Păreri Garcea și oltenii

(2002)

Garcea și oltenii

Cretu Ioan Nicolae pe 25 Octombrie 2002 00:00
Am ales punctajul maxim in calificativul acestui film deoarece, desi aprtin categoriei ce nu face parte din publicul obisnuit al acestui grup de umor, este un film la care am fost cu scopul de a ma destinde, de a zambii, de a uita problemele cotidiene (pensia, scumpirile, relatiile interumane, etc) si pentru doua ore pot spune cu mana pe inima ca mi-am realizat ce mi-am propus, chiar daca am platit pe bilet cat un pranz!
Mai simplu, este un film de umor, facut de niste neprofesionisti, simplu si la obiect. Vrei sa te distrezi, vii, vizionezi si pleci acasa mai destins!
Am simtit ca macar cineva se mai gandeste la marea masa a publicului comun, simplu, obisnuit si pentru aceasta...nota maxima! Multumesc.
Ioan N Cretu
67 ani - pensionar

cezarika21 pe 25 Decembrie 2012 17:08
Un umor ofensator și trivial cu aromă de rahat
De parcă nu era destul că și-a asfixiat publicul spectator și telespectator cu glumele lor vulgare și de prost gust, membrii grupului Vacanța Mare (mai puțin Dan Sava, decedat -un accident auto cu câțiva ani în urmă) ajung să polueze și cinematografia românească, livrând același produs urât-mirositor, singurul pe care membrii grupului au fost capabili să-l creeze în zeci de ani de carieră.

Nici nu-i de mirare că rezultatul scremut al aspirațiilor ”artiștilor” este atât de penibil, din moment ce, întrebat de presă ce ar trebui să înțeleagă spectatorul din acest film, Radu Pietreanu a răspuns sec: „Nimic!”. O astfel de ambiție nu putea să provină decât de la niște ”artiști” autentici, specializați în distrarea unui public format din pleava urbană și rurală a României, un public care râde atunci când îi arăți fundul… citeşte

