Păreri Fifty Shades Freed

(2018)

Cincizeci de umbre descătușate

dannnnn pe 08 Decembrie 2017 14:13
Ighh
De abia astept sa apara ca sa se mai faca iar "Povestea psihopatului bataus si al tarancutei epilate" partea a 3 a
Sylvester77 pe 14 ianuarie 2018 15:25
Nu a fost destul un rahat. Au mai facut unul.
serban_ionescu pe 9 aprilie 2018 14:48
Desi realizatorii introduc de data aceasta inspre final si cateva elemente ce-i drept stangace de thriller (ca si mod cam "abrupt" si insuficient pregatite de desfasurare), dar si o foarte timida si extrem de scurta tentativa practic neindeajuns finalizata tot in acest sens in partea de inceput a filmului, elemente care lipsesc primelor doua parti "Fifty Shades of Grey" din 2015 cat si "Fifty Shades Darker" din 2017 (filme exclusiv gen drama, dragoste si ceva romantism), personal consider ca pe ansamblul lui acest film a fost ceva mai slab calitativ in special comparativ cu cel realizat anul trecut 2017, dar intrucatva chiar si cu prima parte, aceea din anul 2015. Pentru a ma explica mai bine, vreau sa reamintesc faptul ca incarcatura psihologica a primei parti ("Fifty Shades of Grey"-2015), a fost mult mai pregnanta in ceea ce priveste lupta pe acelasi taram spiritual dintre Anastasia si Christian de a-l atrage pe celalat fie de partea unui "ritual" amoros SINCER dar fizic-sexual firesc, normal asa cum il dorea Anastasia, fie de partea unui ritual patologic, pervertit de tip sadism- masochism asa cum si-l insusise practic fara vina lui CONSTIENT-VOLITIVA Christian, la varsta inca adolescenta in mediul promiscuu, profund alterat educativ al orfelinatului in care traise. In acelasi timp aceeasi incarcatura psihologica a fost nu numai mult mai pregnanta dar si mult mai interesanta de urmarit si implicit chiar mai bine realizata in "Fifty Shades Darker"-2017, in ceea ce priveste incununarea practica cu succes a tratamentului psihic foarte inteligent aplicat cu succes si in acelasi timp CU RABDARE EXTREMA SI EXEMPLARA de catre aceeasi Anastasia, lui Christian, motivational explicata doar de EXTREM DE PROFUNDA DRAGOSTE REALA pe care i-o purta acestuia, pentru ca in final sa reuseasca in sfarsit sa-l vindece de pacatul sexual al masochismului si sadismului si in felul acesta amandoi sa devina chiar un cuplu ideal de tineri casatoriti ultra fericiti reciproc pentru iubirea cu adevarat SUPERLATIVA, practic ideala si cu adevarat reciproca dintre ei. Spre deosebire de continutul psihologic mult mai intens si mai pregnant pe care personal l-am decelat primelor doua parti cinematografice pe care le-am amintit mai sus, consider ca de data aceasta, in acest film, "Fifty Shades Freed", incarcatura psihologica pe care am amintit-o mai sus, este mult estompata, aproape insignifianta, rezumandu-se doar la niste aspecte deloc iesite din comun, chiar uzuale intr-o casnicie, cum ar fi aparitia unor germeni de gelozie in special din partea Anastasiei, germeni de altfel destul de rapid inabusiti, si cum ar fi o discutie si dezbatere contradictorie dar de scurta durata, destul de sterila si deci fara urmari incitant-spectaculoase pentru privitori in ceea ce priveste oportunitatea sau nu ca cei doi sa aiba un copil cat de curand. Asadar acord acestui film doar 6 stele, poate cu un mic plus (o nota de aprox.6,4-6,5)
user-5a595b1cb1fc4 pe 13 Ianuarie 2018 03:05
Care este vârsta minimă pentru a viziona acest film?
dannnnn pe 14 ianuarie 2018 10:52
