Păreri Festen

(1998)

Sărbătoarea

klute pe 18 Septembrie 2014 16:58
Un convent macabru
Cu o vizualitate a cărei frumusețe se lasă mai greu descoperită, și filmată într-un stil iritant, deloc complezent cu obișnuințele și așteptările unui spectator aflat în căutare de confort psihologic și răsfăț senzorial, dar în perfectă adecvare cu subiectul prezentat, pelicula lui Thomas Vinterberg dă expresie, în maniera ei specifică, "dogmatică" și deosebit de originală, acelei adevărate fascinații a răului care marchează, nu de puțină vreme, sensibilitatea nordică - ipostază modernă a ceea ce hermetismul numea "atractul invers al naturii", desemnînd astfel căderea vertiginoasă înspre polul substanțial, inferior al manifestării, la care sînt supuse istoria și cosmosul, deopotrivă.

Privită cu un astfel de ochi, realitatea, cu aparențele ei de soliditate, cu convențiile ei sociale respectabile, nu este decît o pojghiță… citeşte

wildinthecountry pe 29 Noiembrie 2013 17:12
x
Curentul(manifestarea) Dogma 95 a fost initiat de 2 regizori danezi:Lars Von Trier si Thomas Vinterberg (regizorul filmului de fata, fiind si cel mai reprezentativ pt acest manifest cinematografic).Regulile de baza sunt urmatoarele:
1. Decorul, altul decît cel natural, este interzis.
2. Sunetul folosit va fi cel autentic, din timpul filmărilor, neîmbunătățit. El nu va fi niciodată separat de imagine, sau invers.
3. Camera urmărește actorii fiind poziționată doar pe umăr.
4. Filmul este color, iar lumina este mereu cea naturală.
5. Filtrele si accesoriile optice sunt interzise.
6. Filmul trebuie să conțină fapte superficiale.
7. Filmul are loc aici, chiar în acest moment. (îndepărtarea temporală și geografică sunt interzise)
8. Filmele de gen sînt interzise.
9. Pelicula trebuie să fie de 35 de mm.
10.… citeşte

bitter_moon pe 29 noiembrie 2013 17:15
Nota 11/10 si de la mine pentru comentariul tau !
Stephen2D pe 22 Iunie 2016 13:00
“Something is rotten in the state of Denmark.”

user-5aa7b81b95769 pe 19 Septembrie 2018 13:12
Mi se pare extraordinar ca incearca sa gaseasca raspunsul la intrebarea: ce facem dupa ce aflam radacina problemelor noastre? Refulam, scoatem rufele in public si, cel putin in film, cu ego--ul putin sifonat continuam sa traim si ne facem planuri pentru o biata mai buna (la Paris). Mi se pare mai crud decat Jagten 2012.
andils pe 16 Februarie 2011 20:39
socant e putin spus!
un film care te lucreaza la psihic. frumos gandit filmul, cu multe detalii si simboluri, in ciuda faptului ca este un film foarte dur. poate cel mai bun film danez din toate timpurile.
MrJuVe pe 23 Decembrie 2012 14:46
Important de precizat ca acesta este primul film din curentul Dogma.
blackmore pe 02 Decembrie 2019 00:32
Lucrul care nu mi-a placut la acest film a fost felul cum a fost filmat , in stilul mizeriei Blair Witch Project
lili22 pe 11 Martie 2018 18:32
Extraordinar acest film, de mult nu am vazut unul atat de bine realizat
Mi-a placut si interpretarea si imginea iar scenariul e unul de mare clasa.
Am remarcat si calitatea sunetului desi era in priza directa.Nu cred ca striga cineva acolo sa se bage subtitrare, ca nu se intelege ce vorbesc.