Păreri Funny Games

(2007)

Jocuri stranii

alin pe 10 Septembrie 2008 06:06
cel mai prost film care l'am vazut vreodata...nu stiu cum ar putea avea succes, o irosire de timp si bani pt a vedea filmul dar si din partea celor care l'au facut...aceleasi doua chestii, pacat de Naomi Watts ca joaca intr'o asa mare catastrofa. NU recomand filmul, o sa va para rau ca ati pierdut 2h degeaba.None Star !
shadowofnight pe 26 iunie 2009 17:59
nici chiar asa acuma...
mihai2407 pe 12 iunie 2012 23:54
2 ratati care omoara vecinii asa aiurea...dupa parerea mea asta e cel mai naspa film vazut de mine in viata mea...cel mai ratat film
Pitbull pe 13 Decembrie 2010 20:33
O bijuterie cu mici stângăcii
O bijuterie cu mici stângăcii - Funny Games U.S.
S-a comentat mult pe seama caracterului particular al acestui "self-remake" la doar zece ani diferenţă, şi cum încă n-am văzut varianta din 1997, voi face abstracţie de relaţiile între filmul original şi cel american - care, oricum, ar merita să fie tratate într-o analiză aparte - discutând, ca atare, Funny Games U.S. strict ca pe un film de sine stătător.

... Ceea ce deja oferă cu prisosinţă material de dezbateri, din moment ce avem de-a face cu un film extrem de substanţial, la cel mai subtil mod. De-a lungul veacurilor, multe specii şi genuri artistice s-au lăsat ispitite de fascinaţia Răului (cu R mare) - şi, inevitabil, de cele mai multe ori cădeau în câte o extremă sau alta: didacticism moralizator, puseuri eroic-grandilocvente, identificări riscante dar expozitive etc. Poate cel mai… citeşte

andreea1407 pe 17 Ianuarie 2010 00:55
Ar fi fost mai logic daca criminalul nu ar fi derulat scena cand Anna l-a impuscat pe Tobby sau cum il chema 8-| daca nu ar fi fost faza aia ar fi fost mai normal filmul...nu stiu ..oricum nu-l recomand .
nary pe 11 Iulie 2008 15:02
o tampenie de film
burit pe 13 august 2010 20:51
da .. nu e cn stie ce film :|
Severus pe 10 Ianuarie 2010 17:34
Un film psihologic .
Un film pe care il recomand celor care le place stilul lui Haneke.