alin_06 pe 14 Februarie 2010 13:21
Un film foarte bun de comedie. Garcea face toata comedia
daniel varadie pe 15 Martie 2007 05:25
cine nare simtu umorului no sa ii inteleaga nici o data [cum pot avea adresa de email a lui MUGUR]
vlad4s pe 15 Martie 2010 22:58
O comedie de exceptie!Merita vazut la siguuuuuuuuuuuuuur!
1Simplu pe 17 Februarie 2010 02:55
Oltenii stiu sa faca filme de comedie !!
Oltenii stiu sa faca filme de comedie !!Oltenii stiu sa faca filme de comedie !!Oltenii stiu sa faca filme de comedie !!
Ionut-Florin pe 12 iulie 2010 18:30
da care dintre actori sunt olteni?
Ovidiu239 pe 29 noiembrie 2012 21:08
si radu pietreanu
claudiu iulian pe 15 Septembrie 2005 20:39
o prostie monumentala marca "vacanta mare". faptul k a fost vizionat de peste 100000 de oameni in cinema demonstreaza nivelul de incultura a romanilor! nu i-as da nici 1/4 de stea.
baidoc mircea pe 10 Ianuarie 2003 00:00
Este un film extraordinar, foarte bun, imi place Vacanta Mare.Desi criticule au fost si sunt dure la adresa voastra fani si publicul sunt de partea voastra,multa bafta in continuoare!
Andrei Rus pe 17 Decembrie 2002 00:00
Mi se pare ca toti cei care nu sunt in stare in viata sa faca nimic se apuca si arunca cu noroi(atat le produce lor capatzana). Filmul este un ras continuu in fata prostiei care exista in jurul nostru si cine nu observa asta inseamna ca este direct vizat.Eu l-am vazut de doua ori doar ca sa ma destind si nu ca sa-i caut defecte. Asa ca la dracu cu toti \"liderii de opinie\" din tara, gusturile nu se discuta;daca sunteti voi mai tari si mai destepti scoateti un film,poate o sa-l vada albanezii si-o sa va dea Oscaru\' la filozofie.
**** pe 10 Noiembrie 2008 10:43
Bah mie mi-a plakut :D
Manusa pe 07 Mai 2011 19:01
Un film deosebit si foarte amuzant. Pacat ca nu mai este emisiunea vacanta mare cu Leana si Costel :)).
Cucuteanu Alina pe 11 Martie 2006 19:40
Sa va spun cand am vazut prima data acest film ma durea burta de atata ras. Mi-au placut toate fazele tari. Toti actorii si-au jucat foarte bine rolul;mai ales Mugur Mihaescu
Alin pe 10 Septembrie 2003 13:13
Nu o sa zic altceva decat ca imi pare rau ca Cinemagia nu are optiuni mai mici valoric decat "o stea".Filmul e o bataie de joc la adresa romanilor care totusi majoritatea muncesc destul de greu pentru bani.Sa ceri 60.000 - 100.000 lei pentru asa ceva e cea mai mare crima la adresa umanitatii dupa Holocaust.Ar fi trebuit ca producatorii sa dea ei cate 100 de mii la fiecare care a fost in sala.Pentru mine ziua cand am fost la "asta" am declarat-o Ziua Paguba(ca in Mickey Mouse-urile vechi) si nu o sa mai ies din casa toata viata in acea zi.Infect!
Alexandru Chirită pe 12 Decembrie 2002 00:00
Film croit parcă special pentru toţi cei care gustă manelele şi umorul vulgar lipsit de substanţă. Nu e vina producătorilor care au mizat corect pe gradul scăzut de pretenţii al unei părţi covîrşitoare a populaţiei.Regizor american ? Rahat ! Filmul putea fi regizat foarte bine de un copil atîta vreme cît lumea vine la acest film pentru a vedea scălămbăielile lui Pietreanu & co. şi nu pentru a inspira un are comic autentic. Cred că se întoarce Amza Pellea în mormînt !
În cîteva cuvinte,filmul e debil ,prost făcut şi mai presus de toate plicticos.
Umflaţi-le fraţilor buzunarele să-şi mai cumpere un Mercedes !

Valentin pe 21 Octombrie 2002 00:00
Din pacate este una din cele mai slabe emisiuni umoristice filmate de grupul VM, pentru ca ceea ce au facut ei aici nu se poate numi film.
Cred ca e mai curand vorba de o lipsa de inspiratie, decat de o lipsa de talent.

Vortex pe 20 August 2009 23:19
:))=))
:))=))) :))=)) stati ca tre sa rad :)) ...hm gata ba filmu ie :)) da ati inteles vaza cu nazistu si cu ciorapu lu ala pe post de grenada e penala rau in sensu bun=))
Sweetyna pe 23 Februarie 2010 21:55
AMUZANT::D
Nu mi-ar placea nici intr-un caz daca nu ar fi amuzant.......:D:D:D:D:D:D:*:*:*:x:x:x:x:
AngelK pe 26 August 2009 22:47
Garcea
nu prea mai stiu cum era da` stiu ca o fost destul de fain mai ales la cat de multe filme romanesti imi plac :))
trincu marian pe 01 Decembrie 2006 00:10
Imi place toate melodiile si filmele voastre sunt oltean de ple langa Sadova si sunt un fan inrait!!!!
Mihai Dragos Gabriel pe 08 Iulie 2006 15:34
e un film tare dupa parerea mea,amuzant ca dracu,care fara interventzia celor doi partzagi,axinte shi lila,toata actziunea nu ar fii avut loc.
CIPRYX pe 14 Aprilie 2004 12:22
Hai sa "ne" radem...
cosmin742000 pe 22 Decembrie 2015 19:17
O comedie romaneasca slaba , cu poate pentru trepanati , productie tipica MediaPro
yonutzTM pe 26 Mai 2011 17:17
Un film foarte bun , Mugur Mihaescu ramane favoritul meu din aceasta echipa numita " Vacanta Mare " pacat ca sau despartit .
zeki pe 01 Februarie 2011 18:09
Un film foarte tare , unul dintre cele mai bune comedii romanesti .... foarte frumos , merita vazut ....
ovi_23 pe 27 Septembrie 2010 13:23
O comedie romaneasca buna, merita vazut macar din curiozitate.
ilau elena pe 19 Iulie 2008 22:22
eu cred ca e doar o data filmul ca nu e in fiecare sambata
nume pe 28 Decembrie 2004 03:37
Marius Dobrin - Craiova (Vizitator)
Esti incredil, sa fie gaz, sa fie medicamente ? Nu, e clar aurolac ...

