Păreri Felicia, înainte de toate

Felicia, înainte de toate

margott pe 11 Martie 2012 14:12
Un film interesant si bine jucat, a carui actiune liniara, aparent monotona are darul de a te face sa incerci sa descoperi ce se ascunde dincolo de banalele actiuni ale personajelor, relatii sugerate prin discutii, conflicte mocnite care-si gasesc sau nu rezolvare. Unicul momentul de tensiune al filmului (rabufnirea Feliciei) e atat de firesc, incat ai impresia ca toate gesturile si evenimentele zilei au dus spre acel moment.
cosmin742000 pe 8 septembrie 2012 09:55
Cel mai bun coment la filmul asta bravo margott
margott pe 8 septembrie 2012 14:42
Mersi, Cosmin.
andreiu7z pe 15 Octombrie 2010 10:55
Se putea mult mai bine
Subiectiv vorbind, acest film nu a reusit sa ma impresioneze. Probabil ca scopul acestui film nu a fost de a impresiona, ci a te delecta - l-as numi un "film light". Povestea este una cat se poate de simplista, totul se rezuma la cadre simple, replici de asemenea mult prea banale. Ceea ce as lauda ar fi rolul bine interpretat de Ileana Cernat (doamna Mateescu), care reuseste foarte bine sa intre in pielea unei mame stresante, pisaloage sau chiar autoritara. Dar avand in vedere ca cinematografia romanesca nu se poate lauda de un succes real, ar trebui sa incurajam si acest gen de filme. Un film de nota 7
cosmin742000 pe 8 septembrie 2012 08:54
Cand incepi o propozitie cu subiectiv vorbind , trebuie ( musai) sa zici ceva si cu obiectiv vorbind , daca vrei sa ne lamuresti....
LucaIstodor pe 31 August 2010 21:39
Un film foarte bun, care merita vazut cand o sa mai aveti ocazia. Filmul este, recunosc, mai mult ca po piesa de teatru, mergand pe dialogori, de asta, celor mai fara rabdare s-ar putea sa nu le placa, dar in rest, foarte bun. *uau, ce fraza lunga*
cezarika21 pe 26 Mai 2014 09:32
Dialectica nimicului sau vorbăraie goală
Fugită din ţară înainte de '89 în căutarea câinilor cu covrigi în coadă din Olanda, anonima Felicia (o bibliotecară de 40 ani) simte ratarea propriei vieţi, dominată de apatie şi de resemnare. Personajul se simte înstrăinat atât de familie, cât şi faţă de prieteni, dovedindu-se inadaptabil şi nereuşind să-şi găsească propria identitate. Adoptând comportamentul victimei perfecte, ea îşi acuză mama că ar fi vinovată pentru eşecurile sale. Nemulţumirile înăbuşite până atunci în interiorul ei ies la iveală, materializându-se în smiorcăieli şi acuzaţii fanteziste.

Firul narativ este monoton, exagerând cu prezentarea inutilă a unor banalităţi curente precum spălatul pe dinţi, uitatul la televizor, privitul în gol (considerat de unii "critici" ca fiind meditaţie), discuţie de circa 3 minute dacă mama Feliciei să ia sau nu… citeşte

Arthur852 pe 20 Iunie 2010 23:20
romanescul in declin
k de obicei nici un film numai straluceste in cinematografia romaneasca,filme de 2 lei si risipa de bani,nu atrag nici o categorie sociala ptk sunt regizate in maniera de teatru,plictisitor si nimic concludent in acest film,faze fixe si vorbarie fara noima,in ultimii 20 de ani numai asa ceva primim,macar comunistii stiau sa mobilizeze si sa creeze ceva artistic....
photobyalex pe 20 Iunie 2010 12:58
Pierdere de timp !
In primele 20 de minute am vrut sa ies de trei ori din sala dar m-am fortat sa vad pana unde poate mearge prostia. Am crezut ca tot filmul va ramane in acel apartament claustrofobic. Protagonista sta jumatate din film PE TELEFON ! Cei drept, joaca bine dar mama dansei are o performata de doi lei.
Filmul nu are un inceput si sigur nici un sfarsit. Nu ma identific cu protagonista (s-au orice alt caracter din film) si nici nu o compatimesc....(astea sunt cele douo chei importante intrun film). Inca un secret pentru amatori si profesionisti de filme: fun film trebuie sa fie cea mai importanta faza din viata unui om.

