti, sa li se dea de pomana sub forma colectelor benevole.
In tot filmul eu nu l-am vazut decat cersind compasiunea, asteptand si acceptand ajutorul directorului inchisorii, dar niciodata cautandu-si de munca.
Niciodata nu l-am vazut rupandu-si spatele pentru a –si scoate familia la liman. Accepatand bani de la sora, cumnat, necunoscuti, etc, dar niciodata castigandu-i el.
Nu-si asuma niciodata consecintele faptelor sale si se mira ca lumea nu-l mai ajuta.
Le-as intreba pe toate femeile care s-au uitat la acest film, le-ar place un astfel de sot? Ca atunci cand tu-i spui ca aveti de platit rate, intretinere, lumina, el… citeşte