Bradley pe 25 Decembrie 2004 17:38
Baietii astia se pricep de minune pe scena la spectacole dar pana la un film in cinema...?
Fara prea multe cuvinte care nu modifica nimic asta este DIFERENTA DINTRE NOI SI HOLLYWOOD.
Sa zicem o comedie, "American Pie", l-as vedea de 5-6-7-8 ori, "Garcea si Oltenii" doar o data, de curiozitate.Nu l-am vazut.Este in seara asta dar cred ca am ceva mai important de facut.Poate o sa-l vad.

marina pe 19 Iulie 2003 15:00
E cel mai imbecil si mai kretin film pe kare l-am vazut!
Filmui e kakat si e nici de doi bani!
Ceee...ii vezi pe aia kum se skalambaie pe akolo, bolborosesc k nebunii si pe urma mai au tiku sa zika unii k e film bun!
e un KAKAT,MEGA NASHPA,O TAMPENIE DE ZILE MARI SI O ADUNATURA DE TIPI BOLUNZI SI BOLNAVI MINTAL,SKAPATI DE LA KASA DE N E B U N I!!!!!!!!!!!!!!
SI INDRAZNESC SA IL MAI DIFUZEZE IN CINEMATOGRAFE!
Kit k invata kopii sa faka k ei si isi bat jok de Romania,fakand-o de rusine ku IDIOTENIA ASTA DE PORKARIE DE FILM!!!!!!!!!!!!!

angi pe 18 Aprilie 2002 00:00
sunteti f buni
SANDA45 pe 05 Februarie 2013 21:27
Garcea e un comediant excelent......................................
deadlord pe 03 Septembrie 2012 19:14
Este o comedie superba. Foarte amuzanta..............
fan-garcea pe 14 Ianuarie 2012 15:02
garcea si oltenii e cel maifrumos film pe cre l-am vazut si nu o spun doar asa am o colega cand merg la ea mereu urmarim vacanta mare. Mugur nu are nimic pe cap dar are tot in cap
radu3455 pe 01 Octombrie 2011 12:33
senzationala comedie imi faceau serea mai frumoasa
radu0594 pe 28 Iunie 2011 17:31
Da intradevar cred ca filmu asta va intra in istorie pentru ce putin 100 de ani.Dupa parerea mea este un umor prea exagerat dar unul obisnuit si tipic romanesc gustat mai mult de cei din mediul rural.
Laura00 pe 29 Aprilie 2011 19:01
Filmul este foarte amuzant.Garcea e unul dintre personajele mele preferate.Am vazut cam toate episoadele cu el si nu m-a dezamagit nici unul.Cred ca e cel mai tare comediant de la noi din tara.M-am uitat si la Vacanta Mare,unde acolo nu era tocmai un plutonier.In fine,cred ca toti stiti Vacanta Mare daca v-ati uitat la film.L-am vazut de cateva ori.
IrmaGrese pe 28 Iunie 2010 23:34
Sunt o mare fana Vacanta Mare (evident, in vechea formula ) si filmul asta, desi n-a reprezentat apogeul faimei lor, m-a facut sa rad in hohote.
Nota mea este totusi 8. De ce? Pentru unele faze mai nerasuflate.
1) Garcea, asteptand sa faca rost de benzina, si cere ca aia de la regie sa-i puna un rezervor ( nu mai avea scenaristul idei, si a pus aceasta replica tampita) si pac-pac apare un rezervor.
2) Leana si Costel anunta ca vine grupul Vacanta Mare . Mi s-a parut penibil sa-ti faci propria reclama intr-un propriul film. Alta chestie care mi s-a parut trasa de par.

