Păreri Flori de gheata

(1989)

Flori de gheata

user-60201182b8735 pe 18 Februarie 2024 19:57
Un film extraordinar, referință a cinematografiei românești din anii '80s.
Recomand

eduard_stratan pe 24 Februarie 2024 17:57
Vezi, daca ai facut filme omagiale, te-a lasat cenzura sa ne-o arati pe Anda Onesa goala!
blacksea_rider pe 18 Februarie 2024 19:26
Nu stiu de ce i-au dublat vocea Andei Onesa (cred ca-i Carmen Galin),oricum bad idea...!
user-5b5dfa122f0a6 pe 02 Decembrie 2018 16:15
Unul dintre cele mai frumoase filme românești! E despre idealul iubirii care nu poate fi comun și frumusețea metaforică a sentimentelor ce se cern prin timp... A. Onesa și O. Moldovan sunt parte integrantă a poveștii, rolurile li se potrivesc. (perfect din punctul meu de vedere) Oricum, un film altfel, care va fi pe placul celor care percep profund anumite aspecte ale vieții.
carmen_angelus_romila pe 25 August 2018 14:05
O poveste romantica si de dragoste subita intre doua personaje pe care soarta le-a prilejuit o intalnire inopinata intr-o noapte cumplita de iarna.
dan_loghin pe 28 Mai 2018 18:34
Superb....o idilica poveste...un vis frumos...poate o trimitere la " Falling in love " cu de Niro si Merryl Streep
Domolul pe 24 Septembrie 2019 22:30
Regizorul Anghel Mora mort la mineriadă ? OMG
Pentru noi cei de acum care, trebuie să recunosc, nu suntem spectatorii țintă al acestui film, filmul fiind făcut pentru publicul de atunci, pentru mine nu îmi este clar dacă povestea de dragoste a fost cu dragoste sau fără. Să fi fost cenzura? Să fi fost vorba de dragostea platonică, idilică, de pe vremuri? Care oricum și ea este demodată astăzi. Filmul a apărut în 89 deci s-a filmat mai devreme de căderea comunismului . Scenariul este cam slab în unele părți, cum ar fi dialogul de la spital, nu cred că subiecte din astea vorbesc chirurgii, o minimă prospectare ar fi fost necesară. Și dacă stai pe hol la cardiovasculare tot prinzi un dialog mai real măcar atunci când trec chirurgii pe acolo. Umorul, ca de obicei, nu înțeleg de ce îl descoperi greu în filmele românești. Poate sunt eu defect dar, uite în sală la teatru, chiar râd foarte bine. Aceeași… citeşte