Păreri Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

(2019)

Furios și iute: Hobbs & Shaw

iglazar pe 01 August 2019 10:42
Film cel il vizionezi pentru actiune si imagine. In rest, scenariul, actoria si filozofia genului asta de continut este pentru micul cocalar din tine ce si-ar dori si el banii, masinile, figurile, femeile si muschii transpirati de la batai, in viata lui. E seria filmelor paturii sociale sub-mediocre, ce trebuia oprita pe la Fast Five, dar dorinta de a face bani de pe urma spectatorilor ce il privesc cu balele prelinse pe barbie este una puternica, viabila si extrem de profitabila.
P.S. V-am scos din zona de confort, ai?! Mie, personal, mi-a placut pana la a 5-a parte (placere vinovata datorata pasiunii mele pentru masini, ce vrei?!) dar nu mi-e teama sa recunosc ca sunt filme de calitate indoielnica...

Luk__ pe 18 august 2019 23:55
Trebuie sa iti dau dreptate. Tot ce a urmat dupa Fast Five e mai mult razboi, nu are treaba cu esenta Fast & Furious. Hobbs & Shaw e un film foarte bun cand vine vorba de actiune si efecte speciale, dar nu are nimic de a face cu Fast & Furious si aici ma refer la ce insemna Fast & Furious in 2001. ;)
user-5cbbbfe5102c0 pe 21 Aprilie 2019 04:02
Parerea mea este ca mai bine foloseau un alt titlu si nu Fast, pentru ca nimic nu maj exista din fast, incepand de la gagicile sexy, masini modificate si curse sa ajuns la un titlu de actiune fara nimic in plus.
jokeru28 pe 24 septembrie 2020 23:35
acelasi gand il aveam si eu urmand filmul
malddy pe 02 August 2019 00:05
La normă
Mai mult comedie decat acţiune. Si SF.

N-are nicio treabă cu seria F&F. N-a fost absolut nicio cursă sau întrecere pe perioada filmului. Efectele ok, dar nu consider c-a meritat timpul alocat.
De evitat.

flamura pe 16 august 2019 21:38
Nu e cine stie ce...
Dimz pe 01 August 2019 09:39
Inca o mizerie cu cei doi pseudo-actori antipatici si exagerat de apreciati.
Bineinteles ca nu mai intereseaza pe nimeni calitatea filmelor din celebra serie penibila. Totul este pentru profit, pentru incasari gigantice. Cred ca si fanii seriei s-au saturat de porcariile lor.
In concuzie, daca n-aveti ce face cu banii, ii puteti dona in conturile producatorilor.

VIBERS pe 02 Februarie 2019 23:10
Cred ca va fi o mare porcarie.Au inceput sa o cam dea in S.F-uri.Genul asta de film era bun asa cum era el inainte.Si fara Vin si restul nu prea se mai leaga.
david_alexander pe 02 August 2019 09:34
Praf! Cel mai slab film din seria asta. Nu are nicio treaba cu seria. La un moment dat, am crezut ca ma uit la alt film.. nu la F&F
superdepeche pe 03 August 2019 18:11
din mila
o porcarie de film ,in care abunda glume rasuflate si ce sa vezi rivalitatea dintre hobbs si shaw.un film care avea titlul mai bine ,, ce accent va place?'' pentru ca se pare ca asta a fost scopul filmului.absolut de nerecomandat .scene dezamagitoare de lupta ,nimic woow ,ici colo ceva intelept .astia doi se tot bat intre ei ,o mai avem si pe sora lui shaw frumusica dar...asa mai departe si pe idris elba asta care si-a luat lumea-n capul scarii de cand a fost declarat cel mai sexy barbat din univers .Are 4 stele asa ca am vazut-o 5 min pe hellen mirren in rolul mamei lui shaw ..ca altfel!
N-E-R-E-C-O-M-A-N-D-A-T !

Patrickus11 pe 09 August 2019 16:02
penibil
Un film penibil, facut clar numai pentru incasari (ca si oricare alt film cu The Rock) si cu speranta ca oamenii vor merge sa vada masini tari, bataie si femei sexy.
Scenariu 0, actorii principali 0, niste glume la care iti vine sa iesi din sala.