De restul fazelor, n-am ce zice. Conteaza ca am ras in hohote. Cel putin la faza cand canta Leana la matura "te dezacordasi fa?" sau cand incerca Garcea si vorbesca engleza.....sau cand faceau Lila si Acsinte voodoo pe negru' :)) bestiale faze.

eden pe 29 Noiembrie 2008 23:18
O productie care ar trebui difuzata de cel putin de 2-3 ori pe an cu mentiunea : "asa nu se face un film" sau "acesta nu este un film ci o porcarie"! Vizionare placuta !
rizea.alex70 pe 18 noiembrie 2009 16:47
dute mah in plm dak nici garcea nuti place atunci ceti place?
defav pe 26 februarie 2010 21:37
adica ce e dom'le Garcea asta? iti spun eu, etalon de prostie , aia e.
ovidiu pe 15 Noiembrie 2003 11:48
se putea mai bine... Parerea mea
alex_il_fenomeno pe 12 Iunie 2012 16:27
un film foarte simpatic , mai ales ca atunci cand a fost realizat era in trend serialul umoristic "Vacanta Mare" , aceasta productie fiind un lungmetraj cu aceleasi indragite personaje , insa cu un subiect mult mai amplu si mai hilar . realizarea cred ca este ireprosabila , cu multe tensiuni , intamplari din cele mai diverse si mai amuzante , iar coloana sonora adecvata momentelor in care a rulat . o recomand spre cel putin o vizionare .
Octaz pe 02 Iunie 2011 01:08
Incredibil ce film am putut sa vad azi: Garcea si Oltenii :)) uitasem de el cu desavarsire dar iata , acum 9 ani mai tarziu am reusit sa il revad. Baietii is criminali in mod special nebunul de Mugur Mihaescu de care am ras in hohote.Are niste replici de miliarde,si face o fatza cateodata de de prapadesti pe tine... ce pot sa spun, geniala combinatia taranilor din Oltenia cu aventurile lui Garcea,iar prezenta "strainilor" in Romania care se afla in Canada, pardon in Franta :)) a fost perfecta,numai buna de a alterna stilul de comedie specific celor de la Vacanta Mare cu cel Action/FBI. Foarte tare! Pacat ca nu au mai continuat
sarrpe pe 12 Februarie 2011 22:46
L-am vazut de vreo 4-5 ori, a fost amuzant .
Radu1711 pe 18 Decembrie 2010 22:57
radu1711
cea mai tare comedie romaneasca din 2002 si poate nu numai, mi-a placut si dupa ce am vazuto de 5 ori, Garce mereu o sa fie un comic tipic romanesc :-))))
titihenry pe 10 Mai 2010 23:56
l-am vazut la cinema cand a aparut si am ras de m-am prapadit...chiar merita.ce vremuri mai erau cu Garcea si Vacanta Mare
Sorin87 pe 24 Iunie 2011 09:36
Garcea şi oltenii
avand in vedere ce au facut ei la PRo Tv de cand au venit , e destul de remarcabil , oricum , mi-au captat atentia si am ras cu hohote
denisuk pe 28 Ianuarie 2011 22:28
mi-e dor de vremurile alea :)):X!!!!!!!!!!

vacanta mare:X :)))

balta67verde pe 11 Decembrie 2016 18:34
O nota mica pentru un film penibil care nu m-a facut nici macar sa zambesc.
omucuvaloare pe 06 Martie 2015 01:57
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 19:07
Este un film bun !!! ...Actorii din Vacanta Mare sunt geniali :)))
JOHNNY S. pe 16 August 2003 18:02
Nu am vazut aceasta emisiune dar vreau sa cred ca este misto cum o fac ei de obicei. Si daca se poate as vrea sa obtin adresa de e-mail a lui "Garcea" pentru ca as vrea sa-l intreb ceva destul de serios.