Varsta minima nu o stiu, dar numarul maxim de neuroni este 2.
Veritas pe 3 martie 2018 13:32
Corect, dannnnn
VerbalKint94 pe 18 Ianuarie 2018 03:58
TERMINATI CU CACATURILE ASTEA
Am vazut primul film pentru ca in ziua aceea nu prea aveam ce face cu timpul meu. Am sarit peste al doilea pentru ca nu a fost necesar sa il vad. Nici pe primul nu a meritat sa il vad insa...o prietena a insistat si acum nu mai suntem prieteni. Are gusturi foarte proaste. Nici nu vreau sa stiu despre ce o sa fie vorba in acest film. FUCK THIS KID OF SHIT!!!
Sylvester77 pe 29 ianuarie 2018 10:37
N-au cum sa termine... Vrei sa ne acuze ca ne-am dat cu rusii ? :)
user-5a764e1653fa4 pe 04 Februarie 2018 02:06
Nu va suparati,nu pot sa ma abtin sa va intreb...cum naiba spuneti ca IMDB a pus nota 9 unui film care nu a aparut? Va inecati si voi cat de curand..
lavvw pe 07 Februarie 2018 11:38
Adevarul
Am vazut filmul. Mai putin sex decat in primele doua, mai multe momente penibile si putina actiune, chestii cu arme, masini, rapire, bam bam. Din nou, aceeasi porcarie. Am vazut primele doua parti si nu inteleg de unde se trage popularitatea asta pentru un film sec, fara niciun fir narativ, fara efecte vizuale. Vezi doar niste epiderma si cateva scene de sex (mascat evident). Atat. Exploateaza mintea fetelor si a femeilor neimplinite probabil, care si-ar dori sa se regaseasca in personajul feminin central, sa fie cu un tip multimilionar care arata bine si care sa le-o traga bine. Fantastic...
user-5a7413ba7c89f pe 07 Februarie 2018 13:52
Eu zic ca sunt destul de buni actorii, din punctul meu de vedere, sunt si buni si joaca si bine
Drixie77 pe 7 februarie 2018 16:11
Pai sunt deranjati ca e un film in care se iubesc O FEMEIE si UN BARBAT nu 2 femei sau 2 barbati.
claudiu-daniel-lugoj pe 15 decembrie 2018 02:01
Acest film nu e pentru ori cine asta e clar.Dar din astfel de filme se pot produce filme de arta.Filmul aceste adica povestea in sine e una foarte reusita.Acest film e criticat datorita scenelor de sex,dar cati dintre noi nu ne gandim la asa ceva?Parerile sunt impartite la acest film doar ca cei care vizioneaza acest film sunt de doua feluri:cei care recunosc si cei care nu recunosc ca le-ar placea si lor o asa poveste.
Drixie77 pe 07 Februarie 2018 16:06
Abia astept sa-l vad, e singurul film din 2018 in care se prezinta dragostea normala dintr-O FEMEIE si UN BARBAT...
dannnnn pe 8 februarie 2018 10:32
Da, e normal să ți bați femeie creștinopatule, ești probabil un mic gay reprimat, hihi :D, așteptăm coming out ul.
dannnnn pe 9 februarie 2018 10:54
Da, după ce ți am spus eu că doar filmelor ălora le ai dat, offf frustrarea asta.
mihaela82cta pe 07 Februarie 2018 23:13
Mai bun decat restul
Filmul m- i s-a parut mai bun decat celelalte doua ,coloana sonora este superba tot filmul.....insa tot consider ca cei doi actori puteau fi mai bine alesi ...atata s-a putut atat avem.
claudiu-daniel-lugoj pe 15 decembrie 2018 01:53
Eu nu vad filmul acesta fara acesti doi actori.Din punctul meu de vedere se potrivesc leit pe acest gen de film.
R_Afc pe 08 Februarie 2018 15:07
Sex, sex, sex! Vrem SEX!
Sexul vinde! Ne place să îl practicăm, să ne uităm, să avem fantezii erotice. În momentul în care s-a apucat de scris, E.L James a recunoscut că tot ce a făcut, a fost să își pună frustrările și fantasmele sexuale pe hârtie. Nu a vrut și nu a crezut nicio clipă că trilogia va genera sute de milioane de dolari.

