Păreri Edward Scissorhands

(1990)

Edward Mâini-de-foarfece

zgubi pe 10 Ianuarie 2011 19:48
una dintre capodoperele lui Tim Burton pe care as revedea-o la nesfarsit.ar fi ideal daca in fiecare an de Craciun ar difuza acest film in loc de Home Alone:D
iedutul pe 6 octombrie 2011 18:54
+the nightmare before the christmas;)
StevieGG08 pe 16 Noiembrie 2009 14:51
Superb
Este singurul film la care am ras cu lacrmi si am plans in hohote....extraordinar...Tim Burton este genial iar Jonhnny Depp ce sa mai zic.....muzica este si ea nemaipomenita....mi-a uns sufletul
demmonika pe 19 Iulie 2009 00:52
foarte bun filmul,foarte trist finalul dupa parerea mea...el vesnic tanar ea..mai putin..daca oricum merita vazut
raulcatalin pe 8 ianuarie 2013 19:02
foarte frumos filmu
Victorrr pe 1 februarie 2014 20:29
De ce trebuia sa-mi spui cum se termina filmul?
Sergiu.Lobont pe 18 Iunie 2010 15:58
Un film care la inceput mi se parea o poveste de copii... dar odata cu trcerea timpului devenea to mai interesant. Una din cele mai frumoase povesti jucate de probabil cel mai bun actor la momentul actual. Recomand. Felicitari lui Tim Burton.
loveislife pe 07 August 2009 10:38
A fost un film exceptional.Despre actor ce sa mai spun.El face filmele mai bune:XMerita vazut.NEAPARAT!
cezarika21 pe 31 Decembrie 2012 19:22
Tragismul creaţiei neterminate
Creaţia unui inventator care a murit înainte să-i finalizeze mâinile, lăsându-l cu foarfece în loc de palme, tânărul Edward trăieşte retras într-un conac aflat pe un deal. El este adus printre oameni de o inimoasă vânzătoare de cosmetice Avon, dar o parte din orăşeni nu-l doresc printre ei.

"Edward Mâini-de-foarfece" este un film bun, dar nu excepţional. Intriga mi s-a părut puţin cam simplistă, iar deznodământul aşisderea. Este un film frumos, dar nu şi unul excepţional. Poate par eu cam cinic, dar nu m-a prea impresionat, iar personajul nu mi s-a părut a fi tragic decât din punct de vedere al privirii de câine bătut. Johnny Depp putea să mai lucreze la rol, dar interpretarea Winonei Ryder mi s-a părut chiar mai bună decât a actorului principal. Filmul merită văzut o dată (de curiozitate) şi cam atât.

bizonul pe 28 august 2018 06:59
De fapt filmul este idiot ca si seria cu Piratii din Caraibe. Nimic verosimil, nimic omenesc totul o aiureala fara sens si vad eu aici f. multi ce indragesc astfel de tampenii ce nu se petrec in lumea reala. Filmul nu merita vazut, probabil doar secvente ptr. a te lamuri. Probabil pana in anii trecuti cand era un mare gol de film pe la noi, sa fi fost cumvaaa ...agreat de pustime. Astazi este imposibil.
TICristina pe 10 Februarie 2011 15:37
Edward Scissorhands.. vechi, dar de 10...
Cand am vazut pentru prima oara filmul... mi-a placut foarte mult .. Chiar si aqm dk l-as revedea mar incanta la fel de mult k si inainte.. nush ce parere aveti voi, si nici nu ma intereseaza dar mie una mia placut foarte mult... am vz k unora nu le plac parerile noastre, dar daragilor (fac aluzie doar la cei care comenteaza si insulta) fiecare om are gandurile si parerile diferite... Bun aici era vb de film... ;)) hm... cam ce as mai putea spune... 10
FreakDoll pe 09 Iulie 2009 03:36
Extraordinar film. L-as revedea oricand, chiar daca ma intristeaza finalul. Depp e mai mult decat genial.
Mikala pe 15 septembrie 2009 00:01
Cum sa scrii " Deep " cand in casting scrie Depp toata ziua
FreakDoll pe 31 august 2010 01:48
Îi spun așa, la mișto, când vorbesc cu prietenii mei despre el . Nu trebuia să procedez și aici la fel că poate iei foc și nu te mai stingem apoi .
Edward Scissorhands – Un clasic care nu trebuie ratat!
CoolRank: 9/10
- atmosfera & entertainment: 10/10
- regie: 9/10
- actori: 10/10
- scenariu: 9/10
- montaj: 8/10
Nota IMDb: 8/10
Mi-aduc aminte ca Edward, omul cu maini foarfece, mi-a infrumusetat si dominat ca imagine copilaria. In prezent, am vazut acest film de peste 20 de ori si parca l-as mai vedea. Rolul interpretat de maestrul Johnny Depp e pur si simplu remarcabil si memorabil, dar nu e doar meritul lui pentru acest film senzational. Tim Burton, marele Burton a gandit in asa fel rolul lui Depp incat sa i se potriveasca  manusa (asa cum face ... citeşte

