Păreri El laberinto del fauno

(2006)

Labirintul lui Pan

Lucian* pe 19 Ianuarie 2007 16:19
Filmul este superb!
Poti vedea o fetita ce inca mai incearca sa ramana in lumea copilariei in ciuda nebuniei lumii adultilor din jurul ei in perioada imediata de dupa terminarea razboiului civil din Spania.
Istoria se impleteste frumos si te face sa vrei sa vezi mai mult din toate planurile actiunii din film, imaginatia copilului, relatia dintre mama si noul sot, sora ce-si ajuta fratele din rezistenta, etc.
Cine a hotarat ca titlul trebuie sa fie tradus aproximativ? In traducere libera ar fi Labirintul Faunului.

rassdaqh pe 06 Februarie 2007 04:35
Un film excelent, unul dintre cele mai bune din ultimul timp...
colinx pe 26 Februarie 2007 14:36
Acum acest film plin de imaginatie are in palmares si trei premii Oscar.poate ca a fost surpriza serii,dar eu ma bucur pentru acest film foarte mult.cred ca sunt cel mai mare sustinator al genului fantasy.am scris si eu ceva povestioare fantastice, dar palesc in comparatie cu universul ireal atat de tangibil din acest film.as vrea sa auzim mai mult despre el...
michael_mike pe 13 Martie 2007 01:54
scenariul prezinta viata k o serie de alegeri morale , un film f. bun
Mary Maraya pe 01 Aprilie 2007 21:09
Imi place la nebunie filmul. Lam vazut prima oara in cinematgraf. Mam cam speriat da e frumos oricum abia astpt sal vad shi la TV:D :D :D
Marius Tiu pe 09 Aprilie 2007 19:55
Nu sunt un fan al genului fantasy dar acest film este EXTRAORDINAR . Poti cugeta ore in sir la el si parca nu epuizezi toate aspectele . Cine nu are rabdare sa-l urmareasca atent de la un cap la celalalt pierde cel mai bun film al anului ! Aplauze scenaristului, regizorului si actorilor...
stoean george pe 06 Iunie 2007 21:31
bun filmul,dar te cam sperie.imaginatie folosita la maxim cu rezultate foarte bune.
Teo pe 05 Octombrie 2007 15:57
Dupa ce am vazut un trailer, prima mea impresie despre "El laberinto del fauno" a fost ca urma sa vad un fel de "Narnia". In general imi plac filmele fantasy - nu pentru mesaje, care au obiceiul de a fi banale; ci pentru ca sunt "entertaining"... Am fost socata sa vad CAT DE BUN este, de fapt, filmul asta!!! Nici nu incape comparatie cu mai-sus amintitul "Narnia"!

Trist, putin cam dur, dar, in final, de-a dreptul superb! Este absolut genial, prin cat de realist este - in ciuda elementelor de fantasy... Muzica este si ea perfecta atat pentru poveste cat si pentru atmosfera.

O pledoarie pentru inocenta. Un film care trebuie vazut (pana la capat).

Oana pe 04 Decembrie 2007 22:35
Daca cineva vrea sa constientizeze sau sa simta ce a insemnat poate pentru sute de copii fascismul,ar trebui sa vada acest film. Cuvintele sint inutile. Nu este o poveste, ci o experienta care merita traita
Dan pe 06 Decembrie 2007 12:22
Asta e un basm adevarat. Care spune, la fel ca un basm vechi, ca faptele bune nu duc la rasplati si la prajituri, ci adesea sa platesc cu viata. O poveste cu martiri si cu dileme, despre cat de greu e sa iei decizia dreapta, nu o traznaie cu maturi si vrajitori...
zarin petru pavel pe 22 Aprilie 2008 00:24
e genial as vrea sa-l vad ba ca e adevarat ce se intampla in realitate . eu unu nu m-as uita la prostia de narnia pun pariu ca iti mananca nervi de la misterul alb .dar pan's labirinth il ridic in slavi filmul. pt. ca are un mister a la lemony sniket, cred si are ceva a la courage the cowarly dog.
Cristi Weed pe 09 Iunie 2008 09:13
In primul rand as vrea sa laud spaniolii pt aceasta capodopera ... cred ca e singurul lucru bun pe care l-au facut vreodata !

In al doilea rand as vrea sa laud prestatia actorilor care este de-a dreptul fenomenala.