Sigur că seria Umbrelor descătușate este o porcărie sinistră. Dialogul e sub orice critică, acțiunea e infantilă și personajele lipsite de conținut. Există filme și literatură erotică excepționale, dar aici nu e cazul.

Ceea ce mă amuză, e că multă femei condamnă subiectul filmului. În subconștientul lor, fiecare și-ar dori să și-o pună cu un milionar, ceea ce nu este deloc condamnabil, ba chiar este de apreciat pînă într-un anumit punct. Banul și funcția sunt cele mai puternice afordisiace.

dannnnn pe 9 februarie 2018 10:53
Era bine dacă nu terminai cu ultima frază.
gabriela_roman pe 09 Februarie 2018 09:57
Desi am asteptat cu nerabdare
Pot spune ca sunt dezamagita, sunt omise extrem de multe detalii fata de carte, iar cadrele din film par taiate la repezeala, se sare de la un cadru la altul. De asemenea, lipsesc cel putin 3 scene care in trailerul oficial se regasesc, aici nu. Dintre toate partile, mi s-a parut cea mai dezamagitoare, film facut in graba :(
Avram2001 pe 9 februarie 2018 23:07
Unde ai vazut filmul ?
gabriela_roman pe 12 februarie 2018 13:09
in Baneasa, avanpremiera
SuperBogdan pe 10 Februarie 2018 04:57
Numai in Romania
Nu ar trebui sa ne miram de ce se intampla sau ce nu se intampla in Romania. Mamele viitorilor mafioti de top, tupeistilor in trening si ale oamenilor pe care-i asteapta o viata grea si nefericita, in general, dau note mari acestor productiuni. Pe IMDB are nota 4, la noi, nota 8. Intr-o tara plina de barbati misogini si primitivi femeile sunt descurajate de mici in a-si dezvolta inteligenta, iar ele li se supun...
user-5a8003b49298c pe 11 Februarie 2018 19:26
Îmi poate spune și mie cineva unde pot găsi filmul complet?
simona_d_d pe 14 februarie 2018 22:34
a intrat din 9 februarie cam in majoritatea cinematografelor din tara (si din lume)
augustin_far_ade pe 13 Februarie 2018 20:48
Filme bune
filme buna chiar asa, sa nu uitam sa cumparam si caretea, de fapt e o parcarie, Fifty Shades Freed se intampla in Romania in fiecare zi dar este condamnat, dar stati este un film romantic, daca vrei ceva bun priviti nyphomaniac punct
Steve.R pe 13 Februarie 2018 22:32
Nu inteleg cum unele persoane pot considera filmul"foarte bun,superb"...cunosc astfel de persoane si da,fiecare cu parerea lui. Dar chiar asa?! Cum poti numi filmele fifty shades filmele tale preferate?! Eu am vazut doar primele doua parti(din curiozitate) si nu m a mirat cand am aflat ca unul dintre ele,nu mai stiu care, a luat premieul pentru cel mai prost film al anului. Il merita! Nu e pe gustul meu,adica nu are nici o actiune,nu se intampla nimic interesant...e mai mult un film xxx decat unul de dragoste. De actori nu comentez,pendru ca si EL si EA sunt foarte frumosi si se potrivesc... dar filmul nu a fost pe gustul meu...nu stiu daca mai merita sa vad si a treia parte,pentru ca nu stiu ce se mai poate intampla "asa interesant"...fiecare cu parerea lui;)
user-5a808d75873e2 pe 19 Februarie 2018 11:08
A fost cel mai frumos film
Va mai fiii ?? O sa mai faca filmeee ??? ???????????????? ii adooor ????????❤❤❤❤

mihai_barbu pe 23 Februarie 2018 22:22
| : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :”-'\,,
..\: : : : : : : : : : :'\: : : : : : : : : : : : : :~,,: : : : : : : : : “~-.,_
...\ : : : : : : : : : : :\: /: : : : : : : : : : : : : : : “,: : : : : : : : : : :"~,_
... .\: : : : : : : : : : :\|: : : : : : : : :_._ : : : : : : \: : : : : : : : : : : : :”- .
... ...\: : : : : : : : : : \: : : : : : : : ( O ) : : : : : : \: : : : : : : : : : : : : : '\._
... ... .\ : : : : : : : : : '\': : : : : : : :"*": : : : : : : :|: : : : : : : : : : : : : : : |0)
... ... ...\ : : : : : : : : : '\: : : : : : : : : : : : : : : :/: : : : : : : : : : : : : : : /""
... ... .....\ : : : : : : : : : \: : : : : : : : : : : : : ,-“: : : : : : : : : : : : : : : :/
... ... ... ...\ : : : : : : : : : \: : : : : : : : : _=" : : : : : ',_.: : : : : : : :,-“
...… citeşte

