Păreri Dronningen

(2019)

Dama de cupă

sabinalin pe 07 Septembrie 2020 15:27
Tata, mama si cei doi copii. In mod normal familia perfecta insa, stim bine, traim pe o planeta pe care perfectiunea nu exista. Pentru ca intotdeauna ne dorim mai mult de la viata, pentru ca ispita apare la orice pas si complicatiile pot fi nebanuite, pana si cea mai solida constructie poate fi daramata. Inca un film nordic bine facut despre probleme umane universal valabile, de asta data echilibrat, fara feminisme desantate si inutile, fara politically correctness-ul care nu face altceva in ultimii ani sa submineze arta. Apreciata, pe buna dreptate, prestatia lui Trine Dyrholm, cunoscuta la nivel european mai ales din filmele regizate de Susanne Bier.
user-5c9f8c2e87074 pe 31 Ianuarie 2021 01:57
Pentru un debut regizoral filmul este remarcabil foarte intens. Excelent definit personajul principal Anna. Actrita extrem de expresiva si naturala. Bine filmat cu tehnici inspirate reflecția in oglinda la loc de frunte. Regizoarea extrem de inspirata adopta limbajul intern spiritual mai mult decât cel vorbit clasic. De asemenea muzica te catapulteaza in universul sufletesc al personajelor si te face sa traiesti tensiunea dramatica.
Scoala daneza de film se dovedește a fi foarte fertila.

dany6960 pe 24 Ianuarie 2021 11:08
Capodopera scandinava. Trine Dyrholm merita toti banii. Joaca al naibii de bine orice scena. Big fucking LIKE.
lili22 pe 27 Noiembrie 2020 15:38
Un film bun , dar am ramas cu impresia ca ii lipseste ceva, departe de alte filme daneze.
El_KaPpa pe 06 Iulie 2020 23:27
8,0/10
O drama psihologica de personaj foarte buna, dezvoltata in jurul unei relatii intime dintre un adolescent rebel si mama lui vitrega. Trine Dyrholm face un rol excelent, iar constructia atmosferei este fix ceea ce trebuie oferind spatiu suficient atat pentru tensiune cat si pentru meditare.
mladitza pe 10 Februarie 2020 23:55
ar fi meritat mai multe premii acest film
Are cateva, dar nu de mare notorietate...
Acum, povestea nu e neaparat foarte originala, am mai intalnit ideea relatiei femeie coapta - tinerel fara experienta, chiar inca din filmul "Va place Brahms?" (1961). Numai ca aici e mult mai dramatic. Relatia este una ilegala si poate avea consecinte devastatoare pentru cei implicati si cei din jurul lor... Dar atractia tocmai din acest motiv e mai efervescenta pentru cei doi, pentru ca relatia lor e una interzisa si periculoasa. Ce se intampla in final e dramatic, iar tensiunea creste in intensitate in ultima parte a filmului. E o drama psihologica. Desi femeia comite niste greseli colosale, o face pe fondul unor frustrari de care vinovat moral era sotul, si o alta explicatie e o trauma din trecutul ei de domnisoara (doar sugerata in film, destul de subtil). Regia e buna, la fel si scenariul, interpretarile toate foarte bune, exceland… citeşte