Si nu in ultimul rand as dori sa spun ca : Pan's labyrinth merita pe deplin cele 3 oscaruri ! Acest film reuseste sa uneasca lumea fantastica unde se traieste in fericire pana la adanci batraneti cu cea reala unde din cauza unui om tot poporul o poate lua pe cai gresite !

Vizionare placuta !

Medicate pe 21 iulie 2010 21:21
Dumnezeule ... elaborat mai esti ! :)) ai un mic bonus din partea mea !
emii pe 23 Ianuarie 2009 03:56
I-am dat o stea pentru ca ...nu intra in orizontul asteptarii mele.
Cum se coace un film in mintea unui regizor?
As dori sa demonstreze regizorul cum s-a ...conversat el cu ...lumea de azi.
Spania? Romania?
Interesanta punte .Povestea porcului de Ion Creanga este o cale pentru copila ...anonima.

claudiu-daniel-lugoj pe 05 Iunie 2009 11:50
claudiu-daniel lugoj
sincer nu mi-a placut deloc acest film nu merita vazut e o pierdere de timp.
marillion pe 8 iunie 2013 23:40
Eşti doar un patetic semianalfabet, care dacă tăcea, filosof rămânea.
claudiu-daniel-lugoj pe 25 aprilie 2016 17:22
Am rectificat mersi mult.
voly pe 29 Iulie 2009 00:35
pur si simplu magnific.............................
Andreeaea pe 08 August 2009 00:04
mie mi s-a parut un film ok. este normal ca parerile sa fie impartite. Nu toti pot aprecia genul asta de film.
thursday pe 23 August 2009 00:15
El laberinto del Fauno
Uite,contrar multor comm-uri,mie imi plac regizorii spanioli si intamplator asta mi se pare foarte bun.Si da ,filmul nu e genul care sa placa oricarei persoane care il vede;e putin goth,are urme de psihologie,nu o sa razi cu gura pana la urechi si nici nu o sa stii cum sa-l recomanzi prietenilor.Dar e unul dintre cele mai tari filme pe care le-am vazut din genul asta si nu pica tocmai cu vise frumoase daca il vezi la 2-3 noaptea...Pentru mine e fara dubii masterpiece.
Mbi pe 31 August 2009 17:32
ayy che ricco!
GE-NI-AL!
Guillermo del Toro continua sa ne invete sa traim in imaginatia lui bogata cu ecranizarea sa 'Pan`s labyrinth'.

lucian9a pe 09 Septembrie 2009 21:18
Prin acest film s-a demonstrat, ca nu numai americanii pot face filme de exceptie..
Felicitarii pentru echipa din Spania care i-au intrecut pe americani in ceea ce priveste meseria de make up artist.