sabinalin pe 22 iunie 2010 14:58
N-ai inteles nimic! Imi pare rau pentru dumneata,daca doar atat te duce mintea e tare trist! Filmul acesta e pentru oameni inteligenti,nu pentru limitati!
cosmin742000 pe 8 septembrie 2012 09:00
photobyalex esti un caz tipic de rade oala spata de juma de ciob.Auzi la el :" Sabinalin (ce nume) "E ca si cum ar rade Basescu de unu care -l cheama Romica. Eu cred ca tu ai gresit filmul la care sa te duci , trebuia sa te duci la Mission Impossible , acolo nu se pierde deloc timpul , acolo cu un glont se omoara 3 oameni deodata :)
c.ghevara pe 07 Octombrie 2010 15:03
O temă clasică, conflictul părinte - copil, dorinţa de control a părintelui vs. dorinţa de independenţă a copilului, expusă prin momente prea puţin relevante, într-un mod plat şi plicticos. În condiţiile date, filmul putea fi cu 2/3 mai scurt.
paradox_utopic pe 30 Martie 2011 00:32
Fiasco,inainte de toate
filmul romanesc si-a luat avant puternic dupa o serie de succese si acum apar tot felul de filme "inteligente",care pune accent pe "trairile interioare" ale personajelor.. filme plictisitoare,fara noima,fara esenta...
sabinalin pe 14 Iunie 2010 18:01
Tristetea conditiei de a fi roman
Felicia a plecat din Romania in urma cu 19 ani dupa casatoria cu un olandez. Acum Felicia este bibliotecara in Olanda, a divortat, are un baiat pe care il cheama Marc si incearca sa duca o viata de femeie independenta. A venit pentru o saptamana in tara la parintii iesiti la pensie si trebuie sa se intoarca in Olanda. Numai ca la aeroport apar probleme... Am vazut filmul alaturi de alti 6 spectatori la cinematograful "Studio". Toate bune si frumoase numai ca pasajele din film in care se vorbeste olandeza(si sunt cateva destul de semnificative!) erau traduse exclusiv in engleza!!! Subsemnatul se descurca in limba lui Shakespeare si a inteles despre ce era vorba dar ma intreb daca toti spectatorii romani care doresc sa vada aceasta pelicula pricep englezeste... Fara indoiala punctul forte al filmului este scenariul, scris cu foarte multa delicatete si cu remarcabila inteligenta. Situatiile… citeşte
photobyalex pe 20 iunie 2010 12:22
Mult si prost ! ...ar fii rezultatul comentariului dumneavoastra si tot odata si al filmului. Pentru binele Romaniei (si al dumneavoastra) numai cometati ceva ce nu cunoasteti. Cu asemenea comentari ridicati prostia in slava! ...si mai trimiteti si pe alti sa-si piarda timpul si bani! Daca cunostintele dumneavostra de filme se rezuma la acest nivel va rog mult de tot pastratiile pentru dumneavoastra ! Cunostintele dumneavoastra despre filme se compara cu cunostintele politicieniilor actuali care conduc tara.
sabinalin pe 28 decembrie 2010 08:56
Photobyalex, imi pare rau ca nu ti-a placut. E dreptul tau la opinie si il respect chiar daca nu sunt de acord.
misstery_girl pe 10 Iunie 2010 13:54
trailer-ul nu ma atrage... nu l-am vazut dar nu-mi inspira incredere ca sa-l urmaresc..
LucaIstodor pe 31 august 2010 21:36
Ai dreptate: Trailerul nu e asa de bun; dar filmul merita:).
Deceoare pe 23 Februarie 2013 15:26
Ocoliti problemele familiale din Romania , doar filme politiste !
Pentru cei care imita strutul la problemele Romaniei si romanilor , le recomand sa se uite doar la filme cu batai si impuscaturi (ceea ce le place tuturor copiilor) .
Acesta este un film de familie si de suflet . Aici se trateaza o problema generala a romanilor care nu mai suporta "stupid people" cum a zis Brucan . Ei cauta sa se afirme profesional si familial in orice alta tara decat Romania . Dupa ce au reusit , ei isi dau seama ca totusi le lipseste cealalta parte a familiei (parintii) . In celelalte tari se munceste mai bine , esti platit pe seama efortului depus de tine , esti respectat , esti promovat , esti om . Totusi iti lipseste afectiunea si atmosfera tipic familiilor din Romania . Doua saptamani , nu pot suplini celelalte cincizeci dintr-un an in relatiile cu parinti , frati , surori , e.t.c. .
Daca nu aveti starea necesara (de a suporta morala) , nu va uitati… citeşte