GreenIceTea pe 14 Iulie 2009 22:38
Foarte bun film !!!si actorii sunt extraordinari!!
Rose pe 02 Martie 2010 14:15
Re:
Un film deosebit, ca o bijuterie delicata pe care o privesti fascinat, cu emotie...
RoxyD pe 08 Martie 2011 21:07
Foarte frumos filmul... .
lara03 pe 22 Decembrie 2009 21:46
l-am vazut prima oara pe la 7-8 ani si mi-a placut..e un film ok .merita
quazzika pe 27 aprilie 2010 01:23
si eu la fel,pe la tv.
sabina_sava pe 4 august 2014 09:37
La 7-8 ani erai inca la gradinita? Nu-i a buna...
matew10 pe 14 Februarie 2011 11:16
Poate unul dintre cele mai bune filme in regia lui Tim Burton. Mai autentic: creaza o linie foarte subtire de demarcatie intre real si fantastic: un Johnny Deep intr-un rol realist, pe de alta parte ambientul si scenariul ce pot induce o atmosfera fantastica spre finalul filmului. Scena sculpturii ingerul mi s-a parut extraordinara ca si fundalul sonor. Datorita acestora filmul e de zece. In rest e un film pentru copii( Pinocchio sau Snow White). Se mai putea lucra la intriga. Nu ar fi stricat si o complicare a introducerii si finalului.
gia04 pe 20 decembrie 2011 21:07
Sunt si alte lucruri mai interesante. Nu se poate compara cu Pinocchio.Pe bune acum.
junkyard pe 20 Octombrie 2006 10:12
un film de colectie
valeria-si-mai-cum pe 22 Aprilie 2011 14:39
Merita
Ramane unul dintre filmele mele preferate si unul dintre cele mai bune filme ale lui T.B. Poate chiar cel mai bun... Regizorul nu a mai reusit sa faca filme la fel de personale, din pacate.
mihaelatb pe 06 Noiembrie 2010 00:02
Cred ca de departe cel mai bun film a lui Depp.Un film straniu care intr-adevar are capacitatea sa te bantuie!
cetateanu pe 31 August 2010 20:17
Film care il are in rol principal pe starul Johnny Depp care se afla la ianceput de cariera.Partenera sa este Winona Ryder si ea va face o cariera frumoasa.Un film emotional cu cei doi actori care se preteaza foarte bine la asemenea gen de filme sentimentale.In loc sa continue, dupa imensul succes al lui Batman (1989), cu vreun alt film care sa isi cucereasca spectatorii gratie efectelor speciale, regizorul Tim Burton a facut, cu multa dexteritate, un film cat se poate de deosebit de stilul standard al filmelor hollywoodiene .

“Edward Maini-de-foarfeca”, o poveste vizibil excentrica — deocamdata filmul cel mai imaginativ si mai emotionant at carierei lui Burton. Edward (Johnny Depp) nu este un om, ci o creatie a inventatorului (o aparitie mult prea scurta a minunatului Vincent Price in ultimul sau rol). Edward arata destul de omeneste, doar ca mainile sale sunt niste… citeşte

deea9595 pe 04 Octombrie 2010 21:43
ma asteptam la mai mult de la film...dar m-a dezamagit:(
singurul lucru bun din acest film a fost johnny depp