ToRRRmenT- pe 12 Septembrie 2009 09:38
tormi
Foarte tare filmu asta ,avand in vedere ca Del Toro a regizat numai filme de nivel mediu [sa zic =D] filmu e exceptional.
ciobotaru pe 22 Noiembrie 2009 17:02
prin acest film regizorul Guillermo del Toro a dovedit cat de talentat este si ca merita sa stea alaturi cu cei mai buni regizori de la Hollywood
qwerty_user pe 06 Decembrie 2009 17:48
creaturi interesante, insa poveste slaba, fetita ..putin retard..in fine, un film slabut..
into_the_labyrinth pe 06 Decembrie 2009 19:47
speechless
Spre rusinea mea, nu cunosteam nimic din opera lui Guillermo del Toro cand am vazut filmul El Laberinto del Fauno. Acum pot sa spun ca mai vechiul El Espinazo del Diablo nu a facut decat sa prefigureze capodopera. Este cea mai emotionanta poveste pe care am vazut-o vreodata, cu un mesaj unic: nu pozitia noastra sociala sau de alta natura de pe Pamant conteaza, ci interiorul sufletului si alegerile pe care le facem. Ca realizare cinematografica, totul este la superlativ!!!! Atat in lumea fantastica, cat si in cea reala
a_anywhere pe 21 septembrie 2013 23:55
"(...) chiar dacã D-zeu ne trimite un mesaj este de datoria noastrã sã-l descifrãm. Pentru cã atunci când ne incrucisãm bratele pãmântul înghite numai un vesmânt gol. Departe este sufletul acum, în gloria eternã Pentru cã în durere regãsim sensul vietii si starea de gratie pe care o pierdem atunci când de nastem. Pentru cã D-zeu, în întelepciunea-I infinitã, ne pune rezolvarea în fatã. si pentru cã în absenta Lui fizicã locul pe care îl ocupã în sufletele noastre se reafirmã. (...)"
Theodor2011 pe 23 aprilie 2016 00:23
a_anywhere, carnea si oasele sunt doar hainele sufletului.
doulfe pe 02 Ianuarie 2010 06:31
filmul are ceva lipsuri, ar merita un 9/10 (obligatoriu de vazut), la o critica mai dura poate un 8/10 (foarte bun). dar nu pot sa nu-i ofer 10/10 (capodopera) pentru idee, pentru basm (in definitiv, si basmele noastre sunt la fel de violente, dar nu constientizam citindu-le), pentru efecte, pentru imaginatie! am ramas cu gura cascata!
sotha17 pe 26 Martie 2010 15:41
Ce imaginație! De la prima scena pana la final, povestea se prezintă asa de bine structurata, asa de armonios, surprinzător, incat sunt sigur ca putini au clipit la acest film. Jocul actorilor e fantastic, imaginea de asemenea, dar ce rămâne in minte tuturor (trademark Guillermo del Torro) este fantasticul creaturilor, al decorurilor, care pur si simplu sunt greu de egalat...Astept cu nerabdare si The hobbit
viktor27oct pe 30 noiembrie 2010 20:56
altii au adormit...
mitza4 pe 23 ianuarie 2011 03:11
viktor,tu logic adormi.la ce comenturi am mai vazut de la tine de departe iti poti da seama ca ai o minte cam ingusta ;)
andreea_andreea pe 02 Aprilie 2010 15:00
basm fantastic, merita vazut, frumos, bravo :):):):)
mvpsebi pe 09 Aprilie 2010 03:11
UNIC
Un film fantastic si la propriu si la figurat. Recent am vazut Alice in Wonderland, pot spune insa ca e un film banal in comparatie cu acesta. Impresionanta este transpunerea, imbinarea problemelor sociale, reale ale acelei perioade cu povestea fantastica a Ofiliei. Eu unul nu am mai vazut un asemenea gen de film, un basm cu mari influente dramatice, in care se pune si mare accent pe reliefarea naturii umane.
Radu1711 pe 06 Mai 2010 23:36
radu1711
foarte bun filmul, efecte speciale foarte reusite, multe scene sangeroase, mi-a placut
theothe pe 07 Mai 2010 09:49
dap...
ei da...idei noi,filme noi ca tema...
bun de vizionat intr-o noapte cu luna...he,he...

ofelik_cat pe 14 Iunie 2010 21:13
basm
el labirinto del fauno ,este un film fantastic foarte bine regizat de guillermo del toro. intamplarea se petrece in perioada fascismului. in film vom vedea situatii bizare drama si multe probleme sociale foarte bune efectele ...merita vazut
titihenry pe 30 Iunie 2010 00:07
Filmul este cu adevarat o capodopera si e chiar inbucurator ca mai fac si alti filme bune nu numai americanii.
Ammelie pe 02 August 2010 16:49
Pan's Labyrinth
Un film fantastic - si nu numai in sensul propriu al cuvantului. O impletire a unei lumi reale dure cu o lume fantastica plina de magie care doar subliniaza diferentele dintre acetea. Diferente tipate uneori cu toata puterea: 'Magie nu exista, nici pentru tine, nici pentru mine!' Si multe alte cuvinte puternice ce ti se strecoara in oase si iti raman acolo reci; 'Nici macar nu va sti numele tau.' De vazut, neaparat. 8/10
annonim1 pe 13 August 2010 14:28
eu
nu sunt un mare fan al filmelor nonamericane, dar acesta este un film exceptional al unui regizor de nota 10.
Keira86 pe 26 August 2010 12:17
Frumos!
Acest film este un basm si cu aceasta idee trebuie sa porniti atunci cand vedeti filmul, pentru a-i intelege si aprecia finalul.
Asa cum Harap Alb este un basm, asa si El laberinto del fauno. Un basm ecranizat superb!

caluser pe 29 August 2010 21:32
Capodoperă
Unul dintre cele mai bune filme ce le-am vazut vreodata!Nu-l ratati!
Moody pe 26 Noiembrie 2010 14:24
Am reusit sa vad in sfarsit El laberinto del fauno, un film pe care doream de mult sa il vad si va spun sincer ca a meritat in totalitate. Un film plin de fantezie care imbina lumea fantastica a Ofeliei cu lumea reala reprezentata de Spania fascista.
Cele 3 premii Oscar si cele 3 nominalizari sunt perfect meritate, mai ales ca este un film intr-o alta limba decat engleza.