lili22 pe 26 Decembrie 2012 18:25
un film bun
O interpretare exceptionala a Ozanei Oancea(chiar, de ce nu a fost mai des distribuita?).Ileana Cernat e foarte buna in rolul mamei pentru care cel mai important lucru e statul la masa.
Sigur, pentru cei care doreau sa vada o rapire cu trei morti si cinci explozii filmul e de nesuportat.

kasmyn pe 06 Octombrie 2010 21:58
O DRAMA DESPRE FAMILIE
O DRAMA CU TENTA PSIHOLOGICA DESPRE FAMILIE SI CONFLICTUL DINTRE GENERATII, TOTUSI TREBUIA PUSA O SUBTITRARE IN ROMANA PE FILM PENTRU DIALOGURILE IN OLANDEZA DE LA CONVORBIRILE TELEFONICE!!
aaandra. pe 3 ianuarie 2011 00:55
numai eu imi imaginez ca cineva tipa atunci cand scrie cu caps? :))
Chatbaloo pe 8 octombrie 2011 19:53
Hai taci din gura,Oprea.
Alexandru Negrea pe 10 Iunie 2010 00:47
Felicia, înainte de toate, un film românesc 100%
[...] mers, onorând invitaţia Cristinei Bazavan, căreia îi mulţumesc, la premiera filmului Felicia, înainte de toate. Nu ştiu cum să spun exact ca să înţelegi, dar am foarte multe articole pe acest blog, în [...] citeşte
cosmin742000 pe 08 Septembrie 2012 09:56
Un film liniar , aparent monoton , un fragment din viata cotidiana.
VeniVidi pe 07 Mai 2023 14:25
Români plecați, români rămași
După Revoluția care a dat iluzii tuturor doar pentru prea scurtă vreme, s-a ajuns ca fiecare să-și caute mai binele pe cont propriu în diverse moduri și în diverse locuri.
Felicia a mers după fericire în Olanda încă din 1989, vacanțele le face însă mai mult acasă, la București, alături de părinții bătrâni și bolnavi. E divorțată, fostul soț îi plătește lunar o sumă care este importantă pentru ea. Copilul Marc este deci olandez și rostul lui este în țara unde s-a născut și învață. Pentru părinți prind bine vizitele ei dar și banii cu care îi ajută să facă față cheltuielilor (în film de la ea 100 euro dar și de la fostul soț Maarten, 200). Acțiunea se petrece în apartamentul părinților, într-un taxi (Apolodor) și în aeroportul Otopeni. Aflăm că și sora ei Iulia are probleme cu indolentul ei soț Sorin. N-a mai dus-o ea pe… citeşte

fanfirth pe 13 Octombrie 2014 14:31
O poveste dulce amaruie despre relatiile dintr-o familie dar nu numai. Ma asteptam la mai multa drama, dar totul a fost atat cat a trebuit.
Vegetarian pe 25 Mai 2014 21:26
Un film pt cei care se deplaseaza cu avionul , mai ales cei care intarzie sa vada cat de mult se poate complica o calatorie de 2000 km

Acest film a fost difuzat online la TVR 2 in 12 oct 14 , 25 mai 2014 , Tvr International in 12 iul 14 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

Adrian Ciubotaru pe 10 Iunie 2010 01:17
Felicia, înainte de toate (2009) | Adrian Ciubotaru