dany6960 pe 01 August 2019 00:04
Film in top 3 pe 2019
Un film plin de actiune de la un cap la altul, umor, cascadorii, explozii si multa muzica faina mult mai buna decat la Neversea, Untold si Cerbul de Aur la un loc.
Felicitari celor care au distribuit-o in rolul lui Hattie Shaw pe Vanessa Kirby si mai ales celor de la costume care au ales acea fustita neagra cu trandafiri rosii.
Am savurat cu placere de fiecare data scenele cu Vanessa, luptele ei corp la corp si mai ales faptul ca nu si-a facut nici macar timp sa mearga la plaja sa se bronzeze.
Nici ca se putea o sora mai potrivita pentru Jason Statham, care dupa cum il stim are o gura sloboda si ii da replici amuzante tot filmul lui Dwayne Johnson.
Shaw: "Uite, ia hainele mele de acum un an, da' vezi ca o sa-ti fie cam largi la boase."
Hobbs: "Ia sa vad care-i locul meu. F1, F2, sa te F..."
Hobbs: "Ce mi-as scoate bocancu, ti l-as indesa in fund… citeşte

Patrickus11 pe 9 august 2019 15:58
nu vreau sa fiu rau, dar nu pot sa inteleg cum unii oameni considera amuzante tentativele alea de glume pe care le-ai mentionat acolo.
vasilache pe 02 August 2019 17:19
Normal că nu-i că F&F seria originală filmul face parte din același univers cum The Nun si Annabelle fac parte din universul The Conjuring
mihai24 pe 07 August 2019 06:58
Jeg de film
In afara de cateva glume bune ,filmul asta nu m-a surprins deloc. Foarte slab si nu a fost nimic interesant in el.F&F 6 a fost cel mai tare si plin de actiune.
Numele Shaw nici macar nu trebuia folosit in film pentru ca ii partine altui actor(stiti voi ala cu cartul ala de prinde +200 si rastoarna masini).
In fine, o risipa de bani pentru mamaliga asta de film cand puteam bn sa imi cumpar o shaorma de banii aia.
Nu merita vazut la cinema.
Acasa moca luat de pe filelist, mai merge

latomeru pe 03 August 2019 11:41
Slab de tot. Nu are nicio legatura cu F&F. Nu inteleg de unde nota mare Imdb. Ar fi avut succes in 1997...
Dialoguri de tot porcul si situatii fortate rau de tot.
Rock, hai... dar Statham nu stiu cum s-a pretat la asa ceva.
Aproape ca iti insulta inteligenta.

frank_fitzy pe 21 septembrie 2019 19:31
in 1997 se faceau filme de 100 de ori mai bune. nimeni nu s-ar fi uitat la el atunci. dar cum lumea merge din rau in mai rau, acum s-a ajuns la tampenii de genul hobs and shaw
goloom pe 18 Octombrie 2019 17:48
parere
Fast & Furious fara Vin Diesel si trupa lui nu e Fast & Furious. Rusine.
Cristtian pe 21 Septembrie 2019 14:00
Eu nu sunt genul care comentează si nici genul care se ia dupa comentarii. Deși inainte de a merge la film am citit comentariile voastre, nu le.am luat in considerare. Insa acum va spun eu, NU mergeti la acest film! O porcărie mai mare de film ca asta este poate doar ultimul Spider-man. Niste efecte de toate jena, fata pic de ideea filmului originală. Un mare SF de toata jena, cu replici si actori f fals. M am plictisit groaznic
Dhragosh pe 02 August 2019 13:32
Foarte mult SF!
Foarte mult SF si nici o legatura cu fast & furios de pe vremuri.
captivant, nu te plictisesti in cele 2 ore.
Merge de week-end

marius7x pe 31 Iulie 2019 20:59
Scenariul lasă de dorit, dar personajele și cameo-urile te cuceresc. Multe scene de acțiune reușite, si dialoguri amuzante.
Un spin-off ce nu dezamăgește, dar nici nu depășește vreun film din seria originală. La Furious 7 sau F8 au fost aplauze la final, aici departe de asta...

marius7x pe 1 august 2019 12:35
Ionut090 pe 03 August 2019 20:43
cand te uiti la fast and furious te uiti pentru distractie,un film foarte bun.
Leu4Lifexs pe 03 Mai 2020 01:25
Groaznic... Definitia goanei după bani! Efecte video aruncate acolo cu duiumul, ceva masini scumpe sparte, nici cel mai mic sens in scenariu.. Filmul perfect (!)
dumitrean_lucian pe 27 Noiembrie 2019 02:11
Băieți buni salvează lumea din nou...un clișeu de film stil american
user-5bf412653c9c0 pe 03 Octombrie 2019 19:04
Ca mai toate continuările la seriile celebre și aceasta e o porcărie menită să mai scoată niste bani.Nu recomand.
alexandru_fejer pe 27 Septembrie 2023 02:04
Îmi amintesc ca l-am văzut în 2019 3D la Cinema One în Brașov, Coresi. Fericit am intrat la film eu fiind fan seriilor furios și iute mai mult pana în partea a 6-ea. Am zis sa acord o șansă acestui film. Mi-am cumpărat si floricele, suc, plătit si ochelarii 3D ( mi-am făcut rezervare online pentru loc în sala cu doua zile înainte). Bani aruncați aiurea.

