Păreri Einstein and Eddington

(2008)

Einstein și Eddington

2_dora pe 04 Ianuarie 2011 21:50
Excelent
Pasiune, creativitate, principialitate, abnegatie.... ingerdiente pentru mari personalitati care se ridica deasupra presiunilor societatii si istoriei.
Filmul ar putea fi un excelent mijloc educativ in scolile noastre rigide.

Claudiu9 pe 28 ianuarie 2011 19:50
Educativ? afemeiatul ala model pentru noi?
corigeb pe 09 Ianuarie 2011 23:40
Se pare ca in cinematografia contemporana este aproape imposibil de realizat un film fara ca el sa fie incarcat de superficialitate si sa devina astfel unul cat se poate de comercial.Probabil ca regizorul s-a gandit ca daca s-ar fi axat doar pe partea stiintifica filmul s-ar fi limitat la un public mult prea restrans asa ca a considerat ca e mai indicat sa apeleze la scene tampite, cu un sentimentalism prostesc si iubiri ce nu-si aveau nici un rost.Un film care se abate mult prea mult de la ideea principala.
Nota 6 doar pt putinele , scenele interesante in care se vorbeste despre gravitatie si teoria relativitii

Claudiu9 pe 28 ianuarie 2011 19:49
Scenele alea tampite reprezentau viata lui, era un afemeiat, care s-a casatorit cu o verisoara. Scene stiintifice nu prea mai aveau ce sa puna, ca doar la teoria relativitatii se spune ca ar fi avut rezultate, dar si acolo este acuzat de plagiat.
dana_veltan pe 26 noiembrie 2014 23:19
Filmul este impecabil realizat! Caracterele sunt perfect conturate. Orice destin uman are o multitudine de fatete, niciuna neglijabila. Pasiunea, obsesia, nebunia cercetarii stiintifice au dat filmului o tensiune care te tine cu sufletul la gura pana la ultima scena. Satisfactia spectatorului e data de implinirea chemarii stiintifice. Toate celelalte detalii adancesc drama si singuratatea omului de geniu. Mai vrem asa filme!!!
MNarcis pe 09 Decembrie 2011 09:51
Ca sa fim cat mai multi pt ca (unde-s multi puterea creste) tot pe HBO l-am vazut si eu. Oricum corigeb are perfecta dreptate (ai scris un comentariu foarte bun si adevarat, ti-as fi dat 100 de voturi daca se putea) prea putine scenele care contau cu adevarat si care ma interesau cu adevarat despre stiinta, omul ramane in istorie pt ceea ce descopera sau realizeaza nu ca s-a culcat cu verisoara, matusa sau ca a avut 10 amante, pur si simplu patetic si din pacate pune mai mult accent pe relatia amoroasa decat pe fizica......pacat!
someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 16:47
Fosrte interesant, subiect captivant....L-am vazut de curand ( tot pe HBO =)) ) si chiar m-am bucurat ca l-am vazut :D
ralu94raluca pe 12 Iulie 2010 19:42
l-am vazut alaltaseara si mi-a placut foarte mult... un film foarte bun si cu actori cunoscuti :)
cissy_ pe 11 Iulie 2010 22:44
l-am vazut aseara p hbo:X iimpresionat filmul...n-am cuvinte:x
AeroX pe 12 iulie 2010 15:07
si eu la fel:) tot pe hbo.
Kable pe 25 iulie 2010 22:22
Unde altundeva daca nu pe HBO .
Kable pe 11 Iulie 2010 12:33
Acest film este o capodopera ce nu are doar istorie si drama , ci mai are si mister (legat de teoria relativitatii) .
SeverSpa pe 16 Iunie 2019 22:18
Cam mult diletantism
Pentru ecran erau intr-adevar necesare diverse scene romantate si mai ales contextul politic international, care a avut un rol hotarator. Mai ales ca articolul lui Eddington din 1919 a fost tehnic trucat. Dar macar bruma de spoiala stiintifica ar fi putut fi redata mai corect. Se insista pe aspecte prea putin relevante, se fac analogii si metafore din care rezulta clar ca scenaristul si regizorul nu au inteles mare lucru si astfel promoveaza o subtila deruta in viziunea publicului. Poate ca Einstein a fost excesiv de optimist cand a spus: "Daca voi uita vreodata teoria relativitatii se vor gasi destui care sa mi-o explice". Filmul imi da motive sa ma indoiesc de ultima parte a acestei fraze.
lili22 pe 04 Iunie 2015 11:59
asa si asa
Filmul incearca sa surprinda un moment important din viata a doua personalitati.Corect realizat, dar nimic iesit din comun.Un film ar trebui sa fie o creatie artistica, dar ceea ce am vazut e departe de asa ceva.
a_anywhere pe 26 Ianuarie 2014 16:10
"(...) Trebuie sa facem tot ceea ce suntem capabili.
Este responsabilitatea noastra sacra umana. (...)"

Ghemot pe 19 Februarie 2015 22:16
Superb!
Un film foarte bun! Cred că trebuie să-l vadă fiecare cinefil, mai ales pasionații de filme biografice!
chuky_doll21 pe 19 Februarie 2012 11:43
l-am urmarit cu sufletul la gura,m-a captivat,un film creativ
miky0 pe 29 Octombrie 2010 22:02
lllll
cum il downloadez ca sa mor io de nam draci ca de cand il caut si nu ma lasa sa il iau
talexi pe 25 noiembrie 2010 17:21
Tu nu ai niciun motiv pentru care sa te uiti la un film despre Einstein. =))