Păreri E pericoloso sporgersi

E pericoloso sporgersi

Cretzulynne pe 28 Martie 2017 21:51
Umor, ritm şi prospeţime stilistică - E pericoloso sporgersi
by Marian Rădulescu

Prin ritm şi aerul de spontaneitate, prin redescoperirea firescului cotidian (rara avis în filmul românesc), comedia dramatică a lui Nae Caranfil din 1994 trimite, datorită prospeţimii cu care evocă vârsta adolescenţei, la filmele lui Fellini - unii l-au considerat Amarcord-ul românesc.

È pericoloso sporgersi reprezintă reflexul light (fără nicio nuanţă peiorativă însă) al unor producţii româneşti hard (pline şi ele de vervă şi savoare) precum Balanţa (1992) lui Lucian Pintilie, Probă de microfon (1980) şi Croaziera (1981) de Mircea Daneliuc, Secvenţe (1982) de Alexandru Tatos. Găsim, în această opera prima, aceeaşi atmosferă a "epocii de aur" (mijlocul anilor optzeci) - aceeaşi dezinvoltură în a povesti cinematografic, acelaşi cinema… citeşte

Horatiucrisan pe 30 Ianuarie 2020 22:33
Un film excelent al începutului anilor 90, unul din putinele filme de calitate în care să nu se simtă ca subiect principal încrîncenarea "democratilor" de dupa Revolutie împotriva regimului comunist. Filmul este cu un subiect anticomunist, evident, prezentând pe trei planuri viețile unui soldat în termen, a unui actor de mana a doua si a unei liceene îndrăgostite. Planurile se întretaie, poveștile totusi se întrepătrund, umorul abundă mai ales în scenele în care actorii interpretează pe scena roluri din piese comuniste specifice acelor timpuri. Temele filmului sunt actorul ratat într-o epocă totalitară, liceana îndrăgostite de în simbol, soldatul constrâns să efectueze un serviciu militar absurd, la fel de absurd ca muncile agricole prestate atât de soldați cat si de elevii colegi ai protagonistei principale. Filmul este o satiră la adresa totalitarismului… citeşte
carmen_angelus_romila pe 25 August 2018 10:06
Filmul dupa cum ne sugereaza este o periculoasa parodie, o extraordinar de buna comedie realizata cu rafinament de regizorul Nae Caranfil.
balta67verde pe 15 Octombrie 2016 12:41
Un film simpatic, unul din putinele filme romanesti de calitate, aparute in primii 5 ani dupa revolutie. Mi-a trezit amintiri (uneori neplacute) din perioada comunista si din armata. Nebunie tipica anilor '80.
cosmin742000 pe 27 Octombrie 2016 20:07
Unul din putinele filme romanesti bune din anii 90...............
eduard_stratan pe 15 martie 2024 11:54
Cosmine,ce bine că te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul încă vreo 2 ani până te-au blocat din nou!
iiii pe 03 Octombrie 2011 12:13
un film bun, amuzant chiar la unele faze. recomand cu incredere iubitorilor de filme romanesti
iulian pe 02 Septembrie 2003 15:11
merge
crystyane pe 11 Ianuarie 2018 08:47
Foarte bun.
Incitant, interesant, de vazut neaparat>https://cinepub.ro/movie/e-pericoloso-sporgersi/
lili22 pe 22 Decembrie 2016 20:47
e bun
Sa tineti cond ca era o perioada foarte proasta in cinematografia noastra , cel putin acesta era acceptabil,
justiceman pe 12 Iunie 2009 10:29
Un amalgam- realitati din cazarma, incercarea de evadare din monotonie , mistouri la adresa regimului comunist si securist.
Licurici75 pe 27 Martie 2017 14:37
Unde dai si unde crapa
Un film gen "Unde dai si unde crapa"' "surdu n-aude dar le potriveste". O comedie amalgam cu adresa la Securitatea fost comunista. Sonorul execrabil dar merge vizionat
Vegetarian pe 11 August 2014 04:24
Acest film a fost difuzat online la Tvr International in 11 aug 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..
Smrs pe 01 Iunie 2023 20:17
Decent!
Un film care abundă de atmosfera tipic-comunistă și asta îl face ok pentru nostalgici sau pentru cei care nu o cunosc, însă încercarea de comedie cu tentă de Memento, în care sunt prezentate scene reluate apoi cu felul în care s-a ajuns la ele, mi se pare eșuată. 7 e destul.
Deceoare pe 15 Mai 2023 17:17
Film puțin peste media celor realizate după 1989. Probabil s-a vrut ceva înțelept, dar lipsa de experiență și-a spus cuvântul. Oricum Nae Caranfil este cel mai prolific regizor din ultimii 33 de ani, cu cele mai bune rezultate. Este singurul copil care a trecut peste reputația tatălui - Tudor Caranfil.
liana10 pe 27 Aprilie 2020 03:12
E filmul meu preferat, îl ador! L-am văzut de vreo 15 ori, inclusiv la Festivalului de Film pentru Tineret de la Costineşti în 1994, de două ori, la prezentare şi la premiere, în prezenţa regizorului Nae Caranfil.