Am ajuns la un moment dat sa pufăi de plictisit. La jumătatea filmului stăteam pe telefon, youtube, Facebook, whatsapp. As fi plecat în timpul filmului, dar spre ghinionul meu ca mi-am rezervat loc la mijlocul sălii si fiind aglomerat, nu am vrut sa mai deranjez alți oameni doar pentru ca mie nu îmi plăcea. Am văzut recent ca l-a difuzat pro tv și mi-am amintit experienta.

user-643509915c3b2 pe 25 Septembrie 2023 19:28
E pur și simplu de căcat filmul...........nota 1
user-64f355eea748b pe 03 Septembrie 2023 12:34
Un film chiar ca o gluma proasta..........................nota 1
user-60f2feff7f352 pe 02 Octombrie 2022 14:03
Sunt făcute pe calculator fílmele noi. Reușit și antrenant acest episod. Mor cei fíguranți. De obicei americanii te manipulează în fílme a dori uciderea celor răi, de către peesonajele bune.

d.a.n.

raresbarbu.xyz pe 15 Noiembrie 2021 15:29
Comentariu publicat in articolul "Filmele lunii Octombrie 2021"

Spinoff al seriei Fast & Furious, Hobbs & Shaw îi are ca protagoniști pe Dwayne “The Rock” Johnson și Jason Statham care se joacă pe ei înșiși.
Aș zice că filmul e o pierdere de timp, dacă nu l-aș fi văzut în timpul unui zbor de trei ore; a fost perfect pentru situația dată.

Acțiunea e pe alocuri repetitivă, firul narativ e unul pe care l-am văzut în alte filme mult mai bine executate, iar spre final simțeam deja că știu deznodământul și eram nerăbdător să intre genericul.

Cea mai buna parte a filmului? Dinamica dintre protagoniști.
Chiar și după 20 de ani, Jason Statham e încă un tip energic și carismatic.

anonimflamingogreen pe 22 Mai 2021 18:34
Cam e cel mai slab film din seria Fast and Furious, din mai multe motive:
1. Nu sunt aceleași personaje (doar Hobbs și Shaw care NU făceau parte din familia originală).
2. Nu are absolut nici o legătură cu acțiunea din celelalte filme.
3. Fast and Furious 8 există deja, iar Fast and Furious 9 și 10 sunt programate să se lanseze. Deci acesta ce e?! Cum e băgat așa între 8 și 9?!
4. Tot vorbeau ăia la un moment dat de trecutul dintre Shaw și Brixton. Unde dracu a mai apărut Brixton până acuma?! Filmul ăsta chiar a fost trântit la nimereală în seria asta ?!!?!!!
- Dacă ar fi să îl iei ca un film separat, acțiunea e destul de ok. Dar ăsta face parte din seria Fast and Furious. Atunci fă-l naibii să aibă sens!

andystarx pe 11 Noiembrie 2020 17:18
Inca un esec din aceasta serie ! Au fost si cateva parti mai reusite din ce am apucat sa vad,dar clar este o mare pierdere de timp,cap coada,actiune din parti,pacat de distributie,vad ca sunt unii romani care apreciaza,bani aruncati pe geam ,doar efecte speciale si atat !
Mitza_MvP pe 26 Septembrie 2020 11:57
Ce dacă nu respecta rețeta clasica Fast and Furious, curse de mașini, femei frumoase și multa adrenalina?
E un film de acțiune foarte bun, cu multe efecte speciale,actori buni și cu Idris Elba in rol negativ..
Și pentru mine, partea aceasta reprezinta cel mai slab film din serie, dar asta nu înseamnă ca nu e de apreciat