TemariWind pe 24 Februarie 2018 10:27
2 tabere: frustrații care știu că nu vor trăi niciodată "ca în filme" și spun că filmul este prost, și frustrații care își doresc cu ardoare asta, devin obsedați de film și îl adoră. Probabil tema abordată este privită doar în contextul existenței unei averi colosale. Și totuși fantezii extreme există, relații amoroase asemănătoare fără dar și poate, există și soți cu bani care au făcut vedete din țărăncuțele pe care și le-au ales etc. Aș spune că este un film mediu, ca multe altele, cu puțin mai mult soft porn, că na, secolul XXI permite asta, o telenovela de duminică la care te poți uita cu partenerul și după să practicați.
xerses pe 24 Februarie 2018 15:35
Cam dezamagitor....Intriga este putina, dramatismul scenelor lipseste, nici o emotie receptata de la acesti actori.
TeoHawkeye pe 24 Februarie 2018 23:28
L-am vizionat chiar în ziua premierei, acasă, și sincer am fost total ușurată că nu am ales în acest an să văd ultima parte la cinema. Foarte dezamăgită, făcând comparație cu primele 2 părți care totuși au oferit ceva din substanța cărților, nu credeam că așa slab calitativ va fi ultima parte. Cărțile, ca întotdeauna, întrec orice film, chiar și de acest gen. Prefer să revăd Nymphomaniac decât fifty shades freed.
mihamihu pe 26 Februarie 2018 17:52
Din culisele filmului
‚In dragoste si razboi totul e permis” asta e motto-ul de viata al Ameliei Warner, sotia actorului Jamie Dornan. Amelia Warner a luat aceasta deviza si a pus-o in practica, distrugand un film si cariera celor doi protagonisti: Jamie Dornan si Dakota Johnson. A luptat murdar si brutal pentru a-si pastra sotul langa ea. A dezgustat milioane de fane ale filmului si a facut-o cu zambetul pe buze, dand de inteles ca ar mai face-o odata.
Ce a facut? In primul rand, l-a pazit pas cu pas pe Jamie Dornan pe platourile de fimare si asta cu fetita lor Dulcie de doar cateva luni in brate. Cum sa intre Jamie Dornan in pielea personajului sarutand-o pe Dakota cu pasiune cand nevasta ii sufla in ceafa? Cum sa isi spuna replicile cu talent cand era nevasta-sa acolo la nici 5 metri, facand fete acre si dezgustate? De aici jocul lipsit de orice emotie al lui Jamie Dornan. Criticii nu l-au… citeşte

dido pe 28 februarie 2018 18:29
Interesant!
paladedoruionut pe 09 Martie 2018 14:39
Asa ceva.....
Cea mai proasta actrita ...daca se poate numi actrita...
sa nu mai vorbesc de film..care dupa parerea mea nu stiu ce cauta pe ecrane...o mare porcarie !!!!

pisicuta1 pe 10 Martie 2018 19:25
film erotic si atit!......................................................
user-5a7f5e456defd pe 28 Martie 2018 20:18
Buna.. cum fac sa vad filmele de pe site acesta.. pt ca imi pare doar trailerul...
serban_ionescu pe 09 Aprilie 2018 14:44
Mai slab decat primele 2 parti din anii 2015 si 2017, dar nicidecum atat de mult subapreciat ca si notatia medie de pe IMDB

Pentru a ma explica mai bine, vreau sa reamintesc faptul ca incarcatura psihologica a primei parti ("Fifty Shades of Grey"-2015), a fost mult mai pregnanta in ceea ce priveste lupta pe acelasi taram spiritual… citeşte

emy_sinaia pe 21 Aprilie 2018 18:17
Necazuri in Paradis.
Un film sters cu multe momente deja vu, ca noutate ceva mici necazuri in Paradisul Grey, bineanteles rezolvate cu promtitudine de catre masculul Alfa.
Sorin87 pe 13 Mai 2018 15:34
Mult mai incediar decat in partea anterioara, actiunea predomina mai mult
AmphitriteMermaid pe 18 Iunie 2018 11:28
Si a treia parte a fost destul de exagerata. Finalul a fost, insa, frumos.
tachita pe 05 Iulie 2018 01:26
neo-modernism inchistat
un alt film pt labari (fie ei sau ele) cu mofturi intelectuale... bun doar pt generatia consumatoare de icre sau inghetata din kaufland, avizi de nou si orice altceva i-ar scoate din mediocritate..
bun de vizionat cand ai praf pe nara.. sau cand vrei sa-ti pliciui zdreanta

andystarx pe 06 Septembrie 2018 23:08
Nu a fost un film rau,parca putin mai intersant fata de celelalte doua parti,insa sunt sigur ca cartea ,este mult mai buna !
claudiu-daniel-lugoj pe 15 Decembrie 2018 01:50
Filmul este bun,ca mai toate partile lui,dar parca primele doua parti au fost mai reusite,te tinea cu sufletul la gura.Nici aceasta parte nu e rea e chiar reusita dar parca nu ca primele doua.Oare va mai urma vri-o parte?Ma tem ca nu,ori cum aceste trei parti sunt foarte bune in special povestea in sine a filmului.Merita vazuta aceasta poveste,e una din povestile din ziua de azi.
Mihai2508 pe 21 Ianuarie 2019 15:34
Asa si asa
Un film care nu se ridica la nivelul cartii si care are succes doar datorita temei abordate.
user-5c54f18e799bc pe 04 Februarie 2019 00:00
Superb❤❤.Toate 3 parti au fost super.????????Mi as dori sa mai vad filme cu ei doi impreuna,si de ce nu in viata reala sa fie impreuna????????
GiulianoDirt pe 12 Februarie 2022 19:32
Film pentru bărbații cu poșetă și femeile cu coaie. Dacă ești fan Dana Budeanu și urmărești Noră pentru mă-ta, este filmul potrivit pentru tine. Din partea mea, nota 3.Valabil pentru toate 3 părțile.