Păreri Gake no ue no Ponyo

(2008)

Ponyo

dteen13 pe 26 Mai 2010 12:25
NU este doar pentru cei mici. Tipul se foloseste de traditiile japoneze la maxim. Un copil nu ar putea asocia multe secvente cu ceva cunoscut sau presupus. Bravo Miyazaki!
MissWindUpBird pe 03 Mai 2010 01:10
seriously now...
nu! nu este un film pentru cei mici... /:) Miyazaki nu face filme pentru copilasi... E unul, daca nu cel mai mare regizor japonez [ de 'anime' bineinteles] si daca ati stii cu ce se mananca asta respectiv cultura japoneza n-ati mai scrie aiureli p-aicea.
Unul din filmele lu' nenea asta a avut cele mai mari incasari din istoria Japoniei!
Sa inteleg ca toti spectatorii aia erau copilasi?!

Filmele lu' Miyazaki trateaza foaaarte subtil teme 'de oameni mari', pe care acesta, le "imbraca" frumos in 'povesti pentru copii' . In viziunea mea 'Ponyo..." nu este o exceptie. In orice caz un film bun. Seen it twice :3

hagiandrei pe 24 Martie 2010 22:14
Superb - o poveste bine pusa la punct!O Animatie Incredibila!
bodoknut pe 15 Decembrie 2009 19:42
superb!!!
Am vazut acest film de animatie acum un an. Filmul este superb, in cel mai pur stil al Studiourilor Ghibli si foarte important cel mai bun regizor de animatie din asia. Hayao Miyazaki este un fel de Disney in varianta asiatica.
Dupa parerea mea, in istoria animatiei au existat doar doua mari genii: Hayao Miyazaki si Walt Disney.
Filmul merita vazut!!!

Mihaela26 pe 02 Februarie 2010 19:00
Filmul este interesant si toti copiii ar trebui sa il vizioneze,caci este un film dedicat lor.
Vorador pe 07 Iunie 2011 00:43
Magical in it's own way
Un desen japonez in stilul maestrului Miyazaki.Nu este cea mai buna animatie creata de el dar este mult mai buna fata de alte animatii mai celebre de la Hollyood.Modul in care animatia a fost creata este extraordianara,si nu m-a facut deloc sa intorc capul in alta parte bucurandu-ma de fiecare secunda din film,iar daca nu va plac dialogurile originale puteti urmari varianta in engleza care este dublata de mari celebritati din filme,cum ar fi Liam Nison,Matt Damon,Cate Blanchett sau Tina Fey.
lavvw pe 26 Aprilie 2020 13:17
Un alt anime exceptional. Nu e de mirare faptul ca japonezii sunt cel mai educat popor de pe Terra. Cu asemenea filme, copiilor li se cultiva predilectia pentru valoare si frumos.
vladimir84 pe 24 Iulie 2013 22:08
Mi s-a parut o creatie extraordinara, un film un film care atinge cotele maiestriei cinematografice.
mirco2000 pe 17 Iunie 2013 14:39
L-am vizionat..asa din plictiseala,nu aveam ce face.Chiar mi-a placut fantezia si cum sunt desenate personajele.Chiar merita vazut daca esti fan anime.
Muaddib pe 06 Decembrie 2011 10:16
Foarte bun filmul. Este realizat in stilul de animatie traditional, nu 3D, dar te surprinde prin culorile puternice si multitudinea de miscari a personajelor si a mediului inconjurator.
queenwhitepeace pe 14 Aprilie 2011 21:57
superba animatie.. chiar merita vazuta, are ea ceva care atrage si nu se poate explica in cuvine ... :D
danymury pe 10 Aprilie 2011 19:54
foarte frumos..pentru cei mici perfect...foarte frumos!!!
Mihai2508 pe 05 August 2010 17:32
Un film destul de reusit, chiar nu ma asteptam sa fie atat de bun.
queenofhearts pe 16 Ianuarie 2010 20:48
Un film ptr cei mici tare frumos si plin de invataturi.