pada pe 02 Ianuarie 2011 22:43
un film plin de suspans ma tinut cu sufletu la gura pana la final,recomand,acele jocuri pe care le faceau acei tipi erau cam bolnave,poate daca acei tipi vorbeau mai putin si erau mai misteriosii putea fi numit horror,asa nul pot incadra decat la genul thriller,drama,dupa parerea mea ar merge un 8!
anda_nicole_16 pe 5 aprilie 2012 23:36
spuneti* v-a* Invata sa scrii si sa te comporti! Rusinos..
xerses pe 22 Iulie 2011 23:07
Mi-a placut filmul pentru atmosfera creata.A fost si bine jucat si bine regizat.
coralya pe 12 Februarie 2011 23:18
Intens...
Un thriller psihologic extraordinar....aproape 2 ore de suspans in care esti total cuprins de o senzatie claustrofobica. Desi stii care e sfarsitul pentru ca toate duc catre o situatie fara scapare, totusi speri ca "the bad guys" sa fie prinsi...
margott pe 01 August 2010 14:35
Un thriller cu doi actori superbi : Naomi Watts si Tim Roth. Te tine in suspans de la inceput pana la final.
bujie890 pe 13 august 2013 01:05
zici ca e superb filmul pentru ca-ti plac actorii,nu filmul,aparentele inseala uneori
1900toamna pe 04 Aprilie 2012 18:04
execrabil!
cel mai prost film!!! nu cred sa existe altul mai prost! pierdere de timp!scenariu de tot rahatul, e pur si simplu jalnic tot filmul...
Ligia pe 16 Aprilie 2009 14:56
Mie mi s-a parut inteligent filmul, replicile mi-au placut la nebunie! Totusi daca vrei sa-l iei ca pe un film horror, intr-adevar este slab!
cypryathos pe 6 octombrie 2011 23:25
ce dracu poate sa-ti para atat de inteligent la o asemenea mizerie ?
marius_000 pe 01 August 2009 08:10
chiar nu imi dau seama de ce Michael Haneke s-a copiat pe el insusi. A facut acest remake dupa propriul film Funny Games din `97. Si este copiat cadru cu cadru !!!!
arnoldroland pe 07 Mai 2011 23:08
Pai, nu pot sa spun ca m-a impresionat foarte mult ca si Thriller (pentru ca e gresit catalogat ca Horror, sa fim seriosi... ), dar, are un subiect ce, initial pare interesant, iar actiunea nu se prezinta mai prejos, insa, cam tarziu apar cu adevarat momentele tensionate....si apropo, cum poate fi de 18 ani acest film care a fost difuzat la ora 22:00 (pe National TV) ?... & I wonder...
HB pe 29 iulie 2011 09:17
Ca si Horror este gresit catalogat,mai degraba crima ar fi fost mai bine spus.
arnoldroland pe 7 octombrie 2011 17:38
mda, poate nici ca thriller... dar nici ca c***t, totusi, sa fim civilizati catusi de putin pe teritoriul meu.. .:p.. =)))))))
paul316 pe 10 Iulie 2011 11:46
Pierdere de timp
Acest film nu a fost horror , nu a fost thriller ... Nu a fost nimic interesant in film , doi baieti prosti care tortureaza o familie jucand jocuri aiurea ... Filmul e filmat foarte prost arata pe femeie ca vine de la capatul strazii atunci stateai 3 minute pana vine ... Nu va pierdeti timpul cu un filma ca si acesta !!!
cinephile pe 20 Aprilie 2011 09:29
Dacă dai întâmplător peste filmul acesta o să te capteze până la sfârşit. Jocurile acelor nebuni fac suspansul şi mai mare în film !
wolftail pe 07 Aprilie 2011 00:55
Un thriller psihologic bunicel. Pacat cu finalul cand deruleaza timpul inapoi ca strica toata povestea. Dar hei, nu pot avea toate filmele happy end, nu?
victor_stefan37 pe 24 Ianuarie 2010 14:58
misto film..
am vzt filmul asta cand eram intro tabara cu colegii mei..:)) a fst misto ca am stas sa ne uitam la el pana la 6 noaptea
1900toamna pe 15 octombrie 2012 01:40
la 6, fie e dimineata, fie e seara.....
tzunami13 pe 18 Martie 2013 00:29
nu e horror
L-as incadra mai degraba in categoria drama decat horror.....
paul2000 pe 15 Octombrie 2011 19:07
La fel de genial realizat ca si originalul, aproape identic! Actorii joaca extrem de bine, iar povestea este plina de tensiune! Interactiunea cu privitorul, alaturi de invitatia de a participa la jocurile ciudate fara a putea face nimic, finalul fiind oricum moartea, sunt terifiante! Stilul de filmare este, precum al originalului, foarte realist si interesant, iar unele scene sunt la fel de memorabile! Un film horror dur, insa foarte bine realizat! Un Must Seen! Recomand!
claudiu-daniel-lugoj pe 20 Mai 2009 17:11
claudiu-daniel lugoj
mi sa parut interesant filmul,ciudata maniera aceasta de a te face prieten cu o familie vecina,adica sa ceri niste oua si de aici vine toate nenorocirile.Finalul e mai mult drama.Acesta nici nu poate fi vorba a fi un film horror dar thriller cu siguranta este.
PFV pe 18 Martie 2013 13:55
NEBUNI, CRETINI, ORIGLOFENI, SATANISTI, BOLNAV PSIHIC SI MINTAL , SI MULTE ALTELE DE LA ALFA LA OMEGA
DECI OAMNEII BUNI NU VA UITATI LA UN ASTFEL DE FILM IN VIATA VOASTRA, MAI BINE MERGETI SI TAIATI FRUNZE LA CAINI SAU SAPATI O GROAPA SI O ASTUPATI INAPOI SAU CARATI UN BOLOVAN LA DEAL SI II DATI DRUMUL INAPOI LA VALE SI APOI IL URCATI INAPOI LA LOC, CA MAI NORMAL ESTE ASA CEVA DEECAT SE\A TE UITI LA O ASTFEL DE MIZERIE , IPOCRIZIE, NICI NU STIU CUM SA ZIC, NU AM CUVINTE PENTRU ASA CEVA, EU CRED CA ACESTI OAMENI CARE AU GANDIT ACEST FILM AR TREBUI SA FACA PUSCARIE, FARA NICI O GLUMA , MACAR VRE-O 20 DE ANI CA POATE ASA ISI MAI REVIN SAU SA MEARGA LA UN SPITAL DE NEBUNI TOATA VIATA LOR SAU LA UN PSIHOLOG FOARTE BUN. AR TREBUI DUSI LA INCHISI INTRE 4 PERETI DE BETON, DECI NU SE POATE ASA CEVA, NU AM CREZUT VREODATA CA EXISTA SI FIINTE DE ASTEA DACA SE POT NUMI FIINTE,
cosmin_kedii pe 17 Aprilie 2012 08:32
Având în vedere că eu sunt un mare fan al filmelor horror clasice, am ştiut că vizionarea acestui film va fi o provocare. Ma bucur ca am facut o, deoarece a distrus toate regulile de un film horror tipic
saay00 pe 25 Noiembrie 2011 14:53
salutari
unde pot vedea si eu filmul asta?undeva pe net online subtitrat...are cineva vreo idee?
va multumesc..