deea9595 pe 23 martie 2011 19:54
si care este problema ta daca nu mi-a placut filmul?fiecare are gusturile lui,iar tu nu ai dreptul sa ma jignesti!
gia04 pe 20 decembrie 2011 21:05
Nu te-a jicnit nimeni. Filmul este impresionant dar nu tuturor le place deoarece nu toti il inteleg in totalitate. Fiecare cu nivelul lui!
AdriAdrianna98 pe 13 Ianuarie 2014 16:20
Obligatoriul de vazut!
Un film foarte sensibil cu-n mesaj profund despre cum poate devenii un om care-si petrece intreaga viata soliar. Am plans ceva la filmul asta pentru ca pur si simplu Depp si-a jucat rolul prea bine, i se citea durerea de a nu fi acceptat in ochi ceea ce pur si simplu nu te putea lasa rece. Un film excelent, 10 pentru rolul lui Depp.
MYCHAEL pe 11 Martie 2013 23:15
Nu ma asteptam la atat
Ce film , ce film ! Genial ! Johnny Depp este genial atat de ... diferit ... de talentat . Un rol de exceptie . Consider ca merita macar o nominalizare la Oscar pentru rolul sau atat de complet si complex ! Restul cuvintelor sunt de prisos ...
Iulidesprefilme pe 07 Martie 2013 20:20
Povestea lui Edward este o parabolă despre iubire şi intoleranţă...
Rose pe 11 ianuarie 2019 09:55
Foarte concisă și pertinentă descrierea filmului. În schimb, cei care nu au înțeles parabola preferă să catalogheze filmul drept „idiot”...Este un film deosebit și emoționant, pe care nu mulți îl pot înțelege.
alex_il_fenomeno pe 02 Mai 2012 17:27
un film genial , printre primele in care se vedea compatibilitatea cuplului Tim Burton - Johnny Depp , o adevarata reusita care merita sa fie intrata in istorie . desi este spusa sub forma unui basm , povestea este atat de buna incat nu are cum sa nu te cucereasca din primele momente , prezentand un protagonist atat de naiv si de credul , incat in dese randuri crezi ca ai de-a face cu un copil ... asta pana asa-zisul copil descopera lumea cu toate problemele ei , iar viata acestuia se schimba radical ! iar finalul , unul care te lasa cu gura cascata prin dramatismul abordat ! de urmarit cu cea mai mare incredere , deoarece merita !
badandra pe 09 Septembrie 2011 14:36
Mi-a placut la nebunie acest film, si m-as uita oricand la el. Mi-a placut enorm de mult cum a jucat Johnny. S-a vazut inca o latura a actorului, si a dat dovada ca poate juca orice rol. Recunosc ca am si plans la acest film, pentru ca am vazut in acest film, intr-un fel, lumea de azi, care nu ii ajuta pe cei diferiti de ei. Edward era special din toate punctele de vedere, si stand in castel o buna parte din viata, cand a iesit "in lume", mai toti vroiau sa profite de el, cu exceptia lui Peg care a vrut sa-l ajute. Totodata l-am vazut ca pe un copil care va trebui sa infrunte viata. Multi il vad ca pe un ciudat si nu vad partea speciala din el, ca desi are foarfece in loc de maini, poate face mult mai multe decat un om. Ma bucur enorm de mult ca l-am vazut. Ii dau nota 10+ desi merita mult mai mult. Chiar merita vazut!
dubleH pe 13 Mai 2011 18:31
Exceptional
Deci ... sa vezi cum poate lumea sa fie de rea si sa judece fara sa cunoasca adevaru e BESTIAL
iedutul pe 17 Octombrie 2010 22:42
Foarte inteligent,prima intrare in boxoffice de catre duetul perfect,geniul si imaginatia lui tim burton si farmecul lui johnny depp
someone_who_dares pe 04 Octombrie 2010 21:49
Raman la parerea mea : Johnny Depp este un geniu si merita premiat cu un Oscar !! Edward Scissorhands este un film exceptional pentru vremea lui, dar pe mine m-a impresionat si acum!! Chiar merita vazut si il recomand cu placere!! :D:):X
iedutul pe 17 octombrie 2010 22:48
Nu inteleg,de ce e geniu,pentru cultura ta GENIALA, un geniu se dovedeste a fiu ceva legat de inteligentza,ceia ce tu ai putina, nu putem zice ca depp e geniu,putem zice ca regizorul e geniu,maine poimaine zici ca einstein e un actor chipes iar bruce lee e un savant.:):)
someone_who_dares pe 18 octombrie 2010 20:32
CARE E PROBLEMA TA? Am dreptul sa imi spun parerea la fel de bine ca si tine dar eu nu insult... Cel putin pana nu sunt insultata... Spun despre Johnny Depp ca este un geniu pentru ca aduce o anumita savoare personajelor lui, sunt intotdeauna originale si extraordinar de bine interpretate : Este un geniu al actoriei (la asta m-am referit) ! Imi pare rau de presupusa ta "inteligenta" care este sublima dar lipseste cu desavarsire :| ... Si nu inteleg de ce trebuie tu sa te legi de comentariile mele, sunt parerile mele, il admir foarte mult pe acest actor, dar in niciun caz nu am sa ajung sa fac ceea ce ai spus tu (partea cu Einstein si Bruce Lee- care pentru cultura ta generla, "geniule", sunt nume, deci trebuie scrise cu litere mari) :) !!!
HelenaJohn pe 22 Iunie 2010 18:32
Edward Scissorhands
Am vrut sa vad filmul asta din doua motive: pentru ca joaca Johnny Depp (actorul meu preferat) si pentru ca il regizeaza Tim Burton (regizorul meu preferat). Dar mi-a placut foarte, foarte mult. Am plans la final, foarte trist :(. Il admir pe Depp pentru munca depusa si pentru talentul lui, este perfect pentru rolul asta (de fapt, cred ca a fost perfect in toate rolurile pe care le-a avut). Edward este un personaj excelent, Tim Burton este un adevarat geniu. Filmul este foarte bun din toate punctele de vedere: poveste, suspans, morala...Il revad de fiecare data cu mare placere si vi-l recomand tuturor cu caldura.
theodor09 pe 21 Iunie 2010 11:23
Un film care i-a placut mamei si mi-a spus "Uitate la filmul asta sa vezi ca o sa-ti placa" si chiar mi-a placut E un film bazat pe o poveste atractiva, care nu a fost copiata.
Psychoprincess pe 18 Aprilie 2010 13:36
Genial film....adica mi-a ramas in cap toate secventele ...si atunci cand l-am vazut penrtu prima oara ....(cred ca aveam 6 ani).....mi sa parut de adreptul...emotionanat....adica nu trebuia sa sti sa citesti doar ca sa vezi cat de emotionanat a fost....Adica Tim accentueaza clar ecea perioada a americii cand singurul lucru importanr era barfitul ....si iesitul in evidenta...si cred ca Edward a aparut acolo cu scopul de a schimba monotonia aceleor vremuri....prin simplitatea vorbelor ....Totusi ca sa il intelegi pe Burton iti trebuie multa imaginatie....
Lukandee pe 19 Martie 2010 18:32
E cu siguranta unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut. In primul rand, deoarece contine ingredientul magic - Johnny Depp ( cinematografia ar fi fost cu totul diferita fara el). Face un personaj de milioane. Nu stiu ce m-a impresionat mai mult, faptul ca Edward e atat de inocent, sau faptul ca nu isi da seama de acest lucru. Sunt niste scene in film incarcate de semnificatie si dupa parerea mea cea mai semnificativa e cea in care Edward taie un smoc de par de pe un caine, astfel incat sa-i largeasca orizontul.
Pe de alta parte, Tim Burton schiteaza excelent societatea americana, care din orice rahat fac mare lucru. Si aici am o scena preferata, cea cu sotul lui Peg care da lectii de etica.Si-apoi toate casele alea roz si verzi asa de stridente si cartierul ala plin de tipe ingrozitoare... Arata ca americanii nu gandesc larg, ci doar par ca o fac.Pe bune. Fara… citeşte