viktor27oct pe 30 Noiembrie 2010 21:36
Construit pe doua planuri unul real, celalalt fantastic...si impletite prin situatia "printesei" adusa in realitatea trista pe care o trebuie sa o indure...filmul m-a impresionat prin impletirea aproape perfecta a celor doua planuri...e ca si cum am vazut doua filme (care separat poate nu m-ar impresiona) intr-unul singur... Frumos cantecul...si nu stiu cum este sa fii impuscat, dar cred ca te-ar durea si ai incepe sa strigi mai ales daca reusesti sa ma stai cateva secunde in picioare...8
alex_il_fenomeno pe 10 Decembrie 2010 10:22
un film incredibil , cu o poveste impresionanta care induioseaza orice persoana ce il vizioneaza ! un film foarte realist , poate cel mai bun film al lui Guillermo del Toro ! isi merita justificat toate premiile ! 10+
andu7zu pe 11 Decembrie 2010 00:09
foarte tare filmul un scenariu deosebit si o idee pur si simplu brilianta
am numai cuvinte de lauda pt acest film

dyenootza17 pe 11 Decembrie 2010 14:16
Exceptional film!
Deci acest film e unul foarte reusit....actorii joaca foarte bine,imaginea este foarte buna si m-a tinut in suspans pana la sfarsit...chiar eram curioasa cum se va termina si finalul chiar m-a surprins,dar asta nu inseamna k nu mi-a placut la fel de mult...deci merita vazut oricand si mai merita si nota 10:X:X:X:X:X:X
fanfirth pe 15 Decembrie 2010 13:33
Mi-a placut si m-a impresionat. E bine spus ca e un basm pentru oameni mari.
Pe fundalul unei povesti triste si violente spiritul visator al unui copil ne invata cum sa trecem peste incercari...

ArjenRobben pe 21 Decembrie 2010 22:20
Un film reusit care ne prezinta viata dura din timpul sangerosului conducator Franco.Del Toro reuseste sa imbine perfect elementele fantasticului cu cele din viata reala.
Okty pe 02 Februarie 2011 13:46
Foarte bun filmul, chiar daca e in spaniola (multi cand aud de filme in spaniola se gandesc la telenovele :)) ), e excelent !
Mie mi-a placut foarte foarte mult :)

ionutzoo7 pe 4 iunie 2012 17:20
Spaniolii au foarte multe filme bune....chiar mai bune decat asta
legolas05 pe 04 Martie 2011 16:11
un fim foarte bun,actorii au jucat bine,se da la tv asa ca o sa mai ma uit o data
DragonMaster pe 28 Martie 2011 14:23
O capodopera
Este cel mai bun film spaniol vazut de mine.Nu pot explica in cuvinte cat de magnific este peisajul si povestea acestui basm.Merita vizionat din plin.Nota mea este 10.
xerses pe 10 Iunie 2011 23:38
Un film foarte interesant ca realizare cinematografica.Mi-a placut.
zgubi pe 21 Iunie 2011 01:01
la vremea cand aparuse prin cinematografe si mai tarziu pe HBO nu l-am luat in vizor ; ce-i drept nu prea m-a atras numele si din cauza asta nici n-am stat sa ma interesez de povestea in sine.
acum dupa ce l-am vazut pot spune ca e una dintre cele mai reusite combinatii dintre domeniul fantastic si evenimentele istorice marcante din Spania lui Franco.este fara doar si poate cea mai buna creatie a lui Guillermo del Toro.

panicabogdan pe 03 Iulie 2011 17:23
Filmul este bun! o adevarata poveste fantastica chiar nu ma asteptam de la spanioli FELICITARI !
paul2000 pe 07 Iulie 2011 17:50
Un film fantastic de exceptie si plin de originalitate! Imbinand genurile cu o indemanare egalata nu de multi regizori, Guillermo del Toro creaza o lume cu doua fete - una idilica, de basm si una cruda, in plin razboi! Actorii joaca bine, efectele sunt extrem de realiste si bine realizate, iar scenariul si regia sunt foarte bune! Filmele europene continua sa fie de o calitate superioara si greu de ajuns de altii! Un Must Seen! Recomand!
catasmile17 pe 09 Iulie 2011 21:55
un film foarte bun, trebuie sa apreciez spaniolii pentru acest film !!!!!