edy21 pe 07 Noiembrie 2010 20:05
L-am vazut de mult dar imi amintesc ca nu mi-a placut m-am asteptat la altceva filmul e foarte plictisitor pacat de Naomi Watts...
Si ce o fi cu finalul ala cand a derulat caseta ca eu nu l-am inteles !!!

BaetuAndrei pe 15 martie 2011 10:09
nici eu nu am inteles partea aia, ma gandeam ca e vreo problema cu transmisia de semnal;
sil4lord pe 18 Octombrie 2022 21:16
Nu recomand
EDIT, se pare ca s-a salvat comentariu de 2 ori wtf
sil4lord pe 18 Octombrie 2022 21:16
Nu recomand
Daca nu aveti ce face 2 ore atunci puteti sa va uitati la asta.
Initial mi-a placut ideea de aceea am vrut sa-l vad, primele 30 is bune, are suspans pe parcursul filmului dar

SPOILER: ce m-a enervat cel mai mult a fost scena aceea cand tipa omoara pe unu din baietii rai iar celalalt cauta telecomada de la TV ca sa dea inapoi inainte ca evenimentul sa se intample, am ramas masca dupa faza asta chiar voiam sa-l inchid dar numai era asa mult si am decis sa-l continui. Din cauza aceasta i-am dat nota aceasta, daca nu era scena aceasta atunci poate ii dadeam un 5. Mai sunt si scene care efectiv sta 5 minute (si nu glumesc) pe acelasi cadru, daca stiam dadeam skip pentru ca nu se intampla nimic e ca si cum te-ar pune sa te uiti la o poza.

andystarx pe 20 Februarie 2017 00:10
UN film intersant cu pshihopati,daca pot spune asa ceva,roluri foarte bune facute de cei 2 nebuni,dar totusi nu poti spune ca este o capodopera a genului,sau vreun film de revazut,sau pentru oricine !Pentru multi,le poate lasa un gust amar !
zseda pe 18 Februarie 2017 00:17
huh
nu recomand slabilor de ingeri! nu imi pare rau ca l,am vazut dar nu m,as mai uita inca odata!
Crissulish pe 07 Decembrie 2016 12:45
Slab. Multe scapari, momente neverosimile. M a luat somnul. Mai bine nu..
rafaelionita8_gmail_com pe 03 Ianuarie 2016 22:24
Bun film
Nu am mai vazut nicodata un asa film. Ma simteam de parca eram fac si eu parte din film.
Mr.Halloween pe 12 Mai 2015 13:16
Te tine in suspans. Dar nu mi-a placut acea telecomanda care... da timpul inapoi. Cei care au vazut filmul stiu la ce ma refer.
Laurica333 pe 01 Ianuarie 2015 18:47
Pana si o steluta e prea mult
Mare pierdere de timp... am citit comm-urile dar am zis sa nu le iau in seama si am fost foarte dezamagita de decizia asta. Dupa filmul asta ramai doar cu ideea de ,,oua date imprumut"...
tatucu_alin pe 15 Noiembrie 2014 20:09
interesant filmul.are de toate:actiune,drama,groaza,suspans dar si un final trist.Naomi Watts ne impresioneaza din nou cu o prestatie reusita.ps:scena in care Anna e aruncata pur si simplu in apa e naspa dar m-a facut sa pufnesc in ras.nu stiu de ce.
craita1218 pe 24 August 2014 22:09
Un film inedit...
un film bun care merita vazut si care impresioneaza ,din punctul meu de vedere,prin ideea deosebita de a chinui o familie fara un singur urlet sau injuratura din partea agresorilor si reusind printr-un calm si o politete bolnava sa isi terorizeze victimele,desigur daca asteptati thriler si suspans de la acest film nu l-asi recomanda,insa petru cei ce doresc ceva inedit si altfel le doresc o vizionare placuta!
diux05 pe 14 Octombrie 2013 23:50
Deci un film mai prost ca asta rar gasesti,se deruleaza filmu inapoi la o anumita faza din film ,actori interactioneaza cu noi spectatori,filmul nu are nici macar o logica,nu recomand nimanui,O PIERDERE COMPLETA DE TIMP!!!!
PetrePaduraru pe 31 August 2013 18:28
Daca juca Pistruiatu nostru in film, era cu happy end............
bujie890 pe 13 August 2013 01:02
acest film parca este lipsit de inspiratie,dac e cumva sambata seara si vreti sa va delectati cu un film,nu va uitati la asta ca riscati sa va pierdeti timpul uitandu-va la filmul acesta sec in loc sa urmariti o capodopera
Laura00 pe 09 Iulie 2013 01:47
Cred ca filmul asta nu are niciun sens.
Nu recomand,m-am plictisit la inceput ..

