Păreri Duminică la ora 6

(1966)

Duminică la ora 6

cosmin_kedii pe 06 Septembrie 2013 08:55
Un clasic al cinematografului din trecut , care , din păcate , nu veti mai găsi astăzi
ciprian34 pe 03 Aprilie 2013 22:29
O poveste de dragoste intre doi adolescenti care nu stiau ca fac parte din aceeasi grupare comunista de lupta ilegala antifascista.
aureliu pe 31 Ianuarie 2011 19:45
In plin comunism, filmul a luat un premiu la Mar del Plata
Vegetarian pe 07 Septembrie 2014 01:36
Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr International in 6 sep 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..
balta67verde pe 06 Iunie 2019 12:59
Un film care merita vazut. Irina Petrescu e magnifica, Prestatia lui Dan Nutu e buna.
cipriano10 pe 26 Septembrie 2010 07:40
Filmul este pe internet
Filmul va putea fi vizionat pe www.filmele-copilariei.blogspot.com la data de 04-10-2010 la ora 12:00

Nu il ratati!

Deceoare pe 17 Martie 2024 17:33
La momentul fondării, PCR s-a numit PMR - Partidul Muncitoresc Român, din anul 1921 și până în anul 1965. Sub conducerea secretarului general al Partidului Muncitoresc Român, tovarășul Nicolae Ceaușescu, în anul 1965 s-a stabilit schimbarea denumirii partidului în Partidul Comunist Român. Atunci s-a considerat că în România a sosit socialismul și de asemenea s-a schimbat și denumirea țării din Republica Populară Română în Republica Socialistă România. Exact ca schimbările de cuvinte din mileniul III. Nu urmărim - monitorizăm. Lucrurile nu mai sunt compatibile, sunt sustenabile. Nu mai există vânzători, sunt Agenți de vânzare. Nu mai sunt directori de firme, acum sunt manageri. Dacă nu vă mai place Limba Română faceți referendum pentru schimbarea ei. Să vedem ce puneți în locul limbii române.
VeniVidi pe 10 Noiembrie 2023 00:03
Iubire nefericită și activitate conspirativă
Filmul prezintă o poveste de dragoste pe fondul luptei antifasciste în ilegalitate duse de activiști ai PCR și UTC, deci undeva după anul 1933. În misiunile viitoare tânărul Radu se va numi Ion Arghir. Maria este cea de la care el primește instrucțiuni. Urmează să ia contact cu o persoană de legătură. Aceasta se dovedește a fi chiar Anca, pe care o cunoscuse întâmplător la un bal, pe fondul unei altercații cu un grup de legionari. Dragostea îi împinge pe cei doi să meargă dincolo de precauțiunile necesare activității lor conspirative. De aceea în continuare vor fi mereu cu poliția pe urmele lor. Sunt scene de sinceră afecțiune între cei doi tineri, cu dialoguri simple, cu jocuri nevinovate precum cele din scenele din magazinul de nunți, de lângă gardul terenului de tenis, de pe linia ferată care duce la Constanța unde Anca spune: „Aș vrea să… citeşte
user-60201182b8735 pe 30 Aprilie 2022 17:07
Un film bun din anii 60 cu actori de prestigiu și un regizor de prestigiu
Recomand

eduard_stratan pe 11 Decembrie 2021 12:28
România, anul 1940, doi tineri lupta contra fascismului? Pai noi n-am fost in stare sa luptam cu URSS, spre deosebire de ucrainieni astazi!
lili22 pe 06 Iunie 2019 23:18
E o vesnicie de cand l-am vazut .Cred ca era supra
apreciat fiind semnat de Pintilie.

cosmin742000 pe 01 August 2017 11:36
O drama romantica romaneasca foarte buna................................
eduard_stratan pe 31 iulie 2021 12:54
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!