user-5a6df7d63383e pe 24 Iulie 2020 22:55
Un film tras de păr! De unde avea Shaw o soră, care mai era si agent! O soluție cretină pentru a face legătura cuF&f 7 și personajul lui Statham. Dacă faceau un film fără legătură cu franciza, poate era mai o.k. . Cu indulgentă, 5.
claudiu-daniel-lugoj pe 31 Decembrie 2019 00:48
Din pacate nu mai este ce a fost acest film,actori noi,idei diferite de primele parti chiar nu mai are nici o legatura cu primele parti din pacate.Din pacate acest film a ajuns un film de actiune bun si cam atat.Cred ca ceea ce e prea mult strica si aceste continuari nu asi mai au rostul.
stricted pe 07 Octombrie 2019 09:22
Scenariul previzibil cu multe clisee. .
Luk__ pe 19 August 2019 00:19
Buna actiune + Faze comice
Bine inteles cand vine de Fast & Furious pentru mine personal ultimul F&F adevarat a fost Fast 5. Totul dupa 5 sunt SF + Razboi in adevaratul sens al cuvantului. Hobbs & Shaw , Eu personal nu l-as incadra in seria Fast & Furious. Filmul este foarte bun cand vine vorba de actiune, unele faze sunt cam exagerate, dar na ;) Filmul destul de ok, dar nu m-a dat pe spate.
Scorpiosv pe 8 septembrie 2019 18:56
Uitate inca o data ! 30+42 ..filmul e slab dar fii mai atent
xerses pe 17 August 2019 18:07
Chiar daca filmul are un scenariu acceptabil, se pare ca asteptările au fost mari. Mie mi- placut sa ii vad pe cei doi actori de acțiune cu stilurile de lupta in paralel.
carmen_angelus_romila pe 16 August 2019 12:55
Desi intra, cu precadere, in zona sf-ului, noul capitul al prodigioasei serii "Furios și iute" ramane constant, o realizare plina de actiune, neprevazut si andrenalina, iar mai proaspetii, dar redutabili interpreti, nu dezmint, veche garda, nici de aceasta data.
lavvw pe 08 August 2019 11:01
mi-a placut. este un film de actiune, fara legatura cu titlul. efecte exceptionale, actori faini. merita vazut
redred2 pe 08 August 2019 10:58
Foarte slab filmul, plictiseala.
Un film previzibil si foarte plictisitor. Scenele de actiune nu sunt deloc wow... imi venea sa ies din sala de cinema...
giuneit_serif pe 06 August 2019 20:35
Doar ce am urmarit acest film si pot sa spun ca ma lasat placut surprins,cei doi actori principali și-au jucat rolurile excelent,replicile acide dintre cei doi mau făcut sa rad cu o mare pofta si au alcătuit un stand up comedy chiar reușit,actrița Vanessa Kirby a făcut si ea un rol de excepție si a fost o prezență plăcută in film,in rest scenariul a fost doar de duzină si nimic special in rest acțiunea,bătăile si urmaririle de mașini și cascadorile au fost excelent realizate,ca o concluzie e un film foarte bun de văzut care sa te binedispuna dar nu excelent sau memorabil
Sorin87 pe 16 Februarie 2020 19:47
Am asteptat filmul Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw de multa vreme si nu a dezamagit
user-5e24dee99937d pe 20 Ianuarie 2020 01:08
Toți care comentează despre film nu știți absolut nimic. Filmu nu face parte din seria Fast and Furios.
Dacă face parte se numea Fast and Furios 9
aici este vorba de furiosul hobbs și fast shaw atâta tot are legătură cu doar atât Fast and Furious egal hobbs and shaw . Se numește cumva Fast and Furious 9 casa facă parte din seria cu mașini sau nu vad bine

Raluca87 pe 06 Septembrie 2019 18:03
Chiar a fost bun filmul, nu m-am plictisit niciun minut urmărindu-l. Mi-au plăcut Jason și Dwayne mai ales când se certau și Idris în rol negativ. După acel final ma aștept și la o continuare că tot nu au dezvăluit cine era șeful cel mare, cred că cineva din filmele anterioare F&F.
DarkCat pe 15 August 2019 19:32
Foarte dragut si amuzant,,The Rock si Jason sunt deliciosi cand se cearta,simpatice si glumele referitoare la Game of Thrones,toata sala a ras,deci doua ore de buna dispozitie..
cezarica98 pe 04 August 2019 13:31
Umor si adrenalină!
Filmul este bun, scenariul nu este memorabil, însă actiunea non-stop, umorul antrenant, lupte convingătoare si spectaculoase, expoziile, sunt de neuitat. Dusă cu forța la film, nu am prea vrut să-l văd, credeam că o să mă dezamagească, dar m-am înșelat, pentru mine a fost ca un kinder cu surprize. Cu David Leitch la cârmă, filmul este bine regizat, având atu-uri în cârcă, la care nu mă așteptam, umorul este de calitate, este cireașa de pe tort, nu dezamăgește, am râs cu gura până la urechi, iar spectatorii din sală s-au alăturat si ei cu un râs zgomotos. Replicile savuros de acide dintre Stratham si Johnson sunt bestiale, fiind completate de partea feminină ce îi apartine lui Vanessa Kirby, interpretând-o pe sora lui Shaw, având puterea si energia de a se alătura celor doi pentru a salva lumea. Un plus a avut si introducerea marelui neam de samoani a… citeşte
user-5c2c125a14425 pe 24 August 2019 08:14
Nota 10, e un film extraordinar și merită văzut nebunaticilor