anonymous.6229028630c4f pe 08 Mai 2013 13:31
AnalyticVision pe 24 Decembrie 2012 16:16
Am plasat Funny Games (US) pe locul 10 in topul filmelor lui Michael Haneke http://discerne.wordpress.com/2012/12/20/top-michael-haneke/ . Michael Haneke e unul din regizorii mei preferati: http://discerne.wordpress.com/2012/12/17/michael-haneke/ .
Ella98 pe 10 Decembrie 2011 12:10
Care este finalul acestui film numit Funny Games? Sunt foarte curioasa :D
YulianHD pe 29 Iulie 2019 06:49
Hop și eu după 12 ani =) !
Ce comentarii erau prin 2007-2010 părerea mea că multe ar trebui editate în așa fel încât să înțeleagă și oamenii puțin mai culți ce au de reproșat niște persoane cu 2 neuroni la un asemenea film.

--- SPOILERE PE AICI ---

Funny Games (2007) este un remake al filmului din 1997 regizat de aceiași persoană : Michael Hanake, care a găsit de data asta o rețetă mai bună pentru un film care reușea să-mi traumatizeze copilăria de fiecare dată când îl vedeam pe TVR sau Boom Action prin anii 2004-2005.
De data aceasta cuplul terorizat este alcătuit din : Naomi Watts și Tim Roth și din prima putem spune că avem un casting mai bun decât avea filmul din 97. De asemenea antagoniști noștri sunt : Brady Corbet și Michael Pitt, Brady având doar 18 ani când s-a filmat Funny Games și totuși în ciuda vârstei sale fragede face un rol… citeşte

YulianHD pe 29 iulie 2019 22:47
Deja s-au afirmat persoanele cu 2 neuroni, primul down, astept sa vad cate mai roiesc pe la filmul asta dupa 12 ani :)))
lavara_laiarna pe 23 Mai 2019 19:27
Secvențele în chiloți și mănușile albe fac filmul când praf . . când Funny.
user-5cccd8a7e45dd pe 04 Mai 2019 03:14
CEL MAI PROST FILM EVER !! Îți vine sa te pui pe plâns ca ai pierdut o ora și ceva și viața !! L-am văzut intalmplator la tv și mi-am făcut cont aici ca sa pot lasă acest comentariu,sa vada și alții despre ce e vorba !!
lili22 pe 27 Septembrie 2018 18:12
Nu stiu de ce a facut un nou film cu alti actori pentru ca nu aduce nimic nou
Filmul facut in 1997 a fost bun.Acesta nu.

sym0nyca pe 24 Martie 2017 21:55
Of!
As fi vrut sa pot derula si eu timpul cu 2 ore inapoi si sa nu aleg sa ma uit la filmul asta.
adiiiii pe 18 Martie 2013 18:17
Unul dintre cele mai nonsens filme. Ala deruleaza cu telecomanda... Doamne feresete! Nu recomand sub nicio forma. Mai bine ma uit la reclame.
mattila pe 18 Martie 2013 12:42
prostie colosala
inca nu pot digera faptul ca Naomi Watts a juca intr-o asemenea tampenie. filmul acesta a fost cel mai enervant film pe care l-am vazut, mai tampit chiar decat comediile acelea stupide si fara fost. e un film care are oarecum pretinde a fi incredibil si monumental, dar este efectiv o prostie colosala. totusi, au fost cateva replici care "empatiza" cu spectatorul nauc, precum "ce rost are? de ce facem asta?"
bizonul pe 17 Martie 2013 07:17
Comentariu
Antecomentatorii mei cred ca spun adevarul, filmul este aiurea. Ptr. asta este si programat la o ora, la fel de aiurea.
Sebastian96 pe 02 Ianuarie 2013 22:59
Doamne,acest film chiar m-a obligat sa-i acord nota 1.In primul rand,daca era gandit mai bine putea fii un film chiar foarte bun.Lucrul care m-a enervat cel mai mult este ca,atunci cand unul dintre baieti este ucis celalalt i-a telecomanda si da timpul inapoi.Ce stupid!In ce film horror ACCEPTABIL(nu vorbesc de cele bune) se intampla asa ceva?Nota 1!