paul2000 pe 14 Februarie 2010 18:56
O capodopera marca Tim Burton! Povestea, stilul de filmare si prestatia lui Johnny Depp sunt geniale! Coloana sonora foarte reusita! Un film foarte bun! Un Must Seen! Recomand!
gabonne1 pe 08 Iunie 2007 22:08
Excelent film. Johnny Depp, actorul fetis al regizorului Tim Burton, face inca o data dovada talentului sau extraordinar. Pe langa acesti doi celebri nonconformisti, o adaugam pe Wynona Ryder, la inceputurile vremurilor sale de glorie demult apuse, mai adaugam niste decoruri cat se poate de fanteziste, si asta in ciuda faptului ca actiunea se desfasoara intr-un orasel tipic american, nu uitam nici de muzica lui Danny Elfman, alt nonconformist, si nici de povestea cat se poate de umana si moralizatoare, rezultand, dupa cum ziceam, un film de colectie, care merita vazut.
Denis pe 08 Martie 2005 21:54
Un film clasic si interesant.Este filmul care lea adus succes lui Johnny Depp si Winona Ryder.Este povestea unui experiment nereusit care este gasit din intamplare de cineva.Filmul bine regizat de Tim Burton.Merita vazut.
berti1092 pe 16 Februarie 2017 12:51
Un film atat de profund incat cuvintele nu pot descrie seriile de sentimente ce te trec urmarindu-l.
Rautatea oamenilor si nimicnicia lor este perfect scoasa in evidenta prin antiteza cu bunatea naiva pe care acestia o exploateaza, apoi o acuza, ca in cele din urma sa o ingradeasca.
Acest film doare!

