Păreri First Reformed

(2017)

First Reformed

nathalie_dinu pe 07 Ianuarie 2019 02:42
Dincolo de bine si de rau
In First Reformed se spune ca '' o viata fara disperare este o viata fara speranta'', ideea aceasta fiind cea a unitatii contrariilor (coincidentia oppositorum -idee filosofico-religioasa, foarte veche). Aceasta idee, ca si ''crede si nu cerceta'', este o forma de manipulare, prin care se doreste limitarea si controlarea libertatii de gandire a omului.

Fimul este bine regizat si bine jucat, dar scenariul este extrem de slab constand dintr-o invalmaseala de cuvinte si de idei apartinand propagandei religioase.

First reformed condamna exploatarea naturii de catre cei aflati in pozitii de putere, insa solutioneaza aceast conflict aplicand principiul unitatii contrariilor.

boghiu_andrei pe 03 Ianuarie 2019 00:28
Can God Forgive Us?
Un sinopsis interesant..Sa ne mai uitam la film?

Cine a fost de acord cu acel rezumat? Ni se povesteste tot filmul in acele randuri.. Nu verifica nimeni?
Oare nu era de ajuns doar partea de jos:''O dramă extrem de intensă, First Reformed (2017) se desfășoară în jurul unui suflet singuratic și a încercărilor sale disperate de a face bine într-o lume plină de lăcomie și ipocrizie.''...

Ce sa mai zic de film? Vedem totul acolo.. Cum sa imi spui tot ce se petrece pana la final? Foarte misto:) De ce sa ne mai uitam la el? Noroc ca nu am intrat aici inainte sa urmaresc filmul..Penibil..

Sa trec peste discutia asta inutila. Ca oricum nu ma aude nimeni. Degeaba scriu eu aici.
Chiar ma reprezinta filmul, dar nu in totalitate.. Sunt de acord cu unele personaje, dar nu ma duc prea departe. Nici chiar:) O idee interesanta despre lumea… citeşte

blackmore pe 5 ianuarie 2019 15:12
Americanii nu mai sunt capabili sa produca filme cu dramatism , daramite cu dramatism intens
sabinalin pe 29 Aprilie 2019 13:52
Este solutia fara intoarcere singura care ne-a mai ramas pentru a indrepta cate ceva din mult prea multele rele ale acestei lumi? mai inseamna ceva spiritualul intr-o lume care e din ce in ce mai mult sclava consumerismului, tehnologiei si vitezei care nu mai lasa loc pentru procesul de gandire? putem sa ajutam pe cineva care nici nu mai poate si nici nu mai vrea sa fie ajutat? intrebari si probleme intr-unul dintre cele mai solide si inteligente filme ale anului, genul de film care solicita intelectual, pasare rara in zilele noastre in care "noi muncim, nu gandim" a fost inlocuit cu "noi consumam, nu gandim", ca bine zicea monsieur Malraux, acum il iau in raspar denaturand sensul real al spuselor sale, o revelatie Ethan Hawkepe care nu-l stiam drept un actor de prima mana, e cam cum a fost in cazul lui Jude Law in fabulosul serial semnat Paolo Sorrentino, in concluzie "First reformed" e… citeşte