lili22 pe 22 August 2015 21:18
o fantezie interesanta
Am ras de gospodinele americane isterice care stateau cu cateii la coada, ca era promotie.
cosmin_kedii pe 26 Martie 2013 17:41
filmul este o poveste frumoasă și plină de poezie, magie si emotie, impecabila organizata
VampiresOnly pe 31 Decembrie 2012 18:18
Superb!
Incredibil, nu am ce zice! Johnny este intradevar un actor desavarsit ceiubeste rolurile speciale care il fac sa isi arate adevaratul talent actoricesc!
Christian.Van.Darko pe 09 Aprilie 2012 11:55
Superb filmul...surprinde realul
Filmul prezinta fascinatia omului pentru orice e nou,ce e ciudat,dorinta femeilor de a trai o iubire imposibila,atractia pentru neobisnuit!Contrasul este fantastic,culorile se impun ,viata intr-o comunitate mica e conturata la maxim.Incepe totul cu fascinatie si scepticism,apoi acceptare si uz si,intr-un final,negare si izgonire.
marius93 pe 12 Martie 2012 10:51
Absolut superb. O capodopera de la inceput pana la sfarsit. Cel mai bun film al lui Johnny Depp in opinia mea.
alex.andra pe 22 Ianuarie 2012 14:47
Este genul acela de film pe care l-as vedea de mai multe ori fara sa ma plictisesc .
dayenutza pe 27 Noiembrie 2011 14:23
Unul dintre filmele mele preferate desi este vechi.....o iubire imposibila dar impresionanta....10!!!
MNarcis pe 30 Octombrie 2011 23:35
Obligatoriu de vazut acest film, m-a impresionat f mult, superb!
fairy pe 22 Septembrie 2011 23:14
foarte bun
Foarte frumos...o adevarata capodopera, iar Johnny Depp ca intodeauna este exceptional, isi intra foarte bine in rol.
KoreanDrama pe 09 Aprilie 2010 15:24
Merita vazut filmul!Tragic si profund...Johnny Depp a jucat excelent!
ice_eyes pe 09 Aprilie 2010 00:40
tim burton a facut o treaba excelenta cu acest film si o inspiratie foarte buna cand la ales pe johnny depp pt rolul principal!
Cristi Weed pe 23 Mai 2008 14:25
Un film extraordinar - parerea mea - cu un Johnny Depp magnific ! Tim Burton nu degeaba il tot alege pe JD in filmele pe care urmeaza sa le regizeze ( formeaza o pereche fatala ) !

O invatatura care reiese din acest film : Niciodata sa nu judeci un om dupa felul cum arata !

ionutzalyn pe 31 Decembrie 2012 16:19
un film foarte bun chiar daca e vechi lam vazut de 5 ori si merita !
ciobotaru pe 20 Octombrie 2010 20:30
nu mi-a placut foarte tare , dar totusi este un film destul de bun
mariaSmy pe 28 Iulie 2010 17:33
Exceptional
Acest film este superb. Johnny Deep interpreteaza un rol plin de intensitate. Este un film destul de bun o poveste interesanta. Mai mult fictiune decat poveste de dragoste . Un film care merita neaparat fazut de orice cinefil.